Skocz do zawartości

Kino domowe w części dziennej, pow. 50m2, otwarty sufit.


Tomasz Matusiński

Recommended Posts

Cześć, zastanawiam się jak ugryźć temat audio w salonie. Dom jest dopiero w budowie, kładę właśnie instalacje elektryczne, chciałbym od razu w ścianach położyć kable pod głośniki, ale poza tym gdzie te głośniki rozmieścić zastanawiam się również czy to dobre rozwiązanie.

Wstępnie myślałem o rozmieszczeniu jak na poniższym rysunku.
Czerwone kropki to miejsca na głośniki, nie wiem czy w jadalni nie zbyt dużo. Niebieskie linie to ściany i meble. Pomarańczowe napisy to nazwy pomieszczeń. Zielone linie to wymiary. Na szaro zaznaczyłem otwartą przestrzeń nad salonem.

528806279_Untitled2.thumb.png.29adcb536213f3723f45bdb36b7c4445.png

 

Zastanawiam się czy w jadalni te głośniki będą potrzebne.

Głównie zależy mi na:

- wyraźny dźwięk podczas oglądania filmów z TV (najczęściej Netflix i HBO GO), ale informacyjne też chciałbym wyraźnie słyszeć (również w jadalni, która jest blisko kuchni) >> chodzi o to, żeby dźwięk był blisko, by nie trzeba było włączać głośno TV 

- chciałbym też móc wyłączyć czasem głośniki w jadalni, by dźwięk "został" w strefie TV

- poczucie napełnienia pomieszczenia dźwiękiem podczas imprez rodzinnych (często tanecznych) lub zwyczajnej domowej "dyskoteki" z dziećmi >> tutaj często jest muzyka ze Spotify i Youtube (od Andre Rieu do Śpiewających Brzdący :)); raczej nie słuchamy muzyki z płyt CD (zresztą od tego mam stereo Denon M38 z Dali Zensor 3, które trafi do mojego gabinetu)

- opcjonalnie można dać jakiś głośnik w kuchni, ale widziałbym go raczej jako niezależny system - tak do porannej kawy czy wesołego gotowania :)

- bardzo opcjonalnie chciałbym mieć głośnik w jednej z łazienek na końcu domu, ale prawdopodobnie tam kupię tylko radio ścienne z BT i 2 głośniki sufitowe

No i teraz: jaki sprzęt? Tak bym mógł swobodnie z tabletu lub smartfona go udostępnić (lub z TV), by działał intuicyjnie?

Czy na pewno tyle głośników?

Jaki wzmacniacz?

Jakie głośniki? (najchętniej wiszące na ścianach)

 

Czy ktoś się podejmie tego wyzwania? ;)

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie propozycje, również takie które zmieniają planowany przeze mnie układ, ale pozwalają spełnić wymagania.

Budżet: nie wiem - szacuję, że 5000zł może nie starczyć :)
Wiadomo, że 50000 zł też bym nie chciał dać - po prostu muszę wiedzieć ile kosztuje coś sensownego/rozsądnego i od tej bazy będę szedł w górę lub w dół. Zakup sprzętu pewnie dopiero na wiosnę, więc może nie będzie już problemu z dostępnością.

Edytowano przez Tomasz Matusiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner Denon AVR-X2700H, Yamaha RX-V6A, Marantz SR5015 lub wyższe jak budżet Ci pozwoli czyli co najmniej 3500zł w tej chwili. Ewentualnie poczekaj na ruch Onkyo/Pioneer bo mają się wkrótce pojawić. Jeśli chodzi o nagłośnienie w jadalni, dwa głośniki w zupełności Ci wystarczą, łącznie to będzie 7 głośników napędzanych (5.1 + 2 "zone2"). Więcej głośników to droższy amplituner (np. DENON AVC-X3700H ~ 5500zł). Kolumny... Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązań do zabudowy (in-wall) lub przynajmniej naściennych (on-wall). Mając dzieci w domu a kino urządzając w przestrzeni wspólnej to rozwiązanie jest warte przynajmniej rozważenia. Mniej syfu do sprzątania, nikt nie zahaczy, nie przewróci. Pamiętaj że głośniki montuje się na wysokości odsłuchu a nie gdzieś po sufitach. Jakość dźwięku wcale nie musi być gorsza jeśli całość uzupełni się dobrym subwooferem.

