Skocz do zawartości

Koncepcja nagłośnienia salonu.


Aramid

Recommended Posts

Cześć, 

Szukam koncepcji na  nagłośnienie salonu połączonego z korytarzem  i kuchnią.  Powierzchnia samego salonu ~27m + kuchnia 12m2 plus komunikacja.

Nie ma pośpiechu, raczej rozglądam się za koncepcją i do tej koncepcji chcę kompletować sprzęt i budować  szafkę rtv. 

Sprzęt może być używany. 

Budżet najchętniej 2-3 tyś ale może być 5-6 tyś  jeżeli innej drogi nie będzie. 

Nie jestem  audiofilem, bardziej zależy mi na poprawie dźwięku z TV plus urządzenie które będzie przyjemnym źródłem muzyki /  radia 

Do tej pory było DENON AVR-1312 + JAMO S606  - nie robiło to wielkiego wrażenia ale  grało .  Wyleciało ze względu na brak  "WAF"* - kolor kolumn nie pasuje do wnętrza i wyleciała szafka RTV na której to sprzęt stał,  dodatkowo ;) amlituner bez funkcji sieciowych dodatkowo to amplituner do kina  a tego nie przewiduję - przynajmniej w tym pomieszczeniu.  

Obecnie wstawione (zabrane z warsztatu "tymczasowo ;)")   PMX-90 połączone optykiem z TV na testy czy takie małe coś nagłośni  - nie jest super ale jakoś tam gra ... 

Niestety tak jak widać na planie i 3d ściana z TV jest wąska (150cm). 

Szafkę RTV zbuduję do wybranej / przetestowanej koncepcji. 

 

Założenia:

 

Słuchanie 70% słuchanie muzyki: Spotify, Tidal, własny serwer z plikami /  radio / + ew sporadycznie puszczenie muzyki z telefonu  (  muzyka przeróżna rmf classic / chili zet / jazz / czasem coś cięższego/ muzyka pop itp również wchodzi w grę.)  Cd ani FM nie jest wymagany. 

Film i TV 30 % - wieczorem jakiś film miło obejrzeć z lepszym dźwiękiem, źródło TV 55 cali z Android TV Philips 

Zależy mi na obsłudze muzyki z serwisów bez konieczności stałego podłączenia telefonu (mogę uruchomić z telefonu ale realizacja powinna być po stronie urządzenia ) 

Fajnie byłoby jak by włączenie i głośność realizować jednym pilotem - (hdmi arc) niestety TV ma pilot Bluetooth  - inaczej ogarniałbym to harmony hubem.  (ew może jakieś konwerter HDMI - opt ? )

Musi  spełnić  "WAF"* - Kolor czarny -najlepiej jakby nie było widać lub widać jak najmniej - prosta obsługa  ;)

 

 

Zakładam, że pomieszczenie wybitnie nie ciekawe do nagłośnienia więc zakładam kilka koncepcji: 

Soundbary odrzuciłem.  Zakładam że wszystko niżej zagra pewnie lepiej przy podobnym budżecie ? (ale może się mylę)

 

1. All in one  typu ceol n11, yamaha MCR-N870D itp. 

2. Wzmacniacz chiński SMSL Q5 PRO lub inne  + źródło np. raspberry  lub jakiś inny odtwarzacz sieciowy 

3. Coś  stylu Yamaha 603 / 803, DENON DRA-800H

4. Rozwiązania miniaturowe all in one: np: Citation Amp,  Sonos Amp lub Cyrus One Cast (ten ostatni trochę poza budżetem ale może ;) ) lub coś innego wartego uwagi. 

 

Kolumny: 

1. Coś w stylu Heco Aurora 700 

2. Monitory na podstawkach Kef 350 , B&W 606 itp. 

3. Idealnie jeżeli chodzi o "WAF"* ale pewnie najgorzej: lyngdorf-cs1 i dość drogo ;) .  

4. Opcja 3 ale DIY lub wstawienie w ten sposób innych monitorów ? 

 

 

Najlepiej sprawdziłby się Cyrus + lyngdorf-cs1 od strony estetycznej  ;)

 

 

 

* "WAF": Wife Approval Factor

salon_naglosnienie.thumb.jpg.1872d0471d4b54c39b4369f5414e3e95.jpg

miejsce_na_audio.jpg

Edytowano przez Aramid
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko to wygląda od strony ustawienia kolumn, mówię tu o rozstawieniu. Niestety obawiam się, że w budżecie 2-3 tysiące ciężko będzie kupić coś przyzwoitego nawet używanego, dlatego od razu brałbym pod uwagę sprzęt droższy, jeśli realnie chcesz poprawić brzmienie. Z wymienionych przez ciebie urządzeń Cyrus One Cast zagrałby najlepiej i dodatkowo spełniłby założone wymagania. Podobnie Denon DRA-800, ale tu stracisz w stosunku do Cyrusa na brzmieniu i muzykalności. Warto przemyśleć poważnie sprawę i kupić w pełni świadomie, najlepiej po odsłuchu - zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Gdzie Ty to chcesz postawić?

