Skocz do zawartości

Co po Elac 208.2 Jet (do hybrydy Jolida 1501RC)


Patryk Szulc

Recommended Posts

Grałem przez kilka miesięcy na tych kolumnach i generalnie bardzo fajnie ale... Góra po postu świetna, wręcz idealna w moim zestawie. Średnie tony - jakby zbyt słabo słychać dalsze plany. Odnoszę wrażenie, że to, za co odpowiedzialny był Jet było ok a to co niżej już mniej. I bas - też wg mnie ilościowo w miarę ok ale za mało zróżnicowany, chyba za mało średniego basu. Ogólnie takie jakby granie V-ką, co było dość mocno słychać przy oglądaniu filmów. Równowaga tonalna ogólnie ok ale mogłaby być bardziej namacalna/otwarta średnica i bardziej zróżnicowany bas (nie muszę mieć nie wiadomo jakiego basu ale czasem w filmie się przydaje)
Pokój 23m, w miarę zagracony (dywan, kwiaty, obrazy, książki itp.) Kolumny rozstawione na dłuższej ok 5,5m ścianie w odległości ok 2,5 od siebie, przedzielone wysoką na ok 1m i głęboką na ok 60 cm komodą. Kolumny mogą stać ok 30-50 cm od tylnej ściany. 

Słucham różnej muzyki (jazz, rock, wokale, akustyka, elektronika itp. ale bez ciężkich klimatów typu metal/punk, disco polo i klasyki). Zależy mi na dobrej dynamice i wyraźnym dźwięku od początku (niskich poziomach), Nie słucham głośno. Generalnie skłaniam się w kierunku podłogowych ale jakieś porządne monitory na dużym basie (min 20-25 cm) też będzie ok. Jakieś szersze podłogowe typu Kappa też może być. Generalnie mogę wstawić co chcę, Żona tu się nie wtrąca aby nie śmierdziało i się o nie nie wywracała :) 
Budżet 4-5K używane. Starych się nie boję oby nie takie rozlatujące się. Sprzętu np. z Niemiec też się nie boję (w sensie umiem ściągnąć). Jak będzie trzeba jakieś elektrolity wymienić to też nie problem, ktoś mi pomoże. Priorytet to jakość grania. 

Jeszcze odnośnie wzmacniacza. Po wymianie lamp na Telefunkena gra świetnie (myślę jeszcze o wymianie kondów w zasilaniu (teraz są Rubycon; swego czasu wymieniłem takie same w Arcamie 9 na Mundorfy i wszystko się polepszyło). W porównaniu do MF A 3.2 tylko moc było czuć większą w MF, barwa, scena, niuanse lepsze w Jolce. Piszą, że Jolka radzi sobie z 4 omowymi kolumnami, chociaż z tyłu jest napisane 8Ohm (dała radę Elacom, Heco Celan ale już miała mniej basu niż NAD M3 na Dynkach Focus 220 ale reszta grała). Nie wiem jednak czy ze względu na jakość w cichych odsłuchów nie lepiej szukać czegoś bliżej tych 8 omów.

Źródło - Topping D70/Malina/pliki HiRes głównie

pok.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

To i tak nie jest źle.

3,2 minimum to dobry wynik. A reszta kolumn będzie miała zapewne niżej.

700 czy 900 tki? Zalezy od tego które znajdziesz.

900tki moga być jednak za duże.

Może nawet 500 albo 300.

Piotr

 

Dzięki. A jak te Kefy zagrają w porównaniu do 208.2? Czy one spełniają zakładane warunki czy tylko od tak, po prostu inne?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak większe ELACi graja już zupełnie inaczej. To dotyczy historii i dotyczy tego co jest obecnie na rynku.

KEF da Ci więcej nasycenia średnicy.

Są ciepłe ale bardziej zrównoważone tonalnie.

9 godzin temu, Patryk Szulc napisał:

Co sądzicie o Magnat Quantum 1005?

Rewelacyjna linia kolumn. Magnat zrobił bardzo duzo dobrego wypuszczając tą linie. 1005 był najkrócej produkowany.

Tu brzmienie jest jaśniejsze w porównaniu do KEF czy ELAC . Bas szybszy, bardzo zmienny, środek bardzo czytelny.

1009 wyższy brat tych kolumn był swego czasu określany jako najlepszy wybór w cenie.

Chodz to bardzo mało popularne kolumny w PL były.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2021 o 07:14, S4Home napisał:

Tu brzmienie jest jaśniejsze w porównaniu do KEF czy ELAC . Bas szybszy, bardzo zmienny, środek bardzo czytelny.

Dużo to będzie jaśniejsze niż w 208.2? 
Zastanawiam się jeszcze nad AP Tempo 3. Jak one się mają do Elaców i tych Quantum 1005?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...