Skocz do zawartości

Yamaha 803 + KEF Q750 na co zmienić ?


lukluk71

Recommended Posts

10 minut temu, Kraft napisał:

kupując do nich coraz to droższe wzmacniacze?

Napisałem "coraz droższych", ale przecież nie musiałby być coraz droższe. Skoro według Ciebie każdy brzmi inaczej, to nawet różne klocki w tych samych pieniądzach mogłyby odmiennie kształtować brzmienie Twoich kolumn. Dlaczego nie szukałeś poprawy brzmienia tą drogą, a zamiast tego testowałeś kolumny, kolumny i jeszcze raz kolumny? Za wzmacniacze zapłaciłbyś tyle samo. Dlaczego ich nie podmieniałeś seryjnie?*

* chyba, że o czymś nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kraft napisał:

To dlaczego dziesięć razy zmieniałeś kolumny, a tylko raz wzmacniacz? Dlaczego nie starałeś się wycisnąć z posiadanych kolumn co się da,  kupując do nich coraz to droższe wzmacniacze?

W zasadzie to chyba zmieniałem trochę mniej razy. To że miałem ich więcej niż dziesięć to inna kwestia 😉

Ale wracając do pytania. Po pierwsze - ważnym czynnikiem przy wyborze wzmacniacza jest u mnie jego funkcjonalność. A konkretnie jego możliwość pracy jako końcówka mocy. To raz. Dwa, zdaję sobie sprawę, że skoro tak często wymieniam kolumny, dobieranie wzmaka pod któryś konkretnie model, może nie być idealnym pomysłem (chociaż mam nadzieję, że pmc i atc zostaną ze mną na dłużej 🙂). Po trzecie - budżet - niestety, nie mam węża w kieszeni wiec kwestie finansowe są dla mnie też bardzo istotne. Po czwarte - nie jestem złotouchym i często to co piszą o dźwięku prawdziwi audiofile to dla mnie abstrakcja. Po piąte - audio jest dla mnie tylko pasją, jedną z kilku które posiadam i nie traktuję go nazbyt poważnie. Cieszę się, że mogę słuchać nowych urządzeń, lubię poczytać prasę ale przede wszystkim cieszę się, że poznałem masę przesympatycznych osób, które w świecie realnym okazują się jeszcze sympatyczniejsze niż na forum 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002, nie musisz się przede mną tłumaczyć. Uważam Twoją drogę za racjonalną. W rozmowach z innymi forumowiczami stawiam Cię nawet za wzór postępowania. Dlatego dziwi mnie, że zdajesz się popierać opcję, z której sam nie zamierzasz korzystać:) Poprawiać brzmienie wzmacniaczem, a nie kolumnami.

 

42 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ja bym poprosił :P

Jest tego trochę. Proponuję zapoznać się np. z tymi:

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

@seba3002,  Dlatego dziwi mnie, że zdajesz się popierać opcję, z której sam nie zamierzasz korzystać:)

Popieram świadomy wybór 😉. Jeżeli komuś zmiana wzmacniacza da większą frajdę niż zmiana kolumn i nie przyniesie to szkód moralnych ani finansowych jemu ani bliskim a przy tym osoba ta odczuje tę zmianę jako korzystną - to czemu nie 🙂? Przecież to tylko zabawa. 

A jeśli chodzi o wymianę wzmacniacza w moim systemiku - być może i u mnie przyjdzie na to pora, marzy mi się jakiś nietuzinkowy audiofilski wzmak 😝, ale na razie nie mam ani kasy ani jakoś specjalnie nie wierzę, że stosunek jakości do wydanej kasy będzie dla mnie odpowiedni. 

25 minut temu, Kraft napisał:

@seba3002,  W rozmowach z innymi forumowiczami stawiam Cię nawet za wzór postępowania. 

Plis 😝

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.11.2021 o 13:46, seba3002 napisał:

Kolego, a czego brakuje Ci w obecnym zestawie? Czy zmiana ma być tylko z samej ciekawości czy masz jakiś wybrany kierunek? 

Dobre pytanie, a zarazem ciężko na to konkretnie odpowiedzieć. Czego mi brakuje ? Chyba troszkę sam nie wiem, ale ciężko wiedzieć będąc początkującym w tym świecie. Zaczynałem od Pylon Pearl 25, później Heco Aurora 700 - ze wszystkich które miałem Q750 grają najlepiej. Mają bardzo dobry jakościowo bas, nawet powiem że bas z tych kolumn jest dużo lepszy od basu z Auror 700 bo jest szybszy i bardziej punktowy. Średnice i górę też okej, grają dobrze przy każdym rodzaju muzyki wg. mnie, no ale chciałbym jednak zrobić kroczek do przodu. Spróbować czegoś co mi da lepszy detal, może więcej na średnicy i delikatnie więcej na górze, ale nie aż tak żeby męczyło.  Dlatego ciągle chodzą mi po głowie R3 bo jeśli są podobne stylem do grania do Q750 a mają lepszy środek i górę to mogą to właśnie być kolumny dla mnie.

