Skocz do zawartości

Forumowy zlot miłośników AUDIO


lpomis

Recommended Posts

12 minut temu, audiowit napisał:

No i trzeba by tematycznie np. Porównanie 3 wzmacniaczy.

Był taki pomysł, ale chyba gdzieś po drodze upadł. Osoby, które były na pierwszym spotkaniu zapewne zdawały sobie sprawę, że nie będzie żadnych krytycznych odsłuchów. Nowi uczestnicy dowiedzieli się tego wczoraj. 

Dla laika takiego jak ja jest to zawsze okazja, żeby posłuchać rzeczy, których na pewno nie będę miał w domu, przekonać się, że moje skromne kolumienki nie są wcale takie ostatnie, dotknąć prawdziwych audiofilskich kabli i zobaczyć jak pięknie świecą lampy🙂. I dla mnie to jest juz super doświadczenie.

A przede wszystkim te spotkania są wspaniałą okazją do poznania osób, które tutaj są tylko literkami. I to jest dla mnie najcenniejsze. I będę to powtarzać przy każdej okazji 😝.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu czytam, zlot bardzo udany, uczestnicy zadowoleni, poznali się nawzajem na "żywo". I chyba o to chodzi w takich spotkaniach. Mam nadzieję, że do takich spotkań jeszcze dojdzie i będę miał możliwość uczestniczyć. 😉

Przed chwilą, Asia napisał:

Czekam co napisze złotouchy Wojtek - nie dość, że słyszy więcej to jeszcze trafnie opisuje.

Zbierze mysli i wykreuje jak zawsze ciekawy opis. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, seba3002 napisał:

Był taki pomysł, ale chyba gdzieś po drodze upadł. Osoby, które były na pierwszym spotkaniu zapewne zdawały sobie sprawę, że nie będzie żadnych krytycznych odsłuchów. Nowi uczestnicy dowiedzieli się tego wczoraj. 

Dla laika takiego jak ja jest to zawsze okazja, żeby posłuchać rzeczy, których na pewno nie będę miał w domu, przekonać się, że moje skromne kolumienki nie są wcale takie ostatnie, dotknąć prawdziwych audiofilskich kabli i zobaczyć jak pięknie świecą lampy🙂. I dla mnie to jest juz super doświadczenie.

A przede wszystkim te spotkania są wspaniałą okazją do poznania osób, które tutaj są tylko literkami. I to jest dla mnie najcenniejsze. I będę to powtarzać przy każdej okazji 😝.

A Ty jesteś podobno największym diabłem w tym towarzystwie. Gadu, gadu, skok na biedronke i towarzystwo rozluźnione i zrelaksowane, i nici z krytycznych odsłuchów;)

I później oglądam zdjęcia i łapie się za głowę. Maskownica ( jedna co gorsze) na kolumnie, sprzężenie na ironach nie przełączone, jakieś rme ( chyba przez przypadek) włączone;), jakiś smsl ło jeżu. Dobrze, że nie było Krafta, bo by Wam Kasprzaka w tor wcisnoł: )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Jako ,że top1 zlotu był magiczny pasek , składam petycję o zdjęcia rzeczonego przedmiotu ;)  w tle może być sprzęt audio

@Asia wyszło na to , że gdyby nie ten cholerny pasek to nic , by nie " zagrało " . Ale żeś koleżanko narobiła :) 

@Kubakk słuchaj masz zdjęcia tego PASKA może nie na tle sprzętu audio ale bezpośrednio na nim / sam nie wierzę , że to robię /. Może być ? Czy zatrudnić fotografa i zrobić sesję ? :) Błagam , zamknijmy ten temat :) 

20211121_201044.jpg

20211121_201115.jpg

20211121_201251.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas może na jakieś małe podsumowanie z odsłuchów. Na początku zaznaczę tylko, że praktycznie stałymi towarzyszami dla każdego z zestawów odsłuchowych (z małymi wyjątkami) był przetwornik C/A RME + streamer Marantz SACD 30n. Serwis streamingowy - Tidal. Poniżej kilka moich wrażeń.

