Skocz do zawartości

Pierwsze kino domowe - prośba o sugestie


Philantrop

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dzięki wielkie Piotr za wszystkie wyjaśnienia. Fronty Wlać B6.2 i Denon 1600H już nabyłem. 

Teraz do zakupu jeszcze mam centralny elac C 6.2, subwoofer (SVS PB/SB 1000 , Elac 3010 lub 3030 lub któryś z Magnatów), tyły i okablowanie. 

Tutaj moje pytania. 

1) tyły - zastanawiam się czy brać elac B 5.2 czy nie będą one stosunkowo za mocne jak na tył (często słyszę że na tył starczy byle co, np Polk T15 lub S10, ewentualnie Cambridge Audio Minx). 

2) czy mógłbym prosić branże o jakieś wstępne propozycje/ wyceny takich zestawów na PW (tyły, subwoofer, centralny i okablowanie lub poszczególne elementy z takiego zestawu)? 

Na niektóre z powyższych urządzeń są dostępne niezłe promocje, ale z racji na brak pośpiechu oraz doceniając bardzo rozbudowana pomoc, jaka tu otrzymałem chciałbym dać szanse wypowiadającym się w  tym wątku salonom (S4Home, Q21, ewentualnie inne jeżeli pominąłem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2021 o 14:03, Philantrop napisał:

1) tyły - zastanawiam się czy brać elac B 5.2 czy nie będą one stosunkowo za mocne jak na tył (często słyszę że na tył starczy byle co, np Polk T15 lub S10, ewentualnie Cambridge Audio Minx). 

Nie będą a są lepsze od tych co później wymieniłeś.

Dnia 10.11.2021 o 14:03, Philantrop napisał:

2) czy mógłbym prosić branże o jakieś wstępne propozycje/ wyceny takich zestawów na PW (tyły, subwoofer, centralny i okablowanie lub poszczególne elementy z takiego zestawu)? 

Napisz do mnie na Pw to Ci to zrobię.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkowym rozeznaniu trafiłem jeszcze na ciekawe modele dostępne za granicą. Czy ktoś spotkał się (osobiście lub z opiniami na temat) z następującymi subwooferami:

1) XTZ 10.17 edge lub 12.17 edge,

2) Nubert xw 700/900

3) Canton 300?

Jak wychodzi ich porównanie z REL HT 1003 lub SVS PB 1000? 

W szczególności zastanawia mnie XTZ, które ma bardzo dobrą opinię zarówno co do dźwięku jak i jakości wykonania (podobnie jak Arendal, ale ten sprzęt już za drogi).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szczerość (szczególnie w kontekście przedstawionej na PW oferty). Czy o 10.17 również to można powiedzieć? 

Wziąłbym wersję większą, ale już wyprzedana na promocji, stąd pytanie o mniejszy. Ewentualnie mogę poczekać na uzupełnienie zapasów u producenta w wersji 12.17

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 23.11.2021 o 08:41, S4Home napisał:

Mniejszego nie sluchałem. nie wiem jaka jest miedzy nimi różnica.

Lepiej poczekać.

Piotr

Dzięki, a miałeś (lub ktoś tutaj obecny) styczność z subwooferami BK elec (np. Monolith FF lub XXLS400). Zdają się być dobrze oceniane, natomiast w Polsce są mało popularne.

 

Dnia 22.11.2021 o 08:29, S4Home napisał:

nie no model XTZ 12.17 wypada znacznie ciekawiej.

To nie ma co ukrywać.

Piotr

XTZ 12.17 jak można porównać do modeli SVS (lub ewentualnie Magnat)? Jakoś na poziomie modeli 1000 czy raczej 2000?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Philantrop napisał:

Dzięki, a miałeś (lub ktoś tutaj obecny) styczność z subwooferami BK elec (np. Monolith FF lub XXLS400). Zdają się być dobrze oceniane, natomiast w Polsce są mało popularne.

Miałem. Owszem. Bo to firma która sprzedaje sama. niema dystrybutora. Teraz jest problem bo ściaganie z UK jest drogie. Transport, cło, VAT.

Juz nie wychodzi tak fajnie.

22 godziny temu, Philantrop napisał:

XTZ 12.17 jak można porównać do modeli SVS (lub ewentualnie Magnat)? Jakoś na poziomie modeli 1000 czy raczej 2000?

2000. Model tysiąc nie jest w niczym specjalnie fajny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, już mam mniej więcej ustalone. Będę rozglądał się za XTZ 12.17, REL HT 1003 lub SVS serii 2000. 

41 minut temu, S4Home napisał:

Miałem. Owszem. Bo to firma która sprzedaje sama. niema dystrybutora. Teraz jest problem bo ściaganie z UK jest drogie. Transport, cło, VAT.

Juz nie wychodzi tak fajnie.

2000. Model tysiąc nie jest w niczym specjalnie fajny.

 

I obiecuje już ostatnie pytanie o znajomość subwooferów. Czy znasz lub masz jakieś zdanie / doświadczenie na temat niemieckich subwooferów marki Nubert? 

