Skocz do zawartości

Yamaha HTR-3072 jakie kolumny


Mateusz Obara

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu na początek swojej przygody jako kompletny laik kupiłem zestaw kina domowego z amplitunerem Yamaha HTR-3072, dodatkowo postanowiłem rozwijać małą kolekcję płyt winylowych i kupiłem gramofon Audiotechnica LP-AT60XBT z wbudowanym przedwzmacniaczem i aktualnie gra on w połączeniu z zestawem kina. Jak się domyslacie nie do końca spełnia to moje oczekiwania. Do filmów jest ok ale jeśli chodzi o muzykę z gramofonu to nie jest to mistrzostwo świata. Z tego powodu pomyślałem o uzupełnieniu tego zestawu o kolumny podłogowe. Pytanie czy mogę dwa frontowe głośniki zastąpić kolumnami i w zależności czy oglądam film czy słucham muzyki korzystać z 5.1 / stereo na zmianę? Jeśli nie to myślę o całkowitej zmianie zestawu na stereo.
Słucham głównie Hip-Hopu ale również Pop, Folk, Jazz. Pokój około 20m2. Ponieważ nie mam pojęcia o temacie chciałbym doradzić się jakie kolumny wybrać aby stosunek jakość / cena była dpowiednia i dobrze zagrało to z moim amplitunerem? Przedział powiedzmy 2-3k za parę.  

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Poniżej zdjęcia jak to obecnie wygląda.

 

PXL_20210923_155940489.jpg

PXL_20210923_155950700.jpg

Edytowano przez Mateusz Obara
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - gdzie chcesz postawić te kolumny? Po drugie - podłączając lepsze kolumny podłogowe pod kiepski amplituner AV uzyskasz pewną poprawę ale i tak szału nie będzie. Po trzecie - połączenie amp AV i gramofon nie jest najszczęśliwsze. 

Przede wszystkim zastanów się czy bardziej zależy Ci na kinie domowym czy na stereo. A może jedno i drugie ma dla Ciebie taką samą wartość. Oczywiście można połączyć jedno i drugie, ale w Twoim przypadku sporym ograniczeniem jest amplituner i zestaw kolumienek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby jedno i drugie ale gdybym miał wybierać to stereo. Kolumny chciałem postawić po dwóch stronach szafki pod TV.
Mówisz że pod ten amplituner cięzko będzie coś dobrać? Jeśli chcialbym usyszeć jakąś różnicę to musiałbym pozbyć się całości., zacząć od kupna lepszego amplitunera i dobrania do niego kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę bardzo duży problem z umiejscowieniem kolumn. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby ustawić kolumny na szafce pod TV. 
Musisz zastanowić się czy lepiej byłoby skupić się na stereo czy jednak na kinie domowym. Z Yamahą dobrze zgrają się Heco Aurora 300 czy Indiana Line Tesi 261, które zapewnią dynamiczniejsze brzmienie. 

Jeśli chciałbyś połączyć zarówno kino domowe jak i stereo to masz 2 opcje. Zmienić Yamahę na amplituner kina domowego z wyjściem pre out i dokupić końcówkę mocy pod kolumny frontowe aby poprawić brzmienie w szczególności w stereo. W takim przypadku nic nie musisz przepinać.
2 opcja to zostawienie Yamahy i dokupienie wzmacniacza stereo. W takim przypadku będziesz musiał przepinać przewody głośnikowe. Możesz także kupić rozdzielacz taki jak beresford tc-7220.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

11 minut temu, Q21 napisał:

Widzę bardzo duży problem z umiejscowieniem kolumn. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby ustawić kolumny na szafce pod TV. 
Musisz zastanowić się czy lepiej byłoby skupić się na stereo czy jednak na kinie domowym. Z Yamahą dobrze zgrają się Heco Aurora 300 czy Indiana Line Tesi 261, które zapewnią dynamiczniejsze brzmienie. 

Jeśli chciałbyś połączyć zarówno kino domowe jak i stereo to masz 2 opcje. Zmienić Yamahę na amplituner kina domowego z wyjściem pre out i dokupić końcówkę mocy pod kolumny frontowe aby poprawić brzmienie w szczególności w stereo. W takim przypadku nic nie musisz przepinać.
2 opcja to zostawienie Yamahy i dokupienie wzmacniacza stereo. W takim przypadku będziesz musiał przepinać przewody głośnikowe. Możesz także kupić rozdzielacz taki jak beresford tc-7220.

 

Dzięki za opdowiedź. Sugerujesz kolumny pólkowe. Jeśli chodzi o podłogowe to zbyt mały metraż pomieszczenia, słaby amplituner czy po prostu bez sensu w tym układzie?
Myślałem o ustawieniu podłogówek w ten sposób, obok szafki. Jednak jeśli chodzi o półkowe to pewnie tak jak napisałeś. W grę wchodzi jedynie szafka.

 

Przechwytywanie.PNG

Edytowano przez Mateusz Obara
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wiele rzeczy na nie.

Podłączenie ich do bardzo miernego amplitunera kina, postawienie.

Przy zakupie gramofonu jesli powiedziałeś sprzedawcy do czego to będziesz uzywał to juz powinien ci zasugerować abyś go nie kupował.

Moim zdaniem do wymiany wszystko na stereo.

Standy powinny w pewien sposób pomóc w odseparowaniu kolumn od reszty.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie i sugestie. W takim wypadku na razie wstrzymam się ze zmianami. Póki co zostanę pewnie przy obecnej konfiguracji. Na moje amatorskie ucho musi wystarczyć a jak kiedyś będę miał lepsze warunki to wtedy wymienię wszystko na stereo.

Pozdrawiam

Edytowano przez Mateusz Obara
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...