Na pierwszy ogień poszły lampy WBA. Nie ukrywam, że to była moja pierwsza w życiu styczność ze sprzętem tego kalibru. System dopieszczony przez @tomek4446 pod swoje preferencje. Zmiany w budowie, lampy, dodatki takie jak listwy czy przewody - tego zestawu trzeba słuchać od początku do końca takim jaki jest, jak został zaprojektowany. To już nie jest zabawa tylko naprawdę solidny projekt. Jakiekolwiek zmiany spowodują, że zapewne to już nie będzie to. Ciężko jest mi tutaj oceniać w jakikolwiek sposób WBA, gdyż po prostu nie zagrały w swoim naturalnym środowisku, czyli z kolumnami pod które zostały stworzone, w akustyce w której słucha ich sam właściciel.

Napiszę mimo wszystko, że połączenie WBA z dużymi Focalami było... efektowne. Na pierwszy plan wysuwał się niesamowicie mocny górny podzakres basu. Do tego intensywna i nachalna, metaliczna, chlupocząca, focalowa góra. To już druga wtopa z kolumnami tego producenta. Nie leży mi ich granie. Na pierwszym zlocie Focale też większości osób nie podeszły. Lampy bardzo fajnie spasowały się za to z monitorami PMC 25.21 @seba3002. Zagrały dynamicznie, soczyście, bas był dość pokaźny jak na takie małe skrzyneczki. Góra znów nieco mocniej zaznaczona, ale to też cecha samych kolumn. Moje Audio Physic Classic 3 niestety zostały nieprawidłowo spięte z lampami - szczegółów nie znam, wiem tylko, że została ustawiona niewłaściwa impedancja. W brzmieniu wydawały się natarczywe i troszkę ich nie poznawałem. Tak czy inaczej - miałem wrażenie, że lampy pięknie ubarwiały i wypełniały muzykę "tym czymś". Wyciskały z kolumn pokłady powietrza. Strasznie, ale to strasznie żałuję, że nie posłuchaliśmy WBA z Sonusami (o których będzie później). W ogóle czuję się pod ich względem niespełniony. Chętnie poświęciłbym na te cuda osobny zlot. Tomek, nie będzie wyjścia. Jeśli kolejne spotkanie będzie w Łodzi to cóż... rozgrzewkę już miałeś. Sorry, ale będziesz musiał jeszcze trochę ponosić albo skombinować jakieś wózeczki :P

Kolejną atrakcją była końcówka Icepower od @mkk. Tutaj od razu, z marszu i bez zastanowienia - nagroda best buy w kategorii cena/jakość. Taka kasa i takie granie? Jeśli ktoś szuka szybkości, precyzji i jest fanem mocniejszych rytmów - zdecydowanie polecam! Sprzęt zagrał z Gato FM-15 od @MarcKrawczyk jak i podłogówkami Wigg Art Enzo @Seb.

Mając jeszcze podpięte Gato, podłączyiśmy salonowego Marantza PM8006. Słychać było, że bas się poluzował, stracił na kontroli, w ogóle go troszkę doszło względem klasy D. Góra zrobiła się bardziej otwarta, zaznaczona, miała jaśniejszy przekaz, co mam wrażenie akurat dobrze zrobiło duńskim kolumnom. Reszta nieco zwolniła, rozwlekła się - to na minus. To było baaaaaaardzo spokojne granie.

Przyszedł czas na zmiany. Wlatuje Haiku Audio Bright MK5 od @Asia. Podpinamy też m.in. podłogóweczki Definitive Technology Demand D15 które poprosiłem kierownika salonu. Kolumny wyglądały efekciarsko, plastikowo, nieco tandetnie. Z głosów na sali usłyszałem, że tak samo też zagrały. Ja będę ich jednak troszkę bronił. To nieco inny charakter brzmienia, zupełna przeciwność cieplusieńkich i nieco misiowatych Gato które grały wcześniej. To przede wszystkim czystość i chłód; krzepki, mocny i efekciarski bas, spora scena. Nie wiem, możecie mnie za to zjechać, ale ja nabrałem ochoty żeby posłuchać modelu Demand 11 od tego producenta. Come on! Granie V-ką też bywa ciekawe :)

