Skocz do zawartości

Charakterystyka pasma kolumn, elektroniki, pomieszczenia - a gdzie ta linijka? ;)

JaZz

Recommended Posts

Zamówiłem ustroje. Miałem dać po prostu na odbicia i nie wnikać za bardzo. Jako że będzie dostępny Umik postanowiłem że postaram się trochę porządniej za to zabrać.

Jeśli chodzi o pogłos to dowiedziałem się że mamy różny czas pogłosu, różnych częstotliwości. Wiem mniej więcej do czego dążyć i mniej więcej jak.

Co z pasmem przenoszenia? Robimy pomiar i skąd wiemy że górka lub dołek to sprawka kolumn, elektroniki, czy pomieszczenia? Przecież nie będziemy robić akustyki pod dany zestaw bo w momencie kiedy wymienimy kolumny czy coś innego może zrobić się kiszka.

Pozdr.

5 godzin temu, JaZz napisał:

Co z pasmem przenoszenia? Robimy pomiar i skąd wiemy że górka lub dołek to sprawka kolumn, elektroniki, czy pomieszczenia? Przecież nie będziemy robić akustyki pod dany zestaw bo w momencie kiedy wymienimy kolumny czy coś innego może zrobić się kiszka.

Spokojnie można przyjąć, że charakterystyka amplitudowa zdjęta "z pomieszczenia", pokazuje głównie, mankamenty tego pomieszczenia. Każdy wzmacniacz w tym względzie jest płaski jak stół, a zafalowania kolumn zmierzone w komorze bezechowej, przy tych uzyskanych z pokoju to ledwo widoczne pagórki ;) Dodam też, że kilkoma panelami akustycznymi rewolucji nie zrobisz, jeżeli chodzi o kształtowanie charakterystyki. Wg mnie podstawa to optymalizacja ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego. Mikrofon jest przy tym jak najbardziej pomocny.

43 minuty temu, nowy78 napisał:

Spokojnie można przyjąć, że charakterystyka amplitudowa zdjęta "z pomieszczenia", pokazuje głównie, mankamenty tego pomieszczenia. Każdy wzmacniacz w tym względzie jest płaski jak stół, a zafalowania kolumn zmierzone w komorze bezechowej, przy tych uzyskanych z pokoju to ledwo widoczne pagórki ;) Dodam też, że kilkoma panelami akustycznymi rewolucji nie zrobisz, jeżeli chodzi o kształtowanie charakterystyki. Wg mnie podstawa to optymalizacja ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego. Mikrofon jest przy tym jak najbardziej pomocny.

Zgadzam się z każdym słowem :)2 pary bardzo odmiennych w charakterze kolumn mają praktycznie identyczne korekty modów na basie (góra jest inna, ale tu już wpływ kolumn).

Amatorskie walki z akustyką zazwyczaj oznaczają przetłumienie i ograniczenie pogłosu wysokich, bez jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dudnienie i rezonansy niskich (tu se ne da).

Sens najwiekszy ma chyba redukcja pierwszych odbić.

13 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Sens najwiekszy ma chyba redukcja pierwszych odbić.

Dokładnie, najważniejsze pierwsze odbicia, potem to już dopieszczanie, ale @JaZz jak będziesz miał Umika to możesz się pobawić. U mnie na pierwszych odbiciach robią zdecydowaną poprawę, mam 6 paneli, ale myślę nad dołożeniem czegoś z góry, tyle że raczej będzie to metoda prób i błędów tak żeby nie przesadzić 😉, @JaZz widziałeś jak ja robiłem swoje w tym poście.

Widziałem, widziałem. Nawet kometnowalem. Ja u siebie dam dyfuzję za plecy, absorpcję za kolumny i na sufit. W trakcie i po prawdopodobnie będę mierzył. Po bokach na razie nic, zobaczę jakie będą efekty i może kiedyś dołożę po bokach wolno stojące. 

Wcześniej miałem absorpcję za kolumnami i za głową. 

Edytowano przez JaZz

Pomocy, pomocy,

wspomogłem się tym https://youtu.be/Ev1bSSL8tRA puściłem pomiar z głośników lapka żeby tylko zobaczyć czy działa. Niżej daję screen z RT60. Z tego co kojarzę to pogłos. Powiedzcie mi dlaczego tutaj jest tyle tych kresek (czerwona, niebieska itd), a nie jedna? Co one oznaczają?

1478707485_testscreen.thumb.png.cb5f2cfac4e594dac2527ae5ca03d317.png

EDIT: gdzieś w internetach, ktoś napisał że: REW's Topt generally gives the best result

Ok mam to: https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/graph_rt60.html

Nie wiem dokładnie ocb, ale chyba po prostu najlepiej patrzeć na Topt i tyle.

czy jednak może na t30? :D

Swoją drogą, jak wszystko dobrze ustawiłem i w pewnym zakresie pokazuje mi czas pogłosu 6s lub 8s (zależy czy patrzymy na Topt czy T30) to grubo :D

Jutro postaram się zrobić już z mic w odpowiednim miejscu  i źródłem dźwięku z  mojego zestawu.