Skocz do zawartości

Ile prądu pobiera mój wzmacniacz?


mateolo2

Recommended Posts

Hej,

Mam proste pytanko, próbuje ustalić jaki ma pobór prądu mój wzmacniacz, ale nie potrafię nigdzie znaleźć tej informacji (specyfikacji, instrukcji, internecie), wiec chciałbym się Was podpytać:

Primare i21 2x75W na kanał przy 8ohm.

Kolumny mają 8ohm i skuteczność 90db. 
 

Wiadomo, ze pobór prądu zależy od głośności itd. 
 

ale jakie byście rzucili widełki? Odkręcam wzmacniacz w skali 0-80 max na 24, zazwyczaj około 10-15?

Czy przy takim normalnym/głośnym słuchaniu jest szansa, ze pobiera on chwilowo więcej niż 100 wat?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mateolo2 napisał:

Czy przy takim normalnym/głośnym słuchaniu jest szansa, ze pobiera on chwilowo więcej niż 100 wat?

możesz np. zbudować listwę zasilającą z woltomierzem / pomogę/ i będziesz na bieżąco z poborem prądu. Ja osobiście przy moich lampach na to nie patrzę , bo nie chcę się wkurzać  :) 

Listwa wicca2.jpg

IMG_0810.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra szybkie obliczenie o tak z grubsza. Nie wiem jak jest wysterowana skala regulacji ale powiedzmy że te 24 jednostki to będzie jakieś 15W na kanał (choć to i tak dużo do codziennego słuchania). 2x 15W= 30W x przelicznik 2 wynikający z sprawności wzmacniacza, trafa i mamy jakieś 60W + działanie procka, wskażników, stabilizatorów preampu - jakiś 10W. Mogę zrobić zakład i stawiam na 60-70W. Całe grosze można słuchać i słuchać.

13 minut temu, tomek4446 napisał:

możesz np. zbudować listwę zasilającą z woltomierzem / pomogę/ i będziesz na bieżąco z poborem prądu. Ja osobiście przy moich lampach na to nie patrzę , bo nie chcę się wkurzać  :) 

Listwa wicca2.jpg

IMG_0810.JPG

Zapewne lampki 211 :)  - trioda mocy na samym żarzeniu to już kręci licznikiem no ale to właśnie daje czar lampy i moc:) 

Też jak załączę rosyjski czołg na GM70 to przewody elektryczne się topią no ale jak to gra i jak to wygląda. Prawdziwy czar lampy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, elektron6 napisał:

Zapewne lampki 211

Zgadłeś i to co na woltomierzu to pobór jednego monobloku. Teraz wiesz już dlaczego nie patrzę na ten wyświetlacz :) 

Piszesz o tych lampkach ?

https://diyaudio.pl/forum/praktycznie/w-asne-konstrukcje-elektroakustyczne/elektronika-aa/25657-monobloki-z-gm70-na-toroidach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, elektron6 napisał:

No dobra szybkie obliczenie o tak z grubsza. Nie wiem jak jest wysterowana skala regulacji ale powiedzmy że te 24 jednostki to będzie jakieś 15W na kanał (choć to i tak dużo do codziennego słuchania). 2x 15W= 30W x przelicznik 2 wynikający z sprawności wzmacniacza, trafa i mamy jakieś 60W + działanie procka, wskażników, stabilizatorów preampu - jakiś 10W. Mogę zrobić zakład i stawiam na 60-70W. Całe grosze można słuchać i słuchać.

Zapewne lampki 211 :)  - trioda mocy na samym żarzeniu to już kręci licznikiem no ale to właśnie daje czar lampy i moc:) 

Też jak załączę rosyjski czołg na GM70 to przewody elektryczne się topią no ale jak to gra i jak to wygląda. Prawdziwy czar lampy. 

