Skocz do zawartości

Dobra książka ,czyli co czytają miłośnicy muzyki.

misiek x

Recommended Posts

Zdaję sobie sprawę ,że ksiązka odchodzi juz być może trochę w zapomnienie ,ale mam jednak nadzieję ,że  coś tam czytacie. Brak czasu niejako wymusza na nas słuchanie książek np. w samochodzie itp. Ja jednak wolę poświęcić trochę czasu i poczytać (czasami też posłucham 😀) normalną książkę,szczególnie teraz kiedy wieczory coraz dłuższe. Dzielcie się swoimi przeczytanymi (przesłuchanymi) książkami, tymi które przeczytaliście ostatnio ale i też z lat minionych , takimi które utkwiły w waszej pamięci.

Moje ostatnie pozycje : 

Historia Wojny Secesyjnej, jak dla mnie bomba, super się czytało,chociaż wiem że nie dla kazdego,trzeba choć troche interesowac się historia.

Nomadland, jeszcze nie przeczytana leży w sypialni.Moze dzisiaj zacznę czytać, filmu nie widziałem dlatego nie wiem do końca czego się spodziewać.

IMG_20211015_180550.jpg

Edytowano przez misiek x

Na mnie ogromne wrażenie zrobiła książka Rebbecki Makkai "Wierzyliśmy jak nikt" (angielski tytuł "Great believers" - bardzo zgrabne tłumaczenie). Opowiada o epidemii AIDS w latach 80. w Chicago. 

Ta książka dobrze wpisała się w moje postrzeganie rzeczywistości w obliczu pandemii. Również traktuje o końcu pewnego świata, o końcu poczucia bezpieczeństwa. A także o podziałach i odrzuceniu.

O końcu świata traktuje też inna książka, która dawno temu mocno na mnie wpłynęła - swoją sugestywną wizją apokalipsy. Mam na myśli "Ostatni brzeg" Nevila Shute.

* Czytam na czytniku Kindle z abonamentem Legimi.

Edytowano przez Asia

12 minut temu, Rega napisał:

Pewnie będę mało oryginalny (jak zwykle) i dla mnie powieścią wszechczasów pozostaje Diuna Franka Herberta. Całość, czyli sześć tomów. Ponad 2 miliony słów🙂 Z polskich też bardzo nie na czasie Lalka oraz Chłopi.

Lalka to moim zdaniem jedna z najlepszych polskich powieści. No i Prusa bardziej cenię niż Sienkiewicza.

Ja czytam dużo, zarówno w "analogu", jak i przy pomocy czytnika. Ten drugi bardzo się przydaje, zwłaszcza w zbiorkomie.

A teraz czytam "Gadkę" Gastona Dorrena, który pisze o ciekawostkach dotyczących ponad 30 europejskich języków.

3 godziny temu, misiek x napisał:

Nomadland, jeszcze nie przeczytana leży w sypialni.Moze dzisiaj zacznę czytać, filmu nie widziałem dlatego nie wiem do końca czego się spodziewać.

Dobrze opisany wycinek problemów społecznych, który najprawdopodobniej będzie dotyczył coraz większej grupy osób. Zapewne nie tylko w stanach. Warto przeczytać. Filmu też jeszcze nie widziałem. 

Technologia technologią ale jestem zwolennikiem książki papierowej jak i Cd-ków

Aktualnie pod lampką "Prawdziwa wojna Wietnam w ogniu" Schell'a  a z ostatnich pozycji które zostaną w pamięci to:

"Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę" - czyta się lepiej niż ogląda niejeden serial kryminalny 

"Cynkowi chłopcy" obraz sowieckiej interwencji w Afganistanie z perspektywy jej uczestników i ich rodzin  

a z akcentem z  naszego podwórka " Błoto słodsze niż miód" m.Rejmer opowiadająca o Albanii za czasów Envera Hoxy

2 godziny temu, Łukasz Jankowski napisał:

Serial już za nami, nie sądzę że będzie jeszcze jakaś ekranizacja.

