Skocz do zawartości

Jasne / zimne kolumny do Yamaha R-N602


Piotrexed

Recommended Posts

Dzień dobry. 
Posiadam wyżej wymieniony amplituner. 
Przeszkadza mi trochę ocieplone brzmienie moich aktualnych głośników, gdyż wolę jasne lub zimne. Najchętniej wziąłbym kolumny, w których bas pojawia się tylko w ostateczności, a i tak jest schowany gdzieś za resztą.  Lubię się delektować wokalem np. Alicii Keys albo szczegółowym brzmieniem instrumentów pozbawionym basowej otoczki w muzyce akustycznej. Budżet się zobaczy, jeśli trzeba dozbieram, ale póki co powiedzmy 5 tys. za parę. Gdzie można ewentualnie przesłuchać zestawów? 

Edytowano przez Piotrexed
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Piotrexed napisał:

Dzień dobry. 
Posiadam wyżej wymieniony amplituner. 
Przeszkadza mi trochę ocieplone brzmienie moich aktualnych głośników, gdyż wolę jasne lub zimne. Najchętniej wziąłbym kolumny, w których bas pojawia się tylko w ostateczności, a i tak jest schowany gdzieś za resztą.  Lubię się delektować wokalem np. Alicii Keys albo szczegółowym brzmieniem instrumentów pozbawionym basowej otoczki w muzyce akustycznej. Budżet się zobaczy, jeśli trzeba dozbieram, ale póki co powiedzmy 5 tys. za parę. Gdzie można ewentualnie przesłuchać zestawów? 

Takie rozwiązanie może okazać się ciekawe, ale na krótki czas. Brak basu, bądź jego minimum z czasem zacznie pokazywać swoje rogi. Nie napisałeś, jaką masz elektronikę...

-Jeśli do 5 tysięcy, to ja zacząłbym od czegoś bardzo przejrzystego, z wypchniętym środkiem, ale z nie złą podstawą basową (jednak) -

Elac Carina 243.4. - posłuchaj sobie w Tophifi w Krakowie, i tyle na razie.

 

Edytowano przez Miras23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miras23 napisał:

Takie rozwiązanie może okazać się ciekawe, ale na krótki czas. Brak basu, bądź jego minimum z czasem zacznie pokazywać swoje rogi. Nie napisałeś, jaką masz elektronikę...

-Jeśli do 5 tysięcy, to ja zacząłbym od czegoś bardzo przejrzystego, z wypchniętym środkiem, ale z nie złą podstawą basową (jednak) -

Elac Carina 243.4. - posłuchaj sobie w Tophifi w Krakowie, i tyle na razie.

 

W tytule wątku napisałem Yamaha R-N602

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po Opticonach 1 pomieszczenie masz niezbyt duże. W takim razie polecam Ci także do odsłuchania Bowersy 707. Wspaniałe kolumny, jeśli ktoś zaakceptuje ich nieco skromny bas (ale dobry motorycznie i nieźle rozciągnięty). 

PS jakie masz teraz głośniki? 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam nowe Wharfedale Diamond 11.2. Szukam progresu względem nich. Wcześniej słuchałem na Yamaha NX-E800 i podobało mi się, że w nich nie było zbyt ciepło. W Wharfedale jest dla mnie trochę za ciepło przy muzyce akustycznej oraz wokalach, z drugiej strony do muzyki elektronicznej oraz filmów są bardzo dobre.

Edytowano przez Piotrexed
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój 4 x 4,7 m. Kolumny stoją przy dłuższej ścianie, a jako standy kupiłem małe regały o wysokości niecałych 90cm. Głębokość regałów jest mniej więcej długości kolumny czyli jakieś 30 cm, na szerokości kilka cm zapasu dla kolumny, takie dopasowane te regały.  Odległość kolumn od ściany tylnej i bocznej to po 60 cm.

254573434_4611525252274878_4600919298811899027_n.jpg

Jeden cienki regał muszę przestawić za drugą stronę komody, żeby było symetrycznie, a za kolumnami identyczny odstęp. Do bocznych ścian jest po równo 60 cm. 

Edytowano przez Piotrexed
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotrexed napisał:

Pokój 4 x 4,7 m. Kolumny stoją przy dłuższej ścianie, a jako standy kupiłem małe regały o wysokości niecałych 90cm. Głębokość regałów jest mniej więcej długości kolumny czyli jakieś 30 cm, na szerokości kilka cm zapasu dla kolumny, takie dopasowane te regały.  Odległość kolumn od ściany tylnej i bocznej to po 60 cm.

