Skocz do zawartości

Pytania laika | Amplitunery i ich funkcje wideo (np. RCA->HDMI itp.) | Modele tańsze i w zestawach


Gumowe Ucho

Recommended Posts

Drodzy,

(poniższy wstęp to takie powitanie na forum a meritum jest pod nim)

Jak wskazuje mój nick, niewiele wiem o dźwięku i jeszcze niedawno zastanawiałem się czemu służą w XXI wieku takie "pudła" jak z lat 80. za tyle pieniędzy. Teraz trochę doczytałem (chociaż sprzętu wielkości komputera który jedynie odtwarza płyty CD ale bardzo dobrze, chyba nigdy nie będę w stanie docenić ;)).  Po przeczytaniu na Reddicie anty-soundbarowych tyrad odrzuciłem ten modny kierunek (na razie mam malutki JBL Bar Studio który jest lepszy od głośników TV)

Poszukałem na tymże forum i w innych miejscach. Mam wrażenie, że rzeczywiście za cenę dobrej "dźwiękobelki" są poważnie wyglądające zestawy za około 4-4,5 tysiąca złotych a nawet mniej. Doedukowałem się nawet do takiego stopnia audiofilskiego wtajemniczenia, że ogarnąłem że jedne pudła są tylko stereo (do muzyki), a drugie są ampli do KD i innych ciekawych rzeczy! Więc w razie czego wiedząc że głównie oglądam, a trochę słucham, zdecydowanie kieruję się na kino domowe, a nie stereo (więc nie musicie o to dopytywać!)

 

Kilka pytań:

1. Czy ktoś próbował kiedyś wykorzystać amplituner jako konwerter starszego sprzętu na HDMI? Niektóre Receivery mają wejścia RCA czy component, a w kręgach retro-gamingu obowiązuje albo telewizor CRT, albo drogi, zasilany osobno konwerter na HDMI. Myślałem, żeby "puścić" przez Amplituner moje stare Playstation 2. Ktoś próbował? Jaka jest jakość? Dodatkowo pytanko czy Ampli dodaje tzw. input lag do gier w przypadku podłączenia konsoli do niego, bo słyszałem sprzeczne informacje.

2. Czy warto podłączać konsolę do HDMI amplitunera zamiast bezpośrednio do TV? Dlaczego? Czy przełącza się przez "telewizorowe" źródła czy trzeba Source "przeklikać" na amplitunerze?

3. Czy głośnik centralny może być na półce szafki RTV pod telewizorem stojącym na szafce (nie chcę wieszać TV bo lubię mieć wolny dostęp do wszystkich zakamarków i gniazd, a metalowe stópki w XH90 są ładne)?

4. Jakie są fajne zestawy w granicach 4-5k zł, pomieszczenie 25m^2? W wielu salonach reklamowane są zestawy 5.0 w takich cenach. To ma sens?

 

Dzięki za wszystkie porady i za te które już udzielone wcześniej przeczytałem.

 

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

1. Czy ktoś próbował kiedyś wykorzystać amplituner jako konwerter starszego sprzętu na HDMI? Niektóre Receivery mają wejścia RCA czy component, a w kręgach retro-gamingu obowiązuje albo telewizor CRT, albo drogi, zasilany osobno konwerter na HDMI. Myślałem, żeby "puścić" przez Amplituner moje stare Playstation 2. Ktoś próbował? Jaka jest jakość? Dodatkowo pytanko czy Ampli dodaje tzw. input lag do gier w przypadku podłączenia konsoli do niego, bo słyszałem sprzeczne informacje.

Teraz tylko droższe modele mają componenty. Czy dodaje input lag na componencie? Zapewne od 5 lat nikt tego nie testował.

15 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

2. Czy warto podłączać konsolę do HDMI amplitunera zamiast bezpośrednio do TV? Dlaczego? Czy przełącza się przez "telewizorowe" źródła czy trzeba Source "przeklikać" na amplitunerze?

Warto tylko jeśli chcesz uzyskać dzwięk HD. O ile sięnie mle z PS2 tego nie będzie. Więc podłącz od razu do TV

15 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

3. Czy głośnik centralny może być na półce szafki RTV pod telewizorem stojącym na szafce (nie chcę wieszać TV bo lubię mieć wolny dostęp do wszystkich zakamarków i gniazd, a metalowe stópki w XH90 są ładne)?

Może

15 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

4. Jakie są fajne zestawy w granicach 4-5k zł, pomieszczenie 25m^2? W wielu salonach reklamowane są zestawy 5.0 w takich cenach. To ma sens?

Nie ma. Bo nie ma systemu 5.0

Jak budujesz system kinow yto 5.1 albo wcale.

Denon S 750 + Heco victa 702 set 5.1 albo Magnat Supreme 802 ewentualnie 1002 także w secie 5.1

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Warto tylko jeśli chcesz uzyskać dzwięk HD. O ile sięnie mle z PS2 tego nie będzie. Więc podłącz od razu do TV

W przypadku nowego Xboxa Series X też lepiej od razu do TV?

Czy warto używać HDMI eARC, czy lepiej podłączyć kablem Optical? Słyszałem że uniwersalny pilot+Optical to lepsze rozwiązanie niż eARC+CEC, które ponoć generuje straty w dźwięku. Skoro tak, to może warto pokusić się o używany sprzęt, który nie ma aż tylu fancy funkcji i np. AirPlay czy konsolę "przepuszczać" przez telewizor?

Dodatkowo widzę że salon w Oświęcimiu - czy bylibyście w stanie dostarczać do Krakowa? Doradzacie w kwestii listew/maskowania kabli?

Pozdrawiam,

Tristan

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

W przypadku nowego Xboxa Series X też lepiej od razu do TV?

No tu masz dzwięk HD który warto uzyskać.

22 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

Czy warto używać HDMI eARC, czy lepiej podłączyć kablem Optical?

eARC zapewni Ci to że możesz podłączyć konsole od razu do TV, więc ograniczyć opóźnienia. A eARC zapewni dzwiek HD

22 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

Dodatkowo widzę że salon w Oświęcimiu - czy bylibyście w stanie dostarczać do Krakowa? Doradzacie w kwestii listew/maskowania kabli?

Tak. Bez problemu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...