Skocz do zawartości

Stereo - droga w jedna strone?

Khedron

Recommended Posts

Tak sie zastanawiam, czy nasza pasja to finansowo droga wylacznie w jedna strone? Czy zawsze zeby bylo lepiej, musi byc drozej? Moze ktos z nas wymienil komponenty zestawu na tansze, jednoczesnie zyskujac na jakosci dzwieku i wrazen? Tym samym, czy daloby sie wskazac urzadzenia ewidentnie zbyt drogie w stosunku do oferowanych mozliwosci, ale i te niedowartosciowane? 
Wydaje sie mala sztuka wydawanie dziesiatek tysiecy, znacznie trudniej uzyskac dobry efekt przy zachowaniu finansowego umiaru. 

Przepraszam za brak polskich znakow. Pozbylem sie autokorety a tym samym i nie mam mozliwowsci ich dodawania ze smartfona. 

Oczywiście nie zawsze trzeba dokładać pieniądze żeby uzyskać lepsze brzmienie. Należałoby się zastanowić co oznacza słowo lepsze? Dla każdego będzie to coś innego.  Trzeba dużo słuchać i porównywać aby znaleźć idealne brzmienie ( o ile ono w ogóle istnieje). 

Jeśli chodzi o urządzenia zbyt drogi i niedowartościowane to będzie ciężko zrobić taką listę, bo również każdy może mieć inne zdanie. 

39 minut temu, Khedron napisał:

Wydaje sie mala sztuka wydawanie dziesiatek tysiecy, znacznie trudniej uzyskac dobry efekt przy zachowaniu finansowego umiaru. 

Zależy od zasobności portfela. Jeśli jest ktoś ograniczony finansowo to jest w stanie uzyskac dobry efekt przy zachowanii finansowego umiaru (bo nie ma innego wyjścia). Istotny jest też rozsądek i umiejętność samodzielnego myślenia. 

Druga sprawa poruszona wyżej, to co oznacza "lepsze"

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Oczywiście nie zawsze trzeba dokładać pieniądze żeby uzyskać lepsze brzmienie. 

Jeśli chodzi o urządzenia zbyt drogi i niedowartościowane to będzie ciężko zrobić taką listę, bo również każdy może mieć inne zdanie. 

Bede taktowny i nie poprosze Ciebie o wskazanie takich urzadzen, ale bardzo mi milo, ze potwoerdzasz zasadnisc tematu. 

1 godzinę temu, Maliik napisał:

Zależy od zasobności portfela. Jeśli jest ktoś ograniczony finansowo to jest w stanie uzyskac dobry efekt przy zachowanii finansowego umiaru

Druga sprawa poruszona wyżej, to co oznacza "lepsze"

Tak jak wspomnialem, mozna wydac majatek i dzwiek bedzie dobry, ale bardziej chcialbym dowiedziec sie czy ktos w poszukiwaniu lepszego dzwieku udal sie z powodzeniem w druga finansowo strone. I nie chodzi o to czy bylo go stan na wieksze wydatki. 

51 minut temu, 1Ender napisał:

Zostaje tylko rynek wtórny. Coś co kosztowało około 15-20k w latach produkcji nowe, można kupić za ułamek. W przybliżeniu 3-5k. Ale nie zawsze tak jest. 

To inny temat, przynajmniej czesciowo. Rynek wtorny wymaga wiekszej wiedzy i wprawy bo latwo utopic pieniadze w zlomie. Nie w zlym sprzecie, ale w sprzecie w fatalnym stanie technicznym. Wspominalem juz o tym przy okazji rozmowy o gramofonach. 

47 minut temu, Były-Forumowicz napisał:

Dobre stereo to nie tylko sprzęt bardzo dużą rolę ma tutaj akustyka pomieszczenia. Nawet najlepszy zestaw nie zagra na miarę swoich możliwości jak pomieszczenie nie będzie zaadoptowane akustycznie. 

Ale wy to przecież wiecie 😉

A to fakt, ale akustyke zostawmy na razie w spokoju. Zalozmy, ze sprzet wstawiamy do tego samego pomieszczenia :)

39 minut temu, Adi777 napisał:

Znowu subiektywność? A gdzie miejsce na obiektywność? Nie ma? Niemożliwe. Muszą być jakieś kryteria co do poszczególnych części audio, jak na przykład bas, i inne, które można określić obiektywnie.

