Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

Długo zabiegałem, by posłuchać monitorów M1 White manufaktury YB Audio. Nie udało się. "Na pocieszenie" mam okazję testować obecnie model M1 Classic, zmienioną wizualnie, lecz opartą na identycznych przetwornikach ewolucję White. 

 

550669477_M108.thumb.png.5b5d3cd28dbff7e435effe9f8738990b.png

 

Czy mam czego żałować? Raczej nie. Nowy model jest znacznie ładniejszy od poprzednika. W moim ulubionym jasnym dębie wygląda rewelacyjnie. Do tego ma zaokrąglone wszystkie krawędzie obudowy, co bardzo lubię, a dzięki czemu kolumny wyglądają niemal, jak wystrugane z jednego kawałka drewna, a nie tylko oklejone fornirem. Tzn. wyglądałby tak, gdyby nie zabieg stylistyczny, polegający na pokryciu skrzynek dwoma rodzajami forniru. Moim zdaniem zabieg kontrowersyjny, ale do tego jeszcze wrócimy.

 

52451390_M105a.png.b01bd1093b9a010b68449f8d7ef53dd5.png

 

Nie udało mi się niestety urody tych kolumn oddać na zdjęciach. Zapewniam, że na żywo prezentują się jeszcze lepiej. Świetne proporcje, doskonała stolarka i efektowne przetworniki. Prawdziwy monitorowy klasyk. Wystarczy je ustawić na standach i już jest dobrze;)

 

1309007752_M109.png.ae14e2692cb2293ee7b1349a0458d6a9.png

CDN.

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kraft changed the title to YB M1 Classic - Kraftest

W testowanym egzemplarzu pokazowym (prototypie?) zastosowano pozłacane terminale głośnikowe firmy Jantzen (na oko M9-26G), znane mi już  z modelu Bise XL. 

860217804_M110.png.e4ac403829b516504b7aab87db94ed1d.png

Z tego, co wiem, w seryjnej produkcji mają być one jednak zastąpione droższymi WBT. Nie wiem, którymi dokładnie WBT, ale nie widzę za bardzo sensu podmianki. Te Jantzeny są doskonałe. Najwygodniejsze terminale do przypinania gołych kabli z jakimi miałem okazję obcować/męczyć się. Dlaczego wszyscy producenci ich nie stosują? Świat byłby lepszy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekawy jak u Ciebie wypadną basowo. O pozostałe pasma się nie martwię bo to naprawdę świetne kolumny, ale znając Twoje preferencje jeśli chodzi o niskie tony mocno czekam na opinie.

Jako że posty krafta to poczytna lektura to pozwolę sobie na małą prywatę,

Czy jest w ogóle możliwe abym na 16m uzyskał pełne pasmo bez udziału Dsp i innych filtrów ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kaczadupa napisał:

Kraft, możesz wrzucić pomiary tych monitorków.

:( Sam bym chciał je znać.

3 minuty temu, halik napisał:

Czy jest w ogóle możliwe abym na 16m uzyskał pełne pasmo bez udziału Dsp i innych filtrów ?

Jeśli chodzi Ci o samo zejście, to myślę, że do ok 30 Hz spokojnie. Jeśli chodzi Ci o równe pasmo (szczególnie na basie), to jego uzyskanie bez DSP będzie raczej trudne. Ale proponuję tego tematu w tym wątku nie rozwijać. Są lepsze miejsca (np. temat o Dirac Live - ten to jest dopiero poczytny!).

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

Faktycznie nie udało się Tobie oddać ich urody.

 Jeśli dobrze rozumiem, potwierdzasz, że na żywo wyglądają lepiej? Tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, misiek x napisał:

I nie bierzcie tego dosłownie do swoich marantzów,chodzi ogólnie że lepszy wzmacniacz może wycisnąć wiecej z kolumn niz słabszy.

Ale to jest oczywista oczywistość. Tylko, że ja jestem mało wymagającym słuchaczem, do tego posiadającym dość ograniczony budżet, dlatego nie czuje potrzeby szukania lepszego zasilania dla moich kolumn. Nie oznacza to jednak, że kiedyś się na inny wzmacniacz nie "szarpnę".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, seba3002 napisał:

Mam kolumny o dużo niższej skuteczności i mimo to marantz sobie z nimi radzi. 

Moj jesli go nie rozkrece do "hardkorowych" poziomów - również. Ale to pewnie wina kolumn które swoją drogą potrafia być "trudne w prowadzeniu".

