Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo do 4000zl, ciepła barwa


soberowy

Recommended Posts

Witam.

Poszukuję wzmacniacza stereo, do wydania mam 4 tys zł i tej kwoty nie chciałbym przekraczać. W zwiazku z ograniczonym budżetem w grę wchodzi rynek wtórny bądź fajne promki z outletu. Ma grać z Denon DCD 1450 ( w planach lampizacja ) oraz monitorkami Xavian Perla Exclusiva, pokoik 10m2, odsłuchy po cichutku. Do tej pory używałem Yamahe A-1000, jednak brakowało mi jeszcze więcej ciepła, muzykalności, miękkości. Gatunki muzyczne to lekki rock, new age oraz jazz. Ogólnie spokojne, relaksacyjne wieczorne granie. 

Od wzmacniacza oczekuje wybitnej w tej cenie głębi w stereo, dociążenia oraz miękkiego basu. Zero technicznego grania. Już mnie smaczki i szczegóły nie kręcą. Myślałem o wzmacniaczu lampowym jednak czułość 82 dB może sprawić, że kolumny nie polubią się z konstrukcją lampową. Z drugiej strony słucham cicho w małym pomieszczeniu, nie wymagam aby wzmacniacz był mocny a wydajny prądowo tak jak poprzednia Yamaha A-1000 która bez problemu radziła sobie z napędzeniem kolumn.

@Q21 macie w swojej ofercie te monitorki, może jakieś sugestie ? 

Dodam, że nie chce dac na pokładzie, regulacji barwy, bt i innych bajerów. 

Myślałem nad polskimi konstrukcjami typu Haiku czy Baltlab. 

Pozdrawiam

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • soberowy changed the title to Wzmacniacz stereo do 4000zl, ciepła barwa

Menuetto warto posłuchać. Miałem go u siebie. Nie jest to wzmacniacz do rocka ani do muzyki elektronicznej, trochę przeciągał mi w niej bas, ale i tak fajnie się słuchało. Spokojniejsze klimaty? Jak najbardziej! Menuetto potrafi zaczarować i ma wybitną górę pasma w swoim przedziale cenowym. Na pewno warto go sprawdzić!

Niestety… minusem jest awaryjność ale i wątpliwa jakość krajowego serwisu tego sprzętu. Ale może coś się pod tym względem już zmieniło, tego nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luxman LV-117 lub wyżej LV-109. Jak Ci się nie spieszy to LV-117 będzie dostępny za około 3 tygodnie (po przeglądzie serwisowym). To bardzo dobre wzmacniacze ciepło grające. Na pokładzie wysokiej jakości dac. Wysterują prawie każde kolumny. LV-117 maksymalne zjeście do 2 omów i mocy 300 W. Przy 4 omach wzmacniacz generuje aż 250 W. 

Dam Ci kilka dni na osłuchanie. Szczegóły w PW. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję. Wiele osób na forum przestawia się z tranzystora  na lampę. Może i ja też "dojrzeje" do lampy ? Tylko problem w tym, że wszyscy łączą lampę z kolumnami wysokoskutecznymi a moje mają zaledwie 82 dB. Da radę to ogarnąć ?

A co gorsza przyszła mi paczka z około 50 sztukami płyt a ja jestem bez wzmacniacza... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Soberowy. 

Mam podobnie jak Ty mały pokoik i grały u mnie Perły Esclusiva (czy jak tam dokładnie zwie się ich najnowsza wersja) Xaviana. Wyjątkowo piękne i perfekcyjnie wykonane monitory. Na moje ucho i w cenie 4kzł brałbym Dayensa Menuetto lub używanego mojego Cyrusa 8.2 DAC. Cyrus z tej dwójki będzie miał bardziej otwartą górę i lepiej różnicowany i trochę mocniejszy bas. Za to Dayens zagra bardziej wysuniętym do przodu wokalem, bardziej nasyconą ale zaokrągloną górą. Cyrus jest bezawaryjny, Menuetto to spora  loteria (z pewnością jakością wykonania i bezawaryjnością bardzo odstaje od Cyrusa 8.2 ale i większości wzmacniaczy, które dane mi było mieć u siebie). Od siebie pod Perły dam Ci jeszcze jedną propozycję, byłby to używany Naim xs2. Naim gra bardzo gęsto, miękko ale ze świetną motoryką (lepszą jak u Cyrusa i Dayensa) jednak w przypadku tego producenta musisz uważać na bardzo często głośno brumiące trafo i wyjątkowe niezrównoważenie kanałów, które wcale tak szybko na skali głośności się nie wyrównuje. Używki xs2 (zwłaszcza te w dziwnie atrakcyjnej cenie) często są grzebane lub sprzedawcy piszą, że sprzedają wersję XS2 a na wzmacniaczu z tyłu takiego Naima wynika, że jest to jeszcze starszy model, ogólnie sporo krętactwa, najlepiej odobiście podjechać i sprawdzić co się kupuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaczadupabardzo dziekuje za Twoja wypowiedz. Naima nie wybiorę właśnie ze względu na buczące trafo, niepewne egzemplarze z rynku wtórnego ( nowy poza zasięgiem cenowym ). Jeśli jeszcze do tego dochodzi nierówne granie kanałów to już w ogóle nie zawracam sobie głowy tą marka. Według wszystkich testów, które przeczytałem o monitorach Xavian Perla Exclusiva redaktorzy pisali, że grają pasmem, które jest opadające w kierunku górnych rejestrów. U mnie z Yamaha było bardzo dużo góry, więc to zapewne kwestia wzmacniacza. Ogólnie potrzebują te monitorki duża prądu, więc po kilku rozmowach wzmacniacz lampowy jednak odpuszczam, za mała skuteczność mają te kolumny. Więc w grę wchodzi tranzystor przypominający lampę. Ktoś miał styczność z marka Haiku ? Może to jest dobry kierunek? Ważne jest dla mnie aby wzmacniacz w takim przedziale cenowym miał wybitnie budowaną przestrzeń, nie tylko w szerz ale przede wszystkim w głąb. 

