Skocz do zawartości

Kino domowe pod moje potrzeby


JaTylkoZapytacChcialem

Recommended Posts

Cześć!

Jestem tu zupełnie nowy, bo nie jestem raczej typem internetowego wyjadacza i wszelakie sprawy załatwiam w realu. Jednak odkryłem, że wśród moich znajomych nie ma ludzi, którzy posiadaliby sprzęt lub chociaż wiedzę na temat tego co jak gra. Stąd też pomysł, żeby wedrzeć się do Waszej społeczności i spróbować się od Was czegoś dowiedzieć. Dużo tekstu mi wyszło i – serio nie będę miał żalu, jeżeli nikomu nie zechce się przeczytać do końca :) I tak bym to napisał, żeby zebrać sobie swoje przemyślenia.

Tło historyczne

Jakiś czas temu (może z 8 lat) zachciało mi się kina domowego. Mnogość możliwości mnie przeraziła, poza tym miałem mocno ograniczony budżet. Kupiłem pioneera vsx-923 i zestaw kolumn 5.1. Ponieważ jestem patriotą gospodarczym, dałem szanse Tonsilowi i kupiłem Maestro II. Po tym czasie znam bolączki i pioneera i tonsila i nie odpowiada mi kilka rzeczy:

  • beznadziejnie płytki bas tego zestawu (to wina kolumn)
  • brzmienie kolumny centralnej (do tego stopnia, że ją całkowicie odłączyłem)
  • obsługa pioneera (TRAGEDIA)
  • w pioneerze zdechło sterowanie przez HDMI
  • amplituner zamula przez pół minuty po włączeniu
  • mam wrażenie, że przy muzyce, gdzie gra więcej niż 3 instrumenty, pioneer nie nadąża z odgrywaniem poszczególnych instrumentów :D
  • i jeszcze takie tam drobiazgi

Wzmacniacz

No i teraz do sedna - szukam czegoś nowego, zrobiłem już wstępne rozpoznanie (ale na razie takie tylko funkcjonalne, bez odsłuchów), do którego się za chwilę odniosę, ale tymczasem zrobię zrzut moich potrzeb:

  • dobra jakość stereo (nie jestem turboaudiofilem, ale ucho mam poprawne...)
  • głęboki bas – lubię czasem jak szkło brzęczy w szafkach…
  • zdolność grania w układzie 4.1 (czyli właściwie chyba wszystkie wzmaki kina domowego)
  • możliwość podłączenia głośników 2.0 (lub nawet może 1.0) w drugiej strefie – fajnie gdyby te dodatkowe potrafiły grać czasem to samo co strefa główna, a czasem coś innego
  • 2 wyjścia HDMI odtwarzające z 2 różnych źródeł (np. kablówka na jednym TV, Netflix na drugim)
  • Możliwość podłączenia zewnętrznego odbiornika IR – jeżeli wzmak będzie w szafie
  • Spotifaje, blutufy, fifirifi i takie tam
  • pożądane HDMI z przodu, jeżeli wzmak NIE będzie stał w szafie - ale to i tak niekonieczne – można wypuścić kabel z tyłu
  • wysokość <200mm, głębokość <400mm – jeśli głębokość będzie większa, to po prostu będzie wystawać i nie zamknę go w szafie – trudno. Ale wysokość MAX 200, bo po prostu nie dam rady już przerobić tej szafy, żeby weszło coś wyższego (o ciepło się nie martwcie, 200mm to ograniczenie tylko przy froncie, tył będzie miał jak oddychać)
  • minimum 4 wejścia HDMI – niby wszystkie tyle mają, ale jednak okazuje się, że np. NAD T758 V3i nie ma :)
  • mile widziane radio cyfrowe (w ogóle to trochę problem, bo nowe nie mają prawie w ogóle, a stare mają tylko FM… Jak ktoś ma jakiś pomysł na tanie radio DAB+ zajmujące mało miejsca, które można podłączyć pod wzmacniacz, to dajcie znać)
  • żeby umiał grać nie tylko głośno, ale także po cichu – do tego pewnie niezbędny korektor graficzny
  • Mile widziane 8k, ale niekonieczne, bo TV przez najbliższe lata nie będę zmieniał a mam 4k
  • Możliwe, że kiedyś zechcę do tego wzmacniacz stereo

