Skocz do zawartości

Jaki amplituner do kolumn Vienna


miru54

Recommended Posts

Witam

Jak większość na tym forum potrzebuje pomocy ja również. Wymieniłem telewizor na Sony XR 55-A90J i zamierzam zmienić amplituner na nowszy. Obecny to Sony STR-DA3400ES, kolumny Vienna Ac. Berg 4 szt centralny też Vienna i sub B&W ASW608. Poczytałem trochę w necie, ale jestem laikiem w tym temacie i chciałbym zapytać znawców tematu jaki amplituner wybrać do tych kolumn żeby to współgrało. Pokój w którym są te sprzęty ma 23 m2 prawie kwadrat, fotele soją naprzeciwko tv. Nad tv na półce stoją 2 Bergi i w środku centralny za fotelami w rogach drugie 2. Niestety pod tv jest mebel z wnęką o wys. 15,8 cm i jestem skazany na amp. slim. Wymiana mebla nie możliwa. Przy obecnym Sony odkręciłem nóżki żeby wszedł.

Moje typy to:

1.       Yamaha RX-S602

2.       Marantz nr1711

Drugi trochę kosztuje, pytanie czy jest tego wart.

Pytanie do szanownych kolegów o poradę między tymi lub inne których nie wziąłem pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnęka 15,8cm i próbjesz upchnąć tam amplituner? Całkowicie rozumiem kwestie aranżacji i dążenie dopasowania sprzętu w każde możliwe wolne miejsce. Ale w przypadku amplitunera to wielki błąd. WIEEELKI. To eletronika która powinna stać w odsłoniętym miejscu, ewentualnie należy zadbać o solidny jej przewiew np. wiatraczkami komputerowymi. W przeciwnym wypadku amp długo nie pożyje. Nawet na niskich poziomach głośności ciepło które się tam w środku będzie kumulować będzie destrukcyjne i wpłynie na żywotność. Zorientuj się co do dostępności tych modeli które sobie upatrzyłeś, z tego co wiem jest bardzo słabo i trzeba wręcz polowania urządzać żeby coś kupić.

Jak możesz pokaż fotkę Twojej szafki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście podniósł bym telewizor do góry, bezpośrednio pod telewizor dał głośnik centralny a obok niego postawił pełnowymiarowy amplituner. Głośniki które masz nic mi nie mówią, koledzy z branży w poniedziałek coś pasującego dźwiękowo Ci pewnie zaproponują. Z tego co widzę oczekujesz coś w okolicach 3000-4000zł. Yamaha RX-V4A (171mm wys); Yamaha RX-V6A (171mm wys); Denon AVR-X2700H (167mm wys) i na tą chwilę większego "wyboru" nie masz. W cudzysłowie, bo problem jest z dostępnością, jest słabo i ceny szybują absurdalnie wysoko. Możesz ewentualnie poczekać aż dotrą nowe modele Onkyo np. TX-NR6100 (175mm wys.) czy Pioneer SC-LX105 (175mm wys.).

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podniosę tv na maxa to pod będę miał 19 cm i do pleców 35 cm więc amplituner na wys.  wejdzie ale będzie wystawał na pokój wnęka pod tv ma 44 cm głębokości i centralny też się nie zmieści bo ma 21 cm wysokości. Sugerujesz wymianę kolumn. Narazie nastawiam się tylko na zakup amplitunera. Nie polecasz tych slimów, w czym są gorsze? Bo tak z parametrów to są porównywalne, jedynie mniej gniazd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruję zmiany kolumn, nie mam pojęcia jak one grają. Sugeruję że koledzy dobiorą dopasowany brzmieniowo do nich amplituner, tylko wyboru za wielkiego nie masz. Zrobisz jak uważasz, moim zdaniem ta szafka zupełnie nie jest odpowiednia by na niej amplituner umieścić.  Slimy niestety są gorsze. Yamaha RX-S602 ma 90W na kanał. Marantz także. Ale przy jednym kanale wysterowanym, dość niskiej impendancji, wysokich zniekształceniach, w konkretnej częstotliwości. (6 Ω, 1 kHz, 0,9% THD), podłączysz wszystkie to wyjdzie maks 20W na kanał i to w jakości baaardzo przeciętnej. Przy Marantz znalazłem opis Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) czyli na dwa kanały 50W.

