Skocz do zawartości

Yamaha R-N803d - jaki gramofon?


Recommended Posts

Witam forumowiczów.
Mam pytanie, chyba głównie do szczęśliwych posiadaczy Yamahy R-N803d będących jednocześnie miłośnikami trzasków pochodzących z czarnych płyt. Jakie do swoich amplitunerów podłączyliście gramofony i czy polecacie swoje wybory? Jestem właśnie przed wyborem (oczywiście planuję odsłuch w dwóch, trzech salonach). Na razie, po lekturze internetów, godne uwagi wydają mi się Thorens TD 402 i Audio Technika LPW50PB. Aha - u mnie planowany nabytek zagra z kolumnami Focal Chora 806. Będę wdzięczny za podzielenie się opiniami.
Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie chcę dodatkowo mącić, ale najlepszym wyborem może się wydawać TEAC TN 4 D https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/teac-tn-4d-czarny.html

-z pewnością najlepsza wkładka z w/w gramofonów. Wkładka Sumiko, która jest tam na pokładzie, jest naturalna, nie zaczepliwa, wciąga swoją barwą. Z Twoimi głośniki powinno znaleźć to potwierdzenie. 

Teac jest w granicach 3000 zł więc nie przekracza Twojego budżetu. Zapraszamy do jednego z naszych punktów na prezentację :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 7.10.2021 o 20:28, Kot Behemot napisał:

Witam forumowiczów.
Mam pytanie, chyba głównie do szczęśliwych posiadaczy Yamahy R-N803d będących jednocześnie miłośnikami trzasków pochodzących z czarnych płyt. Jakie do swoich amplitunerów podłączyliście gramofony i czy polecacie swoje wybory? Jestem właśnie przed wyborem (oczywiście planuję odsłuch w dwóch, trzech salonach). Na razie, po lekturze internetów, godne uwagi wydają mi się Thorens TD 402 i Audio Technika LPW50PB. Aha - u mnie planowany nabytek zagra z kolumnami Focal Chora 806. Będę wdzięczny za podzielenie się opiniami.
Pozdrawiam.

Jeśli planujesz długą przygodę z winylami to odpuść sobie wszelkiej maści Chińskie produkcje, typu Thorens i Audio Technika, jeśli nowy gramofon to Technisc potem Rega i   Pro-Ject

Edytowano przez PonuryMnich
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PonuryMnich napisał:

Jeśli planujesz długą przygodę z winylami to odpuść sobie wszelkiej maści Chińskie produkcje, typu Thorens i Audio Technika, jeśli nowy gramofon to Technisc potem Rega i   Pro-Ject

Do śmierci się człowiek uczy - cały czas myslałem że mój Thorens TD 320 jest produkowany w Szwajcarii lub Niemczech, a tu się nagle okazało że to chińszczyzna. Zawsze też stawiałem go wyżej niż Rega Planar 3 , którą też mam, a tu Rega warta zainteresowania a Thorens do d..y.  Świat się przewraca.

 

20210516_154928.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rega napisał:

Do śmierci się człowiek uczy - cały czas myslałem że mój Thorens TD 320 jest produkowany w Szwajcarii lub Niemczech, a tu się nagle okazało że to chińszczyzna. Zawsze też stawiałem go wyżej niż Rega Planar 3 , którą też mam, a tu Rega warta zainteresowania a Thorens do d..y.  Świat się przewraca.

Chiński gramofon ... ja bym się nie chwalił ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A możesz mi powiedzieć jak ustawić w tym gramofonie overhang dla np. Goldringa 2500 lub ADC XLM Mk II ? Bo nie widzę zbyt dużej regulacji na otworach. 

Za bardzo komplikujesz, nowoczesne gramofony nie potrzebują tych overhangów, antyskatingów czy azymutów. To nowoczesne urządzenia typy "plug and play" i przede wszystkim są bezgranicznie niezawodne. 

eee, ups, zapomniałem o koledze z forum i jego nowym technicsie w którym talerz latał jak.....

 

@Kot Behemot faktycznie przesłuchaj sobie propozycje Kolegów z branży a żeby przegląd był w miarę obiektywny zerknij także na starsze produkty i wyrobisz sobie zdanie. Nie wiem czy masz w okolicy jakiś dobry sklep z old schoolowym sprzetem ale myślę, że warto. 

8 godzin temu, Rega napisał:

Do śmierci się człowiek uczy - cały czas myslałem że mój Thorens TD 320 jest produkowany w Szwajcarii lub Niemczech, a tu się nagle okazało że to chińszczyzna. Zawsze też stawiałem go wyżej niż Rega Planar 3 , którą też mam, a tu Rega warta zainteresowania a Thorens do d..y.  Świat się przewraca.

Bo ten gramofon ma jakieś angielskie ramię, więc tym bardziej trudno go unarodowić 😀.

PS nie martw się, ja osobiście nawet lubię "chińszczyznę"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Chili napisał:

Za bardzo komplikujesz, nowoczesne gramofony nie potrzebują tych overhangów, antyskatingów czy azymutów.

Wiesz , może masz rację. Pytałem niedawno w Salonie Audio jak ustawić azymut, czy overhang w takim designerskim sprzęcie i ....... nie słyszeli o takich " dodatkach". Ale za to Panie lakier na plincie pierwsza klasa :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po najniższej lini oporu, zero myślenia, bo po co? Współczesne produkty gromofono-podobne są produkowane dla debili. Włącz wtyczkę do gniazdka, nałóż płytę, wciśnij przycisk play, koniec. A najlepiej jak takie cóś ma usb, albo dwa no i WiFi obowiązkowo! No a jak chcesz inną wkładkę to kup Pan inny, no właściwie co? Bo gramofonem ciężko to nazwać! 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Khedron napisał:

Mozesz szukac uzywanego sprzed kilkudziesieciu lat, ale bierz pod uwage, ze w kazdej chwili taki sprzet moze przestac dzialac i wowczas albo ogromne wydatki albo wyrzucenie na smietnik.

