Skocz do zawartości

Amplituner i głośniki pod kino domowe i multiroom


Ekwador

Recommended Posts

Panowie proszę o pomoc w doborze zestawu KD. Mam sypialnię kompletnie nie przystosowaną pod sensownie ułożenie głośników (zwłaszcza podłogowych), ale mimo wszystko chciałbym uzyskać choć namiastkę tego co słychać w kinie.

Pomieszczenie ma 24 m2, odległość między uszami, a TV to 3,5 m. Poniżej rzut z wymiarami i zdjęcia by można było zobaczyć "na żywo".

d15e365e307241cc.jpg

1ee671bb06c2490e.jpg

0f61e6d3508bcc25.jpg

 

1) Mój główny dylemat to czy przy takim ułożeniu głośników jak zaznaczyłem, będzie w ogóle mowa o wypełnieniu pomieszczenia dźwiękiem przestrzennym, czy jednnak na to samo wyjdzie jak kupię dwa dobre monitory, a speakerem będzie TV (ma taką opcję).
2) Dysponuję subem Velodyne SPL1200 Ultra + WiiConnect więc mogę go umiejscowić praktycznie w każdym miejscu.
3) Myślałem o jakimś amplitunerze Yamahy lub Onkyo, Denon odpada, bo nie pasuje mi, że w HEOSie nie można używać głośników multiroom jako satelity, poza tym ich aplikacja to porażka jeśli chodzi o ergonomię.
4) Podobają mi się wyglądem i charakterystyką głośniki Klipsch.
5) Budżet wolałbym by nie przekroczył 8 tys. zł a jak będzie niewiele gorzej za 5-6 tys. to jeszcze lepiej.
6) W szafce pod TV jest przeszklona wnęka o wymiarach 80x41x22cm (szer. x gł. x wys.) jeśli trzeba zapewnię wentylację od dołu i po bokach w nadziei, że nic się tam nie zagotuje, byłobo na prawdę miło gdyby tam się zmieścił amplituner.
7) Zestaw służyłby do słuchania filmów, a jeden z tylnych głośników brałbym ze sobą do innego pomieszczeniach jako multiroom, przyszłościowo może również do dźwięku z PS5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kubakk napisał:

Rozszerzyłbym głośniki , inaczej ciężko będzie usłyszeć DD , z przodu monitory z tyłu efektowe i tyle

Panie a gdzie je rozszerzyć? Symetrii nie będzie, chyba, że jeden na podstawce po lewej stronie drzwi, a drugi na komodzie bez podstawki, ale zaraz to będzie mem internetów.

Edytowano przez Ekwador
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomek4446 napisał:

Sam nie wierzę że to piszę , ale kup soundbar. Wg. mnie nie masz szans na kino w tym pomieszczeniu , przód Ci się zleje w jedną papkę , to nie ma sensu.

Mam coś takiego Yamaha YSP-2500, ale leży w szafie od paru lat bo tego gówna nie za bardzo da się słuchać, mam tutaj na myśli subwoofer, który jest nim tylko z nazwy, a lepszy bas daje mój telefon. Może da się do niego podłączyć ten sub co mam optykiem, ale to i tak słabizna. Dźwięk przestrzenny to jedno, nie da się uzyskać, szkoda, trudno, ale dźwiekiem soundbara nie  wypełnienie pomieszczenia...

Mówisz, że dźwięk zleje w jedną papkę, ale amplitunery yamahy nie od tego mają Ypao? Ten mój lipny soundbar ma wszyystkie głośniki (jak to soundbar) w jednym miejscu, a mimo to wytwarza dźwięk przestrzenny (przynajmniej) podczas testu ypao, zamykając oczy można było dźwięk lokalizować w różnych miejscach pokoju, to może znacznie droższy amplituner również będzie mógł odpowiednio wysterować głośniki frontowe?

Edytowano przez Ekwador
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ekwador napisał:

to może znacznie droższy amplituner również będzie mógł odpowiednio wysterować głośniki frontowe?

Tak się składa , że mam RX-A3030 , swego czasu flagowy Yamahy , YPAO jest ok. ale nie rozdzieli dźwięku, gdy kolumny stoją za blisko siebie. W drugą stronę działa lepiej , potrafi wyrównać poziom dźwięku, gdy kolumny są niesymetrycznie ustawione, ale pod warunkiem zachowania odpowiedniego rozstawu , wysokości i dogięcia. Nie gloryfikowałbym tak YPAO.

29 minut temu, Ekwador napisał:

Mam coś takiego Yamaha YSP-2500, ale leży w szafie od paru lat bo tego gówna nie za bardzo da się słuchać, mam tutaj na myśli subwoofer, który jest nim tylko z nazwy, a lepszy bas daje mój telefon.

