Skocz do zawartości

Yamaha 803 + KEF Q750 na co zmienić ?


lukluk71

Recommended Posts

Temat wraca jak booomerang. To już moja 3 zmiana sprzętu będzie…  Mam zestaw jak w temacie - bardzo on mi się podoba, wizualnie i pod względem grania, ale chciałbym coś zmienić, coś na wyżej i w końcu znalazł się do tego budżet. Czego słucham? PinkFloyd, DireStairs, czasami coś elektronicznego, lubię się bardzo wkręcać JMJ Oxygene, lubię czasami posłuchać ItaloDisco, coś w stylu kraftwerk. Czego mi obecnie brakuje?mam wrażenie że brakuję mi średnich tonów, większej sceny, większego „wykopu” większego oderwania muzyki od głośników…. 
 

mam do wydania 10k zł + sprzęt który mogę sprzedać. KefQ750 jeszcze na gwarancji, Yamaha już koniec gwarancji, ale wszystko wyglada jak nowe i zadbane. Więc do budżetu 10k mogę dorzucić coś ze sprzedaży. Zastanawiam się jednak co zrobić. Bo mogę:

1) Sprzedać Yamahe, zostawić KEFY dokupić wzmacniacz i jakiś streemer. 
2) Zostawić Yamahe, sprzedać KEFY i kupić lepsze kolumny.

3) Sprzedać wszystko i kompletować od nowa wszystko. 
 

co byście zrobili, co proponujecie? Oczywiście na początku będę chciał zrobić jakieś odsłuchy, tylko na razie nie wiem od czego zacząć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kraft napisał:

A jaki metraż, akustyka i ustawienie kolumn?

metraż 24m2 ale pokój nie jest typowym kwadratem, ani prostokątem. Ustawienia kolumn już przerabiałem na wszystkie strony. Pokój jest dość zagracony, w sensie jakimiś rozpraszaczami, szafki, komody, jest gruby dywan, są zasłony. Generalnie nie ma problemów z jakimiś większymi "pogłosami" 

Ostatnio ktoś mi polecił do tych kolumn taki zestaw EMOTIVA BASX A2 + przedwzmacniacz emotivy +Bluesound Node.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dostałem propozycje kupna od niego Azura 851a w cenie 3,5k pln jest jeszcze pół roczna gwarancja i wizualnie jak nowy. 
Do tego bym mógł dokupić Bluesound NODE jako źródło (z tego co wiem, ma daca?)  na odsłuchy mógłbym podjechać, ale 200km jest do zrobienia.

Czy taki zestaw nie będzie lepszy od tej 803 ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Tak sądzę. 

@Kraft a co myślisz o Pylonach Diamond 25 - jaka będzie różnica pomiędzy Kefami  Q750 ? Z tego co obserwuje forum, długo miałeś Diamondy 25. Więc pewnie jakieś porównanie masz. 
 

myślałem o Diamondach 28 po przeczytaniu wielu recenzji mam „odczucia” że mogłyby pasować właśnie pod „mój” dźwięk. Ale z drugiej strony to jest mieszkanie i 28 wg. mnie to za duże kolumny, szukałbym jednak gabarytowo czegoś takiego jak Q750 które mam, czy Diamondy 25.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, lukluk71 napisał:

@Kraft a co myślisz o Pylonach Diamond 25 - jaka będzie różnica pomiędzy Kefami  Q750 ? Z tego co obserwuje forum, długo miałeś Diamondy 25. Więc pewnie jakieś porównanie masz. 

Diamondy mam nadal. Środek i górę mają o klasę lepszą niż Q750, ale bas już niekoniecznie. Może być go więcej niż z KEF-ów i może być gorszej jakości. Jednak tutaj dużo zależy od konkretnego pomieszczenia i ustawienia w nim kolumn. U mnie bas z Diamondów znacznie zyskuje przy dalekim odsunięciu kolumn od ściany. 

A może Diamond 18 lub Kef r3? Z R3 basu w moich 25 m2 i tak miałem za dużo, jak a mój gust. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja subiektywne doświdczenia wskazują, że jednak wymiana kolumn daje dużo więcej przy porównywalnej różnicy w cenach. Ponadto to one przede wszystkim musza się spasować z akustyką pomieszczenia. Moja sugestia, to zostawić póki co Yamahę i posłuchać na próbę jakiś gośników podstawkowych jak wspomniał Kraft, albo podłogowe Audio Physic Classic 5 lub 8, System Audio Saxo 60 lub System Audio Legend 40.2.  Branża wysyła też kolumny na testy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Myślę że zarówno wymiana wzmacniacza na Azura 851a jak i kolumn na PYLON AUDIO DIAMOND 28 nie wniesie poprawy sytuacji w kierunku jaki oczekujesz. Najprędzej poprawa akustyki by coś tu pomogła, jednak i tu zdaje się ze niewiele można. A jakie skutki dało użycie korekcji akustyki YPAO z Yamahy?