Będzie prequel serialu o nazwie House of The Dragon. Fabuła będzie miała miejsce niespełna 200 lat przed wydarzeniami z Gry o tron. Będzie dotyczyła czasów, jakie Martin opisał w Ogniu i krwi

@Rega Drizzt to nie SF to fantastyka. Taka prosta i nieskomplikowana. Straszliwie nierówna i nie mająca ciągłości przyczynowo skutkowej. W jednym tomie ekipa wbija się na kręgi piekieł i walczy z demonami, a w następnym problemem jest grupa goblinów. W części gdzie Drizzt wraca do menzoberanzzan, zdobywa w ostatnim pojedynku bransolety, które dodają mu zręczności. Trochę się w tym momencie problem zrobił bo jeszcze wtedy postać nie mogła mieć więcej jak 25 danej statystyki (18 to był max co można było w rzutach dostać, 25 to były wartości boskie, coś na zasadzie złapać komara za lewe jądro w rękawicy boskerskiej). Reasumując takie czytadło. Z tego samego stylu jest cała rzesza książek smoczej lancy (to takie uniwersum w forgotten realms ale ze smokami) na czele z tetralogią Smoków "tu wstaw nazwę pory roku". W ten sam deseń pisane są wszystkie Gotreki (czyli cykl Zabójcy) ze świata Warhammer Fantasy RolePlay. Trochę lepszy świat, trochę lepsi bohaterowie. 
A co do Duny to tak. Zdecydowanie. Kamień milowy w dziedzinie SF. Zaraz obok Fundacji Asimova, czy Cyklu Ziemiomorze/Rybak/Swiaty Hein Le Guin. Piękne, twarde, staromodne SF. Osobiście wolę jednak Lema. Ale Lem bardziej gustował w krótkiej formie (Pirx, Bajki Robotów) i imho bardziej był futurologiem niż pisarzem.

Jeśli nie czytaliście, polecam gorąco cykl „Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Roberta M. Wegnera. Luźno ze sobą powiązane, opowiadania osadzone w wykreowanym od podstaw świecie (naprawdę od podstaw, nie ma tu nic z Tolkiena/Sandersona/Jordana). Nie ma elfów. Magia jest przerażająca. A nieludzie są naprawdę obcy. A no i są bogowie. Cały cykl zaczyna się jak opowiadania wiedźmińskie. Szczególnie polecama: Wszyscy jesteśmy meekhańczykami. Później, fabuła i historia się zawiązuje i zaczyna spinać w całość. 
Z zagranicznych autorów jest taki Pan. Nazywa się Brandon Sanderson. Mam chyba wszystkie książki, które zostały wydane po Polsku. Warto. 
Z lżejszych tematów, poczytuje (jak tylko wypuszczą) Akta Dresdena. Utryzmane w stylu kryminało noir, opowiadania detektywistyczne, gdzie głównym bohaterem jest magiem. 

Z SF zdecydowanie polecam trylogię Thrawna. To jest to co powinno zostać zekraniozowane jako częśc 7,8 i 9. A nie to gówno które nam zaserwował Lucas.

17 godzin temu, maxredaktor napisał:

Lepszy niż tablet jest jednak czytnik - nie daje po oczach i jest znacznie lżejszy.

I o wiele dłużej działa na jednym ładowaniu.

Ale 6 cali mało jest jak dla mnie, z kolei 10 cali epapieru powala ceną... i na razie tablet :)

Do poczytania polecam cykl "Ziemiomorze" LeGuin - cudo

@Bahzell No, oczywiście Lem. Ale mnie w krótkich formach bardziej sprawdził się J.A. Zajdel. Niezwyciężonego autorstwa Lema czytałem z wypiekami na twarzy. To lekko dłuższa forma. Długie, Obłok Magellana i Eden też mi odpowiadały, natomiast krótsze - niekoniecznie. Np Bajki robotów, Summa technologiae i Wiersze młodzieńcze to już zupełnie nie dla mnie. 

Ps Tak, masz rację trylogia to Fantasy a nie SF. Ale czasem i czytadło jest potrzebne. To, akurat nienajgorsze.  

47 minut temu, Rega napisał:

No, oczywiście Lem. Niezwyciężonego autorstwa Lema czytałem z wypiekami na twarzy.

Świetna książka. A opis walki "Cyklopa" z rojem, czysta poezja, i to pisana technicznym językiem.

"Zdawało się, że rozmiary kataklizmu osiągnęły już kulminację. W następnej chwili stało się jednak coś niewiarygodnego. Obraz zapłonął, rozjarzył się do straszliwej, kłującej wzrok białości, pokrył się ospą miliardowych wybuchów i w nowym przypływie antymaterii unicestwione zostało całe przyziemie „Cyklopa” - powietrze, szczątki, para, gazy i dymy - wszystko to, obrócone w najtwardsze promieniowanie, rozszczepiwszy na dwoje wąwóz, zamknęło na przestrzeni kilometra chmurę w objęciach anihilacji i wyleciało w powietrze, jak wystrzelone katastrofą samego wnętrza planety."

Z tego samego powodu uważam, że "Bajki robotów" są wspaniałe. Opowiedzieć bajkę językiem fizyki? Genialne!

Mój ulubiony autor.