Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe aka monitory do KD i muzyki.


Jasiek88

Recommended Posts

Dzień dobry,

Szukam propozycji kolumn podstawkowych głownie przeznaczaniem do kina domowego ale też i do muzyki na spokojnie. Kolumny jakie już posiadam to heco music style 200, klipsch rp-150 i to z nimi będę porównywał przyszłe nabytki w skrócie klipsch fajny ale zbyt ostry na górze natomiast heco już trochę mi się znudziły... :) chciał bym wskoczyć level wyżej ale wyraźnie zauważalny level wyżej. Obawiam się że może mi w tym przeszkodzić amplituner Onkyo RZ810(końcówka mocy/wzmacniacz z main in jest gdzieś tam z tyłu głowy) lecz nie chciał bym go wymieniać elektronika w dzisiejszym czasie jest zbyt droga... i trochę robiona na wariata.

Szukam kandydatów w cenie około ~4000zł max za same monitory, moim aktualny typ to ELAC Carina BS243.4 ale czy to dobry kandydat...? jestem otwarty na propozycje. Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje jednak że tak powiem "rzadkie" i wyżej półkowe konstrukcje nie są w moim polu widzenia ponieważ monitory potrzebuje cztery i do tego centralny. Dam przykład co z tego że uda mi się kupić jakieś starsze sonus faber warte 10tys cennikowo jak nie będę w stanie kupić centralnego bo brak dostępności lub kosmiczna cena.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jasiek88 napisał:

Dzięki za propozycje jednak że tak powiem "rzadkie" i wyżej półkowe konstrukcje nie są w moim polu widzenia ponieważ monitory potrzebuje cztery i do tego centralny. Dam przykład co z tego że uda mi się kupić jakieś starsze sonus faber warte 10tys cennikowo jak nie będę w stanie kupić centralnego bo brak dostępności lub kosmiczna cena.

Centralny nie musi być tej samej firmy ani tej samej linii co fronty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Ja takie eksperymenty robię cały czas. Jakoś nigdy nie odczułem niespójności

@Jasiek88 A u mnie jeszcze większy kontrast ! Ważne by ten centralny był naprawdę dobry. U mnie gra Dali Grand Vocal , swego czasu rozglądałem się za nowym , ot taki kaprys, ale branża napisała mi ..... żebym lepiej został przy tym co mam :) 

Posłuchaj kolegi Seby , dobrze prawi .

20201231_121420.jpg

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będziesz miał problemu ze znalezieniem lepszych kolumn, ale proponowałbym ci wcześniej ich posłuchać przed zakupem. Z naszej oferty możemy ci zaproponować monitory Focal Aria 906, Dynaudio Emit 20, czy Pylon Audio Diamond Monitor 18, oczywiście mamy ich w ofercie znacznie więcej. Zapraszam do kontaktu i na bezpłatny odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, engajner napisał:

Dlaczego nie musi być z tej samej serii?

Jeżeli będziesz miał oddzielną salkę kinową , to jestem za jednolitym zestawem kolumn , procesorem i końcówkami mocy. Jak tworzysz KD w pokoju użytkowym to raczej nie usłyszysz dużej lub żadnej różnicy. Ważne by dobrze odtwarzał dialogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak byś napisał że jeden uj jaki zestaw kolumn kupisz bo wszystko jedno i to samo jeden i ten sam dźwięk/barwa, z kolumny centralnej nie leci tylko głos ludzi/mowa w ścieżce centralnej dzieje się tak samo dużo aukcji jak i w głośnikach lewych/prawych. Więc nie trudno się domyśleć że jak będzie akcja z przejściem dźwięku z centralnego na lewy/lewy tył lub odwrotnie będzie słychać różnicę w barwie.

Miałem tak zestawione heco 900 z klipschem rp450c na początku wow jak zajebiście... a po roku klipscha rp450c wyleciał i wstawiłem heco 200 jako centralny, gra to 100% razy lepiej. Jak widać okazało się to za zbyt skrajnym połączeniem.

  

Dnia 11.11.2021 o 12:51, seba3002 napisał:

Ja takie eksperymenty robię cały czas. Jakoś nigdy nie odczułem niespójności

No widzisz to oznacza tylko jedno cały czas ci gra nie tak jak trzeba skoro non stop kombinujesz.

