Skocz do zawartości

Panowie, mam nowe głośniki - jak głośno mogę ich słuchać


mateolo2

Recommended Posts

Mnie ten temat dość zdziwił z interpretacją procesu wygrzewania głośników. To że w tym czasie zmienia się do pewnego stopnia ich brzmienie nie ma nic wspólnego z możliwościami przyjęcia określonej mocy. Fakt że na początku nie grał bym nimi zbyt głośno ( poziom maksymalnej mocy ). Jednak to kwestia pierwszych minut od ich pierwszego uruchomienia. Już przez pierwsze kilka godzin mogą grać dość głośno i nie powinno im to zaszkodzić. Uważam że teraz możesz ich normalnie używać. Proces tzw wygrzewania najlepiej jeśli przebiega przy normalnym używaniu kolumn. Można go przyspieszać dostarczając do nich szum. Gdy grają głośniej ( do pewnego stopnia ) proces ten następuje zwykle szybciej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lysyrafal napisał:

I tego się trzymajmy. Pytanie co znaczy normalnie, ponieważ każdy może to interpretować na swój sposób?

Haha No właśnie, koło się zamyka. Wydaje mi się, ze każdy z nas powinien ściągnąć sobie Apke na telefon mierząca ilość dB  i porównamy ile dB u każdego to normalnie. U mnie normalnie, czyli nie cicho, ale tez nie głośno to około 90db mierzac 6-7 cm od głośnika średnio/niskotonowego. 
 

Dodam tez, żebyśmy nie dyskutowali w kategorii popalenia głośników, bo to już wiadomo, ze przesada. Głośno oznacza tyle, ze jeszcze unosząc głos w pomieszczeniu, w którym to gra da się porozumieć, a nie tak głośno, że szyby się trzęsą i trzeba zatykac uszy bo aż bolą.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie , to znaczy tak głośno jak zwykle to robimy :) . Nie trzeba do tego robić specjalnych pomiarów :) . Jeden słucha dość cicho a inny bardzo głośno. Do wygrzewania nie trzeba się zmuszać do jakichś specjalnie określonych poziomów głośności :) . Po prostu chodzi o ich normalne użytkowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mateolo2 napisał:

Haha No właśnie, koło się zamyka. Wydaje mi się, ze każdy z nas powinien ściągnąć sobie Apke na telefon mierząca ilość dB  i porównamy ile dB u każdego to normalnie. U mnie normalnie, czyli nie cicho, ale tez nie głośno to około 90db mierzac 6-7 cm od głośnika średnio/niskotonowego. 

Apkę to se można... na każdym telefonie pokaże co innego. ☹️

Mierniki nie są drogie, a mierzymy w miejscu odsłuchu raczej.

Co do wygrzewania, to 100, 200, 500 czy więcej godzin ma na celu przyzwyczajenie się do danego brzmienia - taki myk sprzedawców 😉

 

Screenshot_2021-10-17-23-18-57-919.jpeg

Screenshot_20210404-220212.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kraft napisał:

A ktoś już uszkodził przetworniki słuchając "za wcześnie" głośno? Nie kojarzę z forum takiego przypadku. Moim zdaniem strachy na Lachy.

Tak, u nas było kiedyś blisko na sylwestrze. 

Klipsch F2. 

Próbowaliśmy grac w palnik od wejścia. Jednak pojawiło się "charczenie". Po godzinie dogrzewania dźwięk poszedł na znacznie wyższy level czysto.

Kolumny były wygrzane wcześniej. Jednak takie docieranie nie odbywa się raz. Tak mniemam. 

100h posłuchaj sobie cieszej a poźniej kontroluj to na słuch. Słyszysz przestery znaczy przegiąłeś.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mateolo2 napisał:

Głośno oznacza tyle, ze jeszcze unosząc głos w pomieszczeniu, w którym to gra da się porozumieć

No właśnie, jakbyś tak napisał na początku tematu, to nie było tego całego zamieszania. Jeżeli w ten sposób będziesz je wygrzewał, to możesz być spokojny.

16 godzin temu, dorsz napisał:

Co do wygrzewania, to 100, 200, 500 czy więcej godzin ma na celu przyzwyczajenie się do danego brzmienia - taki myk sprzedawców 😉

Nieprawda i nie bronię tu sprzedawców. Nie da się przyzwyczaić do kiepskiego brzmienia. Kolumny mogą zmienić swoje brzmienie na gorsze, a nie tylko na lepsze, wiem to z własnego przykładu. Z drugiej strony czy ktoś kupuje kolumny, które nie podobają mu się na odsłuchu i wierzy sprzedawcy, iż po wygrzaniu się w domu wszystko poprawi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lysyrafal napisał:

Nieprawda i nie bronię tu sprzedawców. Nie da się przyzwyczaić do kiepskiego brzmienia

Jestem podobnego zdania i pisałem to kilkukrotnie. Jeśli ktoś słyszy coś denerwującego w swoim 'nowym' zestawie. To a czasem będzie gorzej.

12 godzin temu, lysyrafal napisał:

Nie chcę już znęcać się nad tymi kolumnami, ale tak miałem z B&W. Z początku wręcz cudownie, a później coraz bardziej mnie męczyły.

Być może Twoja irytacja rosła a nie że one grały gorzej.

Jedno się łączy z drugim.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2021 o 17:13, mateolo2 napisał:

Haha No właśnie, koło się zamyka. Wydaje mi się, ze każdy z nas powinien ściągnąć sobie Apke na telefon mierząca ilość dB  i porównamy ile dB u każdego to normalnie. U mnie normalnie, czyli nie cicho, ale tez nie głośno to około 90db mierzac 6-7 cm od głośnika średnio/niskotonowego. 

Poczytaj, może to trochę wyjaśni sytuację z decybelami:

https://rms.pl/baza-wiedzy/257-psychoakustyka-czyli-percepcja-dzwieku

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...