Skocz do zawartości

Rozmieszczenie kolumn, akustyka, kalibracja - denon 1911 + jamo 606


Jackeras

Recommended Posts

Cześć! Na początek się przedstawię gdyż dopiero założyłem konto - moje imie Nikodem :) 

Jestem na etapie urządzania piwnicy, staram się to robić jak najmniejszym kosztem gdyż 1) nie stać mnie na super sprzęty, które oczywiście bardzo chciałbym mieć i 2) to pomieszczenie używane raz na jakiś czas do obejrzenia filmu z dziewczyną czy pogrania na konsoli ze znajomymi. Dotychczas używałem plastikowego kina samsung i w sumie było okej, ale zapragnąłem mieć coś lepszego, a w okolicy pojawiła się okazja kupna amplitunera denon 1911 + kolumn 5.0 jamo 506s. Według ogłoszenia amplituner miał być uszkodzony, ale okazał się w pełni sprawny, a kolumny to w rzeczywistości jamo 606s a nie 506 :D Za taki zestaw zapłaciłem 800zł. 

Niestety do amplitunera nie mam mikrofonu kalibracyjnego (właściciel gdzieś posiał), a w kolumnach brakuje nóżek/kolców. 

Jako że jest to piwnica w domu jednorodzinnym, to ściany i sufit to po prostu beton. Pomieszczenie jest niewysokie i część "audio" jest niewielka. Monitory surround powiesiłem na wysokości ok 150cm, niestety nie są idealnie symetrycznie względem kanapy. Na razie poradziłem sobie z tym po prostu podgłaśniają o 1dB ten bardziej oddalony monitor. Poza tym pomieszczenie ma prosty kształt.  Problemów i wątpliwości jednak mam kilka, i tu bym chciał Was prosić o pomoc.

1. Bas - czasem bardzo fajny, punktowy, celny, czasem jednak po prostu dudni, zalewa inne częstotliwości. Jest to kwestia bylejakości kolumn, ich ułożenia, kiepskiej akustyki czy wszystkiego po trochu? Na razie kolumny ustawione są głośnikami niskotonowymi do wewnątrz. Od ściany jest koło 20cm, ale nawet jak odsunę dalej to niewiele się zmienia. Czy można coś zmodyfikować na plus w kwestii ustawienia kolumn?

2. Czy surroundy nie są za wysoko? Na jakiej powinny być wysokości żeby efekty były jak najlepsze?

3. Czy autokalibracja audyssey jest warta dokupowania mikrofonu? Dużo może się poprawić w takim układzie jak mój?

4. Denon 1911 - jest sens zmiany na coś co obsluguje np eARC? Głównie oglądamy netflixa/amazona/hbo gdzie max to atmos lub dd+ - czy między dd+ a zwyklym dd była by zauważalna różnica? Poza tym słucham trochę muzyki, czy nowe amplitunery ze średniej półki będą grały lepiej, porównywalnie?

5. Czy Bi-Amp w tym przypadku ma sens?

6. Mam wrażenie że jak ustawię w ustawieniach amplitunera fronty jako "small" tego basu jest mniej, ale subwoofer wtedy ustawia się automatycznie na yes - czy takie ustawienie jest prawidłowe (system jest 5.0, nie mam na razie funduszy na subwoofer). Odsłuchowo mi to bardziej pasuje, bo tak nie dudni.

7. Czy usłysze kable w tak budżetowym systemie? Aktualnie najtańsza miedź 100% 2.5mm.

Oczywiście jeśli macie jakieś inne sugestie o które nie zapytałem, to chętnie posłucham. Przepraszam że się rozpisałem, może ktoś dotrwał do końca. Załączam zdjęcia jak to wygląda aktualnie - wybaczcie bałagan ale mam remont w innym pomieszczeniu i tymczasowo jest tu rupieciarnia :D 

 

 

 

 

246675956_268420838382591_8455718542546294031_n.jpg

246971070_860616871322716_762875976125613098_n.jpg

247091379_347892450428520_6070611268969305251_n.jpg

247015531_921558558773076_2976823457263843297_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jackeras napisał:

1. Bas - czasem bardzo fajny, punktowy, celny, czasem jednak po prostu dudni, zalewa inne częstotliwości. Jest to kwestia bylejakości kolumn, ich ułożenia, kiepskiej akustyki czy wszystkiego po trochu? Na razie kolumny ustawione są głośnikami niskotonowymi do wewnątrz. Od ściany jest koło 20cm, ale nawet jak odsunę dalej to niewiele się zmienia. Czy można coś zmodyfikować na plus w kwestii ustawienia kolumn?