Kolumny

Tu kompletnie nie wiem… Tonsilowi kolejnej szansy nie daję :)

  • Słyszałem DALI Zensory 5 z jakąś tanią yamahą u znajomego i mi się to brzmienie podobało.
  • Nie rozważam głośnika centralnego. Wkurza mnie to niepotrzebne podbicie „środka”. Nie potrzebuję tego nawet w kinie.
  • Nie chcę raczej kupować SW – dodatkowy koszt i miejsce, ale jeżeli doradzicie inaczej, to jestem gotów rozważyć.
  • Te tylne stoją bardzo wysoko, na wysokości 2m - lepsze takie niż żadne, robią scenę w kinie, w muzyce są odłączone. Nie mam opcji postawienia satelit z boku
  • Z tego co wiem DALI produkuje większość części w Danii, czyli w Europie – śmiejcie się lub nie – to ma dla mnie znaczenie. Monitor Audio czy Klipsch produkują chyba w Chinach. Ale jeżeli np. MA miałyby brzmieć dużo lepiej, to, rzecz jasna, też ich nie skreślam.

Wymagania

Do zasilenia dźwiękiem jest pokój 28mkw (5m z hakiem na 5m z hakiem), ale pokój jest otwarty na kuchnię 20mkw otworem o przekroju 2,6m x 2,6m. Ponadto jest też wyjście na korytarz 22mkw. Rozmiar wyjścia 2m x 1,2m. Szerokość sceny do oglądania filmów około 3m, do odsłuchu muzyki będę poszerzał do 4 metrów. Lewa kolumna frontowa niestety musi stać w narożniku. Rysunek poglądowy mam narysowany, nie wiem, czy uda mi się go tu dołączyć.

80% czasu użycia to kino, 10% to PlayStation, jednak zależy mi najbardziej na jakości dźwięku tych pozostałych 10% - muzyka bardzo różna, ale raczej bliżej rocka niż szeroko pojętej muzyki tanecznej.

Co mi się wydaje

No i teraz wziąłem na warsztat kilka wzmacniaczy i oceniłem je w kilku kategoriach (opartych na tych moich potrzebach, mocy i cenie) i mam taki oto wynik (niestety lipa z wstawieniem tabelki... Może wejdzie jako obrazek. A jeśli nie, to wyszło mi, że Naim i Cambridge Audio nie robią tego typu sprzętów. Do finału weszły mi 3 denony, 2 marantze, 2 onkyo, 1 pioneer, 1 yamaha, 1 anthem, 1 NAD. Ale jak tak popatrzyłem na ceny i dostępność... To właściwie chyba wybieram pomiędzy Denonem 3700/4700 a Marantzem 6015.

Wstępnie mi wychodzi zestaw:

  • Marantz SR6015
  • 2x Oberon 7
  • 2x Oberon 3

Lub

  • Denon x4700h
  • 2x Oberon 7
  • 2x Oberon 3

Ma to w ogóle sens? Jeśli ma to dlaczego? Jeśli nie ma to dlaczego? Jakiś jeszcze wzmacniacz spełni większość moich oczekiwań? Jakieś jeszcze kolumny godne są uwagi? Macie jakieś porady, przemyślenia, komentarze?

Jeżeli chodzi o budżet – to sprawa drugorzędna. Oczywiście im taniej tym lepiej. Jednak zwykle kieruję się zasadą starego dziadka Pareto i tu jest podobnie – chciałbym za 20% potencjalnych kosztów wziąć 80% korzyści – dlatego nie szukam jakichś superultraturboaudiofilskich rozwiązań.