Ok, właśnie o takie szacunkowe policzenie mi chodziło. Chciałem się upewnić czy przy takim normalnym słuchaniu/ nawet głośniejszym nie jest to coś w stylu 300-400 watt bo mam po prostu pod jedno gniazdko podłączony wzmacniacz, telewizor, daca, cd, trzy lampki, DVD, streamer, odświeżacz powietrzac, pianino elektryczne i konsole… i to na dodatek w starym domu na starym kablach w ścianach😂😂😂 i bałem się po prostu, ze jak odpalę duża urządzeń na raz to obciążeniu gniazdko zbyt bardzo. Ale z moich obliczeń wychodzi, ze jeśli odpalę wszystko to w najgorszym przypadku maksymalne obciążenie wszystkich urządzeń to oko 900 watt wiec na spokojnie. Ponad połowa tego co gniazdko może przyjąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

amplituner KD pobór z gniazdka

53dB - 3W

62dB - 3,5W

70dB - 5W

88dB - 10W

82dB - 15W

przy 100dB dopiero ponad 100W leciało

lampa cały czas 200W obojętne co , także nie ma co porównywać

Czyli tak. Skoro sprawność wzmacniaczy w klasie AB wynosi ok. 50%, to przy 70 dB głośności (to już głośno) wzmacniacz pobierający z gniazdka 5 W daje na głośniki 1,25 W (na kanał stereo).

To informacja dla tych, co uważają, że np. wzmacniacz 2X50 W to słabeusz, który nie "napędzi" prawidłowo kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Kraft napisał:

Czyli tak. Skoro sprawność wzmacniaczy w klasie AB wynosi ok. 50%, to przy 70 dB głośności (to już głośno) wzmacniacz pobierający z gniazdka 5 W daje na głośniki 1,25 W (na kanał stereo).

To informacja dla tych, co uważają, że np. wzmacniacz 2X50 W to słabeusz, który nie "napędzi" prawidłowo kolumn. 

To jest jasne od dawien dawna , mój wymarzony luxman ma 2x 30W ;)http://www.luxman.com/product/detail.php?id=1

poza tym na jakiej głośności słuchamy ? dla mnie 70db+ to już mała przyjemność a okolice 80dB to już hałas.
Jeśli brać pod uwagę iż peaki to ~10W to takie właśnie 2x30W wystarcza a 2x50W to już przesada - mówimy o domowym użytku

PS: 9W lampę rozkręciłem na połowę pokrętła i ~90dB zagrzmiało na 1m po środku od kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grzegorz8370 napisał:
3 godziny temu, Amarok napisał:

Chyba jeszcze trzeba uwzględnić współczynnik mocy. 

Autor wątku chce wiedziec wprost ile watt pobiera a nie ile musi pobrac żeby oddac na kolumny.

Chodzi właśnie o pobór. Odbiorniki o charakterze reaktancyjnym pobierają moc czynną równą U*I*cos(fi). Cos(fi) jest nazywany współczynnikiem mocy, a kąt "fi" to przesunięcie fazy pomiędzy napięciem i prądem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

Czyli tak. Skoro sprawność wzmacniaczy w klasie AB wynosi ok. 50%, to przy 70 dB głośności (to już głośno) wzmacniacz pobierający z gniazdka 5 W daje na głośniki 1,25 W (na kanał stereo).

Teoretyczna maksymalna sprawność wzmacniaczy w klasie AB (a właściwie B, ale o tym zaraz) wynosi 78%, praktyczna 65-70%, ale... No właśnie, przy pełnym wysterowaniu (dlatego w klasie B). O ile pamiętam jest to zależność liniowa względem współczynnika wysterowania, tak więc przy małych mocach wyjściowych, sprawności daleko do 50%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner kina domowego pobiera Ci 15W? Jak to zmierzyłeś? Bo szczerze to jeśli mówimy o 5 kanałach i sprawności AB to znaczyło by że na kanał masz 1-2W? No nie mozliwe.

Jak mierzyłem lata temu jeszcze na dawnym ampli Onkyo to 60-70W miałem jak był tylko włączony. Podczas pracy dochodził do 300W w normalnym / cichym odsłuchu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...