Ma być tanio... Spróbuj za kolumny na ściany wstawić jakiś materac - na próbę. Daj znać czy się coś zmieniło. Narożniki jak się da możesz zabudować prostą konstrukcją ze stelaży od systemu GK wypełnioną wełną mineralną, całość przykryj agrowłokniną i np. aksamitem. Patrząc z góry taki trójkąt prostokątny równoramienny.

16 minut temu, Jackeras napisał:

2. Czy surroundy nie są za wysoko? Na jakiej powinny być wysokości żeby efekty były jak najlepsze?

Pominny być na wysokości odsłuchu czyli około 1,2m, Dolby dopuszcza warunkowo tą wartość do x1,25

18 minut temu, Jackeras napisał:

3. Czy autokalibracja audyssey jest warta dokupowania mikrofonu? Dużo może się poprawić w takim układzie jak mój?

Tak, jest warta. Po co kupować? Trafiłeś na forum audio, może ktoś Ci pożyczy?

19 minut temu, Jackeras napisał:

4. Denon 1911 - jest sens zmiany na coś co obsluguje np eARC? Głównie oglądamy netflixa/amazona/hbo gdzie max to atmos lub dd+ - czy między dd+ a zwyklym dd była by zauważalna różnica? Poza tym słucham trochę muzyki, czy nowe amplitunery ze średniej półki będą grały lepiej, porównywalnie?

Twój amp to konstrukcja z 2010r. Jeśli chcesz kupić coś ze średniej półki co zagra lepiej to musisz się liczyć z tragiczną dostępnością i ceną co najmniej 4k. Czy jest różnica między dd a dd+? Im wyższa jakość sprzętu i źródła, tym bardziej jest ona odczuwalna. Skup się na punkcie 1 i 3, później podejmuj decyzje.

36 minut temu, Jackeras napisał:

5. Czy Bi-Amp w tym przypadku ma sens?

Nie, to opcja raczej do rozważenia dla wymagających kolumn.

38 minut temu, Jackeras napisał:

6. Mam wrażenie że jak ustawię w ustawieniach amplitunera fronty jako "small" tego basu jest mniej, ale subwoofer wtedy ustawia się automatycznie na yes - czy takie ustawienie jest prawidłowe (system jest 5.0, nie mam na razie funduszy na subwoofer). Odsłuchowo mi to bardziej pasuje, bo tak nie dudni.

Takie ustawienie jest prawidłowe jak byś miał subwoofer, amp ucina kolumny poniżej 80Hz przekazując bas do suba. Walcz z tematem nr.1.

43 minuty temu, Jackeras napisał:

7. Czy usłysze kable w tak budżetowym systemie? Aktualnie najtańsza miedź 100% 2.5mm.

Moim zdaniem nie usłyszysz,

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

14 godzin temu, Jackeras napisał:

1. Bas - czasem bardzo fajny, punktowy, celny, czasem jednak po prostu dudni, zalewa inne częstotliwości. Jest to kwestia bylejakości kolumn, ich ułożenia, kiepskiej akustyki czy wszystkiego po trochu? Na razie kolumny ustawione są głośnikami niskotonowymi do wewnątrz. Od ściany jest koło 20cm, ale nawet jak odsunę dalej to niewiele się zmienia. Czy można coś zmodyfikować na plus w kwestii ustawienia kolumn?

Możesz tak jak @Butler sugeruje postawić jakiś materac i sprawdzić czy coś się zmienia. Możesz również spróbować zamienić je miejscami.

14 godzin temu, Jackeras napisał:

2. Czy surroundy nie są za wysoko? Na jakiej powinny być wysokości żeby efekty były jak najlepsze?

surroundy najlepiej jak znajdują się na wysokości uszu ale jak wiemy nie zawsze jest to możliwe. Istotne jest to żeby były skierowane w uszy słuchacza.

14 godzin temu, Jackeras napisał:

3. Czy autokalibracja audyssey jest warta dokupowania mikrofonu? Dużo może się poprawić w takim układzie jak mój?

jest tego warta. Kalibracja pomaga w wielu przypadkach uzyskać pożądany efekt. 

 

14 godzin temu, Jackeras napisał:

4. Denon 1911 - jest sens zmiany na coś co obsluguje np eARC? Głównie oglądamy netflixa/amazona/hbo gdzie max to atmos lub dd+ - czy między dd+ a zwyklym dd była by zauważalna różnica? Poza tym słucham trochę muzyki, czy nowe amplitunery ze średniej półki będą grały lepiej, porównywalnie?

na chwilę obecną i tak nie ma za bardzo z czym porównać a moim zdaniem w tym konkretnym przypadku będą to niewielkie różnice.