Wlatują Sonusy Faber Sonetto V + Haiku. Ależ to zagrało! Wszyscy słuchali z zaciekawieniem bo natychmiastowo weszliśmy na wyższy poziom. Była tu swoboda i bardzo, naprawdę bardzo nisko schodzący bas z największym wykopem ze wszystkich kolumn na zlocie - ale bez perfidnych podbić, bez tandety. Siedząc przez moment na sofie w pierwszym rzędzie, czułem już fajny masaż na klacie. Średnica z fajną dozą muzykalności, absolutnie bez żadnej natarczywości w podzakresie wyższego środka. Wokale nie krzyczały, a wysokie tony były nieco ponad tym wszystkim, aczkolwiek to tylko subtelne ich zaznaczenie. Sonusy łykały każdą muzykę, ciężko je było zagiąć. Jak dla mnie brakło im minimalnie szybkości...

... szybkości którą z kolei dorzucił im Hegel H95. Na sali zrobiło się naprawdę głośno. Potencjometr powędrował na moment na 80 z 99 stopniowej skali. Próbowaliśmy zagiąć Sonusy mocniejszymi brzmieniami. Nie chciały się poddać. Momentami pozwoliłem sobie troszkę z głośnością także dziękuję za wyrozumiałość. Po prostu podobało mi się to granie! Haiku/Hegel + Sonosy to był zdecydowanie numer 1 zlotu. I nawet Ola z @Redakcja AUDIO to stwierdziła! Te paki po prostu wpasowały się świetnie w salkę odsłuchową i fenomenalnie wypełniły ją dźwiękiem.

Dużego kalibru ciąg dalszy. Hegel zostaje, wjeżdżają Dali Rubicon 8. Jesteśmy na nie. Pewnie to już zbyt wiele dla tego wzmacniacza. Zabrakło tego czegoś, zasypało troszkę górą, nie angażowało jak trzeba. 2-3 kawałki i odpadły. Wracamy do Wigg Art. Tutaj swoje przemyślenia opisał z tego co widziałem już @Seb. On najlepiej zna swoje kolumny i wie czego się po nich spodziewać. Ja usłyszałem, że na pewno nie było z nimi takiego wypełnienia i masy co z Sonusami. Był to po prostu inny, mniej żywy, mniej radosny charakter grania. Mam wrażenie jednak, że sprzęty się polubiły.

Wracamy do Gato. Ah te Gato. Pięknie wykonane skrzyneczki, a tak nie chciały się poddać i pomóc obalić nieco swój wrodzony charakter. Żadne precyzyjne tranzystory czy klasa D nie zmieniły jakoś znacznie ich sposobu grania. No może minimalnie. To są i nadal będą kameralne, głęboko relaksujące kolumienki, do spokojnej muzyki i długich odsłuchów. Jeżeli ktoś słuchał Dynaudio Excite X18 - to podobny kierunek.

Na sam koniec - Audio Physic Classic 3. Uffff, po poprzedniej wtopie w końcu zagrały. To chyba najbardziej podatne na modyfikacje brzmienia kolumny jakie znam. Z czym bym ich nie połączył - zawsze zachowują się inaczej. Uniwersalne, budżetowe, grające każdą muzykę paczuszki. Lubię je :)

To chyba tyle. Jak widzicie - zestawień było sporo. Opisów kilku z nich też pominąłem - po prostu nie zawsze dałem radę być odpowiednio skupiony lub najzwyczajniej w świecie, zagadałem się ze świetną, niezwykle zgraną ekipą Forumowiczów.