Nie da sie obiektywnie ocenic dzwieku. Nie w niuansach najwazniejszych na koniec. Oby zadna z Pan sie nie obrazila, ale dziwek jest jak kobieta - zbyt subtelny i ulotny zeby przyjac w ocenie jakies sztuwne ramy. To jak przyjmowac kryteria doskonalych wymiarow na wyborach Miss, gdy na koniec okaze sie, ze chodzace idealy sa i tak najnudnieksze i kazdy wskazalby mnostwo znacznie ciekawszych kobiet nawet dookola siebie. 

2 godziny temu, Khedron napisał:

Tak jak wspomnialem, mozna wydac majatek i dzwiek bedzie dobry, ale bardziej chcialbym dowiedziec sie czy ktos w poszukiwaniu lepszego dzwieku udal sie z powodzeniem w druga finansowo strone. I nie chodzi o to czy bylo go stan na wieksze wydatki. 

Może dosłownie nie udałem się w druga stronę , bo juz miałem wzmacniacz,który mam do teraz ale chciałem się przekonać czy można lepiej za dużo drożej. Kupiłem na sprawdzenie  Accu E-370 ( nie wiem czy pisac za ile drożej ) i po miesiącu znalazł już innego właściciela. Nie potrzebowałem nawet miesiąca ,wystarczyło 5min (serio) żeby wiedziec że to nie ta klasa. Ale pograł u mnie tak długo , bo czekałem az ktoś zaproponuje dobra cenę 😄

Wszyscy dobrze wiecie, że dany element może wpleść się lepiej w daną akustykę, zestaw, czy preferencje. Drogi zestaw źle spasowany może dla nas nie zagrać, a budżetowy dobrze złożony już tak. Jest tutaj tyle możliwości że nie ma odpowiedzi "tak" lub "nie".

Ja akurat poruszałem się tylko na budżetowym poziomie, bez znacznych różnic w cenach, ale przykładowo lepiej, w moim pomieszczeniu, siadł mi zestaw Zensor 5 + Nad 355 (5,6k zł), niż Aurora 700 z CXA61 (6,8k zł) Co z tego jak przyszedł kolega i powiedział że kiedyś jak był u mnie to Aurory z amplitunerem kina grały lepiej niż aktualny zestaw.

Wyłóżmy 3k na kolumny, a 10k to już może być inaczej, ale dalej sądzę że jak droższe kolumny źle wpleciemy to może mniej nam się podobać jak dobrze dobrane tańsze.

Mamy też gigantów u których duży procent ceny to marka, marketing itp, a z drugiej strony mamy małe manufaktury gdzie ww. odpadają.

Można gadać i gadać, a i tak moim zdaniem do niczego nie dojdziemy.

Może strzele sobie w stopę ale tak, miałem taki przypadek gdy piec razy tańsze kolumny pogoniły te droższe.  Tańsze lepiej się spasowały z otoczeniem i to na tyle znacznie ze te droższe idą na sprzedaż.  I nie, te droższe to nie są zle kolumny, ale u mnie sprawdziły się lepiej te drugie.

Edytowano przez halik

5 godzin temu, Khedron napisał:

To indywidualna sprawa.

Ktoś kto ma kasę a nie chce wdawać się w niuanse odsłuchu - płaci i wymaga. Ktoś inny ma kasę ale też ma chęć się pobawić samemu. Ktoś inny jeszcze chce słuchać i robi to "na piechotę" z braku kasy.

Ale każdy chce mieć swój sprzęt jako ten naj... a tu już dowolność marketingu wchodzi

Do tego dochodzi jeszcze jeden drobny szkopuł :)  ułamek procenta z w/w zagląda do sieci i dzieli się wrażeniami...

Edytowano przez gienas
literówka

28 minut temu, halik napisał:

Może strzele sobie w stopę ale tak, miałem taki przypadek gdy piec razy tańsze kolumny pogoniły te droższe.  Tańsze lepiej się spasowały z otoczeniem i to na tyle znacznie ze te droższe idą na sprzedaż.  I nie, te droższe to nie są zle kolumny, ale u mnie sprawdziły się lepiej te drugie.

Jakieś konkrety?

3 godziny temu, Adi777 napisał:

Ja wiem, że dla niektórych nic nie da się ocenić w sposób obiektywny, ale bez przesady.

Oj wlasnie bez przesady, napidalbym Ci co oceniam bardzo obiektywnie, jasno i jednoznacznie, ale pogadajmy o audio, nie o polityce :)

2 godziny temu, misiek x napisał:

Może dosłownie nie udałem się w druga stronę , bo juz miałem wzmacniacz,który mam do teraz ale chciałem się przekonać czy można lepiej za dużo drożej. Kupiłem na sprawdzenie  Accu E-370 ( nie wiem czy pisac za ile drożej ) i po miesiącu znalazł już innego właściciela. Nie potrzebowałem nawet miesiąca ,wystarczyło 5min 

Z wzmacniaczmi jest chyba jakos latwiej niz z kolumnami. Sam takze po kilku chwilach wiedzialem czy mi pasuja czy nie. Z kolumnami bywalo tak, ze potrzebiwalem duzo czasu na osluchanie.

