Skocz do zawartości

Jaki zakres częstotliwości głosników tuż za głową / tył ?

Recommended Posts

Cześć.

Kiedyś podpatrzyłem w jakimś filmie, że w ścianie za głową, nad kanapą, były zamontowane dwa głośniki . Pomyślałem, że to dobry pomysł dla mnie, szczególnie że mam echo w pomieszczeniu w salonie, więc cichy  dźwięk słyszany za głową będzie super rozwiązaniem.

Zrobiłem więc otwory w ścianie (w czasie budowy) 19 średnica x 9 głębokość [cm] . (W sumie to nie wiem dlaczego zrobiłem okrągłe tak małe otwory. Ah..)

W każdym otworze mam dwie pary kabli. (Po co ? Nie wiem. ) 

Tyle historii.,,,

Założenie w planie:

- kopić amplituner

- kupić 2szt kolumny przednie i  1szt centralną.

Pytanie: 

1 . Jaki zakres częstotliwości powinienem zapewnić w tylnych głośnikach ?

2. Czy można użyć głośników typowych do auta ? -> Są zazwyczaj dwudrożne i nie wiem czemu mają tylko 4 ohm a nie 8 ;/ 

Czy ktoś z czytelników foru zna odpowiedz na ww dwa pytania  ?

1. Dolny zakres częstotliwości określa użycie subwoofera i od jakiej częstotliwości będzie on przetwarzał dół pasma. Górny zakres to przynajmniej granica naszego słuchu w tym rejonie. Tak jest obecnie. W starych systemach analogowych kanały tylne podobnie jak centralny miały ograniczone pasmo zarówno od dołu jak i od góry. Dolny zakres częstotliwości był przenoszony na kolumny frontowe lub subwoofer. Dla kanałów efektowych uważano że górne pasmo przenoszenia 12,5 kHz jest odpowiednie.

2. W samochodzie źródłem zasilania jest z zasady akumulator który dysponuje zwykle napięciem około 12V. To niewiele i stanowi ograniczenie mocy dla wzmacniaczy bez przetwornicy napięciowej. Dzięki niskiej impedancji głośników można uzyskać większa moc przy niskim napięciu zasilania. W przypadku amplitunerów kd napięcie nie stanowi problemu. Przy niższej impedancji obciążenia płyną większe natężenia prądu. To stwarza większe problemy z wydzielaniem się ciepła przy dużych mocach. Dlatego tanie amplitunery kd są przystosowane do obciążenia kolumnami 8 ohm.

Dziękuję za odpowiedz. 

dot. 1. Czyli powinienem użyć średnie pasmo (  120-3000Hz) czy wysokie (ok 3-21k) ? A moze jakis głośnik pełnozakresowy ? 

dot 2. Czyli powinienem miec na uwadze sprzęt, który może współpracować z 4-8ohm ? Poczytałem i np Denon ponoć ma opcje ustawiania impedancji.   

Ale czekaj.

Bo tu są dwie sprawy.

budowanie kina nie spowoduje

10 godzin temu, Krystian Stafij napisał:

omyślałem, że to dobry pomysł dla mnie, szczególnie że mam echo w pomieszczeniu w salonie, więc cichy  dźwięk słyszany za głową będzie super rozwiązaniem.

W kinie kolumny tylne grają co innego niz przednie. Więc to nie zostanie zniwelowane.

Czy Ty czasem nie próbujesz zbudowac kina do odsłuchu muzyki przestrzennie?

Piotr

13 godzin temu, Krystian Stafij napisał:

Dziękuję za odpowiedz. 

dot. 1. Czyli powinienem użyć średnie pasmo (  120-3000Hz) czy wysokie (ok 3-21k) ? A moze jakis głośnik pełnozakresowy ? 

dot 2. Czyli powinienem miec na uwadze sprzęt, który może współpracować z 4-8ohm ? Poczytałem i np Denon ponoć ma opcje ustawiania impedancji.   

Takie kolumny tylne mają sens tylko gdy używasz amplitunera kina domowego. Te tylne głośniki jak już napisałem powinny obsługiwać zakres częstotliwości od tej jaką będzie można ustawić w amplitunerze, gdzie resztę pasma będą przenosiły kolumny przednie lub subwoofer. Wtedy ustawiasz je jako kolumny małe, czyli nie pełnopasmowe. Górny zakres częstotliwości to przynajmniej kilkanaście kHz lub więcej. Jeśli chcesz użyć głośników samochodowych o impedancji 4 ohmy, wtedy amplituner powinien umożliwiać obsługę takiej impedancji. Jednak większość amplitunerów kd przewidzianych do kolumn 8 ohm radzi sobie jakość z niższą impedancją, szczególnie gdy są odciążone od sporej części basu. Czasem można spotkać głośniki samochodowe o impedancji 8 ohm. Istnieją również głośniki do instalacji w ścianach lub sufitach, właśnie do takich zastosowań.

Tak. Amplituner będzie,  na kolumny, minimum 5 wyjść (np center, FL FR  i RL RR). 

Takie dedykowane sufitoweglosniko, tzw. Instalacyjne, mają właśnie 4ohm i wszystkie które znalazłem,  maja średnicę większą niż 20cm. Dodatkowo niepotrzebne plastiki i mocowania (Ja chce po swojemu wykonal).

Samochodowe sa różnej wielkości, marki itp i łatwiej mi dobrać do otworu w ścianie. Stąd pomysł na użycue samochodowych . Tylko one 4 Ohm. 

8 Ohm samochodowe to znalazłem jedynie jakiś jaki duzy sub.. pojedynczy. Domyślam się że 4 Ohm impedancji wynika z połączenia dwoch głośników.

Czy dobrze rozumiem twoja wypowiedz: powinienem mieć pełne pasmo z tyłu natomiast amplituner sam lub za moją pomocą, ustawi odpowiedni zakres pasma jakie będzie używał? 

2 godziny temu, Krystian Stafij napisał:

Czy dobrze rozumiem twoja wypowiedz: powinienem mieć pełne pasmo z tyłu natomiast amplituner sam lub za moją pomocą, ustawi odpowiedni zakres pasma jakie będzie używał? 

Tak. W niewielkiej obudowie zamkniętej takie głośniki samochodowe nie będą zbyt nisko schodzić z basem. Może go praktycznie nie być.