Jakieś konkretne przykłady. Ostatnio naprawiałem córki Duala CS 630, były połamane zębatki / tak się kończy wymuszanie ramieniem załączania silnika w automacie / , koszt naprawy 150 zł a było co robić. Naprawa trzpienia blokady windy w Telefunkenie S500 kosztowała 50 zł. Gdzie te ogromne wydatki ?

Co do przestania działania to w serwisie u kolegi stoją dwa Pro-Jecty i trzy Lenco , więc te nowe też się psują tylko jakby szybciej :)

Wracając do kalibracji , fizyka jest nieubłagana i takie same prawa dotyczą nowych gramofonów jak i starych. Jak producent podaje dla ramienia Pro-Ject Debut Carbon Evo overhang 18,5 mm, to ta wartość winna być ustawiona dla wszystkich wkładek. Mamy wówczas prawidłowy tor prowadzenia igły , ufam , że dla zamontowanego Ortofona takowy jest , choć z ciekawości przy najbliższej okazji sprawdzę :) Ja mam w JVC overhang 15 mm. Mam sześć headshelli z różną długością otworów , o różnej wadze i i tak szukam kolejnego do ADC , więc raczej nie wyobrażam sobie jak w tym Pro-Jectcie dostosować wkładkę do wymaganych parametrów ramienia.

@Kot Behemot dobrze radzę , nowy , czy stary to Twoja decyzja ,ale headshell powinien być wymienny.Bardziej rokuje to na przyszłość :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, 1Ender napisał:

Ode mnie Telefunken S600 po pełnym serwisie, super stan i bym się nie zastanawiał.

To dobra oferta , jest tam ramię Ortofona AS 212, łatwy do kalibracji , antyskating na magnesie , pływające zawieszenie / warto sprawdzić stan gąbek / , stroboskop. Dobrze współpracuje z Shure M 91 ed.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Khedron napisał:

Nie no nie mam zadnych bo wiadomo, im cos starsze tym lepsze.

Generalizujesz , a sarkazm też jest zbędny. nowe gramofony ze średniej półki do ok. 2- 2.5k. to po prostu produkt nastawiony na odbiorcę ,który kupuje bo jest moda , bo ma znajomy , bo ma wcisnąć przycisk i uzyskać dźwięk. Jaki , i czy można lepiej już nie będzie wnikał. W tej samej cenie można uzyskać produkt o wiele wartościowszy tyle , że wiekowy. Tylko o to mi chodzi.

19 minut temu, Khedron napisał:

Tylko gruoka idiotow przeciwstawia sie nawale handlarzy i ich kolegow.

Co Ty z tymi handlarzami ? Rozumiem , że jak kupujesz chleb , czy ziemniaki to też nienawidzisz sprzedawcy , BO TO TEŻ HANDLARZ i MA Z PEWNOŚCIĄ KOLEGÓW ! Człowiek , który w Salonie sprzedawał Ci elektronikę czy kolumny to też |"wróg ludu " , BO TO TEŻ HANDEL !

23 minuty temu, Khedron napisał:

Mozna sobie wierzyc w bajki, ale... Fizyka na ktora sie powolujesz nie mowi, tak totalnie przypadkiem, czegos o chaosie i koniecznosci dostarczania ogromnych ilosci energii by go na chwile opanowac?

Wyjaśnij jak to co napisałeś ma się do kalibracji gramofonu , bo nie kumam .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khedronnie dogadamy się. Wierz mi , że nie jestem ortodoksą. Szanuje ludzi słuchających muzykę na smartfonie, tak samo jak tych na systemie za miliony. Ceny napraw są wysokie bez względu czy naprawiany jest sprzęt nowy, czy też stary. Mała różnica polega na tym , że ten stary jest w ogóle naprawialny i dotyczy to nie tylko audio :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Khedron napisał:

Wiekszosc ludzi chce wydac pieniadze na porzadny sprzet

Widzę , że kontynuujemy :) 

Zdefiniuj " porządny sprzęt " ? 

11 minut temu, Khedron napisał:

ale obecnie za cene tak absurdalna, ze mozna kupic za ta naprawe sprzet nowy, grajacy lepiej i z gwarancja.

Podaj proszę przykłady " absurdalnych " kosztów napraw gramofonów ? Jak na razie teoretyzujesz i piszesz ogólniki.

Co to znaczy grający lepiej ? Gramofon gra tak jak jest skalibrowany i jaki dźwięk prezentuje wkładka. to nie żadne czary. TYLKO MUSI DAĆ SIĘ SKALIBROWAĆ ! I jeszcze jedno , gwarancja jest na DWA LATA a nie na całe życie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 szkoda klawiatury. Typ nie miał zapewne nigdy starszego gramofonu a w salonie powiedzieli ten jest najlepszy i tyle w temacie.

Ja do tej pory nigdy nie zapłaciłem za naprawę powyżej 200zł.

Zauważ, że wszystko sprowadza do poziomu absurdu, bo oczywiście wie lepiej. Znalazłeś jakiś konkret?

Tak na marginesie to po co udzielać się w dziale gramofony, gdy ma się "jedyny, nowiuteńki i najlepszy gramofon" a doświadczenia....0

...a wiem, licznik postów.

Inna sprawa, że zaśmiecamy koledze @Kot Behemot wątek i nie wiele On z tego wyniesie.😞

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...