1 godzinę temu, halik napisał:

No wlasnie... Stad moj pomysl na temat - posluchalem troche kolumn dokladnie piec razy drozszych niz moje z mysla, ze jak podejda to zaryzykuje rozwod, ale i tak je kupie... No i okazalo sie, ze nie ma tematu, zona zostaje. 

1 godzinę temu, gienas napisał:

To indywidualna sprawa.

Ktoś kto ma kasę a nie chce wdawać się w niuanse odsłuchu - płaci i wymaga. Ktoś inny ma kasę ale też ma chęć się pobawić samemu. Ktoś inny jeszcze chce słuchać i robi to "na piechotę" z braku kasy.

Ale każdy chce mieć swój sprzęt jako ten naj... a tu już dowolność marketingu wchodzi

Do tego dochodzi jeszcze jeden drobny szkopuł :)  ułamek procenta z w/w zagląda do sieci i dzieli się wrażeniami...

Mozna wydac majatek i osiagnac bardzo slabe efekty. Tak jak wspomnial JaZz - zle dobrany tor i wszystko sie wali. 

Co do dzielacych sie wrazeniemi - od tego miedzy innymi jest to miejsce. 

2 godziny temu, JaZz napisał:

Wszyscy dobrze wiecie, że dany element może wpleść się lepiej w daną akustykę, zestaw, czy preferencje. Drogi zestaw źle spasowany może dla nas nie zagrać, a budżetowy dobrze złożony już tak. Jest tutaj tyle możliwości że nie ma odpowiedzi "tak" lub "nie".

Ja akurat poruszałem się tylko na budżetowym poziomie, bez znacznych różnic w cenach, ale przykładowo lepiej, w moim pomieszczeniu, siadł mi zestaw Zensor 5 + Nad 355 (5,6k zł), niż Aurora 700 z CXA61 (6,8k zł) Co z tego jak przyszedł kolega i powiedział że kiedyś jak był u mnie to Aurory z amplitunerem kina grały lepiej niż aktualny zestaw.

Wyłóżmy 3k na kolumny, a 10k to już może być inaczej, ale dalej sądzę że jak droższe kolumny źle wpleciemy to może mniej nam się podobać jak dobrze dobrane tańsze.

Mamy też gigantów u których duży procent ceny to marka, marketing itp, a z drugiej strony mamy małe manufaktury gdzie ww. odpadają.

Można gadać i gadać, a i tak moim zdaniem do niczego nie dojdziemy.

Masz absolutna racje - najwazniejsze zeby wszysto ze soba gralo. 

Wspominasz tez o tym co wlasnie chcualbym poruszyc w tym watku : placeniu za marke nieproporcjonalnych kwot do realnych wrazen z odsluchu. Jak wspomnialem wyzej, wlasnie z czyms takim sie zetknalem. Moze po prostu sprzet byl zle wpasowany w tor, ale wrazenia bardzo kiepskie. 

7 godzin temu, Khedron napisał:

Tak sie zastanawiam, czy nasza pasja to finansowo droga wylacznie w jedna strone? Czy zawsze zeby bylo lepiej, musi byc drozej? Moze ktos z nas wymienil komponenty zestawu na tansze, jednoczesnie zyskujac na jakosci dzwieku i wrazen? 

Może niekoniecznie "wymienił na tańsze", ale mam w głównym systemie Arcam rDAC.

6 minut temu, Khedron napisał:

Wierze kazdemu na slowo :). Zatem jak to brzmi? Bo na DACa tez mozna wydac majatek... 

Audiofilskim poetą nie jestem, z poniższymi recenzjami się zgadzam. 

Aktualnie można kupić na eBay za £100 i warto posłuchać.

https://audio.com.pl/testy/stereo/przetworniki-c-a/1252-arcam-rdac

https://www.whathifi.com/arcam/rdac/review

22 minuty temu, Khedron napisał:

Taki byl pomysl na rozmowe. Siegajac do sprzetu z drugiej reki otwieramy nieskonczone przestrzenie. Nie o to mi chodzilo. 

Wiadomo, inflacja, czasy, wartość pieniądza, się zmieniają, ale najrozsądniej moim zdaniem byłoby porównywać po prostu ceny nowych sprzętów nawet gdy my nabyliśmy je jako używane. Ja tak zrobiłem pisząc poprzedni mój post w tym temacie.