Skocz do zawartości

Charakterystyka pasma kolumn, elektroniki, pomieszczenia - a gdzie ta linijka? ;)

JaZz

Recommended Posts

9 godzin temu, JaZz napisał:

Będę wychodzić z lapka wyjściem słuchawkowym.

Nie polecam. A na pewno nie bez sprawdzenia możliwości owej dziurki. Kiedyś też próbowałem tego pomysłu i zupełnie się nie sprawdził. Wprawdzie używałem obu dziurek, mikrofon + wyjście słuchawkowe i nie wiem, która z nich była winna, czy obie, ale pomiar w zamkniętej pętli (kabel z wyjścia do wejścia dla sprawdzenia karty) to była mega porażka. W razie podobnego zaskoczenia, mogę polecić interfejs UCA222 od Behringera. To tak po taniości, ale o niebo lepiej od karty wbudowanej (a przynajmniej tej w moim lapku - stare lenovo).

@nowy78 Dlaczego porażka?

U mnie pierwsze koty za płoty. Jeden pomiar zrobiony bez paneli, a jeden z dyfuzorem za plecami i absorberami za kolumnami. Ogromny mod przed 50Hz i dołek na 120Hz :( Dziwi mnie fakt że od 70Hz zielona kreska (z panelami) jest prawie wszędzie wyżej od czerwonej (bez paneli).

Dlaczego w zakładce RT60 nie pokazuję mi nic powyżej 10kHz?

Z panelami pogłos na 80Hz spada mi do 0,35s. Niżej niż 0,3s to chyba będzie już przetłumienie nie? Za to przy około 160Hz 0,7s, to chyba wypadałoby to zbić jeszcze.

Widzę że ciężka wojna będzie, ale nikt nie mówił że będzie lekko. Jutro pokombinuje jeszcze. W piwnicy mam pochłaniacze z wełny. Ustawie je w rogach jako basstrapy i zobaczę czy coś wpłyną na ten pogłos na 160-ciu Hz.

SPL:

spl.png.3fa9a4f35a56c2c73b079bb6ef26b0a0.png

Pogłos T30 bez paneli:

883764967_bezpoglos.png.09b935a51e645206f9485e0c9ec3fa2e.png

Pogłos T30 z panelami:

514597217_zpoglos.png.ae18aafd0857333eac481c3e92361c00.png

Edytowano przez JaZz

Dnia 8.10.2021 o 22:45, marcinmarcin napisał:

Amatorskie walki z akustyką zazwyczaj oznaczają przetłumienie i ograniczenie pogłosu wysokich, bez jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dudnienie i rezonansy niskich (tu se ne da).

Da się. 20 cm wełny na ściany i sufit, a na to płyta. Nic nie dudni i mamy zachowane żywe brzmienie.

10 godzin temu, JaZz napisał:

Dlaczego porażka?

U mnie wykresy kończyły się na 8kHz (od dołu też było ograniczenie, ale już nie pamiętam dokładnie gdzie), a do tego były pofalowane (piszę o testowaniu samej karty w lapku). Jak wspomniałem, być może była to zasługa wejścia mikrofonowego. W każdym razie byłem zdruzgotany tym co zobaczyłem i dalej nie dociekałem. Kupiłem Behringera. 

Jak widać Twoje wykresy obejmują pełne pasmo, więc chyba jest wszystko w porządku.

10 godzin temu, JaZz napisał:

Z panelami pogłos na 80Hz spada mi do 0,35s. Niżej niż 0,3s to chyba będzie już przetłumienie nie? Za to przy około 160Hz 0,7s, to chyba wypadałoby to zbić jeszcze.

Górka na 160 wygląda na rezonans pomieszczenia. 

A ze względu na tą dziwną sytuację pomiarową "z" i "bez", może spróbuj zrobić najpierw kilka pomiarów bez dotykania czegokolwiek. Tak dla sprawdzenia, czy masz powtarzalność w mierzeniu. 

5 godzin temu, JaZz napisał:

Wielkiej tragedii chyba nie ma co?

Jak to w pokojach do mieszkania :) W sumie, gdyby nie ta szpiczasta górka w okolicach 50Hz...

Możesz dołożyć do zestawu jeszcze pomiar obu kolumn. Być może będziesz miał szczęście (jak np ja :P ) i akurat tam gdzie jest jakaś górka w pomiarach pojedynczych, zostanie złagodzona przez brak współpracy pomiędzy kolumnami mierzonymi jednocześnie.

Jeżeli masz możliwość pojeżdżenia kolumnami i miejscem odsłuchowym po pokoju, to bardzo zachęcam. Np zaczynasz od 0,5 m od ściany i wysuwasz o 5-10 cm, mierząc za każdym razem, co się dzieje. To najlepsza metoda na poprawę dolnego zakresu, a do tego niezwykle ekonomiczna. Wprawdzie przez takie zabawy kolumny stoją u mnie teraz 1 m od ściany, ale czego się nie robi dla dobrego dźwięku :D 

9 minut temu, Asia napisał:

Sprytny manewr. Nawet się żona nie zorientowała.

Ech, masz mnie :)  Przyznam Asiu, że nie zazdroszczę mężowi ;) Ja bynajmniej nie dał bym rady, mając tak przenikliwą żonę 🤣

Poważniej, gdy okazało się, że tak jest najlepiej, naprawdę przesuwałem po kilka cm co kilka dni (na stałe, bo do słuchania od razu i po prostu wracałem trochę mniej :D ). I tak z 80 cm zrobił sie metr. Zdradził mnie ograniczony dostęp do balkonu 🤣

U mnie 70cm od czoła kolumny. Więcej nie dam rady bo i tak już mam 240cm bok trójkąta równobocznego  żeby siedzieć te chociaż 60cm od dyfuzora za plecami. 

Kurła,  jeszcze z kolegą lusterkiem nie sprawdzałem ale prawdopodobnie/na oko  mam żyrandol na odbiciu na suficie. 😤

Edytowano przez JaZz

Dzisiaj był kolega. Zawiesiliśmy dyfuzory za plecami. Żyrandol jest dokładnie w miejscu odbicia. Trzeba  przesunąć xD

Następnym razem weźmiemy się za żyrandol i mam nadzieję że już przyklejanie absorberów. Do tego czasu pomierzę sobie wpływ różnych elementów, w różnych konfiguracjach. 

Do następnego... 👋 

Tak jak mówiłem, dyfuzor na ścianie

20211023_195000.thumb.jpg.52134bad207d20b690b322eb8eedeb44.jpg

Teraz powiesiłem sobie stare pochłaniacze z wełny żeby posłuchać

20211023_195039.thumb.jpg.c4f7d3f65993a743a0f2badf3826773e.jpg

No i co tu dużo mówić? Progres w praktycznie każdym aspekcie brzmienia na zensorkach z nadem. 🤭 Dynamika, rozdzielczość, lokalizacja, barwa. Zapomniałem już jak kocham głos Tatianki z Jinjer, mimo że wczoraj słuchałem. PDK ;)