Skocz do zawartości

Kino domowe do sporego salonu. Kwota: 6000 zł


Przemysław Malinowski

Recommended Posts

Cześć!

Głośniki z mojego 65' Sony od początku nie zachwycały, ale po czasie uznaliśmy z żoną, że bez kina domowego jesteśmy zmuszeni do włączania napisów w filmach ;) Chcemy rozbudować swój zestaw o kino domowe 5.1. Salon jest spory, bo ma 48 metrów. Potrzebuję zestawu niemal w 90 proc. do oglądania telewizji.  Jeżeli włączę coś na Spotify, to musi po prostu "grać". 

Ja mam swoje wymagania: Podoba mi się Yamaha i ich głośniki przenośne MusicCast (w przyszłości chciałbym o to rozbudować zestaw w połączonej/otwartej kuchni) Żony wymagania to białe głośniki i jasny amplituner, bo nie mamy w salonie nic czarnego (z tego co czytam na forum, to nie jestem odosobnionym przypadkiem)

Poczytałem trochę, posprawdzałem ceny i wyszedł mi taki zestaw
Amplituner Yamaha MusicCast R-N602 Srebrny
Zestaw Kolumn 5.1 Taga Harmony TAV-607 TSW-90 v.4

Co o tym myślicie? W cenie 6000 zł znajdę coś lepszego?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Przemysław Malinowski napisał:

Salon jest spory, bo ma 48 metrów.

No to jest duża powierzchnia (kubatura) do ogarnięcia i słaba "popierdółka" sobie z tym nie poradzi - chociaż w porównaniu do dźwięku z TV i tak będzie lepiej.

9 godzin temu, Przemysław Malinowski napisał:

Podoba mi się Yamaha i ich głośniki przenośne MusicCast (w przyszłości chciałbym o to rozbudować zestaw w połączonej/otwartej kuchni)

Wrzuć rysunek tego salonu, salono/kuchni, salono/kuchnio/jadalni z ustawieniem mebli, TV, gdzie chcesz głośniki itd., bo często jest tak że ktoś ma 48m² a "strefa TV" to 15m².

2 godziny temu, maciek72 napisał:

Yamaha  602 jest amplitunerem stereo , jak chcesz podłączyć zestaw 5.1

dokładnie na tym kina nie zbudujesz, chyba że wystarczy Ci oglądanie TV/filmów w stereo.

Musisz troszkę doprecyzować co masz i co chcesz mieć (no i jak zawsze najtrudniejszy temat - żona 😉)

zona.jpeg.6028a59890b9369ad9b4cecc664bae25.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że tam gdzie zaznaczyłeś przewody mają być głośniki "tylne" surround. Według tego rysunku to część salonowa ma 8x6,5 czyli 52m², do tego kuchnia 3x6,5=19,5m². Razem mamy 71,5m². Powiedzmy (patrząc po meblach, TV i przewodach) strefa audio to 6,5x5? czyli w przybliżeniu 32m². Do tego dojdzie z prawej strony spora wolna przestrzeń w związku z tym powstanie bardzo duża asymetria jeżeli chodzi o odbicia dźwięku (od lewej ściany będzie się odbijało, a prawa strona odpowie zdecydowanie później i z całkowicie inną charakterystyką). No ale masz pomieszczenie jakie masz i jak będziesz chciał to będziesz walczył z tą akustyką, nie chcę Cię zniechęcać i z góry przekreślać powodzenie Twojego pomysłu zakupu kina, bo nie o to mi chodzi, ale piszę to czysto informacyjnie że w tego typu pomieszczeniach zawsze są takie problemy. Popraw mnie jeżeli źle odczytałem Twój rysunek w kwestii wymiarów.

Wracając do tematu sprzętu, czy wystarczy Ci kino 5.1?, czy myślisz o Dolby Atmos (5.1.2, 5.1.4). W doborze amplitunera będzie to istotne, bo jak kupisz 5.1 to nie będzie możliwości dalszej rozbudowy, więc jeżeli masz zamiar w przyszłości zamontować głośniki na suficie warto to uwzględnić. Niestety na rynku jest bieda i nie ma w czym wybierać, do tego ceny są teraz przynajmniej 50% wyższe niż np. 2 lata temu.

14 godzin temu, Przemysław Malinowski napisał:

Potrzebuję zestawu niemal w 90 proc. do oglądania telewizji.  Jeżeli włączę coś na Spotify, to musi po prostu "grać".

