Skocz do zawartości

Yamaha 803 + KEF Q750 na co zmienić ?


lukluk71

Recommended Posts

30 minut temu, soberowy napisał:

@Kraft w sumie przerzuciłem tylko 4 wzmacniacze stereo i każdy wnosił coś innego do dźwięku. Mniej lub więcej ale zawsze coś, pomijając już moc, która dysponowały. Także w przypadku kolegi forumowicza osobiście spróbowałbym podłączyć inny wzmacniacz.

Ale właśnie o te proporcje chodzi. Wymiana wzmacniacza to relatywnie mniejsza zmiana jakości niż wymiana kolumn. I dlatego ja uważam, że od tego trzeba zacząć. Synergia kolumny akustyka pomieszczenia jest dużo trudniej uzyskiwana a ważniejsza niż synergia wzmaka z kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, slaw0001 napisał:

Ale właśnie o te proporcje chodzi. Wymiana wzmacniacza to relatywnie mniejsza zmiana jakości niż wymiana kolumn. I dlatego ja uważam, że od tego trzeba zacząć. Synergia kolumny akustyka pomieszczenia jest dużo trudniej uzyskiwana a ważniejsza niż synergia wzmaka z kolumnami.

Myślę, że to bardziej skomplikowany temat. Jeszcze niedawno miałem najtańszy amp AV i dość tanie kolumny. Gdybym wymienił kolumny, pewnie niewiele bym zyskał. Dokupując do zestawu wzmacniacz (też dość budżetowy) poprawiła mi się kontrola basu, stereofonia, nasycenie, barwa instrumentów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze bardziej skomplikować temat, jako ciekawostkę dodam, że przestawienie kolumn w bok, do tyłu, do przodu, skręcenie również wpływa na dźwięk. Sam nie mogę się zdecydować obecnie, które ustawienie jest dla mnie lepsze. Kolumny na wprost weżej ustawione czy szerzej i lekko skręcone, nie ma lekko :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukluk71 napisał:

Panowie, ponawiam pytanie. Czy maskownice faktycznie mogą mieć taki wpływ na jakość dźwięku? Czy to było tylko moje subiektywne odczucie... 

Mogą. Masz kilka recenzji Twoich kefów w internecie, sprawdź czy piszą coś na temat wpływu maskownic na dźwięk. Nasze audio też zawsze podaje takie informacje. Ale z tego co kojarzę q750 nie były testowane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Mogą. Masz kilka recenzji Twoich kefów w internecie, sprawdź czy piszą coś na temat wpływu maskownic na dźwięk. Nasze audio też zawsze podaje takie informacje. Ale z tego co kojarzę q750 nie były testowane. 

Maskownice nie są w komplecie z kolumnami. Więc pewnie będzie ciężko ogarnąć coś w necie. Ale maskownice są "spore, solidne" dzisiaj jak domownicy pójdą spać ponownie sprawdzę. Ale mniejsza o to.  Panowie jakich wzmacniaczów szukać pod KEF"y teraz Q750 i prawdopodobnie w przyszłości R3.

BTW. w Q21 R3 w promocji, 5400zł za komplet - kusi troszkę :)
ale na alledrogo są też w ORZECHU ❤️ używane, w bdb. stanie za 4,9k. 

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lysyrafal napisał:

Posłuchaj ze swoimi kolumnami np. Arcam SA20 a tu jest dobra cena na niego, jak się spodoba granie.

Też biorę pod uwagę, na Allegro są używane po 3,5k. :) 

jeszcze chodzi mi po głowie ten nowy Roksan Attessa. Ale to wszystko kwestia odsłuchów, w tygodniu spróbuje się umówić na odsłuch R3

 

@Kraft co do Basu, wspomniałeś że w Q750 jest lepszy niż w R3. Wiem że bas w Q750 jest bardzo fajny, ale chciałbym bardziej detalicznie, może trochę więcej średnicy, więcej „przestrzeni” i tak mi się zdaje że z Twoich recenzje R3 to będą miały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie do końca krytykował bym jednak Q750. Biorąc pod uwagę że masz opcję 851A za takie pieniądze to pewnie bym sprawdził. Masz taką możliwość?

Albo inaczej, bo tu pojawia się kolejne 2 strony wątku o wymianie kolumn lub i wzmacniacza.

Po prostu tu skróćmy.

Wypożyczę Ci Roksana K3, Cambridge CXA81 (będziesz miał porównanie do 851a) czy Nuprime.

W tej sposób szybko stwierdzisz czy wyłożona kwota na wzmacniacz jest proporcjonalna czy nie.

Jeśli nie to zostaje opcja wymiany całości.

Plusem jest to że obecnie za RN 803 weźmiesz sporo :)

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

A ja nie do końca krytykował bym jednak Q750. Biorąc pod uwagę że masz opcję 851A za takie pieniądze to pewnie bym sprawdził. Masz taką możliwość?

Albo inaczej, bo tu pojawia się kolejne 2 strony wątku o wymianie kolumn lub i wzmacniacza.

