Skocz do zawartości

Jakie wymagania stawiają wzmacniaczowi LS50-ki ? Jakie cechy, jakie parametry ampa są tu szczególnie istotne?


Tweeter2016

Recommended Posts

Chciałem zapytać o wzmacniacz do wymagających kolumn KEF LS50.... Jakie cechy, jakie parametry musi mieć wzmacniacz pod te kolumny?

Czytam forum od dawna, ale nadal nie wiem na czym polegają "wysokie wymagania" kolumn. Wyczytałem, ze ma to związek z ich skutecznością. Czy tylko?

Dwa dodatkowe pytania:

1. Jakie wzmacniacze są absolutnym minimum żeby napędzić te KEFy? Czy taki SMSL DA-9 da radę? A może coś z polki: Rotel A-11 / A-12, Cyrus One (bez oznaczenia HD/Cast) czy Marantz 7005?

2. Z jakimi wzmacniaczami LS50 rozwiną skrzydła? Ze wzmacniaczy do 5-6k zl.

 

Dzieki za Wasze opinie i porady!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Tweeter2016 a czy masz już te kolumny? Czy słuchałeś już ich w jakimś zestawieniu? Jeśli tak, to co Ci się podobało w tym graniu? A jesli nie, to czego oczekujesz od przyszłego zestawu? 

Mialem te kolumny jakiś czas temu i (jak większość kolumn, które miałem 😁), podobały mi się. Co prawda nie na tyle, żeby je zostawić na dłużej, ale grały wg mnie naprawdę ciekawie. Co prawda  miałem wrażenie, że wyższy bas był w nich nieco "podpomowany", ale może w lepszej akustyce i innym wzmakiem i ten problem dałoby się rozwiązać. 

A wracając do tematu wzmacniacza. Jakiś czas temu, kupując pewne kolumny od dość doświadczonego audiofila, usłyszałem taką radę : "jesli ma się ograniczony budżet, lepiej jego większą część przeznaczyć na kolumny niż na wzmacniacz". Oczywiście nie można tego brać jako pewnik, ale wg mnie mało doświadczona osoba, większych zmian doświadczy kupując lepsze kolumny i odrobinę słabszy wzmak niż na odwrót. 

A wracając jeszcze do tematu ls50. Myślę, że i taki smsl q5 pro im podoła. Pytanie tylko czy sprosta Twoim gustom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Roksanem K3, Attessa, , Arcam SA 20 czy PIEr MS 680

Rozumiem, że to już są piece, z górnej półki, które są optymalne pod te kolumny? Bo budżet, jak dla mnie, jest już spory.

 

9 godzin temu, S4Home napisał:

Parametry nie pokazują jak gra dany wzmacniacz.

Czyli dobieracie ampy do reszty na podstawie doświadczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Minimum A12

A na jakiej podstawie tak sądzisz? Z doświadczenia? Czy grałeś na LS 50 i Rotelach A11 i A12...?

Co sądzicie jeszcze o wymienionych przez mnie: C1 oraz 7005 ?

10 minut temu, Kraft napisał:

A skąd ta wiedza?

Mam LS-y i nie zauważyłem żeby były szczególnie "prądożerne". Średnia krajowa. Moim zdaniem moc A11 (2x80W przy 4 omach) wystarczy z palcem w nosie.

842365176_BiseXL10.thumb.png.a06ba0113c1fc5552622f43d2b285d28.png

 

Ja się nie znam, ale dużo osób straszy że to bardzo czy ponad przeciętnie wymagające kolumny.

Japończyk z YT, którego czasem oglądam mówi z grubsza to samo.

Ja już o nich sporo czytałem, a teraz przytrafiła się okazja na używane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Kolego @Tweeter2016 a czy masz już te kolumny? Czy słuchałeś już ich w jakimś zestawieniu? Jeśli tak, to co Ci się podobało w tym graniu? A jesli nie, to czego oczekujesz od przyszłego zestawu? 