To w pewnym sensie ułatwia (chociaż nie do końca) sprawę, nie masz szczególnych wymagań więc można powiedzieć co by tam nie wstawić zagra lepiej od TV i po sprawie. Ale nie napisałeś tu po to żeby tak rozwiązać temat, tym sposobem kupiłbyś "gotowy" zestaw 5.1 o mocy na opakowaniu 1500 wat PMPO, albo jeszcze gorzej. Myślę że najlepiej poczekać na branżę, która wpadnie tu w poniedziałek i przedstawi bardziej konkretne propozycje. Ja miałem TAGA 606 SE i powiem że z Onkyo grało to jak na swoją cenę dobrze, jak zmieniłem ampli na Marantza (który jest bardziej równy i nie "koloruje") okazało się że brakuje basu, brakowało go na tyle że zmieniłem fronty. Dlatego tutaj najlepiej podpowie Ci branża, są osłuchani jak które zestawy grają z różnymi amplitunerami. Oczywiście nic nie zastąpi odsłuchania sprzętu na żywo, ale z tym może być ciężko, mam na myśli porównanie różnych amplitunerów, bo zestawy głośnikowe to jeszcze są dostępne.

Na mój gust patrząc na to co jest na rynku i Twoje skromne wymagania w tym budżecie Denon X1600 lub Yamaha RX-V4A (około 3000zł - chociaż nie wiem czy nie zabraknie mocy na Twoje pomieszczenie, no i Yamaha jest 5 kanałowa + sub, a Denon 7 kanałów + sub i chyba dysponuje większą mocą - będziesz mógł w przyszłości dołożyć 2 głośniki do Atmos-a) i za resztę zestaw głośnikowy, ale nie wiem czy z subwooferem zmieścisz się w 6000 zł, bo gdyby policzyć ten zestaw TAGA 607 to już masz 5500 zł, może Heco Aurora 700/1000, często jest proponowane tutaj na forum, ale jak gra nie mam pojęcia więc nie doradzę.

Odnośnie Twojej koncepcji z głośnikami w kuchni (Music Cast) - przy otwartym pomieszczeniu jakoś tego nie widzę, a raczej nie widzę sensu. Przecież nie będziesz oglądał filmu, jednocześnie gdy żona w kuchni słucha radia -  w tej otwartej przestrzeni totalnie będzie jedno przeszkadzać drugiemu. Zastanowiłbym się nad tego typu funkcjonalnością.

Poczekaj do poniedziałku na branżę, w zestawie pewnie też zaproponują lepszą cenę, chociaż przy tym co dzieje się na rynku nie jest to pewnik.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, tomek72 napisał:

Rozumiem że tam gdzie zaznaczyłeś przewody mają być głośniki "tylne" surround. Według tego rysunku to część salonowa ma 8x6,5 czyli 52m², do tego kuchnia 3x6,5=19,5m². Razem mamy 71,5m². Powiedzmy (patrząc po meblach, TV i przewodach) strefa audio to 6,5x5? czyli w przybliżeniu 32m². Do tego dojdzie z prawej strony spora wolna przestrzeń w związku z tym powstanie bardzo duża asymetria jeżeli chodzi o odbicia dźwięku (od lewej ściany będzie się odbijało, a prawa strona odpowie zdecydowanie później i z całkowicie inną charakterystyką). No ale masz pomieszczenie jakie masz i jak będziesz chciał to będziesz walczył z tą akustyką, nie chcę Cię zniechęcać i z góry przekreślać powodzenie Twojego pomysłu zakupu kina, bo nie o to mi chodzi, ale piszę to czysto informacyjnie że w tego typu pomieszczeniach zawsze są takie problemy. Popraw mnie jeżeli źle odczytałem Twój rysunek w kwestii wymiarów.

Dobrze odczytane :)

Prawdą też jest, że niepokoi mnie obecny stan magazynowy. Niemal wszystkie modele są niedostępne. 

Myślę, że jak podłączę 5.1 to nie będę już chciał rozbudowywać systemu. Z głosnikami sufitowymi byłby taki problem, że sufit nie jest w poziomie, ale skośny (styl stodoły), ciężko byłoby mi się tam dostać z przewodami.

A co do MusicCasta to chodzi mi o postawienie głośnika w kuchni, w którym mógłbym odpalać muzykę w wolnych chwilach. Żeby nie odpalać całego audio w salonie, to taki mały głośnik byłby dodatkiem. To jest jednak zupełnie nieistotne. Jeżeli Denon lub jakakolwiek inna firma okazałaby się lepszym wyborem, to nie mam oporów, by zrezygnować z Denona. 

Czekam na jutro, może Branża dorzuci swoje 3 grosze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nowy to będzie problem.

Bo nie ma srebrnych amplitunerów obecnie.

Więc tu od razu żonę nakieruj na czarny.

Mamy obecnie dostępny model Denon X 1600 oraz Onkyo L50 od ręki.

Prawdopodobnie w tym tygodniu zejdą wiec trzeba się spieszyć. Później poczekasz kolejne 3-8 tygodni na dostawę.

Co do białych kolumn to faktycznie Taga albo Monitor Audio seria Monitor. Tu zapewne trzeba będzie dołożyć ale uważam że warto.

