Skocz do zawartości

Altusy+Technics :) 3.5mm-RCA vs Fiio Taishan DAC


Gumowe Ucho

Recommended Posts

Czołem!

Mogę niedługo wejść w posiadanie zestawu wzmacniacza stereo Technics połączonego z kolumnami Tonsil Altus nie-wiem-który-model. Vintage sprawa. Może kiedyś czas przyjdzie na fancy ampli Denona, ale teraz pora na upgrade z malutkiego soundbara JBL...

Natomiast mój telewizor, Sony Bravia XH90, rzecz jasna żadnych analogowych wyjść poza słuchawkowym nie ma. Telewizorek zapewni mi AirPlay, filmy, i seriale. Xbox mógłby, gdybym chciał, odtwarzać CD i Blu-Raye. Niczego do tego wzmaka-rumaka już nie potrzebuję!

Zatem stąd pytanie: czy na ten sprzęt w moim wieku opłaca się użyć kabla optical do Fiio Taishan i dopiero do Technicsa, czy po prostu wziąć 3.5mm->RCA kabel i wziąć podłączyć z słuchawek? Czy cokolwiek można jakościowo "ugrać" na DACu?

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

Czy cokolwiek można jakościowo "ugrać" na DACu?

Oczywiście. Ale nie na tym Fiio Taishan. Te przetworniki grają jasno, ostro. Dorzuć do tego starego Technicsa (który też tak gra) i Altusy (które grają jak... $@%^@). Tak tylko delikatnie zasugeruję - może jednak jeszcze raz to wszystko przemyśl czy na pewno chcesz się pakować w taki zestaw :)

Upgrade soundbara JBL można zrobić na setki lepszych sposobów niż Technics + Altusy.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gumowe Ucho

Jak prezent to bierz, jak kupno to się wstrzymaj. 

Jakbym miał kupować Taishan D3, to wpiąłbym się w gniazdo słuchawkowe mini jack 2x RCA. Długo tak słuchałem. Ale TV jako źródło odradzam. 

Używany dac w miarę przyzwoicie grający to od 350-500 zł w zwyż. Np. Nostromo dac. Cambridge Audio dac magic nie polecam bo jest średni. Miałem. Dopiero od Nostromo 4 - koszt około 350 zł i w górę możesz uzyskać lepszy dźwięk. Nostromo Wolf 1, powyżej 400 zł. Nowy Wolf 2 to około 1000 zł. 

Jaki masz budżet na całość, kolumny, wzmacniacz, źródło? 

Jak duży pokój? 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, 1Ender napisał:

@Gumowe Ucho

Jak prezent to bierz, jak kupno to się wstrzymaj. 

Jakbym miał kupować Taishan D3, to wpiąłbym się w gniazdo słuchawkowe mini jack 2x RCA. Długo tak słuchałem. Ale TV jako źródło odradzam. 

Używany dac w miarę przyzwoicie grający to od 350-500 zł w zwyż. Np. Nostromo dac. Cambridge Audio dac magic nie polecam bo jest średni. Miałem. Dopiero od Nostromo 4 - koszt około 350 zł i w górę możesz uzyskać lepszy dźwięk. Nostromo Wolf 1, powyżej 400 zł. Nowy Wolf 2 to około 1000 zł. 

Jaki masz budżet na całość, kolumny, wzmacniacz, źródło? 

Jak duży pokój? 

Pozdrawiam 

Prezent-użyczenie na start, więc chcę spróbować :) Pokój to salon+kuchnia 20m^2. Budżet na ten moment to 0zł i okolice, chętnie wydam te 120zł na Taishana czy 40zł na kabel 3.5mm jack na RCA, żeby telewizor podłączyć. Sęk w tym, czy konwersja Taishana cokolwiek da, czy po prostu z gniazda słuchawkowego w TV poprowadzić kabel (z rozgałęzieniem) od razu do Technicsa (i czy takie rozwiązanie może coś usmażyć).

Może nie do końca zrozumiałem ale chyba w drugim zdaniu opowiadasz się za jackiem?

Masz jakieś rady jak ustawić gałki bass/treble na wzmacniaczu, jak regulować dźwięk (np. max na TV i regulować gałką, czy inaczej)?

Natomiast w perspektywie roku-dwóch chciałbym dorobić się kina z dobrym stosunkiem ceny do jakości, po bożemu eARC ampli, całość do 5k. Soundbar który mam to mały JBL Bar Studio, który jest lepszy niż głośniki TV, i jest fajnym głośnikiem Bluetooth tyle że bez mobilności. Ale gra w mniejszym pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamiast Fiio D3, wybrałbym kabelek mini jack - 2x RCA. Szkoda 100 zł bo różnic jakichś dużych nie usłyszysz. Zamiast Fiio kup przewód głośnikowy melodiki z żyłą Basscore. Łagodzi górę pasma podbija dolny zakres niskich tonów. Zniwelujesz trochę mankamenty zestawu Tonsil + Technics. Z doświadczenia 2,5 metra bieżącego (na stronę) powinno wystarczyć. 

Gałkę Volumen na wzmacniaczu ustawiasz na za piętnaście dziewiąta, a głośność regulujesz pilotem. Powinno wystarczyć. 

Wysokie i niskie tony wg upodobania. Musisz sam dopasować do siebie. Można użyć loudness o ile jest taki przycisk. 

Kina nie polecam do muzyki, miałem i już nie chcę. Natomiast dobre stereo zdecydowanie. Sprawdzi się również przy oglądaniu filmów. 

Nie mówię, że już, ale za jakiś czas. Jakbyś chciał dobre kolumny i tanio to napisz do mnie priv. Do Technicsa będą aż za dobre. Dużo mniej niż Twój budżet na kino. 😁

BTW. Dobre Kino domowe to większy wydatek niż 5k. 5k to sam amplituner używany. Natomiast przyzwoite stereo do 5 tysięcy złotych, da się złożyć w tym budżecie z używanych klocków. 

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...