Skocz do zawartości

Ile prądu pobiera mój wzmacniacz?


mateolo2

Recommended Posts

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Gosund. Ale to nie jest gniazdko do audio :)

Bardziej po to aby nim sterować zdalnie :) Taki gadżet raczej mało audiofilski. Na pewno nie po to aby podłączać pod to wzmacniacz.

Ja nabyłem aby sterować zdalnie urządzenie...tylko nie wiem jeszcze jakie :)  Do mierzenia poboru mocy, mam przyrząd z Lidla, który lepiej do tego się nadaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

Pooglądałem sobie parę wykresów THD+N dla wzmacniaczy lampowych i tranzystorowych i nie widzę jakoś przewagi lamp przy niskich mocach. Dla wspomnianych w przykładzie Pioneera i Ayona, tranzystor ów góruje nad lampą bezapelacyjnie już o pierwszego ułamka wata. 

Ogólnie dobre tranzystory wypadają lepiej niż dobre lampy, choć zdarza się też, że dobra lampa pokonuje przy małych mocach niższym poziomem zniekształceń gorsze tranzystory. 

Mniejsze zniekształcenia przy niskich mocach to bardziej domena wzmacniaczy pracujących w klasie A niż samego faktu że są lampowe. Z drugiej strony częściej można spotkać wzmacniacze lampowe pracujące w klasie A niż tranzystorowe. Wzmacniacze lampowe w klasie AB zachowują się w tej kwestii dość podobnie do tranzystorowych. Druga już wspomniana sprawa, to fakt ze wzmacniacze lampowe generują więcej zniekształceń które są dość łatwo akceptowalne dla naszego słuchu. Dlatego sama procentowa ich wartość jest mniej istotna niż ich rodzaj. Wiele wzmacniaczy lampowych ma problemy z wysokim poziomem szumu, jednak nie wszystkie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To już jest tylko wrażenie. Bez porównania bardzo subiektywne. Miałem kiedyś do porównania 2 wzmacniacze. Oba tranzystorowe o podobnych parametrach mocy. Nigdy bym nie przypuścił jak bardzo różnie zagrały z nimi te same kolumny właśnie głównie jeśli chodzi o dynamiczne granie. Pewnie elektrycznie dało by się to łatwo zmierzyć w tym przypadku, jak duże są wahania napięcia na ich wyjściu przy jego skokach o określonej wartości na wejściu. Właściwie to jest pewien parametr który ma określać dynamiczność wzmacniacza. Jest nim mierzalna szybkość narastania sygnału.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Nigdy bym nie przypuścił jak bardzo różnie zagrały z nimi te same kolumny właśnie głównie jeśli chodzi o dynamiczne granie.

Czy dynamika utworu nadal była poprawnie odtworzona (nie spłaszczona)? Bo potocznie  "dynamika" (wykop) - (myślę ze to masz na myśli), a dynamika utworu czyli  cichsze/glosniejsze dzwieki to dwa odrębne tematy.

 

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Jest nim mierzalna szybkość narastania sygnału.

O ile mnie pamięć nie myli to "prądowe" sprzężenie zwrotne bardzo pomaga.

 

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

To już jest tylko wrażenie.

Ano właśnie. Bo dla mnie tłumienie to np. Użycie korekcji "in minus". Efekty takiej zabawy można zauważyć na charakterystyce pasma przenoszenia jako "dołki".

Natomiast w artykułach prasowych na temat wzmacniaczy (dział lab.) Pasmo przenoszenia wszystkich wzmacniaczy równe jak "stół" :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wciąż czekam na odpowiedź...

31 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy dynamika utworu nadal była poprawnie odtworzona (nie spłaszczona)?

W porownaniu kolegi @MobyDick

 

I czy porownania były robione na roznych poziomach głośności, bo zauważyłem ze na forum jest tendencja do pisania iż wzmacniacze nie potrafią ukazać poprawnej dynamiki na nizszych poziomach głośności...

Z czym Oczywiscie sie nie zgadzam...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...