Po prostu tu skróćmy.

Wypożyczę Ci Roksana K3, Cambridge CXA81 (będziesz miał porównanie do 851a) czy Nuprime.

W tej sposób szybko stwierdzisz czy wyłożona kwota na wzmacniacz jest proporcjonalna czy nie.

Jeśli nie to zostaje opcja wymiany całości.

Plusem jest to że obecnie za RN 803 weźmiesz sporo :)

Piotr

 


Azur niestety poszedł... Ale jest ładny stan na portalu aukcyjnym za 4k pln. ale widzę że nie ten wzmacniacz nie ma DAC'a w sobie, więc dojdzie kolejny wydatek. Gdybym się zdecydował na Azura, jakiego DACA polecacie w okolicy 1000-1500zł? Czy coś sensownego się kupi za tysiaka? Do tego dochodzi NODE i zrobi około 8k pln.  a tutaj coś takiego ciekawego w jednym pudle wyszło jak ROKSAN ATTESSA w jednym pudle wszystko. Czy tylko ta ATTESSA zgra się z Q750? i lepiej zagra od 803D?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W mojej ocenie w chwili obecnej lepiej byłoby skupić się na kolumnach. Yamaha nie straci na wartości, ponieważ jej nie ma, a ceny idą ciągle do góry. 

Warto pójść na odsłuch albo wypożyczyć kolumn do domu. Progresem względem KEFów byłyby Pylon Audio Diamond 25/28, łagodniejsze Audio Physic Classic 8 lub bardziej detaliczne Monitor Audio Silver 500. Sam ocenisz jaki charakter brzmienia najbardziej będzie najbliższy. 

Zapraszam na odsłuch do naszego salonu lub do kontaktu w sprawie wypożyczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lukluk71 napisał:

ROKSAN ATTESSA w jednym pudle wszystko. Czy tylko ta ATTESSA zgra się z Q750? i lepiej zagra od 803D?

Zdecydowanie od 803 lepiej i to o pełną klase.

Moge Ci ją pożyczyć.

Ale panowie problem jest inny. Doradzacie lepsze kolumny które w żaden sposób nie zostaną wykorzystane przez 803.

Pamiętajmy o jednym! Bardzo ważnej rzeczy. 803 rośnie w siłe ale nie przez jakość a przez braki sprzetu.

On kosztuje 4000 zł na allegro mają je od reki za 5000 zł. Za granicą za 3300 zł. A przed pandemią był za 2900 do dostania.

Jego cena jest zawyżona przez braki a nie przez jakość! O ile Q750 do niego pasują o tyle wymiana kolumn na lepsze wniesie zmianę dzwieku a nie klasy.

Poszło tu parę propozycji. Wyślę Ci Atesse i któreś kolumny, lepsze, wspomniane w tym watku. Zobaczysz ktory wariant przynosi wiekszą zmianę dla Ciebie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, S4Home napisał:

no ja twierdze że jest.

Oczywiście, że jest. Nie przewaliłem miliona wzmacniaczy, ale te które miałem u siebie, różniły się mniej lub bardziej. Zapewne jest też tak, że dla jednych te różnice są większe a dla innych mniej istotne. Każdy odbiera dźwięk na swój własny, subiektywny sposób. Coś co dla jednego będzie różnicą kilku klas dla kogoś innego może okazać się tylko niewielką zmianą. 

 

58 minut temu, Kraft napisał:

Yamaha nie jest tu żadnym ograniczeniem.

Jarek, warto byłoby dopisać przed tym zdaniem dwa słowa: Moim zdaniem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, seba3002 napisał:

Oczywiście, że jest...

I Ty Seba?:) To dlaczego dziesięć razy zmieniałeś kolumny, a tylko raz wzmacniacz? Dlaczego nie starałeś się wycisnąć z posiadanych kolumn co się da,  kupując do nich coraz to droższe wzmacniacze?

21 minut temu, seba3002 napisał:

Jarek, warto byłoby dopisać przed tym zdaniem dwa słowa: Moim zdaniem 😉

Ale to nie jest tylko moje zdanie. Jakby co, to mogę dać link do wątku o ślepych testach;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, S4Home napisał:

no ja twierdze że jest.

bo między 803 vs Atessa jest taka sama różnica klas jak miedzy Q 750 a Pylon Diamond 28.

Tak pewnie jest, ale większe prawdopodobieństwo jest uzyskania lepszych rezultatów z wymiany kolumn niż wzmaka. Błąd jest w założeniu, że kolumny dobieramy pod wzmacniacz. Nie, kolumny dobieramy do akustyki pomieszczenia. To jest podstawa dobrego brzmienia. Też już trochę przewaliłem sprzętów i zawsze to kolumny były ograniczeniem a ich wymiana dawała zdecydowane zmiany. W zmiany powodowane wymianą wzmacniacza zawsze jednak trzeba było się mocno wsłuchiwać. Nawet w Caspiana M2. 

"Moim zdaniem". 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...