Skocz do zawartości

Streamer sieciowy, odtwarzacz CD - sposób podłączenia do wzmacniacza a jakość dźwięku.


Vaaldus

Recommended Posts

Witajcie,

Nurtuje mnie takie oto pytanie: Planuję podłączyć streamer sieciowy do wzmacniacza (Rotel A14) optykiem lub coaxialem, czyli cyfrowo (pomijam dyskusje wyższosci coaxial/optyk).

Czy w takim wypadku jakość streamera ma jakiekolwiek znaczenie? pomijam ilości funkcji streamera, wejść, etc. Prosty układ Tidal/Deezer/Spotify streaming cyfrowo do wzmacniacza.

Wydaje mi się, że jest to w zasadzie tylko przekazanie cyfrowych pakietów danych otrzymanych z netu (np tidal) do wzmacniacza a tam DAC zajmie się resztą. W takim wypadku streamer za 200zł zrobi dokładnie to samo co streamer za 10K. Dobrze myślę? Jeżeli nie to dajcie znać dlaczego tak nie jest i co w takim układzie może zaoferować lepszy streamer.

Dokładnie to samo pytanie tyczy się odtwarzacza CD - jeżeli podłączę go cyfrowym łączem do wzmacniacza, to czy jakość tego CD ma jakiekolwiek znaczenie (odrzucając oczywiście zacinający się złom)? Wydaje mi się, że to tylko odczytanie ramek danych z płyty i przekazanie do DACa we wzmacniaczu i tak jak przy streamerze nie ma to znaczenia, bo odczytanie danych i cała jakość dźwięku powstanie we wzmacniaczu.

Jak to jest?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... i kolejna puszka pandory otwarta...

Streamer

Jakość streamera może mieć znaczenie bo może on na różne sposoby dekodować/dekompresować dane. Ale to już musi być raczej paździerz żeby to źle robił. Normalnie nie powinieneś usłyszeć różnicy.
Streamer za 10k różni się tym od takiego za 200 że jest przeważnie wygodniejszy w użyciu, ma pilota, ma wsparcie wielu serwisów strimingowych, ma wyświetlacz, różne wyjścia, integracje, wsparcie producenta w zakresie altualizacji, nowych funkcji.

CD

Tutaj transport to transport, nie ingeruje w dźwięk, odczytuje i wysyła. Tyle.

W obu przypadkach większe znaczenie ma DAC, gdzie pojawia się już tor analogowy.

Aaaaaaleeee.... Są tacy co słyszą śrubki którymi skręcony jest klocek. Tak że ten...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się.

Zostało to niejednokrotnie wyjaśnione i zaprezentowane na przykładach.

Tak ma to znacznie. I to dość spore.

Zacznijmy od podstaw

11 godzin temu, Vaaldus napisał:

pomijam dyskusje wyższosci coaxial/optyk

Czemu? Skoro to wyjście cyfrowe z 0,1 kami jak myśli większości to tutaj także różnicy być nie powinno a jest.

Także pomiedzy samymi odtwarzaczami sieciowymi jest znaczna różnica. I w tym przypadku nie jest to puszka pandory. To jest bardzo łatwo udowodnić. Mało tego to zostało wyjaśnione i pokazane.

Także spore różnice są pomiędzy transportami CD.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu aferki z panem laboga czy jakoś podobnie, to tego typu materiały jakoś mnie nie przekonują. A w dodatku jeżeli ktoś nie potrafił nagrać z poziomem nie eksponującym (w efekcie końcowym) szumów własnych urządzenia rejestrującego

7 minut temu, Fafniak napisał:

A w dodatku jeżeli ktoś nie potrafił nagrać z poziomem nie eksponującym (w efekcie końcowym) szumów własnych urządzenia rejestrującego

przepraszam - to jest takie nagranie - wchodze pod stół i odszczekuję, przynajmniej częściowo, moją opinię o nagraniu. Ale wygląda na to że chyba rejestrator w niezbyt dobrym miejscu był ustawiony, bo tonalnie jest to zaburzone i chyba za uszy trochę poziom ciągniety 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. ParkOne, masz jakieś artykuły czy info o tym co piszesz do poczytania bo mnie to ciekawi?

S4Home, przypomniała mi się taka anegdota o Jasiu, który nauczył się na lekcję biologii wszystkiego o robaczkach. Pani wywołuje go do odpowiedzi i pyta go o Słonika. Na to Jasiu. Słonik ma trąbę podobną do robaczka, a robaczki to ....... :)

Po prostu nie o to mi chodziło i ten filmik nie odpowiada na moje pytanie. I właśnie dlatego napisałem, że pomijam dyskusję o wyższości coaxial nad optykiem, bo wiem, że to dyskusyjny temat, a mi chodziło o konkretną sprawę.

