Skocz do zawartości

Czy przesadzam z poziomem głośności?


mateolo2

Recommended Posts

Panowie,

Kupilem sobie nowe kolumny Triangle Comete ez. Maja za sobą około 100 godzin grania, wiec może jeszcze nie są w pełni wygrzane, ale z tego co mi sugerowaliście po takim czasie można je bez obaw głośniej rozkręcić.
 

No i teraz pytano. Puściłem sobie dosyć mocno basowy utwór, głośno - oczywiście nie na poziomie, ze uszy bolą, albo szyby się trzęsą ;) Po prostu głośno. Gra to obłędnie. Ale nagle zobaczyłem, ze Membrana nisko/średnio tonowca przy tak basowym utworze i tym poziomie głośności wychyla się przód tył mega mocno (nie ze lekko drży), tylko jakby wykorzystywała 100 % zawieszenia - w dźwięku nie było żadnych zniekształceń. Odrazu przyciszylem i się przestraszyłem, ze je nadwerężam… Czy to słuszna obawa i mogę w ten sposób zniszczyć zawieszenie czy przesadzam i słuchać dalej?

Jak Wam to pomoże w odpowiedzi to mogę nagrać filmik jak to wyglada

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mateolo2 napisał:

Czy to słuszna obawa i mogę w ten sposób zniszczyć zawieszenie czy przesadzam i słuchać dalej?

Wszystko zależy od staranności wykonania , czy też od tego, czy gość w fabryce był na kacu , czy nie ? Jak nie zrobiła się dziura między zawieszeniem a membraną to jest ok. i możesz robić " test " dalej :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj krótki filmik jak to wyglada. Może lekko przesadziłem z ta praca zawieszenia na 100% ale na żywo gorzej to wyglada. Pod koniec filmiku to widać bardziej… może przesadzam, ale strasznie się boje o te kolumny bo są nowiutkie itd :) i chce żeby długo służyły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Widziałem już o wiele większe wychyły. jak przetworniki grają nadal to jest ok. 

Jasne, ze grają… zastanawiam się tylko czy w takim razie nie mogę tak głośno słuchać sobie na nich muzyki, bądź głośniej? To na prawdę niewielki poziom głośności bo wzmacniacz ma 80 watt, a to jest przy +\- 15 wattach. Można spokojnie nie podnosząc głosu rozmawiać. 

W specyfikacji kolumn napisane jest tak:

Max power 80 watt

Speaker Maximum Output Power: 160 Watts

 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Noooo ! Seba nic z tym nie rób , będzie służyć za przykład :) 

A serio , to nie ma powodu do paniki , trzeba ponownie wkleić zawieszenie i tyle.

To żeś mnie pocieszył 😐. To są moje ATC 😭.

Ps. Czy to podlega reklamacji ? 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, seba3002 napisał:

Rega podsunął mi jakiegoś speca

Widziałem jego dzieło / L-86 / , jest dobry. Jak coś to mam w Łodzi też specjalistę , choć na 100% ręczyć nie mogę. Zrobił mi kiedyś po mistrzowsku stare Quadrale jak spaliłem na raz gwizdki i średniotonowe :) Widziałem sporo jego roboty i było ok. Ale ostatnio jak byłem w komisie kolega po jego serwisie zmieniał polaryzację głośników , bo były kable odwrotnie zlutowane i to mi dało do myślenia :)  

11 minut temu, mateolo2 napisał:

to jak myslisz? Można te moje jeszcze głośniej rozkręcać i słuchać?

jak pisałem wcześniej , zdarzyło mi się spalić przetworniki w kolumnach / Quadral , Altus/ , ryzyko jest zawsze , więc nie licz że odpowiem jednoznacznie na tak postawione pytanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Widziałem jego dzieło / L-86 / , jest dobry. Jak coś to mam w Łodzi też specjalistę , choć na 100% ręczyć nie mogę. Zrobił mi kiedyś po mistrzowsku stare Quadrale jak spaliłem na raz gwizdki i średniotonowe :) Widziałem sporo jego roboty i było ok. Ale ostatnio jak byłem w komisie kolega po jego serwisie zmieniał polaryzację głośników , bo były kable odwrotnie zlutowane i to mi dało do myślenia :)  

jak pisałem wcześniej , zdarzyło mi się spalić przetworniki w kolumnach / Quadral , Altus/ , ryzyko jest zawsze , więc nie licz że odpowiem jednoznacznie na tak postawione pytanie.

Hmm… to by było dziwne gdyby tak duże podstawki miały się zniszczyć na poziomie głośności niższym niż średni w moim telewizorze jak oglądam film… 

1 minutę temu, mateolo2 napisał:

Hmm… to by było dziwne gdyby tak duże podstawki miały się zniszczyć na poziomie głośności niższym niż średni w moim telewizorze jak oglądam film… 

Miałem dużo mniejsze podstawki i rozkręcałam je 2x głośniej zawsze… No nie wiem martwi mnie i trochę denerwuje bo z tego by wynikało, ze tylko cicho można na nich słuchać muzyki…. A w recenzjach pisza, ze można je bardzo głośno rozkręcać.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy po drodze pojawiło się jakieś dodatkowe pytanie. Ale moim zdaniem to klasyczna praca membrany. Nie widzę tutaj jakiś granicznych wychyleń.

Moim  zdaniem i z doświadczenia, to najpierw to usłyszysz. Mozna uszkodzić zawieszenie, tak. ale będziesz słyszał nie prawidłowa prace głośnika wcześniej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega @S4Home napisał, jakby to było już maksimum to byś usłyszał zniekształcenia, nieprawidłowe odtwarzanie dźwięku. Przetworniki mają różne właściwości, ich producenci np. Scan Speak, Seas podają w specyfikacjach jaki jest skok  i jedne mają mniejszy, drugie większy, więc nie ma jakiejś ogólnej zasady co do tego jakie jest bezpieczne wychylenie membrany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, rms.pl napisał:

@mateolo2 jeszcze pytanie co jest u Ciebie źródłem? Pytam, bo czasami przy używaniu gramofonów, pojawiają się infradźwięki poniżej 20Hz i mogą powodować nadmierne wychylanie się membran?

Apple TV plus dac beresdord :)

Ok, bardzo Wam dziekuje.

Czy rozumiem, ze mogę śmiało tak słuchać i nawet głośniej jeśli po prostu nie slysze zniekształceń :) 

Tak jak wspomniałem - to nie było specjalnie głośno, tylko po prostu utwór który miał bardzo niskie częstotliwości w basie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...