@Q21Dziękuje za info, jak z awaryjnością tych wzmacniaczy ? Pytam ponieważ celuje w rynek wtórny. A w outletach nie widzę tego producenta.

9 minut temu, kaczadupa napisał:

Patrząc na pomiary (ilość i rodzaj zniekształceń) ten Vicek wydaje się tańszą wersją Heeda Lagrange. Do sprawdzenia ten Vicek chociaż teraz coś mi świta w pamięci, że Perły mają bardzo niską skuteczność... 

82 dB, z racji braku wzmacniacza pożyczyłem na chwilę od brata jego Denona PMA 600NE, budżetowy słabeusz na papierze ale coś tam grał. Więc nie do końca chyba potrzebują ponad 100W na kanał.

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, soberowy napisał:

Xavian Perla Exclusiva redaktorzy pisali, że grają pasmem, które jest opadające w kierunku górnych rejestrów. 

Tak właśnie je u siebie odebrałem, góry bardzo mało na tle np. Dynaudio X14, PMC 20.21 czy ATC 7. I miałem nieodparte wrażenie, że z tej ww gromadki to z Xavianów najtrudniej było "wydusić dźwięk" co sugerowałoby użycie słusznego klocka do ich pełnego wysterowania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będę bardzo niepopularny - ale co Wy macie z tą CIEPŁĄ BARWĄ lub CIEPŁYM BRZMIENIEM? Mnie bardziej zależy na wierności odtwarzania, detaliczności i słyszeniu wszystkiego co jest do przekazania, a nie na zaokrąglaniu przekazu. No, ale może ja zbyt stary jestem i zbyt duzo wymagam od sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega, tu chodzi o to co komu daje przyjemność. Jedni cisnęli z torem w kierunku maksymalnej wierności a na końcu stwierdzali, że teraz muzyka przestała ich angażować (do tego wychodzi na wierzch słaba jakość nagrań) i wracają w ciepłe klimaty :) Inni znowu w drugą stronę. Jak ktoś chce ciepła to już połowa sukcesu bo chociaż wie czego chce. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Rega napisał:

Mnie bardziej zależy na wierności odtwarzania, detaliczności i słyszeniu wszystkiego co jest do przekazania, a nie na zaokrąglaniu przekazu

Też jestem zwolennikiem "neutralnych" wzmacniaczy, choć te, co może być trochę zaskakujące, stanowią mniejszość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku trudno mówić o zmianach w wyniku starzenia bo od ponad czterdziestu lat mój wzorzec brzmienia jest taki sam. Lubię słyszeć wszystko co jest do przekazania i jakieś tam zaokrąglenia lub ocieplenia mijają sie z celem i zamysłem autora bądź realizatora.  Zauważyłem, ze takie jakieś ,,ocieplenia,, to wymysł i moda ostatnich piętnastu lat. Jeśli ktoś woli coś innego to jest ,,be,, bo to bardzo nieaudiofilskie. No, ale jak podkreślam od wielu lat, za audiofila sie nie uważam. Przeciwnie do wielu takich , którzy ,,wczoraj,, kupili sobie trochę lepszy sprzęt, 

12 minut temu, kaczadupa napisał:

Rega, tu chodzi o to co komu daje przyjemność. Jedni cisnęli z torem w kierunku maksymalnej wierności a na końcu stwierdzali, że teraz muzyka przestała ich angażować (do tego wychodzi na wierzch słaba jakość nagrań) i wracają w ciepłe klimaty :) Inni znowu w drugą stronę. Jak ktoś chce ciepła to już połowa sukcesu bo chociaż wie czego chce. 

Jak ktoś chce ciepła .... to niech sobie kożuch kupi. A muzyka to nie tylko ciepło. Weźmy przykład choćby Griega.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rega napisał:

W moim wypadku trudno mówić o zmianach w wyniku starzenia bo od ponad czterdziestu lat mój wzorzec brzmienia jest taki sam

To nie było konkretnie do ciebie. To jest realny problem którego nie chcą dostrzegać pasjonaci audio. Tym samym sformułowanie

 

4 minuty temu, Rega napisał:

od ponad czterdziestu lat mój wzorzec brzmienia jest taki sam

jest mocno wątpliwe :)

Ale spoko.

Ciepłe brzmienie nie jest wymysłem ostatnich 15 lat.

Niech każdy wybiera to co lubi w brzmieniu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak - skoro masz wątpliwości co do mojego postrzegania to zapraszam na testy. Porównamy się. Moje ostatnie badania wykazały  że pomimo mojego wieku to jeszcze 15-16 kHz odbieram.

Owszem, niech każdy wybiera to czego lubi słuchać, tylko że właśnie to ciepłe brzmienie jest bardzo lansowane nie tylko na forach ale i wśród sprzedawców i taki ktoś , kto wchodzi w świat audio, od razu jest ukierunkowany na to ,,własciwe,, ciepłe brzmienie 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rega napisał:

skoro masz wątpliwości co do mojego postrzegania to zapraszam na testy. Porównamy się. Moje ostatnie badania wykazały  że pomimo mojego wieku to jeszcze 15-16 kHz odbieram.

Te badania musiałbyś robić na przestrzeni lat według jakiegoś wzorca jednolitego, w takich samych warunkach - to nie wykonalne teraz dla czegoś sprzed 40 lat

Ale ok. Na przestrzeni lat 40stu nie zmieniły się. Przyjmuję

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...