Podłączam streamer x za 300zł optykiem do wzmacniacza i streamer y za 10K pln też optykiem. Takie warunki, żadnych innych opcji - o taką sytuację mi chodziło. I czy w tych warunkach będzie różnica na Tidal HiFi dla przykładu. To samo źródło on-line, ten sam przewód optyczny, ten sam wzmacniacz, kolumny i sposób podłączenia.

Dokładnie to samo z CD - warunki te same, kable ten sam np coaxial, płyta CD ta sama i wszystko inne.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vaaldus napisał:

Podłączam streamer x za 300zł optykiem do wzmacniacza i streamer y za 10K pln też optykiem. Takie warunki, żadnych innych opcji - o taką sytuację mi chodziło. I czy w tych warunkach będzie różnica na Tidal HiFi dla przykładu. To samo źródło on-line, ten sam przewód optyczny, ten sam wzmacniacz, kolumny i sposób podłączenia.

I tak dalej mogą być różnice :D Co do ogólnej różnicy to trzeba jeszcze zadbać o kilka rzeczy tzn.

Czy obydwa streamery są "bit perfect" , czy zostały wyrównane SPL, czy ten optyki obsługują takie same przepustowości itd, jak sobie z takim sygnałem radzi dac np filtrowanie Jitter i czy to w ogóle jest słyszalne. Np przy wyjściu z TV często dostajemy słaby sygnał z różnych powodów. Przy streamerach nie powinno to mieć miejsca.

Istnieje dosyć dokładny sprzęt pomiarowy, który potrafi na prawdę dokładnie wychwycić różnice tylko pytanie czy bardzo zależy na tych różnicach i czy masz słuch jak nietoperz :

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/does-quality-of-coax-input-matter-for-dacs.27259/

Ogólnie to wybierz coś czego wygodnie się obsługuje ,  zapewnia dostęp do muzyki w taki sposób w jaki lubisz słuchać, da się podłączyć do zewnętrznego DAC, jest jakościowo wykonane, podoba Ci się itd. Nie oczekuj ogromnych różnić po podłączeniu do tego samego DAC.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vaaldus napisał:

Podłączam streamer x za 300zł optykiem do wzmacniacza i streamer y za 10K pln też optykiem. Takie warunki, żadnych innych opcji - o taką sytuację mi chodziło. I czy w tych warunkach będzie różnica na Tidal HiFi dla przykładu. To samo źródło on-line, ten sam przewód optyczny, ten sam wzmacniacz, kolumny i sposób podłączenia.

Na Twoim miejscu pomyślałbym o innej kwestii. Aby połączyć cyfrowo streamer z Rotelem, to ten streamer musi mieć DACa. Ale wówczas ominiesz DACa w Rotelu, który obsługuje MQA (jeśli Ci na tym zależy).  Chyba że myślisz o takim optyku z przejściówką na 3,5 mm. (Tak można podłączyć np. Google Audio Cast).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mkk napisał:

Cos Ci sie pomerdało, żeby połączyć cyfrowo streamer z Rotelem streamer nie musi mieć DACa

Dokładnie tak, planuję ominąć DAC-a w streamerze łącząc go cyfrowo.

Po tych krótkich dywagacjach, okazuje się, że muszę połączyć streamer ze wzmacniaczem przez coaxial bo dwa optyki we wzmacniaczu będą zajęte przez TV i konsolę, które mają tylko wyjście cyfrowe optyczne.

Więc w zasadzie najtańsze streamery odpadają w większości bo mają jedynie optyczne wyjście. Jak już coś ma coaxial out, to brak złącza Ethernet. I tak dochodzę do  przedziału 1300- 2200 i następujących opcji:

Yamaha NP-S303 1300pln.

Yamaha WXC-50 1700pln

NuPrime Omnia WR-1 1900pln

Bluesound Node 2200 pln

Mama już dwa urządzenia MusicCast w domu, cena yamaha najniższa, więc to prawdopodobny wybór.

Pytanie dotyczące połączenia Koaksjalnego cyfrowego. Czy jak wpadną mi w ręce pliki 32 bit/384 kHz i będę na wyżej wymienionych streamerach chciał je odtworzyć z mojego NAS to będą do mojego Rotela A14 dostarczone we właśnie takiej częstotliwości próbkowania przez streamery? To samo tyczy się streamingu z NETu w wysokiej jakości na przyszłość bliższą lub dalszą. Pytam, nawet nie dlatego, że tego potrzebuję - moje ucho zadowoli jakość CD. Natomiast lubię zabawę, próbowanie nowych rzeczy i chętnie kiedyś sprawdzę moje uszy jak mi takie nagrania wpadną w ręce, stąd moja ciekawość.