Tam koło TV na tych 1,5 szerokości?

 

 

Hmm, aż tak źle ? ;)

Jedyne miejsce gdzie mógłbym postawić to tak jak na poniżej, ew na skrajnych ścianach.  po lewej i prawej stronie TV (wolałbym nie).

 

15 godzin temu, Felix1 napisał:

Nie, Lyngdorfy nie grają źle, z jednym małym "ale". One są projektowane z myślą o używaniu ich razem ze wzmacniaczami Lyngdorfa i ich autorskim systemem korekcji akustyki Room Perfect. I tu pojawiają się schody, bo najtańszy TDAI-1120 jest bardzo fajnym klockiem, ale kosztuje 9500 PLN, co z kolumnami daje Ci już kwotę znacznie powyżej budżetu.

 

 

Bardziej mi chodziło mi o koncepcję nie konkretny sprzęt, skoro ktoś umieszcza głośniki w szafce RTV to może to jest jakaś metoda zamiast  np soundbara.  ?;) Czy ta koncepcja przy tym metrażu nie ma sensu zupełnie ? 

 

Ale może faktycznie jest tak źle,  że albo trzeba zmienić układ salonu (nie bardzo mam pomysł jak - może ktoś coś podpowie ?) ;) albo wstawić jakiegoś soundbara lub  jakiegoś grajka typu mcr-670 i tyle :)

 

 

koncept_1.jpg

koncept_2.jpg

koncept_3.jpg

koncept_4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę 2 rozwiązania 

1. Kolumny pomiędzy jak punkty, ale z tyłu trzeba będzie zamontować akustyczne drzwi przesuwne. Ale to będzie słabo. 

salon_naglosnienie.jpg.77980b5a9801daac70cf28e75a450b3e.thumb.jpg.3994e73f7a1a005bb99ab94c2dbf4f49.jpg

 

2. Wydaje się najlepsze. Kółka to kolumny. Prostokąt sofa. Owal propozycje ustawień stołu. TV pomiędzy kolumny.

Jakiej długości jest ściana z mojej propozycji na której mogłyby stanąć kolumny? 

salon_naglosnienie.jpg.77980b5a9801daac70cf28e75a450b3e.thumb.jpg.b92c07b15c72a7c585d15e355869b9f4.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2021 o 17:17, 1Ender napisał:

Widzę 2 rozwiązania 

1. Kolumny pomiędzy jak punkty, ale z tyłu trzeba będzie zamontować akustyczne drzwi przesuwne. Ale to będzie słabo. 

 

Dnia 29.10.2021 o 17:17, 1Ender napisał:

2. Wydaje się najlepsze. Kółka to kolumny. Prostokąt sofa. Owal propozycje ustawień stołu. TV pomiędzy kolumny.

Jakiej długości jest ściana z mojej propozycji na której mogłyby stanąć kolumny? 

 

 

 

 

OK , 4.5 metra. ogólnie temat przemyślałem, zasymulowałem i raczej musi zostać tak jak jest, każda zmiana ustawienia zaburza funkcjonalność główną czyli salonu z jadalnią, muzyka miałby być uzupełnieniem. 

Rozumiem, że największym problemem jest to że ściana ma 1.5 m szerokości  ? 

 

Jedynie co mogę zrobić to poszerzyć ścianę używając drewna np.  do 2 metrów. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym oryginalnym układzie to nawet TV będzie cieżko oglądać. Non stop skręcony kark pod dyżym kątem w lewą stronę? Szkoda zdrowia. Poza tym zapalone światło w kuchni i ogłądanie TV pod światło? Kolumna stojąca praktycznie na wejściu do kuchni, gdzie jest to jeden z najczęściej używanych ciągów komunikacyjnych w domu.

Ten drugi pomysł z sofą na środku to jedyne sensowne wyjście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na tą chwilę decyzja jest taka że  wyląduje belka.  Rozstawianie kolumn i imprezy raczej nie wchodzą w grę (malutkie dzieci) .  Na muzykę przeznaczę w przyszłości  osobne pomieszczenie. 

Przetestuję i zobaczę jak to gra , w między czasie testuję sobie system Sonosa na jednym z głośników.

Ogólnie podoba mi się koncepcja  (system) , choć nie jest pozbawiona wad .... Brak możliwości puszczenia czegoś na zasadzie chromecast bezpośrednio z telefonu. Wiem, że apple działa lepiej, ale urządzeń apple nie posiadam. 

Pytanie jak się ma te rozwiązanie Sonos ARC do takiego np samsunga HW-950A  lub konkurencji ? Chodzi głownie o dźwięk. 

 

Planuję zakup belki i później ewentualnie rozbudowę. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...