Skocz do zawartości

Porównanie sprzętu do prywatnego kina domowego - sklepowe vs profesjonalne


regorx xroger

Recommended Posts

Jako, że w niedalekiej przyszłości planuję budowę kina w domu w dedykowanym pomieszczeniu - mam wiele nurtujących pytań, a jednym z nich jest czy jest sens ładować się (kosztami) w sprzęt profesjonalny - niedostępny w popularnych sklepach np.  typu JBL Synthesis lub osobny procesor dźwięku wielokanałowy + dedykowane końcówki mocy, do tego głośniki instalacyjne itp.
Ja mając trochę doświadczenia i bazując na własnych wnioskach - akustykę jednak kładę na pierwszym miejscu jeśli chodzi o odczuwanie dźwięku czy to w filmach czy muzyce w założeniu, że startujemy od poziomu sprzętu, który możemy uznać z przyzwoity - największą poprawę jakości brzmienia wg mnie można osiągnąć poprawą akustyki, a nie wymianą sprzętu. 


I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - Czy powiedzmy adaptując salę kinową o wymiarach 6,5x5m z użyciem popularnego sprzętu - np amplitunera z 11 kanałami w cenie do 8 tys zł, i do tego głośniki surround w półce cenowej około 1000zł za parę - efekt w kinie będzie zdecydowanie gorszy niż gdyby stosować drogie głośniki instalacyjne i sprzęt klasy jak powyżej?

 
Obecnie mam kino atmos 5.1.2 w pokoju 6x3.8m Amp Marantz SR5015, Sub SVS2000, do tego głośniki (poza frontowymi) Klipsch R - i jest wg mnie lepiej niż dobrze, ale to też ze względu, że przesiadłem się ze sprzętu Stereo, ale jak już zacznę wchodzić w trzeci plan "słuchając" film to jednak  brakuje tej naturalności przekazu - w filmach atmos słychać, że gość chodzi po samochodzie, ale dźwięk dobiega z sufitu, jakby z głośnika, a nie z faktycznego miejsca, w którym dźwięk się powinien znajdować - czyli  nad głową, czy też padający deszcz też czasem słychać na suficie ( tu się chyba czepiam, bo padający deszcz powinien być słyszany na podłodze ;)), ale ogólnie wnioski są takie, że sprzętowi jest bardzo daleko do doskonałości, ale czy to ze względu na zbyt mało rozwiniętą jeszcze technologię, czy po prostu zbyt słabą jakość sprzętu, lub zbyt małej ilości głośników - nie powiem, że immersja która mnie jednak zszokowała na plus jest słaba, ale czuję, że jeszcze daleko temu jest do doskonałości. Śmiem twierdzić, że obecnie u mnie jest lepiej niż w komercyjnym kinie, ale widzę jak dużo jest jeszcze na tym polu do poprawy...( nie wiem może kolejnym krokiem będzie kiedyś dołożenie słuchawek w pełni otwartych do Atmosa uzupełniających efekty blisko głowy). 

Jednak wracając do meritum pytania:
Wiadomo, że na sprzęcie instalacyjnym marże są zdecydowanie wyższe. 
Ciekawym przykładem są kolumny (nieinstalacyjne) surround Klipsch R41-M Vs R41-SA - to te same kolumny, tylko atmosowe mają ścięty tył i są przy tym x 2 droższe. 
pomijając dobrą adaptację i akustykę, która jest niewątpliwie jedną z najważniejszych czynników - czy sprzęt tej klasy cenowej (co na początku mojego tekstu) to faktycznie dobrze wydane pieniądze i warto iść w tą stronę czy jednak komercyjny rynek sprzętu jest tak dobry, że różnicy i tak raczej nie usłyszymy, a jedyną korzyścią będzie brak widoku głośników na ścianach....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dobre podejście. Akustyka w sali kinowej jest bardzo wazna.

Przeważnie mamy salony w których się zyje więc pole manewru akustycznego jest znikome. Zona, wygląd i takie tam.

Kolumny surround w cenie 1000 zł za pare to na prawdę nie dużo. Wręcz nie rozwazna kwota do amplitunera rzędu 8000 zł. Jeśli chodzi o ilośc a nie jakośc to po prostu szkoda kasy.

Jeśli ma siętaki ampli to trzeba jednak nieco zainwestować w kolumny.