Jakieś inne sugestie do wyżej wymienionych urządzeń?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vaaldus napisał:

Po tych krótkich dywagacjach, okazuje się, że muszę połączyć streamer ze wzmacniaczem przez coaxial bo dwa optyki we wzmacniaczu będą zajęte przez TV i konsolę, które mają tylko wyjście cyfrowe optyczne.

Dźwięk z konsoli wychodzi też kablem hdmi do telewizora, a z telewizora do amplitunera już po optyku. Tym samym nie musisz korzystać z połączenia optycznego bezposrednio z konsolą. 

Jedynie problemem może być (ale nie musi) opóźnienie dźwięku, co w niektórych grach ma duże znaczenie. 

Sprawdź takie połączenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

32 bit/384 kHz

takie rzeczy  to tylko przez USB.

 

Faktycznie. Zerknąłem w instrukcji Rotela i przez wejście cyfrowe max 24bit/192 khz. Thx.

19 minut temu, Maliik napisał:

Dźwięk z konsoli wychodzi też kablem hdmi do telewizora, a z telewizora do amplitunera już po optyku. Tym samym nie musisz korzystać z połączenia optycznego bezposrednio z konsolą. 

Jedynie problemem może być (ale nie musi) opóźnienie dźwięku, co w niektórych grach ma duże znaczenie. 

Sprawdź takie połączenie. 

Już próbowałem tego i nie działa. Nie wiem czy tak by design czy jakiś problem, niestety nie mogę ustawić wyjścia optycznego w TV przy podłączeniu konsoli. Najpierw myślałem, że to wina użycia portu zwrotnego HDMI eARC, ale zmiana konsoli na inne HDMI nie pomogło. Dźwięku brak w takiej konfiguracji. Nie wiem czy to problem mojego TV czy takie przekazanie dźwięku z HDMI do optyka przez TV jest możliwe generalnie. W każdym razie u mnie to nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Vaaldus napisał:

Już próbowałem tego i nie działa. Nie wiem czy tak by design czy jakiś problem, niestety nie mogę ustawić wyjścia optycznego w TV przy podłączeniu konsoli. Najpierw myślałem, że to wina użycia portu zwrotnego HDMI eARC, ale zmiana konsoli na inne HDMI nie pomogło. Dźwięku brak w takiej konfiguracji. Nie wiem czy to problem mojego TV czy takie przekazanie dźwięku z HDMI do optyka przez TV jest możliwe generalnie. W każdym razie u mnie to nie działa.

Trochę dziwne. Może coś w ustawieniach konsoli? 

W każdym razie jak próbowałeś i nie działa to spróbuj inaczej. Co jest źródłem obrazu dla Twojego TV? Pewnie jakiś dekoder sat? Może tam jest wyjście coaxial i wtedy nie bedziesz musiał podpinać tv do wzmacniacza, a wystarczy dekoder bezposrednio do wzmacniacza.

Inna możliwość. Kup jakiś jeden z tańszych streamerów, który ma wyjscia analogowe i optyczne (Audio Pro Link 1 albo ieast m30 pro) podłącz do wzmacniacza i sprawdź czy słyszysz różnice między analogiem a optykiem. Jeśli nie słyszysz różnicy to problem rozwiązany i zostawiasz streamera podłączonego analogowo. Jeśli usłyszysz różnice to może okazać się, że dźwięk po analogu lepiej Ci pasuje i znów problem z głowy. Jeśli jednak dźwięk optykiem będzie Ci bardziej pasował to można jeszcze pomysleć o prostym urządzeniu: https://www.swiatkabli.pl/pl/p/TOSLINK-switch-3x1-SPDIF-rozdzielacz-optyczny-/187?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=5173563009&gclid=EAIaIQobChMIt-S46MiL9AIVjNSyCh1lPAHXEAQYDSABEgJVEvD_BwE

 

Innych pomysłów nie mam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo changed the title to Streamer sieciowy, odtwarzacz CD - sposób podłączenia do wzmacniacza a jakość dźwięku.
10 minut temu, Maliik napisał:

Trochę dziwne. Może coś w ustawieniach konsoli? 

W każdym razie jak próbowałeś i nie działa to spróbuj inaczej. Co jest źródłem obrazu dla Twojego TV? Pewnie jakiś dekoder sat? Może tam jest wyjście coaxial i wtedy nie bedziesz musiał podpinać tv do wzmacniacza, a wystarczy dekoder bezposrednio do wzmacniacza.