Może napisze też czego się obawiam po zmianie kolumn, obawiam się tego że w nowych kolumnach nie będzie tak dobrze zwartego basu jak w Q750. Q750 też mają pasywne głośniki zamiast BR - więc mam wrażenia że lepiej mi było ustawić Q750 w moim pokoju od ściany. No i padają tu propozycje żeby brać Pylony Diamond 28 a Diamondy są ogromne, mam salon 23 metry ale muzyki raczej słucham w jednym miejscu i nie chciałbym żeby kolumny były aż takie duże. Słucham przeważnie na połowie mocy a często cicho nocą jak domownicy śpią. Dlatego cenie sobie w 803 YAPAO.
 

Przechodziłem już zabawę z akustyką, w sensie jeżdżenie kolumnami po pokoju i to co teraz mam jest optymalne, najbardziej mi odpowiada. Jak wspomniałem wczesniej jest dużo rozpraszaczy w pokoju, i gruby dywan, zasłony. Na więcej nie mogę akustycznie sobie pozwolić. 
 

no i Panowie przekonaliście mnie do szukania bardziej kolumn niż wzmacniacza. Ciężko mi będzie znaleść coś z funkcjonalnością 803. A nie ukrywam że bardzo mi odpowiada to że jest wszystko w jednym klocki. Bo przecież główne TIDAL i czasami radio internetowe leci na jamaszce. Najpierw polecą kolumny, później może spróbuję jakiś wzmacniacz ogarnąć.

 

KEFY R3 cały czas mi chodzą po głowie !

 


 

 

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, slaw0001 napisał:

Tak pewnie jest, ale większe prawdopodobieństwo jest uzyskania lepszych rezultatów z wymiany kolumn niż wzmaka

Bo tak jest chwilowo łatwiej. Bo różnica jest słyszalna w większym stopniu. Ale z czasem może nie trafiać w punkt. Z kolei przy elektronice wymiana, jest po prostu bezpieczniejsza. Po odsłuchu.

22 godziny temu, slaw0001 napisał:

Błąd jest w założeniu, że kolumny dobieramy pod wzmacniacz.

Nigdy tak nie twierdziłem. Zawsze pisałem. Szukamy kolumn później wzmacniacza.

To jest trudne do wyjaśnienia nowym osobom. Dlaczego na wzmacniacz mają dać więcej albo nawet tyle samo co na kolumny skoro przeświadczenie o wpływie na brzmienie jest pewnie 60% kolumny 30% wzmak.

Ale po sobie i po kolegach którzy trochę juz tego sprzetu prywatnie przewaliliśmy widzę że to się po prostu zmienia. Nie mam problemu z doborem lepszych wzmacniaczy do teoretycznie słabszych kolumn.

Oczywiście jest to Moje zdanie, każdy może mieć swoje. Mam nadzieje że kolega tutaj wyniesie z tego tyle aby sprawdzić i jedno i drugie i się z nami podzielić. :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

@lukluk71 czy znalazłeś już do Yamahy 803 lepsze kolumny od posiadanych przez Ciebie Kef Q750? 

Również posiadam Yamahe 803 I mam podobną zagwozdkę co Ty. Zostawić elektronikę i zmienić kolumny, czy zostawić kolumny i dobrać lepszą elektronikę.

U mnie, w pokoju ok 18m2 z Yamahą grają Audio Academy Phoebe III po modyfikacji p. Michała. Nie pamiętam dokładnie to było wymieniane, bo było to kilka lat temu. Wydaje mi się że chyba jakieś kondensatory.

Funkcjonalność Yamahy mi odpowiada. Finalnie C poprzez zmiany chciałbym osiągnąć granie z większym rozmachem, lepsza sceną, głębią. Chciałbym, żeby wszystkie części pasma (wysokie, średnica, basy) były lepszej jakości. Wysokie czyste i dokładne ale nie nazbyt ostre/męczące. Bas nisko schodzący, zwarty i punktowy, dobrze kontrolowany. Średnica ma być dobrze wkomponowana w całość.

Jezeli kolumny, to raczej nie duże podłogowe. Mam kota, który lubi na nich siedzieć więc muszą być stabilne. Zastanawiałem się nad Pylon Diamond 25, Monitor Audio silver 300 lub 500.

Elektornika, raczej chyba coś nadal all in one. Może Roksan Attessa? 

Nic jeszcze nie odsłuchiwałem. 