 

 

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie akustyczne, wizualnie by mi się nie podobało mieć głośniki każde z innej parafii. Gust każdy ma swój, ale osobiście  nie trawię takich rozwiązań. Ponadto idealna dla kina jest aranżacja gdy każda kolumna jest identyczna, bo w profesjonalnym układzie nie ma czegoś takiego jak wielkie fronty, poziomy center, małe surroundy itd. Większe kolumny zastosowane na przodzie to w kinie albo brak wiedzy, albo kompromis by w ramach jednego zestawu słuchać także muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiek88 napisał:

To tak jak byś napisał że jeden uj jaki zestaw kolumn kupisz bo wszystko jedno i to samo jeden i ten sam dźwięk/barwa, z kolumny centralnej nie leci tylko głos ludzi/mowa w ścieżce centralnej dzieje się tak samo dużo aukcji jak i w głośnikach lewych/prawych. Więc nie trudno się domyśleć że jak będzie akcja z przejściem dźwięku z centralnego na lewy/lewy tył lub odwrotnie będzie słychać różnicę w barwie.

Miałem tak zestawione heco 900 z klipschem rp450c na początku wow jak zajebiście... a po roku klipscha rp450c wyleciał i wstawiłem heco 200 jako centralny, gra to 100% razy lepiej. Jak widać okazało się to za zbyt skrajnym połączeniem.

  

No widzisz to oznacza tylko jedno cały czas ci gra nie tak jak trzeba skoro non stop kombinujesz.

 

 

No właśnie. Przetestowałeś, nie odpowiada Ci to, ok. Zestaw set oparty o kolumny tej samej marki 🙂

 

1 godzinę temu, Butler napisał:

w profesjonalnym układzie nie ma czegoś takiego jak wielkie fronty

Ilu z nas ma "profesjonalne uklady" 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, seba3002 napisał:

Ilu z nas ma "profesjonalne uklady" 😉

Nieważne, ale trzeba wiedzieć jakie środki należy przedsięwziąć by zrealizować cel posiadania kina które grać będzie tak jak powinno, wzór do którego powinniśmy dążyć. Jest cała masa błędów instalacyjnych wynikających z wielu przyczyn. Poczynając od tragicznych projektów mieszkań/domów zupełnie pomijających poprawną aranżacje AV, meble, szafki, komody "RTV" które do RTV zupełnie się nie nadają, ignorowanie akustyki pomieszczeń przez stosowanie wszechobecnego betonu architektonicznego, kamienia, szkła, kominków... Ze świecą szukać domu w którym architekt prawidłowo zaplanował miejsce do rozrywki, a instalator głośników nie musi kombinować jak rozmieścić kolumny. Na drugim końcu to błędy samego rozmieszczenia głośników, jeden stawia beznadziejnie pod kątem dźwięku ale tam gdzie mu żona pozwoli, drugi gdzieś przy samej głowie bo sofa pod ścianą, trzeci surround gdzieś pod sufitem bo mu się tak wydaje że będzie najlepiej. A wystarczy tylko uzgodnić z projektantem jaki system chcemy np. 5.1.2, dać linka do pliku .PDF ze strony Dolby gdzie jest opisane prawidłowe rozmieszczenie głośników, nie stosować wszędzie w wykończeniu twardych materiałów i mamy 80% sukcesu. To czy kolumna podłogowa czy monitor na półkę to już zupełnie drugorzędna sprawa, szczególnie do kina gdzie pasmo głośników dookólnych jest obcinane poniżej 80Hz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

A wystarczy tylko uzgodnić z projektantem jaki system chcemy np. 5.1.2, dać linka do pliku .PDF ze strony Dolby gdzie jest opisane prawidłowe rozmieszczenie głośników, nie stosować wszędzie w wykończeniu twardych materiałów i mamy 80% sukcesu. 

A jeśli ktoś kupuje mieszkanie w bloku, i do tego np z drugiej ręki? To z kim ma uzgodnić dobór materiałów 😝. Kolego, przypuszczam, że 80% z nas mieszka w blokowiskach, większość ma dość ograniczony budżet i podchodzi to tego jako dodatek do TV a nie nadrzędny cel. Tak jak pisze @tomek4446,  masz warunki, budżet i chęci - buduj kino w  domu, w innych przypadkach raczej można mówić tylko o zabawę w "kino domowe". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak kupujesz nowe w stanie deweloperskim? Chyba można je jakoś urządzić z nie tracąc na funkcjonalności AV, a zachowując zdrowy rozsadek by nie wygladało jak jaskinia. Wiadomo że wszędzie niezbędne są kompromisy. Kupujesz używane to często i tak urządzasz je od nowa, chyba że faktycznie wszystko już tip-top pod klucz.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