14 godzin temu, Jackeras napisał:

5. Czy Bi-Amp w tym przypadku ma sens?

pomimo tego, że kolumny Jamo mają podwójny terminal głośnikowy to podłączenie bi-amp nie ma tu najmniejszego sensu ponieważ posiadają wadę. Pod górne złącze wpięty jest sam wysokotonowy a pod dolne środek z basem co wyklucza możliwość takiego podłączenia. Poza tym głośnik niskotonowy jest podłączony w odwrotnej polaryzacji co zapewne wykaże automatyczna kalibracja jak kupisz mikrofon

14 godzin temu, Jackeras napisał:

6. Mam wrażenie że jak ustawię w ustawieniach amplitunera fronty jako "small" tego basu jest mniej, ale subwoofer wtedy ustawia się automatycznie na yes - czy takie ustawienie jest prawidłowe (system jest 5.0, nie mam na razie funduszy na subwoofer). Odsłuchowo mi to bardziej pasuje, bo tak nie dudni.

Tak, takie ustawienie jest prawidłowe. Jak zakupisz subwoofer to takie ustawienie będzie miało sens. Na chwilę obecną ustaw na Large i poprawnie skonfiguruj.

14 godzin temu, Jackeras napisał:

7. Czy usłysze kable w tak budżetowym systemie? Aktualnie najtańsza miedź 100% 2.5mm.

Moim zdaniem nie usłyszysz.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, LBX Systemy Audio napisał:

Odkręć głośnik boczny i zamień kable.

W ten sposób sam ocenisz czy dla Ciebie jest jakaś różnica czy nie. 

Piotr

Niestety nie da się tego zrobić nie tnąc kabli - złączki w głośniku plus/minus nie są tożsame i nie da się ich przepinać zamiennie. Szkoda mi trochę ciąć kable. Nawet nie wiem jakie połączenia stosuje się w audio - lutowanie? W domu polaczylbym na WAGO i po sprawie ;) Myślałem jeszcze czy da się do samej zwrotnicy dostać i tam zamienić przewody, może nawet zmienić całkowicie odcinek do głośnika niskotonowego. Nie chciałbym nic zepsuć. Tak czy siak zamieniłem plus z minusem w całej kolumnie i co prawda długo tak nie słuchałem, ale bas się trochę zmienił, ale to wciąż nie to co powinno być. No i nie wiem jak reagują na takie zmiany polaryzacji głośniki wysoko i średnio tonowe. Znalazłem na olx mikrofon audyssey za stówkę, więc chyba go wezmę :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jackeras napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zacznę od zorganizowania sobie mikrofonu. Zaciekawił mnie temat odwrotnej polaryzacji głośnika - rzeczywiście czasem w stereo dzieje się cos dziwnego. Czy coś z tym powinienem robić, da się to jakoś naprawić bez psucia kolumny? 

Jedną kolumnę wtedy trzeba było wpiąć w przeciwfazie.

W Jamo to była wada znana od lat.

Kalibracja by Ci to pokazała.

16 godzin temu, Jackeras napisał:

Oczywiście mógłbym po prostu podpiąć odwrotnie przewody - ale wtedy zmienię polaryzację wszystkich głośników, a z tego co piszecie rozumiem że problem dotyczy tylko głośnika niskotonowego? 

Wszystkich.

Nie nie panowie chwile. Problem był wszystkich głośników. Po prostu od zwrotnicy czy od terminala szły źle.

Nic nie trzeba było rozbierać.

Po prostu jedną kolumnę podpinało się odwrotnie.

Ale dobrze by było wiedzieć która.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wszystkich.

Były przypadki w których tylko głośnik niskotonowy grał w przeciwfazie i tylko on. Niestety chińczyk w tym przypadku dał ciała po całej linii bo nawet głośnik wysokotonowy był podłączony solo pod górne złącza w terminalu a bas ze średnimi na dolnych 😕 

@Jackeras podepnij najlepiej baterię AA pod terminal (potrzebne będą krótkie przewody) "+" do "+" z baterii i "-" do "-" i sprawdź (dotykając przewodami do terminali głośnikowych) czy wszystkie głośniki ruszają się w tą samą stronę.

Przy prawidłowej polaryzacji powinny wszystkie ruszyć się do przodu.

Niestety jest to problem, który pojawił się również w serii s626.

W razie pytań wyślij mi nr telefonu to oddzwonię.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2021 o 09:14, LBX Systemy Audio napisał:

 

@Jackeras podepnij najlepiej baterię AA pod terminal (potrzebne będą krótkie przewody) "+" do "+" z baterii i "-" do "-" i sprawdź (dotykając przewodami do terminali głośnikowych) czy wszystkie głośniki ruszają się w tą samą stronę.

Przy prawidłowej polaryzacji powinny wszystkie ruszyć się do przodu.