Klipsch-Reference-Premiere-Designer-On-W

Best-InWall-Speakers-AudioStance-2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz olbrzymie pomieszczenie.

5K odpada na starcie oraz kolumny jak przedstawił kolega także. Zwłaszcza że mówisz o imprezach rodzinnych.

- w jadalni wystarczą dwie kolumny. Przez co wystarczy Ci amplituner 7.2 kanałowy. W tym momencie minimalna cena to 3000 zł optymalna 4000-5500 zł

- komplet 5 kolumn o sporych wymiarach i do tego przy najmniej jeden sub na ten moment to okolo 6500-8000 zł. Mozna oczywiście lepiej.

- dwie kolumny do jadalni zalezy Czy instalacyjne czy monitory: 500-1500 zl/

- okablowanie

Kupując sprzęt używany może udało by się nieco zejść z ceny. 

Masz kolejne pytania zapraszam

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Butler napisał:

Od siebie dodam jeszcze że osobiście wolałbym mieć TV na prawej ścianie, można by było wprost z jadalni coś oglądać.

Niestety - zarówno po prawej ścianie jak i po lewej jest okno szerokie na 4m i wysokie na 2,4m. Nie zmieszczę tam TV :D

 

Butler i S4Home - dziękuję za odpowiedzi. Pytanie jakie kolumny - chciałbym jak najmniejsze głośniki (względy wizualne) w jadalni i z tyłu strefy TV (kiedyś bardzo podobały mi się te małe głośniczki BOSE).  Z przodu może być tak jak na 1 zdjęciu od Butlera.

 

Kolumny i wzmacniacz i tak będę dobierał później (wiosna), więc dużo czasu jeszcze zostało.

Pytanie o kable: jakie położyć teraz na ścianie, by przykryć je tynkiem? No i przede wszystkim - które 2 miejsca w jadalni wybrać na głośniki? 

S4Home - może jakaś oferta? :)

Dziękuję bardzo serdecznie za dużą (dla mnie) pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od jadalni. Może niektórzy mnie zjedzą, ale tu bym widział via atmosowe sufitowe (o ile będzie podwieszany sufit). Jako druga strefa nad jadalnią i na wprost wnęki z kuchnią da każdemu w tym rejonie wyraźny dźwięk. Jak Ci się podoba to co na pierwszej fotce to jest Klipsch RP-640D. Jako uzupełnienie na głośniki surround i central w tej samej serii jest Klipsch RP-240D. Rozsuń głośniki przednie i surround ile się da i by były symetrycznie względem TV. Potrzebujesz dobry subwoofer który oprócz wspierania kina dobrze się sprawdzi w muzyce przy tych ściennych kolumnach. SVS SB-2000 Pro, może mocniejszy SVS SB-3000. Głośniki do jadalni to masz np. Kipsch tutaj, ale jest wielu innych producentów, z tego co wiem Magnat jest dość popularny.

Kable... Na pewno typu OFC, przekrój 2,5mm2. Ja mam Melodika, ale dużo dobrego słyszałem o Oehlbach... Jest w czym wybierać, byle byś się przypadkiem nie połasił na tanie CCA.

 

528806279_Untitled2.thumb.png.29adcb536213f3723f45bdb36b7c4445.png

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butler, dziękuję.

Nie planuję podwieszanych sufitów, mam strop Teriva.

Przy jadalni chciałbym to tak nagłośnić, by nikt z siedzących przy stole nie czuł się tym dźwiękiem atakowany bezpośrednio.

 

Przy TV nie bardzo mam jak rozsunąć przednie głośniki. Ściana z TV ma 4,5m. Z czego jakieś 2m odchodzą na kominek - zostaje około 2,5m.

Szybko licząc, na same kable wydam jakieś 3500 zł... może w takim razie w jadalni zrobić system bezprzewodowy? Wolę te pieniądze przeznaczyć np na lepszy wzmacniacz/TV/głośniki niż na "tylko" kable. Czy jednak jest to niezbędny wydatek i deprecjonuję jego wartość?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomasz Matusiński napisał:

Przy jadalni chciałbym to tak nagłośnić, by nikt z siedzących przy stole nie czuł się tym dźwiękiem atakowany bezpośrednio

To moim zdaniem wybierz pozycję ze swojego wyboru przy wejściu z przedpokoju i na działówce wiatrołapu. Będąc w jadalni źródło dźwięku będzie zgodne z faktyczną pozycją centralnego kina. Jeśli chodzi o odległość do głośników, to samo dotyczy systemu głównego, głośniki nie powinny być bliżej jak 1m od najbliższego odsłuchu. 