Ps: w moich skuteczność kolumn to 90-91dB nie pamietam już

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, misiek x napisał:

z lepszym wzmacniaczem 😀

Jeszcze tak a propos doboru wzmacniacza do kolumn. Dzwoniłem swego czasu do kilku salonów z zapytaniem jaki wzmacniacz polecają do pmc 25.21, no i padło tyle propozycji, że gdybym chciał je wszystkie sprawdzić, to pewnie kilka lat by mi to zajęło 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, seba3002 napisał:

Jeszcze tak a propos doboru wzmacniacza do kolumn. Dzwoniłem swego czasu do kilku salonów z zapytaniem jaki wzmacniacz polecają do pmc 25.21, no i padło tyle propozycji, że gdybym chciał je wszystkie sprawdzić, to pewnie kilka lat by mi to zajęło 🙂

Seba, Sugden a21se signature/Naim xs3  do małych PMC i gra muzyka ;) No i czemu wstydzisz się dodać do stopki ATC7, sprzedałeś? :(

Czy może mi ktoś powiedzieć jakiego konkretnie Marantza ma Kraft? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, misiek x napisał:

Taki to urok tego naszego hobby 😃

Wiem ze marantz 6003 to nie ten co wasze ,ale zawsze to coś. Ten ze zdjęcia to wzmak mojego kolegi,zabiera go za kilka dni,miałem go podłaczonego przez jakis czas . Teraz postawiłem tylko do zdjecia na chwilę,zeby nie być posadzonym,ze nie wiem o czym piszę. Kiedy grał z moimi Wilson Beneschami arc naprawde było bardzo przyjemnie i fajnie,kolumny dawały radę. Kiedy jednak podłaczysz  je pod mojego sansuja ......no cóz , czar pryska,wiesz ze te kolumny graja duuuużo lepiej.

 

IMG_20211025_210103.jpg

Nie dziwie sie ze czar prysł.... marantz pm6003 vs sansui? Na zagranicznej licytacji znalazłem co prawda nie XR tylko MR sansui au-907 za..... ponad €3000! 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kaczadupa napisał:

No i czemu wstydzisz się dodać do stopki ATC7, sprzedałeś? :(

No właśnie próbuje i nie mogę. Chciałem żeby było widać obydwie pary ale coś mi nie chce to wskoczyć. W żadnym wypadku nie zamierzam ich sprzedać 🙂

Nie wiem czy mogę wypowiadać się za Jarka. Model jego marantza to pm 8005. Kolor szampański. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na mały OT i napiszę może coś o tytułowych kolumnach. A dokładnie o zastosowanych w nich przetwornikach. Jest o czym, bo przetworniki oryginalne i pierońsko drogie.

841485644_M101.thumb.png.c6f8339b415d9688fdebef1815315d1a.png

Na górze mamy Scan-Speaka Illuminator R3004/662000. Przetwornik zdecydowanie wyróżniający się w tłumie mnogością ciekawych rozwiązań technicznych. Na pewno uwagę przyciąga jego pierścieniowa membrana złożona z dwóch połówek toroidów. Choć może jeszcze bardziej kłuje w oczy szpilka nieruchomego korektora fazy znajdującego się w jej środku. Nie sposób też przeoczyć piankowej koniczynki wytłumiającej.

1238485051_M104.thumb.png.c165848e8be2fb0dc75ca777acd6795d.png 

 

Nie tylko od frontu jest ciekawie. Tył R3004 też jest niecodzienny. Zamiast jednego magnesu mamy układ AirCirc, czyli aż sześć magnesów neodymowych ułożonych po okręgu. Rozwiązanie ma zapewnić lepszą kontrolę fal i rezonansów generowanych przez tylną stronę membrany. Mimo wymyślnych rozwiązań "szpilki" z serii Illuminator są tańsze o 300 zł od tych z niższej serii Revelator. Może to jakieś chwilowe zawirowanie cenowe. Jednak i tak są drogie. 1280 zł za tweeter. Duuużo. 

 

1023397217_M112.thumb.png.3155ef20ea3cb8653f962ff92e58c25c.png

1943203339_M107.thumb.png.5c9d7edd83f601e9dd04aaa34e2d023f.png

 

Na dole bardziej konwencjonalnie, ale też zacnie. Rasowy Scan-Speak Revelator 15W 8531K00 z membraną z nacięciami pomagającymi tłumić fale stojące. Również drogi przetwornik - 940 zł w detalu.

 

1781793865_M106.png.da407c14ae861ed9e6de47e3b0b8f249.png  

 

W sumie głosniki zastosowane w M1 kosztują aż 4 440 zł. Przy cenie kolumn wynoszącej obecnie 9 500 zł, to wyjątkowo mocny, rzadko spotykany u konkurencji procentowy wsad materiałowy. Ale do tego YB już klientów przyzwyczaiło. Stosują dobre przetworniki, ale nie windują cen ponad miarę. Łapka w górę!

PS inna sprawa, czy te wypasione przetworniki Scan-Speaka nie są trochę cenowo/brzmieniowo przewartościowane, ale to już temat na dłuższą dyskusję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...