Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do yamaha rxv 1065


Telbi

Recommended Posts

Witam wszystkich mam do Was pytanie (wiem, że ciężko będzie odpowiedzieć, pomóc). Szykuję sie do zmiany głośników przednich do moje go zestawu (yamaha RXV 1065 Tył, central tanoy m1, przód obecnie Infinity reference MK61 II). Chciałbym żebyście coś polecili do powiedzmy 7k do tej yamachy do stereo. Im więcej czytam tym mniej wiem. Muzyka której słucham to w zasadzie wszystkiego po trochu. Inifinty które posiadam mają potężny bas, ale góra bardzo słabo i to mi już przeszkadza (dodatkowo jeden z tweeterów spalony) . Co fajnie zagra z moją yamahą. Pomoże ktoś (pomieszczenie około 35-40m.)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Yamaha ma raczej wyraźną górę pasma i nie szukałbym kolumn, które ten zakres dodatkowo podbiją. Na pewno duże znaczenie ma spalony tweeter - góry musi być mało. Same kolumny Infinity rzeczywiście dodatkowo grały raczej basowym dźwiękiem. Zwróciłbym uwagę na kolumny Monitor Audio Silver 500 - brzmienie dynamiczne, neutralne, poradzą sobie w dużym pomieszczeniu. Góra na pewno "czystsza" niż w Infinity, nie braknie też fajnego i mięsistego basu, zachowując jednak jego dobrą kontrolę. Kolumny w wersji 6G mają obecnie bardzo atrakcyjną cenę. Jeśli chcesz trochę ostrzejsze granie, sprawdziłbym też Focal Chora 826. Kef Q950 też jest godny polecenia, dobrze zgra się z Yamahą. Zapraszamy na odsłuchy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję za szybką odpowiedź. Rzeczywiście brałem pod uwagę ten model Focala i słuchałem go co prawda nie z yamahą. Kefy bardzo mi się podobają wizualnie, ale ich nie słuchałem. Natomiast, przeglądałem testy tych kolumn wskazują na impedancje 4 Ohm. W testach mojej yamahy są informację że zachowuje się lepiej przy głośnikach 8 Ohm (4 Ohm 80W- 8Ohm- 105W. Trochę mi to miesza w głowie. Czy mam się tym przejmować mocno, czy ignorować tą informacje ;).

Dzięki jeszcze raz

1 minutę temu, Khedron napisał:

Heco Aurora 1000

Boje się że te HECO będą walić basem okrutnie. Fakt nie słuchałem ich jeszcze. Ale też są w kręgu mojego zainteresowania.

3 minuty temu, Khedron napisał:

Heco Aurora 1000

Boje się że te HECO będą walić basem okrutnie. Fakt nie słuchałem ich jeszcze. Ale też są w kręgu mojego zainteresowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Telbi Dobrze, że zwróciłeś uwagę na impedancję kolumn. Większość kolumn dzisiaj na rynku jest o tej niższej impedancji i tu jest największy problem. No jak widać branża nie ma problemu z proponowaniem kolumn, aby tylko sprzedać. Wszystkie zaproponowane kolumny schodzą nisko z impedancją niestety.

30 minut temu, Q21 napisał:

Na pewno duże znaczenie ma spalony tweeter - góry musi być mało.

No właśnie, a wy proponujecie takie kobyły do tego amplitunera, gdzie dobrze wiecie iż sobie z nimi nie poradzi tzn. też spali w tych kolumnach głośniki wysokotonowe.

25 minut temu, Khedron napisał:

Heco Aurora 1000

Ten amplituner nie pociągnie takich kolumn, choć do tej wielkości pomieszczenia byłoby ok.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Khedron napisał:

Wypraszam sobie "branze", jestem tylko zwyklym uzytkownikiem :)

Akurat odpowiedziałem do wszystkich w jednym poście i nie miałem zamiaru nikogo obrazić. Także troszkę niezręcznie wyszło, a wiem iż jesteś zwykłym użytkownikiem, dokładnie takim jak ja.