Inna możliwość. Kup jakiś jeden z tańszych streamerów, który ma wyjscia analogowe i optyczne (Audio Pro Link 1 albo ieast m30 pro) podłącz do wzmacniacza i sprawdź czy słyszysz różnice między analogiem a optykiem. Jeśli nie słyszysz różnicy to problem rozwiązany i zostawiasz streamera podłączonego analogowo. Jeśli usłyszysz różnice to może okazać się, że dźwięk po analogu lepiej Ci pasuje i znów problem z głowy. Jeśli jednak dźwięk optykiem będzie Ci bardziej pasował to można jeszcze pomysleć o prostym urządzeniu: https://www.swiatkabli.pl/pl/p/TOSLINK-switch-3x1-SPDIF-rozdzielacz-optyczny-/187?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=5173563009&gclid=EAIaIQobChMIt-S46MiL9AIVjNSyCh1lPAHXEAQYDSABEgJVEvD_BwE

 

Innych pomysłów nie mam. 

Ustawienia konsoli sprawdzałem i przestawiałem na HDMI z optycznego. to zdecydowanie sprawa z TV bo jak mam uruchomionego netflixa to spokojnie wybieram wyjście optyczne PCM, jak przełączam na HDMI to już nie mam tej opcji, jest HDMI jako audio i nie do zmiany. Dekodera nie mam. Żadne przejściówki i przełączniki nie wchodzą w grę. Dziękuję za podpowiedzi, niemniej myślę, że zdecyduję się na któryś z powyższych streamerów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś u mnie nie tak z tym optykiem w TV. To stara plazma panasonica z 2012 roku. Nawet przy netflixie jak idzie prosto z TV do wzmacniacza to czasem po włączeniu TV coś nie łapie i muszę wejść w ustawienia TV, wybrać optyczne PCM (choć już jest wybrane) i wtedy załapie. Na szczęście to TV w moim gabinecie, więc do zniesienia, bo większość czasu będzie tu grało stereo.

Trochę mi się nie chce nosić sprzętów, ale jak mnie kiedyś najdzie to spróbuję z drugim TV.

4 godziny temu, Vaaldus napisał:

...I tak dochodzę do  przedziału 1300- 2200 i następujących opcji:

Yamaha NP-S303 1300pln.

Yamaha WXC-50 1700pln

NuPrime Omnia WR-1 1900pln

Bluesound Node 2200 pln

...

Jakieś inne sugestie do wyżej wymienionych urządzeń?

Wracając do meritum, ktoś coś podpowie? Funkcjonalnie Bluesound Node wymiata, ale sam nie wiem, czy pójść po taniości, czy po 'potencjalnej' jakości i wielofunkcjonalności bluesounda za solidną kasę....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Vaaldus napisał:

Wracając do meritum, ktoś coś podpowie? Funkcjonalnie Bluesound Node wymiata, ale sam nie wiem, czy pójść po taniości, czy po 'potencjalnej' jakości i wielofunkcjonalności bluesounda za solidną kasę....

Musisz rozstrzygnąć kwestię, od której zacząłeś. Odpowiedz sobie na pytanie czy drożej znaczy lepiej jakościowo czy tylko funkcjonalnie. Potem będzie można coś radzić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Vaaldus napisał:

Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. ParkOne, masz jakieś artykuły czy info o tym co piszesz do poczytania bo mnie to ciekawi?

Nie mam niestety.
To co może być nie tak w torze cyfrowym to jitter i zła obsługa korekcji błędów. Ale ciężko mi sobie wyobrazić dzisiejszy sprzęt audio który nie implementuje tego poprawnie, przecież to są problemy znane kilkadziesiąt lat :D 

Najlepiej by było żebyś sam spróbował czy słyszysz różnicę w torze cyfrowym, bo w abnalogu na bank usłyszysz.
Nie znamy reszty twojego toru, więc ciężko też konkretnie powiedzieć czy inwestycja w coś droższego ma sens.

Co do wyboru to musisz zdecydować czy wolisz wygodę i święty spokój (node, cxnv2 i inne trochę droższe) czy taniość i wieczną zabawę (jakieś wynalazki z kaprysami, raspberry, yamaha, denon, airplay, bubbleUpnp itd).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PorkOne napisał:

Co do wyboru to musisz zdecydować czy wolisz wygodę i święty spokój (node, cxnv2 i inne trochę droższe) czy taniość i wieczną zabawę (jakieś wynalazki z kaprysami, raspberry, yamaha, denon, airplay, bubbleUpnp itd).

Nie zgodzę sie z Tobą. Użytkuję Yamahe, użytkowałem wcześniej inne modele i nie poznałem ich kaprysów ani nie miałem z nimi problemów. MusicCast uważam za rewelacyjny wynalazek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...