Cenowo są podobnie do wymienionych powyżej, a wyglądają dosyć nowocześnie w zakresie funkcji (aplikacja mobilna). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, fronty i amplituner już nabyte. Głośniki tylne wybrane.

Subwoofery już wszystko co chciałem się dowiedziałem (na ile to możliwe bez odsłuchu), ale decyzja jeszcze nie zapadla, spróbuję może w grudniu sprawdzić w salonie lub w domu modele zamknięte i otwarte dla porównania. Wybiorę już spośród podanych tu propozycji we własnym zakresie.

Teraz kwestia centralnego (wraca). Czy lepszy jest Elac  Debut C 6.2 czy Elac Debuut Centre Reference (DCR 5.2)? 

Z racji, że centralny podobno jest najważniejszy mógłbym dopłacić do DCR 5.2, jednak jest on z jednej linii i mniejszy, więc nie wiem czy rzeczywiście jest on lepszy i czy w ogóle będzie pasował do Elac Debut B 6.2.

Macie jakieś doświadczenia lub wiedzę w tym zakresie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Aktualnie udało mi się już podłączyc zestaw 2.0 Denon 2700H + Elac Debuut B 6.2.

Muzyka brzmi znacznie lepiej niż dotychczas, dialogi są wyraźniejsze, ale chyba największe wrażenie wywołuje na mnie efekt podczas gier czy filmów. 

Tutaj moje kolejne pytania:

1) z racji na układ pomieszczenia i inne sprawy do załatwienia mógłbym obecnie dodać jedynie głośnik centralny (3.1)a głośniki surround uzupełnić jakoś za pół roku. Czy to ma sens czy lepiej zostać przy samym stereo?

2) słuchanie wieczorne około 50 db na amplitunerze jest przyjemne, ale największe wrażenie wywołuje w trakcie dnia gdy można podkręcić do 60-70 dB. W związku z powyższym chcialbyn się doradzić czy przy takich poziomach głośności subwoofer będzie przydatny i czy rzeczywiście zamknięta konstrukcja jest zalecana czy może nawet przy tych poziomach wygrywa otwarta? Myślę głównie nad Rel HT 1003, SVS SB 1000 ale rozważam również Martin Logan Dynamo 600x.

Dla przypomnienia wskazuję, że około 70 procent używania to gry i seriale, zaś reszta to muzyka 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Philantrop napisał:

Czy to ma sens czy lepiej zostać przy samym stereo?

Dodanie centralnego polepszy Ci dialogi i cały pierwszy plan. To jeden z najważniejszych kanałów w kinie, a nie jakiś tam dodatkowy głośnik.

5 minut temu, Philantrop napisał:

W związku z powyższym chcialbyn się doradzić czy przy takich poziomach głośności subwoofer będzie przydatny i czy rzeczywiście zamknięta konstrukcja jest zalecana czy może nawet przy tych poziomach wygrywa otwarta?

Kino z subem nawet na niskich poziomach brzmi po prostu inaczej, głębiej, bez wysiłku. Otwarte konstrukcje są zazwyczaj sporo większe. Zakres Hz z reguły mają bardziej korzystny bo schodzą niżej, niejednokrotnie poniżej możliwości ludzkiego ucha. Zamknięte za to są bardziej kompaktowe, bas w nich jest bardziej zwarty, szybszy i wydaje mi się że lepiej kontrolowany. Sam musisz zdecydować, ja mam dwa zamknięte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Szczerze mówiąc centralny mam zamówiony (z możliwością zwrotu),  i się zastanawiałem jedynie czy przy 3.1 na pół roku nie będę miał uciętej części dźwięku przeznaczonej na głośniki boczne.

Ze względu na rozmiar pomieszczenia i mieszkanie w bloku subwoofer planowałem zamknięty. Odsłuch miałem okazję jedynie zweryfikować na zamkniętych konstrukcjach, toteż nie mam porównania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam, wracam z tematem subwooferow. Obecnie jestem na etapie 3.0 zbudowanym na serii Elac Debut (b 6.2 i c 6.2). 

Wybor subwooferow uległ nieznacznej zmianie od czasu moich pytań i też trochę bardziej zacząłem rozważać konstrukcje otwarte.

Chciałbym zapytać o Wasze opinie w kontekście wyboru spośród następujących opcji (chciałbym się zmieścić do około 3500, więc czekalbym na promocję lub indywidualne wyceny);

1) SVS pb 1000 pro - obecnie 3999

2) białe SVS SB 2000 pro (około 4600 obecnie) lub 1000 pro (około 3500 obecnie) 

3) XTZ 12.17 edge - około 3500, niedawno na promocji był za 2700

4) Arendal 1961S - w listopadzie jeszcze około 3500, teraz za 4100 i raczej nie będzie obniżek, więc ten wybór tylko jeżeli jest znacznie lepszy. Outlet można złapać za 3700 na oficjalnej stronie.