Temat stary I długo nie odświeżany, więc z góry dzięki za jakikolwiek odzew. 

 

 

 

Edytowano przez mar76ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upoluj Hyperiony IV najlepiej v. 2. Ewentualnie Hyperiony IV bez v. 2 i poproś p. Michała o upgrade do v. 2 (koszt 1500 zł.).

Gram na Hyperionach IV (bez v. 2) od prawie 5 lat z rzeczoną Yamahą. Będziesz miał wszystko co byś chciał w dźwięku: magię na środku, silny, nisko schodzący bas i w miarę wysokie. Po upgradzie do 2 dostaniesz też mega rozdzielcze wysokie.

Możesz też zapytać p. Michała ile kosztują nowe Hyperiony IVv2.

Jak coś to pytaj, pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.11.2021 o 13:29, lukluk71 napisał:

Dobre pytanie, a zarazem ciężko na to konkretnie odpowiedzieć. Czego mi brakuje ? Chyba troszkę sam nie wiem, ale ciężko wiedzieć będąc początkującym w tym świecie. Zaczynałem od Pylon Pearl 25, później Heco Aurora 700 - ze wszystkich które miałem Q750 grają najlepiej. Mają bardzo dobry jakościowo bas, nawet powiem że bas z tych kolumn jest dużo lepszy od basu z Auror 700 bo jest szybszy i bardziej punktowy. Średnice i górę też okej, grają dobrze przy każdym rodzaju muzyki wg. mnie, no ale chciałbym jednak zrobić kroczek do przodu. Spróbować czegoś co mi da lepszy detal, może więcej na średnicy i delikatnie więcej na górze, ale nie aż tak żeby męczyło.  Dlatego ciągle chodzą mi po głowie R3 bo jeśli są podobne stylem do grania do Q750 a mają lepszy środek i górę to mogą to właśnie być kolumny dla mnie.

Może napisze też czego się obawiam po zmianie kolumn, obawiam się tego że w nowych kolumnach nie będzie tak dobrze zwartego basu jak w Q750. Q750 też mają pasywne głośniki zamiast BR - więc mam wrażenia że lepiej mi było ustawić Q750 w moim pokoju od ściany. No i padają tu propozycje żeby brać Pylony Diamond 28 a Diamondy są ogromne, mam salon 23 metry ale muzyki raczej słucham w jednym miejscu i nie chciałbym żeby kolumny były aż takie duże. Słucham przeważnie na połowie mocy a często cicho nocą jak domownicy śpią. Dlatego cenie sobie w 803 YAPAO.
 

Przechodziłem już zabawę z akustyką, w sensie jeżdżenie kolumnami po pokoju i to co teraz mam jest optymalne, najbardziej mi odpowiada. Jak wspomniałem wczesniej jest dużo rozpraszaczy w pokoju, i gruby dywan, zasłony. Na więcej nie mogę akustycznie sobie pozwolić. 
 

no i Panowie przekonaliście mnie do szukania bardziej kolumn niż wzmacniacza. Ciężko mi będzie znaleść coś z funkcjonalnością 803. A nie ukrywam że bardzo mi odpowiada to że jest wszystko w jednym klocki. Bo przecież główne TIDAL i czasami radio internetowe leci na jamaszce. Najpierw polecą kolumny, później może spróbuję jakiś wzmacniacz ogarnąć.

 

KEFY R3 cały czas mi chodzą po głowie !

A ja CI polecę na pewno zmianę RN803D. 

Ja zaczynałem B&W683s2 + YAMAHARN602 - nie grało totalnie i sprzedałem.

Później RN803D + AURORA700 - grało okej, ale po 4 latach postanowiłem iść półkę wyżej... 

Później zamiast RN803D kupiłem do AUROR Cambridge Audio CXA81 (5miesięczny, na gwarancji za 4k) i tu szok, granie wzmacniacza nieporównywalne do ampli Yamahy... 

kolejno stwierdziłem, że poszukam dobrych używek w fajnej cenie jeśli chodzi o kolumny... na celowniku FYNE AUDIOF502, KEFQ950 i PYLON DIAMOND 28.

Znalazłem Diamondy, posłuchałem, kupiłem i sie zakochałem... mam teraz to czego oczekiwałem, dźwięk nieporównywalny do rn803+aurory czy cxa81+aurory - świetna góra (nie spodziewałem się że może być aż taka różnica!! słysze dzwięki których wcześniej nie było), do tego mocny wykop na basie, wokale też przepiękne. Gra to u mnie z malinką i nakładką po coaxialu... 

ps. grają w salonie 26 m2 + aneks kuchenny 10 m2.

Pozdrawiam i zycze dobrych wyborów 

Edytowano przez chemik1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rokownik @chemik1989 dzięki za Wasze sugestie.