Nie mam, mogę nabyć używane, Nie słuchałem ich. To kolumny nieco owiane legendą, taki - nie wiem czy to najlepsze określenie - wstęp do / namiastka High-endu w relatywnie małych monitorach :)

Czego oczekuje? Może nie pójdę z obecnymi trendami ;) Ale oczekuję wiernego odtwarzania dźwięków, bez ubarwiania / koloryzowania, sztucznie podbijania dźwięków, itd. Chodzi mi w tym wypadku o cały tor, nie tylko kolumny. Taki czysty, neutralny i wierny przekaz.

Edytowano przez Tweeter2016
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Ja już o nich sporo czytałem, a teraz przytrafiła się okazja na używane.

To fajne kolumny, ale w podobnych cenach jest sporo porządnych kolumn, które grają równie ciekawie, ale trochę inaczej. Zależy na czym komu zależy. Dla jednych mogą być strzałem w dziesiątkę, dla innych już niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Mialem te kolumny jakiś czas temu i (jak większość kolumn, które miałem 😁), podobały mi się. Co prawda nie na tyle, żeby je zostawić na dłużej, ale grały wg mnie naprawdę ciekawie. Co prawda  miałem wrażenie, że wyższy bas był w nich nieco "podpomowany", ale może w lepszej akustyce i innym wzmakiem i ten problem dałoby się rozwiązać.

Wiem bo czytałem też Twój wątek (Budżetowy high-end czy marketingowa wydmuszka). Nad akustyką pomieszczenia za jakiś czas też chcę popracować - ty koledzy od "room correction" mnie przekonali, że jest to dobry pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tweeter2016 Słuchałem tych wzmacniaczy i jest między nimi spora różnica, natomiast w połączeniu z tymi kolumnami nie.

@Kraft Trochę prądu potrzebują i wbrew pozorom nie tak mało. Druga sprawa ta efektywność też nie za wysoka. Rozumiem, że Tobie wystarczy to co masz, a ja wyraziłem swoje zdanie na temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

A wracając do tematu wzmacniacza. Jakiś czas temu, kupując pewne kolumny od dość doświadczonego audiofila, usłyszałem taką radę : "jesli ma się ograniczony budżet, lepiej jego większą część przeznaczyć na kolumny niż na wzmacniacz". Oczywiście nie można tego brać jako pewnik, ale wg mnie mało doświadczona osoba, większych zmian doświadczy kupując lepsze kolumny i odrobinę słabszy wzmak niż na odwrót. 

A wracając jeszcze do tematu ls50. Myślę, że i taki smsl q5 pro im podoła. Pytanie tylko czy sprosta Twoim gustom.

W pełni się zgadzam, też jestem tego zdania, mimo, że nie ma super doświadczenia ani rozeznania w sprzęcie jak niektórzy tutaj na forum.  Podobnie jest w fotografii, bardziej liczy się optyka niż body. Taki smsl q5 pro - to dla mnie zaskoczenie, że dałby radę. Co prawda myślałem o DA-9 lub OA 200. Ponoć grają czysto.

Na razie do dyspozycji mam Onkyo 8250, a później po nowym roku wskoczyłbym w jakiś (w miarę) porządny wzmacniacz.

13 minut temu, Kraft napisał:

Nie wiem, jakie masz duże pomieszczenie, ale każdy tranzystor powinien im "podołać". Tak, jak pisałem, są przeciętnie wymagające. 

To jestem zaskoczony, bo naczytałem się z grubsza odmiennych informacji, ale wiadomo na forum trzeba podchodzić do treści z pewnym dystansem.

Dla mnie to dobra informacja, bo nie mam wolnych 7-9k na wzmacniacz, a już padły tu propozycje z tej półki cenowej.

12 minut temu, JaZz napisał:

Jeden user na AS pisał że kończył na Heglu H300. Za to wielu chwaliło połączenie z unison Simply italy. 

Czytałem też że są podatne na elektronikę. 

