Skocz do zawartości

Rozbudowa do Atmos, wersja 5.1.2 lub 5.1.4 i bądź tu mądry.....


azymut38

Recommended Posts

Witam po długiej nieobecności. Moja dotychczasowa konfiguracja:

Amplituner Yamaha RX-V685, jako główne przednie głośniki Dali Zensor 3,  centralny Klipsch RP-400C, surroundy Dali Zensor Pico no i subwoofer SVS SB-1000. Wszystko gra cacy i jestem zadowolony. Planuję remont i małe malowanko, w pokoju robi się też sporo luźniej gdyż wylatują pewne graty. W związku z tym powstała idea co by może rozbudować system do wersji 5.1.2 bądź 5.1.4. W związku z takimi planami powstało kilka pytań. Na początek jednak opiszę pomieszczenie, nie daję zdjęcia, bo aktualny układ sprzętu nijak się ma do późniejszego. Załączam szkic.

Pokój nie ma boków jednolitych bo ma pewne wcięcia, ale z grubsza przyjmijmy, że będzie to prostokąt. Powierzchnia odsłuchu, którą można geometrycznie objąć prostokątem to 14,3 m2 (505 cm x 282 cm), wysokość to 253 cm.   

1. Czy w przypadku 5.1.2 wystarczy zamocować głośniki przednie efektowe (warstwa wysokości) nad głównymi kolumnami? np. 50 cm od sufitu i albo kupić ścięte głośniki np. Dali Alteco których sygnał akustyczny będzie od razu właściwie skierowany czy albo zamocować klasyczne podstawkowe na wieszaku, który daje możliwość zmiany kąta elewacji? ustawienie nad głośnikami przednimi proponuje podręcznik Yamahy....

2. Czy jednak w przypadku 5.1.2 pójść w takie rozwiązanie jakie proponują poradniki np. Dolby - czyli powinienem zamocować 2 głośniki warstwy wysokości "na poziomie kolan" czyli mniej więcej między środkiem pokoju a kanapą...?

3. W przypadku 5.1.4 rozumiem, że sprawa jest prostsza...bo 2 atmosy na przodzie nad głównymi kolumnami a tylne atmosy nad surroundami? czy tak?

4. No i wreszcie pytanie - czy przy mojej konfiguracji i wymiarach pomieszczenia - jest sens ładować się w drogie głośniki efektowe? czy może jednak wystarczy coś minimalnego - wolałbym wejść w 5.1.4, a to wiadomo zwiększa koszty. Co proponujecie w zestawie ze sprzętem jaki mam od Dali?

 

Dziękuję za wszelkie sugestie.

P.S. Obrazek nie ma właściwych proporcji. Rysowałem jak potrafię.

https://ibb.co/nRLhhWK

pok-j.jpg

Edytowano przez azymut38
korekta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, azymut38 napisał:

1. Czy w przypadku 5.1.2 wystarczy zamocować głośniki przednie efektowe (warstwa wysokości) nad głównymi kolumnami?

Nie, tak to wygląda w systemie Auro-3D

Auro-3D-91-XL.png

1 godzinę temu, azymut38 napisał:

2. Czy jednak w przypadku 5.1.2 pójść w takie rozwiązanie jakie proponują poradniki np. Dolby

Tak

1 godzinę temu, azymut38 napisał:

3. W przypadku 5.1.4 rozumiem, że sprawa jest prostsza...bo 2 atmosy na przodzie nad głównymi kolumnami a tylne atmosy nad surroundami? czy tak?

Nie tak to wygląda. Przy 5.1.4 dwa przednie atmosy są 45 stopni przed Tobą, dwa tylne są 45 stopni za Tobą.

1 godzinę temu, azymut38 napisał:

4. No i wreszcie pytanie - czy przy mojej konfiguracji i wymiarach pomieszczenia - jest sens ładować się w drogie głośniki efektowe?