Jeden cienki regał muszę przestawić za drugą stronę komody, żeby było symetrycznie, a za kolumnami identyczny odstęp. Do bocznych ścian jest po równo 60 cm. 

Nie jest źle, ale widzę co najmniej dwa problemy. masz o jakieś 20-30 cm za wysokie standy. To może wpływać np. na balans tonalny. Próbowałeś może odwrócić kolumny do góry nogami? Może sprawdzisz, czy to coś zmieni w odbiorze? Dwa, to równa odległość kolumn od ścian tylnej i bocznej. To może podbijać bas. Może spróbuj te odległości zróżnicować, zrób np. 50 i 70 cm.

*Odległość kolumn od ściany tylnej i bocznej to po 60 cm - a jak podajesz te odległości? Mierząc do środka przedniej ścianki, czy odpowiednio do ścianki tylnej i bocznej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Piotrexed napisał:

Co to jest? Było dodane do kolumn.

255220764_4613017205459016_4649027297484270186_n.jpg

To są najprawdopodobniej samoprzylepne gumowe nóżki do tych kolumn. Dzięki nim powinny stać stabilniej na płaskiej powierzchni niż położone bezpośrednio na niej. Jeszcze lepiej jest takie kolumny przylepić masą do mocowania plakatów do ściany. To takie skrzyżowanie plasteliny z gumą do żucia ( niejadalne ) :) .

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Warunki są średnie ale zawsze można sobie poradzić. Jeśli cenisz sobie przestrzenne brzmienie z detaliczną górą to koniecznie zwróć uwagę na Magnat Signature 503. 
Alternatywą byłyby Focal Aria 906, które zaprezentują szerszą scenę dźwiękową oraz bardziej zróżnicowany bas. Góra jest także szczegółowa i posiada lepsze "rozpylenie", średnica względem Magnatów będzie pełniejsza i nieco bliższa. 

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kraft napisał:

Nie jest źle, ale widzę co najmniej dwa problemy. masz o jakieś 20-30 cm za wysokie standy. To może wpływać np. na balans tonalny. Próbowałeś może odwrócić kolumny do góry nogami? Może sprawdzisz, czy to coś zmieni w odbiorze? Dwa, to równa odległość kolumn od ścian tylnej i bocznej. To może podbijać bas. Może spróbuj te odległości zróżnicować, zrób np. 50 i 70 cm.

*Odległość kolumn od ściany tylnej i bocznej to po 60 cm - a jak podajesz te odległości? Mierząc do środka przedniej ścianki, czy odpowiednio do ścianki tylnej i bocznej?

Zrobić 70 cm do tylnej ściany, a 50 cm do bocznej? Podobno oddalanie od tylnej ściany zmniejsza bas.  Zrobiłem coś podobnego tylko bardziej. Do bocznej ściany przysunąłem na oko i od tylnej odsunąłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe. Nie skupiałem się tak bardzo i trudno mi ocenić. Możliwe, że się poprawiło. Posłucham może z dzień jeszcze i może zostanę przy nich. Podobno dobrą opcją jest jeszcze zatkanie dziury bass reflex. Zakleiłbym ją taśmą klejącą w 3/4. Jednak perspektywa zmiany na jasne jest kusząca. 

Tzn. basu jest nadal zbyt wiele, ale może poszło w dobrą stronę. Np. teraz w Robert Miles - Children mam cały czas towarzystwo pomruku, który przeszkadza w cieszeniu się melodią. 

To jest jak to się nazywa... uplifting trance? W takiej muzyce nie powinno być ciągłego basowego pomruku. 

Ja mam taki gust, że z tego kawałka bas bym wyciął całkowicie i zostawił samą górę. Poproszę o propozycje kolumn, które tak zagrają, najlepiej do tego z jeszcze większą sceną, chociaż ta i tak jest duża i w sumie wystarczająca. W zasadzie to ciepło jest dla mnie jedynym problem w pozostałych aspektach te kolumny zaspakajają moje potrzeby. 

Jest jeszcze taka opcja, że przyzwyczaiłem się do jasnych kolumn Yamahy i po czasie się odzwyczaję. 

Edytowano przez Piotrexed
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie Pianocrafta mi się w sumie podobało, choć czasami obniżałem tam jeszcze bas. Które kolumny dadzą zbliżony balans, charakterystykę do kompletów Pianocraft? Może być trochę jaśniej. Uważam, że Yamahy zestawy są świetnie dopasowane.   Choć wziąłbym coś jeszcze jaśniejszego. 

Edytowano przez Piotrexed
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...