Skocz do zawartości

Kolumny pod Onkyo 8390. Wielkość pomieszczenia 14m2


Ray

Recommended Posts

Hej,
Po prawie roku udało mi się kupić używane Onkyo 8390. I teraz szukam pod niego kolumn.
Jak by ktoś się pytał czemu tak, to Onkyo łączy kilka funkcjonalności które chciałem mieć i ma wystarczająco dobre opinie.

Przechodząc do rzeczy. Mój pokój wygląda mniej więcej tak:

https://i.imgur.com/xA3rIDy.png


Proporcje na obrazku nie są jakkolwiek zachowane ;)

Cały pokój ma ok 4m na ok 3.5m. Kolumny by miały stanąć tam gdzie narysowałem kwadraty.
Miejsca jest mało. Po lewej stronie od krawędzi łóżka do ściany jest ok 70cm.  We wnęce jak by chcieć postawić obie kolumny jest jakieś 55cm dostępnej szerokości po odjęciu tego co zajmuje TV.
Wysunięcie prawej kolumny przed wnękę daje dodatkowe około 12cm szerokości kawałka ściany do drzwi.

Muzyka głównie: Elektronika, Synth Pop, Pop, jakiś rock
Wiadomo, że fajnie by było jak by nie trzeba mocno rozkręcać aby było fajnie.
Budżet. Najlepiej coś koło 2k, ale jak będzie warto wydać i 4k to się zastanowię.

Myślałem nad klasyczną propozycją tutaj na forum czyli Heco Aurorą ale widziałem komentarze, że i 16m2 może być za mało plus , że trzeba rozkręcić mocno aby było spoko.


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego pomieszczenia zdecydowanie monitorki, podłogówki, szczególnie tak duże, jak Heco Aurora 700 nie są dobrą opcją.

Mam kilka propozycji dla Ciebie, moim zdaniem bardzo ciekawą opcją będą duże monitory Wharfedale Evo 4.2. To bardzo zaawansowana konstrukcja 3-drożna ze świetnym głośnikiem wstęgowym. Jeśli lubisz mocny, energiczny dźwięk, koniecznie posłuchaj Focal Chora 806. Dobrą opcją może być także Dali Oberon 3. To spójne, pełne brzmienie. Natomiast jeśli wolisz kolumny podłogowe, wybierałbym pomiędzy Acoustic Energy AE109 (dużo swobody, dynamiki, czyste, energiczne granie) oraz System Audio Saxo 40. System Audio to bardziej plastyczne, dociążone, pełne granie.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy faktycznie tak będzie że jedna kolumna będzie bardziej wysunięta?

Czy faktycznie tak jest że łóżko masz z boku?

To wiesz o tym że nie ma tutaj mowy o żadnej stereofonii?

Moim zdaniem kolumny pokroju KEF Q 350  czy bardziej jasne Heco Revolution 3 Ci spasują.

Ale największy problem to ustawienie tego u Ciebie w pomieszczeniu.

Zapraszam na odsłuch oraz po wypozyczenie sprzetu do domu. Tak najlepiej sprawdzić.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Czy faktycznie tak będzie że jedna kolumna będzie bardziej wysunięta?

No to zależy od szerokości kolumn.  Tak jak napisałem jest 55 cm miejsca na obie jeśli miały by by we wnęce.
Ta po lewej oczywiście też może być wysunięta. Jest ~70 cm miejsca od boku łóżka do ściany. Łóżko ma wysokość ~52 cm. Jeśli najniższy głośnik jest wyżej niż poziom łóżka to nie wiem ile powinno być minimum miejsca z przodu?

4 godziny temu, S4Home napisał:

Czy faktycznie tak jest że łóżko masz z boku?

To wiesz o tym że nie ma tutaj mowy o żadnej stereofonii?

No łóżko jest tak jak na rysunku po lewej stronie. Na prawej ścianie mam szafy/biurko. Ogólnie wszystko jest tak poustawiane, że o zmianie aranżacji nie ma raczej mowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ray napisał:

No łóżko jest tak jak na rysunku po lewej stronie. Na prawej ścianie mam szafy/biurko. Ogólnie wszystko jest tak poustawiane, że o zmianie aranżacji nie ma raczej mowy.

Uważam, że jeśli nie ma opcji zmiany ustawienia mebli, to kolumny podłogowe odpadają.

17 godzin temu, Ray napisał:

Wiadomo, że fajnie by było jak by nie trzeba mocno rozkręcać aby było fajnie.

Dobre kolumny podstawkowe o wysokiej skuteczności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma znaczenia czy podłogowe czy monitory ale podłogowe będą tam dudnić.

19 godzin temu, Ray napisał:

No łóżko jest tak jak na rysunku po lewej stronie. Na prawej ścianie mam szafy/biurko. Ogólnie wszystko jest tak poustawiane, że o zmianie aranżacji nie ma raczej mowy.

No to nie będzie tu stereofonii. Ale poprawa walorów które masz teraz uda się zrobic.

Q350 lub Revolution R3. Zapraszam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Aktualizując wątek.

Zdecydowałem się na Wharfedale Evo 4.2 z kabelkiem chord clearway x.
Nie testowałem jeszcze jakiś większych głośności (Ciągle się zastanawiam ile na skali głośności powoduje już słyszalność u sąsiadów), ale brzmią spoko.
Jako, że warunki są jakie są, to szukanie ideału w tym miejscu jak dla mnie mija się z celem. Jak kiedyś będę miał pomieszczenie bardziej nadające się na audio lub specjalnie pod audio to wtedy będę pewnie próbował przetestować różne opcje.

Jedyne nad czym się obecnie jeszcze zastanawiam to czy nie będę chciał dokupić subwoofera z myślą o filmach.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, że nie testowałeś na większej głośności, jak to są nowe kolumny. Nawet gdy będą już wygrzane, to nie doprowadzaj do zniekształceń dźwięku. Nie widziałem ich na żywo, aczkolwiek na różnych fotkach prezentują się znakomicie. Poniżej temat o wygrzewaniu kolumn, który wyjaśni sytuację:

https://forum.audio.com.pl/topic/83902-panowie-mam-nowe-głośniki-jak-głośno-mogę-ich-słuchać/#comments

14 godzin temu, Ray napisał:

Jedyne nad czym się obecnie jeszcze zastanawiam to czy nie będę chciał dokupić subwoofera z myślą o filmach.

Do filmów warto rozważyć taką opcję, bo jednak z tych kolumn basu może brakować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ray daj tym Evo pograć z 3-4 tygodnie , a w między czasie szukaj dla nich idealnego miejsca . Mam tu na myśli znależienie najlepszego ustawienia dla wydobycia z nich najlepszych niskich tonów i nie chodzi tu o przestawienie w inne miejsce lecz o korektę np. przybliżyć /oddalić od ściany 2-5 cm ( u mnie wychwycalem różnice w oddawanym dzwięku)  po prostu eksperymentuj...  Na czym je ustawiłeś na orginalnych standach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...