Zwykły układ w konfiguracji z tylnymi głośnikami surround 7.1, lub Atmos z co najmniej 5.1.4 wymaga odsunięcia kanapy od tylnej ściany. Wynika to z faktu iż najbliższy głośnik nie powienien być bliżej jak metr od odsłuchu, ponadto tylne kanały Atmos z założenia są z tyłu pod ustalonym kątem o czym wspomniałem wyżej. Jeśli jesteś w stanie tak zaaranżować swój pokój, to możesz decydować się na 5.1.4

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Butler napisał:

 

Zwykły układ w konfiguracji z tylnymi głośnikami surround 7.1, lub Atmos z co najmniej 5.1.4 wymaga odsunięcia kanapy od tylnej ściany. Wynika to z faktu iż najbliższy głośnik nie powienien być bliżej jak metr od odsłuchu, ponadto tylne kanały Atmos z założenia są z tyłu pod ustalonym kątem o czym wspomniałem wyżej. Jeśli jesteś w stanie tak zaaranżować swój pokój, to możesz decydować się na 5.1.4

 

Dziękuję. Teraz widzę, że nawet układ 5.1.4 Hybrid Dolby Atmos (z przodu 2 głośniki Dolby Enabled na kolumnach frontowych z odbiciem od sufitu) i 2 z tyłu podwieszane wymagałyby odsunięcia kanapy od tylnej ściany. Chyba zostanę więc przy 5.1 i ew. pomyślę nad zamianą podstawkowych Zensor 3 na kolumny podłogowe. Nie wiem, głośno myślę, ale nie ma opcji żeby ruszyć kanapę. Zabawa z sufitem odpada...nie wywołam wojny o to. Ostatecznie zobaczę, czy da się zamocować 2 głośniki Atmos w konfiguracji 5.1.2 tak jak to sugeruje Dolby. Pytanie tylko, czy musi być to mocowanie na suficie, czy może być np. na ścianach bocznych, pod sufitem, z membranami skierowanymi pod kątem ok. 45 stopni w stronę miejsca odsłuchu..?

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos to dźwięk z góry. Im bardziej będziesz odbiegać od tego co Dolby sugeruje, tym bardziej będziesz degradować jakość przekazu audio. Jeśli surround masz prawidłowo zainstalowane na wysokosci czyli 1,2-1,5 metra nad ziemią, to atmosy o takiej konstrukcji jak Klipsch RP-500SA możesz przy suficie na boczych ścianach sobie zamontować. Ale jeśli tylne surroundy masz gdzieś wysoko, to atmos nie będzie mieć tu racji bytu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Atmos to dźwięk z góry. Im bardziej będziesz odbiegać od tego co Dolby sugeruje, tym bardziej będziesz degradować jakość przekazu audio. Jeśli surround masz prawidłowo zainstalowane na wysokosci czyli 1,2-1,5 metra nad ziemią, to atmosy o takiej konstrukcji jak Klipsch RP-500SA możesz przy suficie na boczych ścianach sobie zamontować. Ale jeśli tylne surroundy masz gdzieś wysoko, to atmos nie będzie mieć tu racji bytu.

Tylne surroundy mam tak jak trzeba.  Jest więc pole manewru. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Mam możliwość montażu na suficie, we właściwym miejscu zgodnie z poradnikiem Dolby, 2 głośników do Atmos, tak żeby system zagrał w 5.1.2. Okazuje się, że dla
przy Yamaha RX-V685 niewiele więcej da się. Pytanko  - jakie głośniki w miarę spójne z Dali Zensor (przynajmniej kolorystycznie) mógłbym zapodać na sufit. Sufit to sufit, żaden podwieszany, kable schowam w maskownicy pomalowanej na kolor sufitu natomiast nie mam pojęcia jak taki głośnik przymocować do sufitu... Pewnie najlepiej byłoby jakbym zapodał jakieś naścienne, płytkie głośniki ew. takie ścięte do 45', coś ala Dali Alteco, ale w moim przypadku nie ma sensu chyba aż tak szaleć. 

Dzięki za wszelkie wskazówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...