Z góry dzięki za sugestie

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie kolejny raz. Z tego co widziałem to oprócz aplikacji wersja PB 1000 Pro jest też mocniejsza, więc wzrost ceny nie wynika tylko z aplikacji. Niezależnie od tego, wprowadzane zmiany nie uzasadniają aż 2 razy większej ceny i myślę że coś w okolicy 3k byłoby bardziej odpowiednie.

Co do Rel HT 1205 słyszałem dużo dobrego, ale trochę brakuje mi recenzji popartych jakimikolwiek pomiarami ( wykres frekwencji / CEA 2010 lub coś podobnego). Mimo wszystko jakbyś mógł to proszę o wycenę tego modelu na priv. 

ELAC podobnie nie dysponuje wieloma pomiarami i recenzjami, a dodatkowo, w dłuższej perspektywie obawialbym się o brak fizycznych możliwości zmiany ustawień na subwooferze. Chociaż w tej ofercie za lekko ponad 2000 jest do poważnego rozważenia.

XTZ wydaje się rzeczywiście ciekawym wyborem, szczególnie w przypadku promocji. Tutaj jedynie zastanawiam się czy jest to ten sam poziom co powyższe propozycje czy jednak będzie odstawał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Philantrop napisał:

Dzięki wielkie kolejny raz. Z tego co widziałem to oprócz aplikacji wersja PB 1000 Pro jest też mocniejsza, więc wzrost ceny nie wynika tylko z aplikacji. Niezależnie od tego, wprowadzane zmiany nie uzasadniają aż 2 razy większej ceny i myślę że coś w okolicy 3k byłoby bardziej odpowiednie.

Ale nie wynosi go na poziom starszego PB 2000.

17 godzin temu, Philantrop napisał:

Co do Rel HT 1205 słyszałem dużo dobrego, ale trochę brakuje mi recenzji popartych jakimikolwiek pomiarami ( wykres frekwencji / CEA 2010 lub coś podobnego). Mimo wszystko jakbyś mógł to proszę o wycenę tego modelu na priv. 

Rewelacyjny model. Nie walnie tak jak PB 2000 w kinie. Ale ma dużo ciekawszy, zmienny , różnorodny bas.

Napisz mi numer telefonu to Ci wycenie na PW

17 godzin temu, Philantrop napisał:

ELAC podobnie nie dysponuje wieloma pomiarami i recenzjami, a dodatkowo, w dłuższej perspektywie obawialbym się o brak fizycznych możliwości zmiany ustawień na subwooferze. Chociaż w tej ofercie za lekko ponad 2000 jest do poważnego rozważenia.

Na YT i gdzieś w niemieckich stronach widziałem kiedyś takie pomiary.

17 godzin temu, Philantrop napisał:

XTZ wydaje się rzeczywiście ciekawym wyborem, szczególnie w przypadku promocji. Tutaj jedynie zastanawiam się czy jest to ten sam poziom co powyższe propozycje czy jednak będzie odstawał.

nie będzie odstawał.

No i BK Elec jak pisałem jeszcze

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Ale nie wynosi go na poziom starszego PB 2000.

 

Tu się zgadza, może rzeczywiście dałem się zbyt ponieść "magii" aplikacji mobilnej. No i oczywiście kwestia dostępności starszego modelu.

 

3 godziny temu, S4Home napisał:

Rewelacyjny model. Nie walnie tak jak PB 2000 w kinie. Ale ma dużo ciekawszy, zmienny , różnorodny bas.

Napisz mi numer telefonu to Ci wycenie na PW

 

Tutaj rzeczywiście nic złego nie słyszałem o tym modelu, z wyjątkiem ewentualnych zastrzeżeń ogólnie co do małej opłacalności subwoofer-ów marki REL od osób, które bardziej skupiają się na walnięciu niż na różnorodności.

Nie jestem pewien na ile istotne jest to zejście do 20 Hz. Ten model widzę, że schodzi "tylko" do 22 Hz. W pomieszczeniu 16m2 możliwe, że i tak zejdzie niżej dzięki room gain.

Podałem numer na PW.

3 godziny temu, S4Home napisał:

Na YT i gdzieś w niemieckich stronach widziałem kiedyś takie pomiary.

No to czas na poszukiwania z Google Translatorem. Przeglądałem wcześniej jedno forum niemieckie, ale przyjrzę się dokładniej po pracy. W każdym razie dzięki. Kojarzysz może co wynikało z tych danych?

3 godziny temu, S4Home napisał:

 

nie będzie odstawał.

No i BK Elec jak pisałem jeszcze

 

 Nie wiem czemu, ale ciągnie mnie coś do XTZ. Może to chęć wzięcia czegoś rzadszego niż najpopularniejsze SVS...

Z Bk Elec jest trochę problem po wyjściu UK z Unii Europejskiej. Pytałem jakoś w grudniu o wstępną wycenę kosztów transportu i do dziś nie dostałem odpowiedzi, więc podejrzewam, że to mało opłacalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...