Niestety jest to problem, który pojawił się również w serii s626.

W razie pytań wyślij mi nr telefonu to oddzwonię.

Piotr

Sprawdziłem baterią 1,5v i głośniki niskotonowe poruszają się w tą samą stronę, z tym że do tyłu przy dotknięciu + do + i - do -. Więc wychodzi że w przeciwfazie nie są ale polaryzację mają zamienioną? Nie wiem jak inne głośniki, ciężko zauważyć jakikolwiek ruch przy dotknięciu baterią. Poczekam na mikrofon kalibracyjny i będę się odzywał. Pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.10.2021 o 11:08, LBX Systemy Audio napisał:

Zdarzało  się,  że głośniki niskotonowe były w przeciwfazie do głośników średniotonowych. Sprawdziłeś przy okazji co jest podłączone pod górne a co pod dolne złącza terminala?

Tak, jest tak jak mówiłeś, jeden terminal do samego tweetera i drugi średniotonowe + bas.

Wcześniej miałem kable wpięte do górnego terminala i fabryczna zworkę łączącą oba wejścia, przepiąłem przewody do dolnego i dźwięk się poprawił? Tak jakby ta zworka coś psuła, albo siła sugestii i umysł płata mi figle :)

@S4Home zgadza się grają dziwnie, bardzo nierówno, w niektórych utworach super, wszystko jest jak należy a w niektórych totalny chaos. Ale za 800zl (z amplitunerem :p) nic lepszego raczej bym nie dostał. A myślałem czy ich nie próbować sprzedać i kupić coś prostszego w ustawieniu, ale musiałbym raczej dołożyć żeby było wyraźnie lepiej w stereo - a w kinie nawet bez kalibracji te kolumny dają bardzo dobrze radę IMO. Szkoda że denon 1911 nie ma pre out, spróbowałbym z jakimś typowym wzmacniaczem stereo, bo te do kina podobno odstają nawet od tych budżetowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.10.2021 o 09:11, LBX Systemy Audio napisał:

Kupiłeś je w fajnej cenie ale czas się ich pozbyć  😉

Sprzedaj je, określ budżet.  Myślę,  że znajdzie się coś lepszego.

Piotr

A co z amplitunerem? Jest sens zmieniać kolumny przy takim staruszku?  Ceny nowych są dla mnie nieosiągalne. Wydaje mi się że nie gra on źle, ale nie mam żadnego porównania z innymi sprzętami, zwłaszcza tymi dedykowanymi do stereo. Mam tylko zestaw grundiga z lat 80/90 ale nigdy go nie podłączałem pod kolumny, bardziej stoi jako pamiątka. (widoczny na zdjęciu). Chyba że jakaś nowsza używka która już obleci nowsze kodeki bezpośrednio z TV i gra nieźle w stereo? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie, a co sądzicie o przejściu na kolumny podstawkowe? Pomieszczenie jest małe, zwarte więc wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem? Na jakie modele zwracać uwagę żeby to było optymalne?

Chciałbym też kupić subwoofer, czy zakładając budżet na poziomie 1000zł coś dostanę sensownego co będzie pasowało do tego zestawu oraz w przyszłości do trochę ulepszonego? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaczynam poszukiwania suba najpierw, bo po kalibracji zrobiło się dużo przyjemniej - i w kinie i w stereo. Teraz po przełączeniu w tryb pure mam odczucie jakbym włączał głośniki w tv.

Ale podpowiedzcie mi proszę koledzy, czy crossover powinien być 80hz na wszystkich kolumnach w ustawieniu 5.0, czy tak jak to ustawiła automatyczna kalibracja - 40 fronty, 60centralny i tył chyba 80? W jakims poradniku widziałem żeby dać na 80hz, ale nie wiem czy to nie dotyczy ustawienia 5.1. dzięki za podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jackeras napisał:

Ale podpowiedzcie mi proszę koledzy, czy crossover powinien być 80hz na wszystkich kolumnach w ustawieniu 5.0,

Zostaw tak jak zrobiła to kalibracja. odcięcie na 80 Hz dotyczy sytuacji gdy korzystasz z subwoofera. Głównie chodzi o to by to on odtwarzał częstotliwości poniżej tego pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wystawiłem Jamo na sprzedaż. Powoli będę kompletował nowy zestaw, wiem że nie uda mi się go kupić na raz więc zakładając budżet 1000zł na dwa używane monitory, za czym powinienem się rozglądać? Podobają mi się monitor audio, w grę wchodzą raczej najniższe serie, jest to kierunek wart uwagi? Będę potrzebował do tego kolumnę centralną i fajnie by było jakby wszystko było z jednej serii/jednego producenta.

Edytowano przez Jackeras
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...