Zapraszam

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, S4Home napisał:

Co do białych kolumn to faktycznie Taga albo Monitor Audio seria Monitor. Tu zapewne trzeba będzie dołożyć ale uważam że warto.

Zapraszam

Piotr

 

Z czarnym amplitunerem nie będzie problemu, Denon wydaje się ok. Z głośnikami już raczej nie przejdzie.
To zadam dodatkowe pytanie. Z tej trójki, które wydają się najrozsądniejszym wyborem?

1. Wilson Raptor 7
2. Jamo S807
3. Taga Harmony TAV-607

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, eMBe napisał:

Nie. Ja mam Monitor Audio Monitor 100 na froncie ale to raczej takie samo granie jak 200 (chodzi mi brzmienie w porównaniu do Wilsonów).
Jakbym miał większy salon to zapewne miałbym właśnie 200.

Ok, dziękuję. Zatem skłaniam się w stronę Denona x1600 + Audio Monitor. Tylko na tę chwilę wiem jakie fronty. Pozostaje dobranie do tego pozostałych głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twój metraż to chyba jako surroundy ja bym dał 100-tki (chyba, że branża zasugeruje coś innego, inny producent).
Z centralnym to już inna bajka bo to w sumie najważniejszy element i nie wiem czy na Twój metraż C150 wystarczy.
Ja bym na Twoim miejscu (przy takim metrażu) zainwestował najpierw w lepsze/wydajniejsze kolumny przednie i centralny a potem dokupił surroundy.
Sub też będziesz potrzebował dość mocny. A najlepiej dwa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eMBe napisał:

Patrząc na Twój metraż to chyba jako surroundy ja bym dał 100-tki (chyba, że branża zasugeruje coś innego, inny producent).
Z centralnym to już inna bajka bo to w sumie najważniejszy element i nie wiem czy na Twój metraż C150 wystarczy.
Ja bym na Twoim miejscu (przy takim metrażu) zainwestował najpierw w lepsze/wydajniejsze kolumny przednie i centralny a potem dokupił surroundy.
Sub też będziesz potrzebował dość mocny. A najlepiej dwa :)

Jeszcze w temacie amplitunerów. Widzę, że w przeciągu miesiąca zadebiutować ma X1700h w zbliżonej cenie, więc chyba warto poczekać. O ile na start będzie dostępny w sklepach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Yamahą będą problemy pewnie do końca roku, w teorii w drugiej połowie listopada ma pojawić się nowy Denon AVR-X1700H może warto poczekać. Salon jest spory a wybór sensownie grających tanich kolumn niewielki. Jeśli odrzucimy wymienione przez Ciebie firmy to w tym budżecie znajdziesz w bieli fajnie grające kolumny Wharfedale Diamond 330 + 310 + 300C, ale nie wiem czy na taki metraż nie będą za małe. Jeśli dołożysz nieco znajdziesz jeszcze polskie kolumny, które również warto wziąć pod uwagę Pylon Audio Pearl 25 + Center + Sat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

1 nie z Denonem. A 2 z niczym. Więc z Twoich zostaje Taga 607.

A ja polecam jeszcze wspomniane Monitor Audio.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

15 minut temu, Q21 napisał:

Z Yamahą będą problemy pewnie do końca roku, w teorii w drugiej połowie listopada ma pojawić się nowy Denon AVR-X1700H może warto poczekać. Salon jest spory a wybór sensownie grających tanich kolumn niewielki. Jeśli odrzucimy wymienione przez Ciebie firmy to w tym budżecie znajdziesz w bieli fajnie grające kolumny Wharfedale Diamond 330 + 310 + 300C, ale nie wiem czy na taki metraż nie będą za małe. Jeśli dołożysz nieco znajdziesz jeszcze polskie kolumny, które również warto wziąć pod uwagę Pylon Audio Pearl 25 + Center + Sat.

Już nastawiłem się na tego Denona X1700H. W takim razie zmieniam proponowane głośniki i które z nich Waszym zdaniem będą najlepsze? 

1. Monitor Audio Monitor

2. Pylon Audio Pearl

3. Wharfedale Diamond

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam po kilku dniach analizy, bo tak jak mówiliście, największy problem stanowi obecnie amplituner Denona. Przeszukuję sieć, a jednocześnie cały czas przeglądam różne zestawy 5.0/5.1

Nie znalazłem sklepu w okolicy, który miałby wszystkie zestawy, więc ciężko mi będzie porównać w odsłuchu, ale obecnie biorę pod uwagę cztery różne zestawy, które są w podobnych cenach:

1. Polk S50
2. Pylon Pearl 25
3. Monitor Audio Monitor 200
4. Wharfedale 330

Co będzie w kinie domowym najprzyjemniej grało z amplitunerem Denona?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...