Szacunek. Pisze poważnie , ja bym tego nawet z lufą przy skroni nie powiesił :) 

Możesz wypożyczyć jakiś system kolumn KD oparty na monitorach i sprawdzić. W nic drogiego bym się nie pakował.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie jest tak źle z układem pomieszczenia pod audio, kwestia dopasowania odpowiednich głośników. Front... Ile masz centymetrów przestrzeni za drzwiami? Z czego masz ściany? Ponadto amplituner zaplanuj na szafce. Zapomnij o pomyśle chowania go gdziekolwiek.

1ee671bb06c2490e.thumb.jpg.1ddec60f2f1cbeb554efd4c3a9fd8be0.jpg

Tył... Surroundy zdecydowanie dalej. Minimalna odegłość do odsłuchu to 1m

0f61e6d3508bcc25.thumb.jpg.cfb8421ed1e0947520e727ac762013f0.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyżej jest znacznie lepszym pomysłem.nawet jeśli tam jest ograniczone miejsce i kolumny miałyby być węższe. To i tak lepsze rozwiązanie.

Na takim planie możesz zacząć myśleć o kinie domowym. Tylko teraz pytanie czy chcesz znaleźć jakieś małe ale jednak monitory czy po prostu gotowy system oparty o mikro satelitki.

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Butler napisał:

Jak dla mnie nie jest tak źle z układem pomieszczenia pod audio, kwestia dopasowania odpowiednich głośników. Front... Ile masz centymetrów przestrzeni za drzwiami? Z czego masz ściany? Ponadto amplituner zaplanuj na szafce. Zapomnij o pomyśle chowania go gdziekolwiek.

1ee671bb06c2490e.thumb.jpg.1ddec60f2f1cbeb554efd4c3a9fd8be0.jpg

Tył... Surroundy zdecydowanie dalej. Minimalna odegłość do odsłuchu to 1m

0f61e6d3508bcc25.thumb.jpg.cfb8421ed1e0947520e727ac762013f0.jpg

Ustawienie lewego frontu obok drzwi odpada, bo nie mam jak tam kabla doprowadzić (bruzdowane odpada, a kabel po podłodze przed drzwiami to...) chyba że są jakeś dobre głośniki podstawkowe bezprzewodowe, no ale znowu musiałyby to być głośniki aktywne, po co więc amplituner.... No i co do tych podstawek to rozumem, że jedna byłaby wyższa, a druga niższa (?).

11 godzin temu, S4Home napisał:

To wyżej jest znacznie lepszym pomysłem.nawet jeśli tam jest ograniczone miejsce i kolumny miałyby być węższe. To i tak lepsze rozwiązanie.

Na takim planie możesz zacząć myśleć o kinie domowym. Tylko teraz pytanie czy chcesz znaleźć jakieś małe ale jednak monitory czy po prostu gotowy system oparty o mikro satelitki.

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny

Piotr

Monitory czy inny 'tradycyjny' zestaw odpada, jeśli wymogiem byłby powyższy układ. Ten plan odpada z ww. względów, chyba, że mowa o tych mikrosatelitkach (rozumiem, że byłoby to 5 głośników aktywnych zasilanych 230V , a całość łączyłaby się z TV poprzez sieć?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ekwador napisał:

Ustawienie lewego frontu obok drzwi odpada, bo nie mam jak tam kabla doprowadzić

Przecież możesz zamaskować przewód prowadząc go wzdłuż futryny drzwi. Jak umiejętnie to zrobisz to nawet nie będzie go widać i to bez żadnego kucia, kwestia dobrania odpowiedniego kabla bo są różne kolory i przekroje. Inna sugestia, to przewiercenie okablowania do pomieszczenia z tyłu i tam go przeciągnąć, to czasami najsensowniejszy sposób. A jeśli już wspominasz o bruzdowaniu zupełnie odrzucając nawet drobny remont , weź pod uwagę ile kosztuje Twoje potencjalne audio, a ile by kosztowało zamaskowanie przewodów w ścianie i pomalowanie jej od nowa. Wiem że nie szukasz topowego sprzętu, ale jak widzę że niektórzy składają audio/video za kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych, a mają "problem" puścić przewód w ścianie to mnie śmiech ogarnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ekwador napisał:

Monitory czy inny 'tradycyjny' zestaw odpada, jeśli wymogiem byłby powyższy układ. Ten plan odpada z ww. względów, chyba, że mowa o tych mikrosatelitkach (rozumiem, że byłoby to 5 głośników aktywnych zasilanych 230V , a całość łączyłaby się z TV poprzez sieć?).

nie, chodziło mi o mikro satelitki jak Canton Movie, Heco Ambient itp.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...