Panowie, z akustyką nic więcej nie zrobię w tym pokoju, jest to pokój dzienny i musi się to godzić z innymi domownikami. Ale nie wiem czy czytaliście wyżej, wspomniałem że jest dywan, grube zasłony, na ścianach są jakieś obrazy i troszkę „gratów” w kątach :) kolumny już ustawiłem optymalnie, mimo że nie jestem jakiś mega doświadczony, to nie jest mój pierwszy zestaw stereo, więc zabawa z jeżdżeniem z kolumnami po pokoju mam za sobą. YPAO już mam ustawione. 
 

generalnie wyglada to tak, że słuchając muzyki siedzę niecałe 2m od kolumn na sporej kanapie, miedzy nami jest spory włochaty dywan, a za mną stanowisko do mojej pracy,  czyli spore biurko, komp itp. @Kraft czytam Twój wątek o R3 - bardzo ciekawie to wypadło, ale gdzieś się przewinęło info. o tym że te kolumny potrzebują sporej odległości od ściany, ja mogę sobie pozwolić max na 50cm. Q750 niw maja BR z tylu więc w moim przypadku na plus, chociaż wcześniej miałem Aurory700 z BR z tylu i nie było źle. Generalnie na kolumny mogę wydać około 8k pln. i czy faktycznie R3 będzie poziom wyżej ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może to zabrzmieć śmiesznie, ale wczoraj w nocy podczas odsłuchu ściągnąłem z kolumn maskownice i nie wiem czy to moje subiektywne odczucia, czy faktycznie tak było, ale zrobiło się dość lepiej, przy cichych odsłuchach kolumny odzyskały troszkę góry i troszkę średnicy, dźwięk jakby się bardziej oderwał i zrobił jakby bardziej przestrzenny.  Ale zbliżyłem się do kolumn i  też to dało fajniejszy efekt. Czy to możliwe że maskownice trochę "przydymiają" dźwięk ? Mam 3 latka w domu i zawsze były założone, czasami za dnia ściągałem jak małego nie było, ale to przy jakimś sprzątaniu i głośnym słuchaniu, czyli bez skupienia w walory dźwiękowe :)

 

11 godzin temu, Kraft napisał:

Nie wiem, czy R3 będą na basie poziom wyżej niż Q750 (bo te są na basie bardzo dobre), ale cała reszta powinna być znacznie lepsza. To już naprawdę klasowe granie. Tylko są trochę ciemne, masywne. Nie każdy to lubi. Trzeba posłuchać. 


Okej,dzięki za odp. Po powyższych zmianach zostanę jeszcze na chwilę z Q750 - wczoraj podczas wieczornych odsłuchów Jean Michel Jarre, Kraftwerk, przypomniało mi się że te kolumny fajnie się zgrywają z rodzajem muzyki którym lubię - dużo lepiej niż moje poprzednie Heco Aurora 700 (oczywiście z 803).  Więc zmiana planów:

Chciałbym jednak zmienić tą Yamahę 803 i spróbować czegoś nowego, chciałbym w końcu spróbować skompletować zestaw na wzmacniaczu (zawsze leciałem na amplitunerach). 
Więc w planach sprzedaż 803 i kupno wzmacniacza do 5k. pln. - oczywiście może być używany.  Co polecacie Panowie ?

a, dodam tylko że KEF R3 wczoraj pochłonąłem ogrom recenzji, w najbliższym czasie będę też chciał zrobić odsłuch tych kolumn, bo generalnie ORZECH zachwycił mnie, jeśli będą grały lepiej od Q750 to może się w połowie następnego roku zdecyduje. Tylko teraz chciałbym już dobrać wzmacniacz. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kraft napisał:

Moim zdaniem APC 5 to nie są kolumny o klasę lepsze od Q750 (choć podobały mi się trochę bardziej niż KEF-y, bo grały radośniej). 

Nie znam apc 5 q750 ale miałem ich podstawkowe odpowiedniki. I uważam jednak, że audio physic to dużo lepsze i bardziej uniwersalne kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...