Z ciekawostek - w początkowej fazie zlotu zrobiliśmy mały kablowy eksperyment. Kolega Piotrek @nowy78 zaproponował zmianę okablowania. Zmienione zostały przewody głośnikowe jak i XLR. Momentalnie, wszyscy, jednogłośnie stwierdzili, że... ocenzurowano przez autora wpisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lpomis napisał:

Wlatują Sonusy Faber Sonetto V + Haiku. Ależ to zagrało! Wszyscy słuchali z zaciekawieniem bo natychmiastowo weszliśmy na wyższy poziom. Była tu swoboda i bardzo, naprawdę bardzo nisko schodzący bas z największym wykopem ze wszystkich kolumn na zlocie

o kurcze. Bright-a znam ale basu to tam nie było za dużo 

Ciekawe ciekawe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit Witek , dociekanie co jak zagrało , naprawdę nie ma sensu. Wytykanie błędów w ustawieniu , przełącznikach , maskownicach czy RME / a to akurat zapamiętam :) / też. Wszyscy tu piszemy , że spotkanie było czysto towarzyskie. W przyszłości możemy sobie zrobić dwudniowy zlot , podzielony na panele tematyczne. Np. w jednym dniu do południa wzmacniacz X z kolumnami X ; Y; Z , po południu testujemy DAC-i ; drugi dzień do południa gramofon i trzy wkładki , dwa pre phono , po południu trzy wzmacniacze z tą samą parą kolumn. Osoby których dany panel nie interesuje idą w tym czasie zwiedzać miasto. Ale to daleka przyszłość , poznajmy się najpierw. Mnie taka formuła jak w sobotę bardzo odpowiadała. Pokazała , że w tym podzielonym społeczeństwie są sprawy które jednoczą i to jest piękne.

Ale , żeby nie wyszło to była tylko " bania " , ja np. znowu coś wyniosłem dla siebie / i nie były to Focale , choć Piotrek proponował Sonusy ..... :) / A'propos @nowy78 Piotrek , żyjesz ? :) .

Kontynuując , bardzo byłem ciekaw Haiku i pozytywnie mnie zaskoczył. Barwa , moc , naprawdę zagrał dobrze. Przyznam że po Vincencie, byłem raczej sceptycznie nastawiony do hybryd , a Haiku odebrałem na plus.

Kolejne doświadczenie , to aby mi nigdy nie przyszło do głowy kupić streamer Marantza :) 

@Bogusław Kożyczkowski zabrałem ze sobą muzykę od Ciebie na pedrive-ie tak jak obiecałem , ale sorry nie było jak tego odpalić .

Te różne kombinacje ze sprzętem które robiliśmy znowu udowodniły mi , że audio proste nie jest , bo każdy element coś wnosi , i dopasowanie wszystkiego tak , żeby w końcowym efekcie uzyskać SWÓJ dźwięk to to jest sztuka.

P.S.

@audiowit Witek , a żeby Cię dobić na koniec , to powiem , że ciesz się , iż po drugim odsłuchiwanym utworze przypomniało mi się że mam włączony w RME loudness ;) Wyłączyłem :) 

24 minuty temu, Fafniak napisał:

Bright-a znam ale basu to tam nie było za dużo

Jak byś nie skąpił tylko dopłacił 3,50 zł tak jak @Asia to byś miał bas :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A ja właśnie odpięłam się od aparatu i photoshopa, mam dla Was duuużo zdjęć ku pamięci :) Zaraz rozpoczynam proces wysyłki ;) Bardzo się cieszę na spotkanie, przyznam szczerze, że zleciało jak z bicza strzelił. Dziękuję @tomek4446 za poranną pomoc, @seba3002 dziękuję też całemu wesołemu autobusowi 😎 Mam nadzieję, że Rafał i Kacper z Audio Forum będą nas wszystkich miło wspominać, tak jak my będziemy miło wspominać wizyty w i łódzkim i warszawskim salonie. 

Fajnie, że mogłam się z częścią z Was ponownie zobaczyć, a drugą część Was poznać. @Asia, kawa z Twojego ekspresu smakuje pysznie! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Seb napisał:

chciałbym podpytać się o gniazda w listwie.