To z kim ma uzgodnić dobór materiałów

A w czym problem? Tylko beton, tynk albo tapeta? Co za problem wykorzystać do wykończenia coś innego, coś co dobrze wygląda, a umożliwi odsłuch na zupełnie innym poziomie? W tych czasach by zrobić kino to na sam sprzęt trzeba wydać 6-7 tysięcy i to w wersji zupełnie podstawowej. Nie rozumiem jak można pominąć pozostałe aspekty które tworzą całość i liczyć że Dirac, Audysey itp. będzie remedium na wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Butler napisał:

A w czym problem? Tylko beton, tynk albo tapeta? 

Powiedz mi kolego, remontowałeś kiedyś mieszkanie? Ja owszem. O ile ścianki działowe możesz sobie burzyć (o ile dostaniesz na to zgodę) o tyle ściany nośne (beton) raczej trudno zmienić. Także pole manewru pozostaje raczej wąskie. No i weź pod uwagę to, że naprawdę większości z nas do oglądania filmów domach, wystarcza w zupełności budzetowy zestaw i gotowa "akustyka". Ale jeśli masz receptę jak tanio i dobrze zaadoptować mieszkalny pokój na kinową salkę, chętnie poczytam jak to zrobić i chętnie też dowiem się ile taka zabawa kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, seba3002 napisał:

Powiedz mi kolego, remontowałeś kiedyś mieszkanie?

Hehe... Muszę odpowiadać? 😉 Niedługo skończę swoją jaskinie, układam teraz przewody w suficie.

18 minut temu, seba3002 napisał:

O ile ścianki działowe możesz sobie burzyć (o ile dostaniesz na to zgodę) o tyle ściany nośne (beton) raczej trudno zmienić. Także pole manewru pozostaje raczej wąskie.

Działa się w taki zakresie jakim można, zarówno finansowym jak prawno-wlasnosciowym. Ja mogę ingerować w swój dom do woli, ty musisz o wszystko pytać o zgodę a remont często ogranicza się do nowych paneli na podłodze i zmianie koloru ścian.

21 minut temu, seba3002 napisał:

...większości z nas do oglądania filmów domach, wystarcza w zupełności budzetowy zestaw i gotowa "akustyka".

Cóż, możesz pisać za siebie i sobie podobnych, ja mam inne podejście.

23 minuty temu, seba3002 napisał:

Ale jeśli masz receptę jak tanio i dobrze zaadoptować mieszkalny pokój na kinową salkę, chętnie poczytam jak to zrobić i chętnie też dowiem się ile taka zabawa kosztuje.

Jest pełno pomysłów by relatywnym niewielkim nakładem kosztów poprawić "zwykły" pokój w bloku na fajną salkę. Sufit podwieszany wypełniony wełną, boazeria, lamele ścienne, korek dekoracyjny, pianki dekoracyjne, gruba wykładzina zamiast gołej podłogi, nawet półka z książkami może wiele poprawić bez ingerowania w konstrukcję pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Butler napisał:

Jest pełno pomysłów by relatywnym niewielkim nakładem kosztów poprawić "zwykły" pokój w bloku na fajną salkę.

A możesz doprecyzować ? To co dla jednego będzie niewielkim nakładem kosztów, dla kogoś innego będzie majątkiem 😉

 

17 minut temu, Butler napisał:

Cóż, możesz pisać za siebie i sobie podobnych, ja mam inne podejście.

Dokładnie. Dlatego też nie narzucam swojego zdania. Masz możliwości, finanse i chęci - działaj. Nie masz - kup budżetowe KD, gorzej od TV na pewno nie zagra. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

A w czym problem?

W przypadku domu się zgodzę. Choć 99% projektów które codziennie widuję , nie uwzględnia przestrzeni dla KD , ba nawet powieszenie TV na wprost kanapy to wyzwanie.. W nowym budownictwie mieszkaniowym jest jeszcze gorzej , mamy wszędobylskie kuchnio- pokoje i ustawienie prawidłowe 5 kolumn i suba  jest nieosiągalne. W większości to co kupujemy jako KD to namiastka kina. Po za tym kino to wysoki poziom głośności , wtedy osiągamy najlepszy efekt. No i znowu , w domu jest to do osiągnięcia , w bloku nierealne . Byłem ostatnio na Bondzie , żałowałem , że nie wziąłem telefonu , ciekaw jestem ile dB SPL jest w sali kinowej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...