Skocz do zawartości

problem z basem w nowym miejscu odsłuchowym - prośba o poradę


krzysztoff

Recommended Posts

Czesc,

Zwracam się z prośbą o poradę w sprawie mojego nowego miejsca odsłuchowego.

Mój zestaw: Cambridge Audio A500 + Acoustic Energy 103.

Do tej pory byłem bardzo zadowolony z grania i niczego mi nie brakowało, ustawienie było po trójkącie ok 3m bok, miejsce odsłuchowe blisko ściany i pokój ok. 20m otwarty na kuchnię.

 

Po zmianie lokum niestety zupełnie straciłem bas i jego kompresję, jest bardzo płasko. Pokój odsłuchowy powiększył się do ok. 30m otwarty jednostronnie na korytarz.

W załączniku rzut salonu i ustawienie sprzętu.

Czytam rekomendacje i widzę podstawowe błędy, czyli: prawa kolumna w rogu bez dużych odległości, lewa blisko tylnej ściany. Niestety z tym nic nie zrobię, bo ogranicza mnie mebel i drzwi.

- Przy podobnym "niekorzystnym" ustawieniu na poprzednim lokum było naprawdę dobrze (jedna kolumna wciśnięta w róg, druga ze sporym miejscem po boku)

- Przesuwanie kolumn do przodu nie pomogło

- Kolumny mam już skręcone na słuchacza.

- AE103 są stosunkowo niskie także głowa jest powyżej kolumn, tak też było poprzednio

- "szukałem basu" w pokoju, ale tylko w rogach jest odczuwalne podbicie

 

Czy jesteście w stanie coś podpowiedzieć jeszcze w kwestii ustawienia?

Czy raczej zwracać się w stronę innych kolumn z większym zapasem basu? Kilka lat temu słuchałem Opal 23 i teraz myślę, że może warto je przetestować w nowym ustawieniu.

 

Dzięki za porady.

salon_rzut.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne, bo ja mam podobny układ, ale u mnie właśnie z prawej kolumny było za dużo basu - przez to że stała w rogu za blisko ściany. 
Czy nie masz basu na tych samych poziomach głośności, co w starym lokum. Miałem podobny problem z akustyką, ale okazało się bas był, tylko przez odbijające się od wszystkiego wysokie tony (które były głośniejsze od reszty pasma) nie mogłem porządnie rozkręcić głośności.  Po adaptacji musiałem zatkać jeden otwór w bass reflex, bo basu było wręcz za dużo. 

Edytowano przez g88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w poprzednim domu miałeś inne kolumny i teraz inne ? 

No właśnie trochę to mnie to dziwi, bo w tym rogu pomieszczenia to bas powinien nawet dudnić - przynajmniej tak było u mnie. 
Ja poszedłem grubo ;) Panele pochłaniające na boczne ściany + ściana naprzeciwko głośników, za głośnikami dyfuzory, na podłodze gruby dywan. 
Tylko tak jak wspomniałem, u mnie był problem z odbiorem głośności, przez zbyt dużo wysokich tonów (ogromny pogłos), które sprawiały, że nie mogłem mocniej odkręcić wzmacniacza. 

Może pogadaj z Bartkiem, to coś więcej Ci doradzi: 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam podobny problem więc nie chce tworzyć nowego tematu. Posiadam 2x Magnat supreme 202 i amplituner Pioneer vsx 609 rds ( na próbę) . Sprzęt stoi w salonie polaczonym z kuchnią ok 20m2 i mam problem gdyż miejsce odsłuchu to narożnik oddalony o ok 2.5 m od tv i rozstawionych po bokach głośników, gdy siedzę bas wydaje się płaski, bez głębi ale gdy wstanę lub usiądę na podłogę jest dużo lepiej. Pytanie moje brzmi czy uważacie że kolumny są źle rozstawione czy to wina samego amplitunera - czytałem że ten model ma problem z basem? Ewentualnie jaki używany  amplituner polecacie? Planuje dokupić w przyszłości subwoofer dlatego wolałbym pozostać przy amplitunerze.

 

IMG_20211104_100523.jpg

Edytowano przez Epic
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Epic napisał:

czy uważacie że kolumny są źle rozstawione

A próbowałeś " pojeździć " z kolumnami  po pokoju ? Zobacz jaka jest wysokość od podłogi do uszu gdy siedzisz. Weź jakieś stołki , krzesła , książki ustaw kolumny tak by wysokotonowy był na tej wysokości. Zaczynając od ściany przeciwległej zbliżaj kolumny do miejsca odsłuchu, aż uzyskasz najlepszy efekt. Potem dogięcie kolumn do miejsca odsłuchu i będzie ok. Następnie zamieniasz prowizorkę na standy i masz ustawione kolumny.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach problemem może być moc i wydajność prądowa. O ile A500 do najsłabszych nie należy, to może coś mu dolegać bo to wiekowy sprzęt. Druga rzecz to większe pomieszczenie. @krzysztoff kiedy wzmacniacz był na przeglądzie? Próbowałeś inne wzmacniacze? 

@Epic wymień amplituner kina na wzmacniacz.

Panowie jaki macie budżet na wzmacniacze? 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender Kondycję A500 oceniłbym jako dobrą, był na przeglądzie gruntownym 2 lata temu i były tylko kosmetyczne zmiany, stan oceniono na bardzo dobry. Potem poszedł na modyfikację do roteltuning. Po obydwu tych zabiegach grał jeszcze na starym lokum i wszystko było super.