Czytałem zdaje się user muda44 (specjalista od tuningu wzmacniaczy) wybrał włoską lampę pod LS-y (jeśli dobrze pamiętam). A Hegle są dość często łaczone z LS-ami (także z Audio Physic). Są ponoć podatne na elektronikę, a nawet na kable (ale to temat przez jednych wyśmiewany, przez innych niekoniecznie, więc to trzeba samemu sprawdzić ;) ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Na razie do dyspozycji mam Onkyo 8250, a później po nowym roku wskoczyłbym w jakiś (w miarę) porządny wzmacniacz.

Nie wiedzę szczególnie sensu podmianki Twojego Onkyo na smsl q5 pro. Kup KEF-y, z sensem je ustaw, podłącz do tego, co masz i ciesz się muzyką. No jeszcze możesz pomyśleć o aranżacji akustycznej (jak zaoszczędzisz na elektronice, to będzie cię stać:).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Nie wiedzę szczególnie sensu podmianki Twojego Onkyo na smsl q5 pro

Jasna sprawa, Q5 - choć fajny, nie biorę go już pod uwagę. Przez jakiś czas później chodził mi po głowie, także DA-9 oraz OA 200. Ale pod LS-y to chyba będzie trochę za słabo.

Zdecydowanie coś lepszego bym wziął:  z używanych za 2-3.5k, czyli ekwiwalent nowych za ok. 5-6k. Cyrus One czy 7005 można mieć spokojnie za 2000 zł.  A w okolicach trójki jest już w czym wybierać MZ (8005, Cyrus HD, Hegel H80, różne Cambodże, NADy, itd.). Na aranżacji akustycznej się zupełnie nie znam, natomiast temat "room correction" wcześniej czy później przeprowadzę.

Dzięki wszystkim za porady, wątek nagle się rozkręcił tak, że nie nadążam odpowiadać na posty :)

Jak ktoś coś ma jeszcze do dopowiedzenia, to na pewno z chęcią przeczytam. Będę tu jeszcze zaglądał.

Cieszę się, że nie jest to tak wymagająca paczka jak niektórzy piszą :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tweeter2016 napisał:

Cyrus One czy 7005 można mieć spokojnie za 2000 zł. 

Rozumiem, że chcesz kupić coś nowego. Człowieka ciągnie. Ale oceniając tak na chłodno wydajność wzmacniaczy i wymagania LS-ów, to ten Cyrus jest mocowo słabszym wzmacniaczem niż Twój Onkyo (to tak, żeby Ci do końca namieszać w głowie:). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolejne zaskoczenie, bo wydawał mi się to "kawał wzmacniacza", ktoś pisał, że ciągnie do 750 W (jeśli dobrze pamiętam). Ja go zaszufladkowałem, jako coś mocnego.

 

Ostatecznie  wezmę te kolumny, a o wzmacniacz będę Was jeszcze dopytywał... Przez krótki czas pogram z Onkyo, a później wybiorę coś ciekawszego. W tej chwili trudno mi jest określić dokładnie budżet, Być może to nie będą moje ostatnie paczki i będę je wymieniał na kolejne, ale chce ich spróbować... BTW. kiedy wyjdą LS 60? :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie LS50 z wzmacniaczem lampowym wydaje mi się kiepskim pomysłem. Chyba że ktoś słucha muzyki czysto wokalnej bez instrumentów z dołu pasma. Do tych kolumn nie jest potrzebny wzmacniacz o szczególnie dużej mocy. Producent zaleca do nich 40-100 W. Jednak samo brzmienie wzmacniacza i jego charakter ma znaczenie. Dlatego najlepiej zacząć od tego co już masz i dopiero potem martwić się na co zmienić wzmacniacz. Warto było by posłuchać podłączonych do nich kilku wzmacniaczy aby się przekonać. To kolumny o neutralnym brzmieniu i bardzo przejrzyste na podłączoną elektronikę. Unikał bym podłączania do nich klasycznych NAD-ów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...