Skocz do zawartości

Gdzie ustawić subwoofer i czy ma to, aż tak duże znaczenie.


mateolo2

Recommended Posts

Panowie, 

Pozwolę sobie założyć jeszcze jeden temat dotyczący kwestii subwooferów, w których jestem totalnie zielony.

Wiem, że najlepiej sub ustawić między kolumnami. Niestety w moim przypadku nie ma takiej możliwości. Mam w swoim małym pomieszczeniu jedynie jedno miejsce i chciałbym Was zapytać czy jest totalna kicha, czy jednak jakoś to da radę.

Poniżej foty pomieszczenia:

 

IMG_2338.JPG

IMG_2339.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

W tak małym pomieszczeniu to raczej odpuściłbym sobie suba tym bardziej, że miejsca nie masz zbyt wiele. Jeśli rzeczywiście jest ci niezbędny kup suba i przetestuj np. REL T5X niedużych rozmiarów i w razie czego możesz zwrócić towar jeśli to nie wypali.

Czemu byś odpuścił? Mam mały budżet bardzo więc celuje w Focal cub 2, mały bardzo sub.

Powód dla którego go chciałbym dorzucić to brak najniższego basu w moich kolumnach, który objawia się przy konkretnych gatunkach/utworach. Przerobiłem w ostatnich kilka miesięcy około 10 par różnych kolumn i tylko rp600m miały dla mnie idealny poziom basu, jednak cierpiały w innych aspektach. Monitor Audio Bronze 100 to było prawie jak słuchanie subwoofera - masakra, za dużo tego basu. Triangle Comete Ez dały mi najpiękniejszą scenę, średnicę i górę jaką słyszałem w swoim zestawie. I mają one fajny kontrolowany bas, który po potrafi zatrząść pomieszczeniem, ale po prostu w niektórych momentach, kiedy w utworze r&b pojawia się pulsujący sub bass to słyszę, że nie potrafią go wyciągnąć (w końcu to podstawki... jest on za cichy w stosunku do średnicy i góry, a znam te utwory od 10-15 lat i wiem, że powinien tam być). Natomiast cała reszta to dla mnie ideał kolumny w moim zakresie budżetowym. Stąd pomysł na malutki sub, który im leciutko pomoże tylko w tych najniższych częstotliwościach. 

 

55 minut temu, Kubakk napisał:

Lepiej po prawej zamiast nawilżacza , ew. wyciągnij z szafki z lewej strony półkę i wsadź ;)

Kiedyś w małym pokoju miałem tak sub wsadzony , grało elegancko

W szafkę nie chcę wsadzać bo wtedy cała zacznie rezonować i zrobi się masakra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mateolo2

Też kiedyś tak miałem w innym pomieszczeniu ustawiony sub, który był obok kanapy i membrana była ustawiona równolegle do kolumn (że gra w bok, a nie w kierunku słuchacza). Wydawało mi się, że jest w miarę okej. Wiadomo... Kanapa wibrowała bardzo mocno.

Magia tego ustawienia prysła, gdy ustawiłem go jak zaleca instrukcja ;)

Radzę spróbować, ale nie zdziw się jak wyjdzie z tego klapa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DudasDudek napisał:

@mateolo2

Też kiedyś tak miałem w innym pomieszczeniu ustawiony sub, który był obok kanapy i membrana była ustawiona równolegle do kolumn (że gra w bok, a nie w kierunku słuchacza). Wydawało mi się, że jest w miarę okej. Wiadomo... Kanapa wibrowała bardzo mocno.

Magia tego ustawienia prysła, gdy ustawiłem go jak zaleca instrukcja ;)

Radzę spróbować, ale nie zdziw się jak wyjdzie z tego klapa.

W moim subie membrana jest na dole. Bass reflex tylko jest z boku suba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mateolo2 napisał:

W moim subie membrana jest na dole. Bass reflex tylko jest z boku suba

A to chcesz go do filmu? Jeśli do muzyki, to bym był raczej ostrożny, jeśli chodzi o bassreflex.

Bez przetestowania to się nie obejdzie. Zawsze też możesz mieć go obok siebie, za sobą. Nie musi on być obok kolumn.

Już chyba(?) kiedyś pisałem, że znajomy tak miał, że najlepiej to sub grał za nim, bo pomieszczenie było tragiczne akustycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, DudasDudek napisał:

A to chcesz go do filmu? Jeśli do muzyki, to bym był raczej ostrożny, jeśli chodzi o bassreflex.

Bez przetestowania to się nie obejdzie. Zawsze też możesz mieć go obok siebie, za sobą. Nie musi on być obok kolumn.

Już chyba(?) kiedyś pisałem, że znajomy tak miał, że najlepiej to sub grał za nim, bo pomieszczenie było tragiczne akustycznie.

Tylko i wyłącznie do muzyki. Model to focal cub 2. Mój budzet na używany sub to max 600 zł… nic innego w tej kasie nie znalazłem .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie to nie ma szans na konstrukcję zamkniętą, taką do muzyki bardziej. Tego Focala nie znam.

Jedynie mogę podpowiedzieć, że jeśli celujesz w modele używane, to warto by miały zaciski głośnikowe. Łatwiej odsprzedać wtedy dany model, bo można go podłączyć do dowolnego wzmacniacza.

Najlepiej po prostu wypożycz jakiś, by sprawdzić, czy to w ogóle ma sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

@mateolo2 tak z ciekawości, te piankowe basstrapy na wysokości kolumn zmieniły Ci coś w brzmieniu? 

 

Zrobiły ogromna różnice. Bardzo polecam - firma apama. Za darmo zrobili mi na podstawie informacji symulacje mojego pomieszczenie przed ich założeniem i po. Pierwszy wykres to przed. Niebieska linia to pogłos. W idealnym świecie powinna znajdować się pomiędzy dwoma szarymi. Jak widać po założeniu bass trapów i paneli akustycznych udało nam się praktycznie całkowicie wyeliminować pogłos.

Sluchowo - od razu mniej basu, skończyło się dudnienie. Wysokie tony jak się słucha głośno nie wpadają w dziwny pogłos. 
 

koszt całej operacji to 250 zl

 

4B453161-0F17-41B2-B7CB-2EF02462DC96.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...