Teraz patrz Denon AVR-X2700H. 125 W (6 Ω/ohm, 1 kHz przy zniekształceniach 0,7 % T.H.D.) przy dwóch kanałach wysterowanych. 95 W (8 Ω/ohm, 20 Hz – 20 kHz przy zniekształceniach 0,08 % T.H.D.) przy dwóch kanałach wysterowanych. To zupełnie inna liga grania przy podobnych pieniądzach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Sony mam już 6 albo i więcej  lat i tak jak pisałem żeby go tam wcisnąć musiałem odkręcić nóżki wentylacja jest z boków i tyłu bo jest duży otwór na kable i tak myślałem że włożenie tam jakiegoś slima będzie dobrym rozwiązaniem bo od góry zyskam 5 cm.  Ja też myślałem nad tą Yamahą RX-S602, ale Marantz lepiej doposażony tylko prawie 2 razy droższy i czy będzie pasował do moich kolumn. Czy warto przepłacać? Pełnowymiarowe amp były by do zakupu i jest ich cała masa, ale w moim przypadku to przekonanie żony do zmiany mebli potrwa z 5 lat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już rozważasz co dalej, to dodam jeszcze dwie opcje które może mógłbyś brać pod uwagę. Przekonstruowanie trochę tego mebla, by pozbyć się tej półki nad amplitunerem, druga opcja to postawienie wzmacniacza w zupełnie innym miejscu pomieszczenia. Jedno i drugie trochę kłopotliwe (stolarz, przekładanie kabli itd.), ale przynajmniej przemyśl to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam taką opcje. Zlikwidowac część górną tego mebla podnieść tv wyżej głośnik centralny dać pod tv i dokupić 2 kolumny jeszcze nie wiem jakie ( myślę że koledzy coś podpowiedzą ) i postawic obok tv tak żeby zasłoniły bałagan kablowy.  Te frontowe dac do tyłu za fotele. No i wtedy kupić pełnowymiarowy amplituner 7.1. Wilk syty i żona nie zrzędzi.

Dzięki za podpowiedź, bo już się poddałem, ale teraz nic nie można kupić więc moje plany trzeba odłożyć w czasie.

 

Zestaw RTV 4-1.JPG

Zestaw RTV 4-2.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, miru54 napisał:

Dzięki za podpowiedź, bo już się poddałem, ale teraz nic nie można kupić więc moje plany trzeba odłożyć w czasie.

Szczerze ?

Dnia 4.10.2021 o 09:05, miru54 napisał:

ale w moim przypadku to przekonanie żony do zmiany mebli potrwa z 5 lat. 

Poczekałbym te 5 lat i wywalił tą szafkę.

Dlaczego ? Bo przy takim wąskim ustawieniu frontów i centralnego cały efekt kina trafia szlag. Będziesz miał ścianę dźwięku , w kinie tzw. scena też występuje tak jak w stereo. Masz poszczególne plany dźwiękowe , i aby je uzyskać kolumny muszą mieć przestrzeń i odpowiednie pozycjonowanie. Przy takim ustawieniu jakie wykombinowałeś , będziesz miał podobny dźwięk jak z głośników TV , tylko głośniejszy. To moje sugestie. Zapytam jeszcze , nie da się tak przemeblować pokoju , by TV razem z ewentualnym kinem przenieść na inną , dłuższą ścianę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za każda radę, ale nie każdą da się zastosować. Nie jestem audiofilem więcej oglądam filmów, ale w dobrej jakości muzyki też lubię posłuchać tak 70:30. Pomyślałem że dobrze posłuchać ludzi którzy mają wiedze i doświadczenie w tym temacie. Wiem że ostatecznie i tak sam muszę podjąć decyzje gdzie i jak ulokuje te klocki mimo przeciwności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, miru54 napisał:

Dzwoniłem w kilka miejsc i okazuje się że nic niema ani slim ani dużych same z wyższych półek od 8000 zł. Zaczekam z tą wymianą na lepsze czasy, może jednak wymienię ten felerny mebel.

Tak polecam!

17 godzin temu, miru54 napisał:

Rozważam taką opcje. Zlikwidowac część górną tego mebla podnieść tv wyżej głośnik centralny dać pod tv i dokupić 2 kolumny jeszcze nie wiem jakie ( myślę że koledzy coś podpowiedzą ) i postawic obok tv tak żeby zasłoniły bałagan kablowy.  Te frontowe dac do tyłu za fotele. No i wtedy kupić pełnowymiarowy amplituner 7.1. Wilk syty i żona nie zrzędzi.

Dzięki za podpowiedź, bo już się poddałem, ale teraz nic nie można kupić więc moje plany trzeba odłożyć w czasie.

 

Zestaw RTV 4-1.JPG

Zestaw RTV 4-2.JPG

Podłogowe nie moga stać na regale.

Jeśli te podłogowe dasz na tył to znacznie stracisz na budzecie systemu. Będą one całkowicie nie wykorzystane.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam różnych rozwiązań do mojego pokoju i znalazłem kolumny naścienne Klipsch RP640D do zastosowania jako podłogowe frontowe, zamiast moich Vienna Berg. Mógłbym je rozstawić na prawie 4 m od siebie. Rozwiązanie moich problemów by było tylko czy będzie ze sobą grało i z jakim pełnowymiarowym ampli. Co wy na to?

 

Salon.JPG

Salon 2.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...