Z Hyperionami jest ciężko, bo to nie są ogolno dostępne kolumny, które mógłbym swobodnie wypożyczyć, posłuchać i ocenić ich granie. Poza tym wypożyczenie / zmiana  kolumn to zawsze większe wyzwanie (2 duże i ciężkie paczki) niż to samo ale z elektroniką (1 paczka). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mar76ek jeśli jesteś z okolic Łodzi to pisz lub dzwoń bezpośrednio do p. Michała. Spokojnie się umówisz na odsłuch w domu. Jeśli masz daleko to rzeczywiście może być kłopot.

Miałem u siebie na odsłuchach Vincenta mk237 i Roksana K3, każdy z nich był w pewnym zakresie dużo lepszy od Yamahy. Ale jako całość, przy wykorzystaniu YPAO, nie pobiły u mnie (i wg mojej oceny) dźwięku z 803. Spora był w tym wina akustyki.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mar76ek napisał:

@lukluk71 czy znalazłeś już do Yamahy 803 lepsze kolumny od posiadanych przez Ciebie Kef Q750? 

Również posiadam Yamahe 803 I mam podobną zagwozdkę co Ty. Zostawić elektronikę i zmienić kolumny, czy zostawić kolumny i dobrać lepszą elektronikę.

U mnie, w pokoju ok 18m2 z Yamahą grają Audio Academy Phoebe III po modyfikacji p. Michała. Nie pamiętam dokładnie to było wymieniane, bo było to kilka lat temu. Wydaje mi się że chyba jakieś kondensatory.

Funkcjonalność Yamahy mi odpowiada. Finalnie C poprzez zmiany chciałbym osiągnąć granie z większym rozmachem, lepsza sceną, głębią. Chciałbym, żeby wszystkie części pasma (wysokie, średnica, basy) były lepszej jakości. Wysokie czyste i dokładne ale nie nazbyt ostre/męczące. Bas nisko schodzący, zwarty i punktowy, dobrze kontrolowany. Średnica ma być dobrze wkomponowana w całość.

Jezeli kolumny, to raczej nie duże podłogowe. Mam kota, który lubi na nich siedzieć więc muszą być stabilne. Zastanawiałem się nad Pylon Diamond 25, Monitor Audio silver 300 lub 500.

Elektornika, raczej chyba coś nadal all in one. Może Roksan Attessa? 

Nic jeszcze nie odsłuchiwałem. 

Temat stary I długo nie odświeżany, więc z góry dzięki za jakikolwiek odzew. 

 

 

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby umówić się na odsłuch i samemu posłuchać innych kolumn oraz wzmacniaczy. Jeśli byłaby taka możliwość to zapraszam do nas. Znajdziesz w zasadzie wszystkie sprzęty, o które pytasz i jeszcze więcej :)

Diamond 25 będą bardziej muzykalne i pełniejsze względem KEFów Q750. Na Monitor Audio Silver zyskasz szybkość, precyzję oraz dynamikę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego poruszyłeś temat , który też chodzi mi po głowie. U mnie 803 gra z Dali Ikon 6. I też zastanawiam się w którą stronę pójść. Obecnie jestem na etapie testowania kabli głośnikowych. 2 tygodnie testowałem kable   które miały poprawić bas i uporządkować górę i wiesz co? Poprawa jakości dźwięku była niesamowita. Zupełnie jakbym miał inne kolumny dźwięk stał się cieplejszy bardziej wciągający bas tam gdzie to było potrzebne zaczął być odczuwalny niemal fizycznie. Wysokie , które wcześniej z Qued Matrixem przy głośniejszych odsłuchach potrafiły zakłuć w uszy stały się nienatarczywe. Wczoraj od tego samego gościa przywiozłem kolejne kable do testów. Te z kolei mają oferować poprawę stereofonii ale będzie odrobinę mniej basu. Obecnie jestem na etapie ich grzania , więc nie będę pisał jak grają. Wczoraj rozmawiałem z facetem od kabli ponad godzinę , pytałem co zrobić z moim systemem. Jego rada mnie zaskoczyła. Stwierdził , że robienie po pół kroku do przodu powoduje że po kilku miesiącach znów będzie mi czegoś brakowało w brzmieniu i znów zacznę poszukiwania. Jego rada:kupić naprawdę dobre kolumny np. Sonus Faber i do tego używany wzmacniacz lub końcówkę mocy hi end. Trochę zbił mnie z tropu tym stwierdzeniem bo ta godzinna rozmowa o sprzęcie , kablach i akustyce pokazała , że gość ma dużą wiedzę i wie co mówi.

Tak czy siak jeśli kolego zdecydujesz się na zmiany proszę daj znać co zrobiłeś i jaki jest tego efekt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...