Może nie w Synthesis chodź te systemy na prawde się sprawdzają ale 1000 zł za parę to znowu w drugą strone odbiega.

Zostaw system i zmień na Klipsch ale serie RP już poczujesz znaczną poprawę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, regorx xroger napisał:

Jako, że w niedalekiej przyszłości planuję budowę kina w domu w dedykowanym pomieszczeniu - mam wiele nurtujących pytań, a jednym z nich jest czy jest sens ładować się (kosztami) w sprzęt profesjonalny - niedostępny w popularnych sklepach np.  typu JBL Synthesis lub osobny procesor dźwięku wielokanałowy + dedykowane końcówki mocy, do tego głośniki instalacyjne itp.
Ja mając trochę doświadczenia i bazując na własnych wnioskach - akustykę jednak kładę na pierwszym miejscu jeśli chodzi o odczuwanie dźwięku czy to w filmach czy muzyce w założeniu, że startujemy od poziomu sprzętu, który możemy uznać z przyzwoity - największą poprawę jakości brzmienia wg mnie można osiągnąć poprawą akustyki, a nie wymianą sprzętu. 

Budując sobie salkę tworzysz całość systemu, czyli kompletujesz sprzęt i planujesz aranżację pomieszczenia. Jeśli kupisz drogi sprzęt a nie zadbasz o akustykę będzie lipa. Jeśli zadbasz o akustykę a kupisz badziewne audio tez będzie słabo. Tu wszystko musi być dopięte żeby mogło współgrać i przynosić zadowolenie. To tak jak jazda sportowym autem z łysymi oponami w deszczu, albo maluchem po torze na oponach rodem z F1.

15 godzin temu, regorx xroger napisał:

Czy powiedzmy adaptując salę kinową o wymiarach 6,5x5m z użyciem popularnego sprzętu - np amplitunera z 11 kanałami w cenie do 8 tys zł, i do tego głośniki surround w półce cenowej około 1000zł za parę - efekt w kinie będzie zdecydowanie gorszy niż gdyby stosować drogie głośniki instalacyjne i sprzęt klasy jak powyżej?

Im wyższa półka, tym różnice stają się coraz mniejsze. Jak masz 6000zł na sam tor audio i porównasz go do takiego złożonego za 10000zł to będziesz miał bardzo dużą różnicę. Jak dołożysz do 20000zł to po prostu odczujesz różnicę vs 10000zł. Najlepiej samemu się przekonać, jeden Ci powie że różnica miażdży, drugi będzie podirytowany bo więcej się spodziewał.

15 godzin temu, regorx xroger napisał:

czy sprzęt tej klasy cenowej (co na początku mojego tekstu) to faktycznie dobrze wydane pieniądze i warto iść w tą stronę czy jednak komercyjny rynek sprzętu jest tak dobry, że różnicy i tak raczej nie usłyszymy, a jedyną korzyścią będzie brak widoku głośników na ścianach....

Ja u siebie zdecydowałem się na mieszany set, w 7.2.4 cały przód i subwoffery mam na wolnostojących kolumnach, tyły i atmos instalacyjne. Żeby wstawić porównywalną jakościowo i mocowo kolumnę surround to mocno bym musiał się ograniczyć w aranżacji pomieszczenia. Wyszło by może taniej, ale ergonomia pokoju by była tragiczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Zostaw system i zmień na Klipsch ale serie RP już poczujesz znaczną poprawę.

Na razie nic nie będę zmieniał. Pierwsze kino kupiłem raczej w celach edukacyjnych, aby nie popełnić zbyt wielu błędów przy tworzeniu kolejnego już tego, które ma być na lata - w domu, który jeszcze nie powstał. 
Wiem jeszcze bardzo mało, ale więcej niż w ogóle. 

 

12 godzin temu, S4Home napisał:

Zostaw system i zmień na Klipsch ale serie RP już poczujesz znaczną poprawę.

Takie informacje zapamiętuję i na pewno za jakiś czas wykorzystam.

 

12 godzin temu, S4Home napisał:

Przeważnie mamy salony w których się zyje więc pole manewru akustycznego jest znikome. Zona, wygląd i takie tam.

Akurat moja żona śpiewa, czuje muzykę i solidarnie razem ze mną wsłuchuje się w to co wymyśliłem i zamontowałem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...