5 godzin temu, Tomasz Matusiński napisał:

Przy TV nie bardzo mam jak rozsunąć przednie głośniki. Ściana z TV ma 4,5m. Z czego jakieś 2m odchodzą na kominek - zostaje około 2,5m.

Odnośnie kominka już się wypowiedziałem, sam decydujesz o nim i akceptujesz jego wady, wady, wady i jakieś pewnie zalety. Pytasz na forum audio, im szerzej głośniki tym lepsze wrażenie przestrzenności będzie.

5 godzin temu, Tomasz Matusiński napisał:

Szybko licząc, na same kable wydam jakieś 3500 zł...

Nie wiem jaki kabel konkretnie wziąłeś do kalkulatora że Ci tyle wyszło. W sumie to na frontowe kolumny 2,5mm2, na resztę 1,5mm2 spokojnie wystarczy. Oehlbach 2,5mm2 to ~11zł metr, wpadnie zaraz branża to na pewno da kilka ofert.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tomasz Matusiński napisał:

Butler i S4Home - dziękuję za odpowiedzi. Pytanie jakie kolumny - chciałbym jak najmniejsze głośniki (względy wizualne) w jadalni i z tyłu strefy TV (kiedyś bardzo podobały mi się te małe głośniczki BOSE).  Z przodu może być tak jak na 1 zdjęciu od Butlera.

No to na tyły i w jadalni możesz zrobić cośz gamy produktów in wall albo incelling. Czyli montowane w ścianach lub suficie. Jeśli nie chcesz ingerować to Canton Movie i wykorzystujesz monitorki. Albo osobne małe monitory i kupujesz w ilości jakącchesz od KEF czy Dali Fazon.

Na przód tego typu kolumny nie pozwola ci na zrobienie imprez. To kolumny bardzo dobre w 100% do kina.

12 godzin temu, Tomasz Matusiński napisał:

Pytanie o kable: jakie położyć teraz na ścianie, by przykryć je tynkiem? No i przede wszystkim - które 2 miejsca w jadalni wybrać na głośniki? 

S4Home - może jakaś oferta?

Jasne napisz do mnie na PW albo od razuzadzwon do salonu to dobierzemy kable i zaproponujemy cenę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, S4Home napisał:

Na przód tego typu kolumny nie pozwola ci na zrobienie imprez. To kolumny bardzo dobre w 100% do kina.

Nie zgadzam się. Mam kolegę... Kumpla od wielu lat, co ma na frontach właśnie te naścienne Klipsche. Napędza to Arcam AVR20. Nie jedną domówkę pandemiczną już u niego zaliczyłem gdzie ten "kinowy" zestaw grał muzykę, i to dość głośno. Dobry sub (albo dwa) i jest fajnie. Nie chcę porównywać tego do wysublimowanego grania dla melomana, ale u przeciętnego Kowalskiego bez problemu się sprawdzają te głośniki.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Zgodnie z ofertą od S4Home wybiorę prawdopodobnie przewody Norma Stellar. Choć nie umiem nigdzie znaleźć o nich opinii w internecie. Kusi mnie Melodik, ale kwota już jest wyższa - nawet 90 zł/m - stąd wziąłem prawie 3500 zł za same kable, bo szybko licząc będzie około 36m kabla.

Teraz kładę instalacje i te kable, a jak zacznę się urządzać to pewnie podpytam w tym wątku o sprzęt.

Dobrego dnia! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem teraz na oferty mniej więcej i wizualnie najbardziej podobają mi się:

https://s4home.pl/zestawy-kina-domowego/cabasse-eole-4-system.html (tutaj musiałbym dokupić wzmacniacz 7.1 i 2 małe głośniki)

https://s4home.pl/zestawy-kolumn-50/focal-dome-flax-51-sub-air.html

a najbardziej te:

https://audio-lubin.pl/klipsch-rp-640d-rp-140d-zestaw-nasciennych-kolumn-do-kina-domowego.html

 