Poniżej jest test tytułowego amplitunera i można dokładnie przeczytać jak zachowuje się przy danej impedancji:

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2083-rx-v1065

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khedron Oczywiście praktyka wykaże, ale ja mimo wszystko obawiam się o głośniki wysokotonowe przy głośniejszym graniu.

40 minut temu, Q21 napisał:

Nie zgadzam się, przecież ten amplituner to po pierwsze stara dobra szkoła Yamahy i prawdziwa wydajność prądowa a po drugie to dość wysoki model więc poradzi sobie z takimi kolumnami jak Heco Aurora. Radzą sobie z nimi dzisiejsze, tańsze konstrukcje ;)

Nie brnijcie dalej w to bagno, bo się po prostu ośmieszacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Co do spalonego tweetera jest to albo raczej była wada tych głośników (gdzieś o tym czytałem, że to powszechny problem) sam wymieniałem je ze dwa razy, ale teraz są nie do zdobycia (kolumny kupiłem 20 lat temu).  Polki też brałem pod uwagę. Słuchałem jeszcze Wharfedale Linton podstawkowe, ale jak to grało (4 Ohm). Niestety nie słuchałem ich na "jamaszce".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na Monitor audio.

Faktycznie model Silver 500 byłby tutaj bardzo w punkt.

Myślę brzmienie ELACa tez powinno Ci podejść. Albo do kompletu pod tyły Fyne F 502

I wbrew pozorom 1067 nie jest taki słaby. On oczywiście nie wysteruje takich kolumn jak czysty wzmacniacz, ale na pewno da im odpowiednią moc w kinie.

Czy to mają być kolumny nowe czy używane?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Stawiam na Monitor audio.

Faktycznie model Silver 500 byłby tutaj bardzo w punkt.

Myślę brzmienie ELACa tez powinno Ci podejść. Albo do kompletu pod tyły Fyne F 502

I wbrew pozorom 1067 nie jest taki słaby. On oczywiście nie wysteruje takich kolumn jak czysty wzmacniacz, ale na pewno da im odpowiednią moc w kinie.

Czy to mają być kolumny nowe czy używane?

Piotr

Stawiam na nowy sprzęt

 

25 minut temu, Kraft napisał:

2x120 W to jeszcze nie to? Przecież to dużo więcej niż ma większość "czystych" wzmacniaczy stereo. To ile?

No właśnie trochę  nie rozumie dyskusji na temat mocy 135W na dwa kanały 8 Ohm to jest mało?? Rozumie że jakość może być gorsza ale moc??

2 godziny temu, S4Home napisał:

Stawiam na Monitor audio.

Faktycznie model Silver 500 byłby tutaj bardzo w punkt.

Myślę brzmienie ELACa tez powinno Ci podejść. Albo do kompletu pod tyły Fyne F 502

I wbrew pozorom 1067 nie jest taki słaby. On oczywiście nie wysteruje takich kolumn jak czysty wzmacniacz, ale na pewno da im odpowiednią moc w kinie.

Czy to mają być kolumny nowe czy używane?

Piotr

Tyły mam super nie (jak dla mnie oczywiście), więc nie zamierzam ich zmieniać te także leciwe Tanoy-e  grają super.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2021 o 13:30, Khedron napisał:

No dobra, to moze PolkAudio RTiA7? Sa jeszcze dostepne, powiny dac rade na tym metrazu, graja naprawde swietnie i sa w zasadzie 6 ohmowe... Amplituner powinien dac rade... 

Mniejsze podłogówki już bardziej do mnie przemawiają, tym bardziej iż autor tematu pisze, że basu w tych obecnych ma wystarczająco.

4 godziny temu, Telbi napisał:

No właśnie trochę  nie rozumie dyskusji na temat mocy 135W na dwa kanały 8 Ohm to jest mało?? Rozumie że jakość może być gorsza ale moc??

Popatrz na moc przy niższej impedancji, a już nie mówiąc jak ona spada przy pięciu kanałach?