Pierwszą listwę robiłem na Furutechu łącznie z gniazdem IEC i na okablowaniu Supry. Jak już zacząłem robić docelowe to tak z ciekawości zmieniłem gniazda na Bals , okablowanie na zwykłe druty połączeniowe i ... różnicy nie dostrzegłem. Więc by nie generować zbytecznych kosztów / bo logo już dawno na mnie nie działa/ , w prototypie miałem cztery gniazda Schuko, a w docelowych osiem zastosowałem już gniazda Bals.

https://www.modushop.pl/bals-gniazdo-zasilajace-schuko-bals-71x.html

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

ciesz się , iż po drugim odsłuchiwanym utworze przypomniało mi się że mam włączony w RME loudness ;) Wyłączyłem :) 

Tomek. Ja przez tydzień pomiary akustyki REWem robiłem z włączonym APO EQ na laptopie. Zresztą nie tylko akustyki. Po uświadomieniu sobie, że coś jest nie tak i olśnieniu przez co (rutyna, amnezja) obraziłem się na audio na tydzień 😉

Gratuluję wszystkim organizatorom i uczestnikom udanego i bogatego w doświadczenia spotkania i dziękuję, że chcecie o tym pisać. 

Wasze wspominki, przemyślenia i wnioski dla wszystkich pozostałych to bardzo ciekawa lektura. Fajnie się to czyta śledząc temat. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia powoli lecą :) Na raty, bo we transfer pozwala na wysyłkę do 3 osób max.  Obecnie mknie przedostatnia trójka, jeden z  Marcinów już rozpracowuje folder ;) Generalnie są w nim trzy paczki - surówka w dużym formacie, surówka 1200 i trzydzieścikilka zdjęć, które obrobiłam, co by ładniejsze były. Miłego oglądania 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Piotrek , żyjesz ?

Już jestem :) Miałem coś wczoraj napisać na gorąco, ale jak sobie po kolacji muzyczkę włączyłem, to tak mnie pochłonęła, że nie mogłem się skupić. Przesłuchałem chyba ze cztery płyty (położyłem się spać po 2), nadrabiając przy tym nieco zaległości ze spotkania ;) Co ciekawe, dzisiaj muzyka leci praktycznie przez cały dzień (jako, że wczoraj nie przesadzałem z nadrabianiem ;) ). Niedosyt jakiś?  🤣

Co do wniosków ze spotkania, nawet dobrze, że się wstrzymałem z natychmiastowym pisaniem, bo teraz nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się z przedmówcami :) Atmosfera wyborna, ludzie przesympatyczni, organizacja prima sort. Czego chcieć więcej? A wiem - kierowcy!!! Ewentualnie lokum :) .  Chętnie powtórzyłbym w nadchodzącą sobotę. Poważnie. 

Jeszcze taka ciekawostka. Nie wiem czy wiecie, ale geometryczne centrum Polski znajduje się niecałe 40 km na północ od Łodzi. Wygląda więc na to, że jest to optymalne miejsce do kolejnych spotkań (wybacz Tomek ;) ). Ewentualnie dla sprawiedliwości można obliczać taki punkt na podstawie miejsc zamieszkania osób, które zadeklarują uczestnictwo  ;) 

Jeżeli chodzi o moje preferencje co do sprzętu, nie będę oryginalny - najbardziej podobało mi się granie Sonus Faber (+ Haiku, gdy grały z Heglem, musiałem być zajęty czymś ważnym, bo mi umknęło ;) ). Nie podejmuję się natomiast oceniać pozostałych elementów toru :) 

Tomek, ale Ty masz zarąbisty pasek! 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, Sonus'y. Przyznam, że jak przymierzałem się do zakupu kolumn, to z tylko i wyłącznie estetycznego punktu widzenia bardzo mi się podobały. Jednak to nie był ten budżet, więc nawet nie zasiadałem do odsłuchu. Ale może, teraz, jednak...?! ;) 

W każdym razie widzę, że spotkanie było owocne w różne aspekty :) I prawdą jest, że miło to się czyta ;) 

Trzeba będzie poważnie się zastanowić nad uczestnictwem przy kolejnych okazjach. Pozdrawiam wszystkich audio "wariatów" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami przyznacie jaki człowiek pozytywnie naładowany po takim spotkaniu.

Dodam może, że w Haiku chwilowo mieszkają chińskie lampki użyczone mi przez @Rega, a wczoraj grał z pominięciem RME. Szukam informacji na temat dac a w tym źródłowym Marantzu, może mnie to jakoś natchnie na przyszłość.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...