Dobrego dnia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa pierwsze zestawy to do pokoju dziecka a nie do Twojego salonu :) Odnośnie Klipsch, na surround wykorzystaj RP-240D a nie RP-140D. RP-140D możesz dać do kuchni. I nie taki sub jeśli myślisz o muzyce, chodzi o typ konstrukcji bo same w sobie Klipsch robi wcale nie najgorsze do kina. Szukaj takiego z zamkniętą obudową (bez BR) np. SVS serii SB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomasz Matusiński napisał:

Teraz kładę instalacje i te kable

Jak kładziesz przewody... Zrób to jak trzeba, zapoznaj się z zaleceniami Dolby odnośnie pozycji głośników w systemie 5.1 który planujesz. I daj przewody na sufit (dla Atmos) na system 5.1.2. ;) Nie kupisz teraz głośników, zamontujesz sobie oświetlenie w tym miejscu. Ale za kilka miesięcy jak skończysz kino to kto wie co do głowy Ci przyjdzie, a kabelek będzie w suficie już gotowy. Tylko wówczas potrzebny by był amplituner 9-kanałowy a więc co najmniej pokroju Denon AVR-X3700H, MARANTZ - SR6015 

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonsultowałem z Żoną - nie podobają jej się takie wiszące głośniki przy TV.

Czyli z przodu musimy wymyśleć coś innego. Może jakiś soundbar + bass? A w jadalni 2 dodatkowe głośniki? 

Czy jakiś soundbar jest w stanie nagłośnić tą przestrzeń przy TV?

Edytowano przez Tomasz Matusiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
37 minut temu, Tomasz Matusiński napisał:

Cześć, po czasie zdecyduję się chyba jednak na system z rodziny Harman Kardon Citation.  

Błagam , jak kupisz to coś ,to koniecznie napisz jak to działa , tak drogiej zabawki jeszcze nie widziałem. 

A i moja dobra rada przed zakupem udaj się do jakiegoś Salonu audio i posłuchaj normalnego systemu 5.1. Wiesz po chwili namysłu zmieniłem zdanie , kup to coś przez internet , posłuchaj ze trzy dni a potem idź do Salonu Audio i poproś o prezentację systemu 5.1. Dlaczego trzy dni ? Byś mógł jeszcze w razie czego zwrócić ten wynalazek. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2021 o 08:21, Tomasz Matusiński napisał:

Skonsultowałem z Żoną - nie podobają jej się takie wiszące głośniki przy TV.

Czyli z przodu musimy wymyśleć coś innego. Może jakiś soundbar + bass? A w jadalni 2 dodatkowe głośniki? 

Czy jakiś soundbar jest w stanie nagłośnić tą przestrzeń przy TV?

Jak nie weźmiesz żony do jakiegoś salonu aby posłuchała to kupicie dziadostwo.

Wybiera oczami a nie uszami.

Dnia 29.10.2021 o 08:41, Butler napisał:

O rety znowu WAŻ... Plaga jakaś.

nom :(

Dnia 19.11.2021 o 23:51, tomek4446 napisał:

Błagam , jak kupisz to coś ,to koniecznie napisz jak to działa , tak drogiej zabawki jeszcze nie widziałem. 

żona to znalazła na pewno!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umm, ja znalazłem… ;)

 

Głośniki tylne chyba będą jednak w ścianie…

 

Czy te sufitowe głośniki można zamontować na skośnym suficie? Kusi mnie 5.1.2.

Z przodu wokół TV byłyby przednie i centralny, tylne w ścianie, dwa w suficie, mam tylko problem, bo kominek zajmuje sporo miejsca i nie mam gdzie dać przedniego lewego głośnika.

Po czasie myślę, że głośniki w jadalni są zbędne… :)

 

 

Edytowano przez Tomasz Matusiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci wyżej układ głośników przewidziany przez Dolby. Atmos (dla 5.1.2) może być na skośnym suficie, o ile ten głośnik będziesz mieć nad sobą, troszkę z przodu na wysokości kolan. Dobre atmosy do zabudowy sufitowej mają to do siebie że głośniki są uchylne i można je skierować (w zakresie regulacji) pod dowolnym kątem w stronę słuchacza. Mam Klipsch PRO-18RC i nie dość że niskotonowy głośnik jest regulowany, to jeszcze wysokotonowy osadzony na jego korpusie dodatkowo można jeszcze pochylić. Jak szukasz czegoś do zabudowy tylnych surround to zerknij na moje ogłoszenie.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...