Trzymajcie się!

pokój.png

wzmaki.png

Edytowano przez JaTylkoZapytacChcialem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzysz na udany Denon x4700h, to jego równorzędnym odpowiednikiem jest Marantz 7015. One grają zauważalnie lepiej jak półka niżej x3700h/6015. To niemal bliźniacze konstrukcje, w obsłudze identyczne. Mam mimo wszystko uwagę do montażu w szafce. Amp musi mieć przestrzeń nad sobą albo dodatkowe aktywne chłodzenie. Wkładanie go do mebla w nadziei że tylko przez tył dobrze się będzie wentylować to proszenie się o kłopoty. Głośnika centralnego nie bierzesz pod uwagę? To nie jest jakiś dodatek, substytut do całości... To podstawowa część kina, moim zdaniem niezbędna. Rozumiem że wcześniej to Ci nie grało z pewnych oczywistych sprzętowych powodów, ale warto by było przemyśleć to ponownie biorąc pod uwagę nowoczesne metody kalibracji przez współczesne amplitunery. Sub to też podstawa, choćbyś nie wiem jak potężnie niskoschodzące kolumny miał. Amplitunery w tej klasie grają już całkiem dobrze w stereo, ale posiadają też wyjścia pre-out które pozwalają zasilić swoje kanały zewnętrznymi końcówkami mocy (lub wzmacniaczami w tym trybie), co polecam by wydobyć maksimum możliwości z kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź. Już spieszę z wyjaśnieniami:

  1. Będzie miał przestrzeń. Nad wzmacniaczem około 25cm, razem jakieś 50 litrów. Tylko z przodu mam limit 200mm. No taka dziwna szafka własnej konstrukcji... Jeżeli zostawię szafkę otwartą, to będzie miało którędy uciekać, jeżeli zamknę, to będzie wolnoobrotowy wentylator wyrzucający ciepłe powietrze na bok. Obecnie Pioneer się nie grzeje.
  2. Centralny rozważam. Ale raczej na zasadzie zakupu 4.0 i dokupienia centralnego, jeśli mi będzie go brakować. Choć oczywiście nie mówię nie - tylko tu też będzie kłopot z przestrzenią, bo musiałby się zmieścić w 15 cm, a jeśli takich nie ma - to czy może stać 10 cm nad podłogą?
  3. Sub spoko, chętnie z czasem dokupię - zrobiłem instalację pod suba (kabel audio i 230v) za kanapą
  4. Tak, o końcówce mocy dla stereo w przyszłości myślę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz brzmienia kino / stereo to dobry pomysł to amplituner Arcam albo AVR 10 albo nowy niższy AVR 5.

Także amplituner NAD w tej kwestii będzie dobry wyborem. Ale tu z kolei obsługa nie będzie najwyższych lotów. 

Inny pomysł to właśnie Denon 4700 albo Marantz 7015 lub Yamaha A4A (ale tej jeszcze w PL nie było) i od tego z czasem końcówka mocy.

Ja stawiał bym na Denona. A jesli chodzi o kolumny do tego to nie Dali Oberon. Tu coś jaśniejszego. Magnat Signature seria 7, Focal Chora czy nowe bardzo uniwersalne Dynaudio EMIT. 

Zapraszam Cie na odsłuch. Wtedy porównasz zarówno amplitunery jak i kolumny w wiekszym zakresie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz dobrego kina to wybór Denona jak i Marantza uważam za najbardziej racjonalny, choćby ze względu na prostotę obsługi. Oczywiście Nad, czy Anthem mają przewagę w stereofonii, ale chyba nie do końca ci na tym zależało pisząc o procentowej przewadze odsłuchów kina. Co do kolumn to ich wybór zależy od twoich preferencji i jeśli postawisz na Dali Oberon otrzymasz ciepłe dość dobrze dociążone brzmienie i delikatną górę. Jeśli pasuje ci takie granie to produkt dla ciebie, ale może warto wcześniej porównać je na odsłuchu z innymi kolumnami np. Focal Chora, czy Monitor Audio Bronze kto wie co może ci się spodobać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2021 o 22:59, JaTylkoZapytacChcialem napisał:

Wielkie dzięki za odpowiedź. Już spieszę z wyjaśnieniami:

  1. Będzie miał przestrzeń. Nad wzmacniaczem około 25cm, razem jakieś 50 litrów. Tylko z przodu mam limit 200mm. No taka dziwna szafka własnej konstrukcji... Jeżeli zostawię szafkę otwartą, to będzie miało którędy uciekać, jeżeli zamknę, to będzie wolnoobrotowy wentylator wyrzucający ciepłe powietrze na bok. Obecnie Pioneer się nie grzeje.