16 godzin temu, Telbi napisał:

Dzięki za podpowiedzi. Co do spalonego tweetera jest to albo raczej była wada tych głośników (gdzieś o tym czytałem, że to powszechny problem) sam wymieniałem je ze dwa razy, ale teraz są nie do zdobycia (kolumny kupiłem 20 lat temu).

Skoro wymieniłeś już dwa razy wysokotonowce, to sprawa jest chyba jasna i nie wymaga komentarza.

7 godzin temu, S4Home napisał:

On oczywiście nie wysteruje takich kolumn jak czysty wzmacniacz, ale na pewno da im odpowiednią moc w kinie.

Dobrze wszyscy wiemy, że będzie grało, ale jak autor chce grać bardzo głośno, to musi się dobrze zastanowić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kraft napisał:

2x120 W to jeszcze nie to? Przecież to dużo więcej niż ma większość "czystych" wzmacniaczy stereo. To ile?

Ale to jest 120W na papierze. Jesteś pewien że w kinie które ma kolega on generuje taką moc?

To pierwsza sprawa a drugą to że taki amplituner kinowy 120W nie gra tak płynnie, taką energią jak wzmacniacz 80W. Ja wiem Kraft że jesteś przeciwnikiem dużych mocy. Ale uwierz jak raz sprawdzisz solidny wzmacniacz  dobrą rezerwą to zrozumiesz. Ja już ileś razy mowiłem że u Ciebie teraz czas na testy elektroniki :)

21 godzin temu, Telbi napisał:

No właśnie trochę  nie rozumie dyskusji na temat mocy 135W na dwa kanały 8 Ohm to jest mało?? Rozumie że jakość może być gorsza ale moc??

Moc to nie wszystko. Jest rezerwa prądowa. Jest też Amperarz pod którym pracuje dana jednostka. To parametry ktorych nikt nie podaje a są wazne.

21 godzin temu, Telbi napisał:

Tyły mam super nie (jak dla mnie oczywiście), więc nie zamierzam ich zmieniać te także leciwe Tanoy-e  grają super.

Ale o tym właśnie mowie. Zatem dokupić do nich komplet. Fyne to marka która powstala przez odejscie inzynierów od Tannoya. Tannoy raczej upadnie więc cała spościzna zostaje w Fyne. Tu będziesz miał spojne brzmienie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ale to jest 120W na papierze. Jesteś pewien że w kinie które ma kolega on generuje taką moc?

Nie "na papierze", tylko w pomiarach. Taką moc ma w stereo. Przy grających pięciu kanałach ma mniej, ale i tak sporo - 5x67 W przy 8 omach. Wiele wzmacniaczy stereo tyle nie osiąga.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Moc to nie wszystko. Jest rezerwa prądowa. Jest też Amperarz pod którym pracuje dana jednostka. To parametry ktorych nikt nie podaje a są wazne.

Co to jest ta "rezerwa prądowa"? I skąd wiesz, który wzmacniacz ma ją dużą, skoro "nikt tego nie podaje"? 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2021 o 08:55, Kraft napisał:

Nie "na papierze", tylko w pomiarach. Taką moc ma w stereo. Przy grających pięciu kanałach ma mniej, ale i tak sporo - 5x67 W przy 8 omach. Wiele wzmacniaczy stereo tyle nie osiąga.

Mam aktualnie wysoki model amplitunera kina w domu, Ok, Średniej klasy ale mocny. W stereo gra wyraźnie gorzej od wzmacniacza stereo.

Dnia 22.10.2021 o 08:55, Kraft napisał:

Co to jest ta "rezerwa prądowa"? I skąd wiesz, który wzmacniacz ma ją dużą, skoro "nikt tego nie podaje"? 

KraftTest elektroniki ;)

20 godzin temu, Telbi napisał:

Słuchajcie zamykam temat kupiłem PolkAudio RTiA9 i w sumie gra super

To był udany model. Fajnie że udało Ci się go dostać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...