Czy w takim razie kierowałbyś się w sprawdzeniu po podmianie wzmacniacza czy może kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Epic napisał:

gdy siedzę bas wydaje się płaski, bez głębi ale gdy wstanę lub usiądę na podłogę jest dużo lepiej. Pytanie moje brzmi czy uważacie że kolumny są źle rozstawione czy to wina samego amplitunera -

Chyba sam sobie odpowiedziałeś, jeśli zauważasz, że zmiana miejsca (Twojego) odsłuchu powoduje zmianę na plus. Subwoofer na pewno uzupełni to pasmo i to jest jakieś rozwiązanie, według mnie zmiana elektroniki nic tu nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysztoff To ustawienie rzeczywiście nie jest zbyt fortunne. Na rysunku nie bardzo widzę gdzie masz okna, więc nie bardzo jestem w stanie podpowiedzieć z sensem jakieś przestawienie. Często pomaga takie ustawienie w którym nasz punkt odsłuchowy jest blisko ściany, czyli tak ustawiamy kanapę, żeby mieć za sobą ścianę. W tym miejscu będzie zwykle więcej basu. Jeśli szukasz bardziej basowych kolumn to zamiast opali raczej sugerowałbym Sapphire 25. Tutaj będzie tego basu naprawdę sporo.

@Epic to pomieszczenie nie wygląda na jakieś ciasne, być może po prostu te monitorki są za małe, żeby je wypełnić? Zwykle powyżej 14-16 m2 sugerujemy zmianę na kolumny podłogowe, one zwykle oferują znacznie głębszy bas. Na pewno wzmacniacz również zaproponowałby bardziej dociążone brzmienie niż amplituner. Prawidłowie ustawienie monitorów, również ma gigantyczne znaczenie. Powinno się je umieszczać na wysokości głowy słuchacza. Zacznij od przetestowania ustawienia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender dzięki, ale niestety takiego klocka nie dam rady u siebie zamontować, musiałoby to być gabarytami coś jak CA500 lub niższe, jak np. rotel seria RA.

@Q21 co do kompletnie innego ustawienia, to nic tutaj za dużo nie wymyślę, ograniczają mnie inne funkcje pokoju + drzwi balkonowe itd. Ta ściana musi po prostu zostać.

Odnośnie miejsca odsłuchu i bliskości ściany to się wszystko zgadza: tak jak wspominałem w 1 poście miałem kanapę blisko ściany w poprzednim lokum i wszystko było super.

Nie miałem okazji słuchać Sapphire 25, do rozważenia, dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, krzysztoff napisał:

Odnośnie miejsca odsłuchu i bliskości ściany to się wszystko zgadza: tak jak wspominałem w 1 poście miałem kanapę blisko ściany w poprzednim lokum i wszystko było super.

I to mogło potęgować działanie niskich tonów, z tym że przeważnie w takich miejscach są one słabo kontrolowane. 
Sprawdziłem u mnie i dużo większy bas mam jakieś 30-40 cm głębiej, niż przy ustawieniu kolumn w trójkącie. Spróbuj kanapę trochę do tyłu przesunąć.
Sprawdź też ten kalkulator, u mnie wszystko pokrywało, jak wpisałem swoje wymiary i rozmieszczenie kolumn: 
https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g88 Nie wykluczam, że miałem trochę podbity bas przy ścianie, pasowało mi to, ale trochę zmieniało obraz tego jak gra zestaw w innych, bardziej neutralnych warunkach.

Co do odsunięcia kanapy => już właśnie chodziłem po pokoju i siadałem dalej od kolumn, ale niestety nie ma tego basu oprócz rogów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, próbowałem tego też, ale niestety bez skutku..

 

Zebrałem polecane kolumny z wątków typu "Co gra dobrze z CA500". Poniżej lista, są to w większości starsze modele.

Będę wdzięczny jeżeli ktoś może się do tego odnieść lub podzielić doświadczeniami, co szczególnie warto przesłuchać.

Jamo Concert 8
Audio Academy Pheobe II
Omega 503
Avance Signature 8
Visaton VIB 170 AL
Heco Victa 700
Monitor Audio BR5

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Mam już swoje nowe kolumny. Może ktoś skorzysta na przemyśleniach:

- wypożyczyłem Opale 23, jednak na moje ucho było bardzo słabo, kolumny grał "efekciarsko", bas wręcz dudnił, brakowało mi porządku, szczegółów, można powiedzieć "kultury grania". Basu było sporo, ale jego jakość pozostawiała sporo do życzenia + pozostałe pasma były zdecydowanie wycofane.

Ostatecznie zostały ze mną Acoustic Energy 120, to jest co, czego potrzebowałem, czyli super jakość dźwięku AE103 + więcej basu. Jest detalicznie, wszystkie pasma grają pięknie, nie brakuje rozmachu, można odkryć nowe szczegóły w znanych nagraniach.

Także naprawdę polecam chociaż przy okazji dać szansę AE120, a jeżeli pomieszczenie jest mniejsze, to koniecznie dać szansę AE103.

Z tego co widzę i czytam AE nie jest tak popularną firmą przy wyborze kolumn, ale naprawdę zachęcam do testów.

Pozdrowienia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...