 

Nie wiem jak Pioneer, ale Denon 4707 grzeje tak, że u mnie podczas seansu wyłączam w pokoju ogrzewanie... Mam porównanie z poprzednim modelem denona, i jest niebo a ziemia na niekorzyść nowego modelu (poza tym to super sprzęt). Też chciałem w szafce, ale życie po pierwszym włączeniu zweryfikowało moje zachcianki i od razu zajął eksponowane miejsce.  Do tego jak masz "ucho" to ten amplituner do stereo to raczej średnio się nadaje... chyba, że ja czegoś ustawić nie umiem. Testowałem na klipsach i jbl-ach, tak że wzmak u mnie pozostał jako odrębny sprzęt do stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dwa razy padło Focal Chora, więc chętnie je usłyszę.

Dnia 18.10.2021 o 08:27, S4Home napisał:

Zapraszam Cie na odsłuch. Wtedy porównasz zarówno amplitunery jak i kolumny w wiekszym zakresie.

Dobrze widzę, że jesteś z Oświęcimia? Raczej nie dam rady się wybrać tam tylko na odsłuch. Są jakieś opcje odsłuchu bliżej Warszawy?

4 godziny temu, Q21 napisał:

Co do kolumn to ich wybór zależy od twoich preferencji i jeśli postawisz na Dali Oberon otrzymasz ciepłe dość dobrze dociążone brzmienie i delikatną górę.

Dnia 18.10.2021 o 08:27, S4Home napisał:

A jesli chodzi o kolumny do tego to nie Dali Oberon. Tu coś jaśniejszego.

Co do brzmienia - lubię taki... hmm... "budyniowy" bas - moje dźwiękowe skojarzenia: gęsty, wypełniający przestrzeń, nie udarowy, mocny. A co do góry lubię: wyraźną, czasem wręcz ostrą. A środek - jak środek. Po prostu ma grać.

 

A tymczasem poczytałem trochę inne wątki i wychodzi mi, że Denonowe Audyssey ma opcję ustawienia tylko jednej sceny? Czyli jak bym chciał rozstawić szerzej kolumny na odsłuch stereo, to musiałbym robić rekalibrację za każdym razem? Ten mój głupi pioneer pamięta chyba z 5 ustawień mcacc...

15 minut temu, klips napisał:

Nie wiem jak Pioneer, ale Denon 4707 grzeje tak, że u mnie podczas seansu wyłączam w pokoju ogrzewanie...

No to będzie wiatrak, albo dodatkowe wyprowadzenie z klimatyzacji mu pociągnę :D Ja ogrzewanie w mieszkaniu zeszłej zimy włączyłem chyba na 4 najzimniejsze noce i tyle - ogólnie jestem zimnolubny. A żona ma sweter :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, JaTylkoZapytacChcialem napisał:

Dobrze widzę, że jesteś z Oświęcimia? Raczej nie dam rady się wybrać tam tylko na odsłuch. Są jakieś opcje odsłuchu bliżej Warszawy?

Możemy wysłać sprzet  od ciebie do domu.

15 godzin temu, JaTylkoZapytacChcialem napisał:

Co do brzmienia - lubię taki... hmm... "budyniowy" bas - moje dźwiękowe skojarzenia: gęsty, wypełniający przestrzeń, nie udarowy, mocny. A co do góry lubię: wyraźną, czasem wręcz ostrą. A środek - jak środek. Po prostu ma grać.

No to Focal albo Magnat serii 7

15 godzin temu, JaTylkoZapytacChcialem napisał:

A tymczasem poczytałem trochę inne wątki i wychodzi mi, że Denonowe Audyssey ma opcję ustawienia tylko jednej sceny? Czyli jak bym chciał rozstawić szerzej kolumny na odsłuch stereo, to musiałbym robić rekalibrację za każdym razem? Ten mój głupi pioneer pamięta chyba z 5 ustawień mcacc...

No to nie są urządzenia do stereo.

nie pamiętam jak jest w Denonie.

Ale w Yamaha możesz mieć dwa ustawienia kalibracji.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...