Skocz do zawartości

Ile można... trzeba... warto wydać na sprzęt audio?


RoRo

Recommended Posts

10 minut temu, Fafniak napisał:

Być może.

Ciężko mi dyskutować na ten temat bo z drugiej strony słyszalem też te droższe konstrukcje i czasem naprawdę potrafią zachwycić. Przykładem moze być kosmiczny meazalians czy mały szajs lampowy Fatman-a za chyba 1700 zł połączony z kolumnami triangla które kosztowały lata temu chyba 12 tysi a teraz ta seria zaczyna się od 19 tysięcy. A patrząc na ilość głośników to 34 tysie.

Dla mnie to był hajend i dzisiaj chciałbym mieć te kolumny.

I jakoś nie potrafię uwierzyć że kolumny za 5tkę dadzą porównywalny spektakl

 

Bo nie dadzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, misiek x napisał:

A moze coś z sensem a nie tylko żarciki ?

To miało sens - nie uważam że moje polskie 2,5mm2 brzmi źle... brzmi źle za to mnóstwo systemów które odsłuchiwałem z kablami wartymi więcej niż cały mój zestaw

Największy progres w mojej historii audio to DSP. Podchodziłem do tematu ze 20 lata temu, ale temat zdechł śmiercią naturalną ze względu na bardzo duża utratę jakości i zmulenie dźwięku po wpięciu jakiegokolwiek ówczesnego analogowego korektora.

Wrócił jakiś czas temu jak zauważyłem ze korekta niskie/wysokie w Chromecast Audio jest właściwie bez utraty jakości...

Aktualnie koryguje cyfrowo wyłącznie mody pomieszczenia na basie i nie wyobrażam sobie słuchania muzyki bez korekty. Jak posłucham gdzie indziej, wiedząc jak bas potrafi i powinien brzmieć mam niesmak - i to nawet przy drogich systemach u moich znajomych.

Więc uważam że warto zainwestować w pomiar pomieszczenia i rozsądne DSP

I zauważam że amatorskie zabawy z akustyką (na ucho, zgodnie z bajkami forumowymi itd), przynoszą więcej szkody niż pożytku....

 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia powiem tak , to jak sprzęt wygląda , to jak skonstruowany jest kabel , z jakich materiałów ,z jakich drewienek , jak top recenzenci o nim pisali - ma znaczenie dla niektórych ;) 

Sam sącząc różniaste alkohole , zwracam uwagę na wygląd butelki , niekiedy tuby , co tam napisane , jakie grafiki , kolor także wpływa na moje odczucia smakowe. Pijąc laphroaiga zanim wezmę łyk wiem ,że będzie szpitalnie (zielona butelka) , mimo iż ostatnio coś smak mi na niego się zmienił.
 

Wielu z Nas ogranicza pomieszczenie odsłuchowe , gdzie np. nie zmieścimy klipscha forte czy innych takich grubaśnych kolumn , czy też ogólnie przewymiarowanych , gdzie bas będzie kasować resztę pasma. Wtedy zaczynają się poszukiwania źródła,wzmaka,kabli bo brakuje tego czegoś (głębi,sceny,detalu).
Parę razy rozmawiałem z audiofilami posiadającymi grube sprzęty , nigdy nikogo nie wyśmiewali za to na czym słucha , natomiast radzili jakiś vintage w podobnym budżecie do sprzętu , czy ogólnie śmiali się ,że duża kasa nie jest gwarantem odpowiedniego zakupu. Zresztą historii jest wiele , majętniejsi ludzie kupują drogie sprzęty których nawet nie podpinają , mają ładnie wyglądać w 80-100m salonie ;) 

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

Więc uważam że warto zainwestować w pomiar pomieszczenia i rozsądne DSP

ost bawię się tym w subie , i robi sporą różnice :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę się zastanawiam, czy Kraft tak na powaznie. Czasami mam wrażenie, że się zgrywa, a czasem, że ma jakąś blokadę.

5 minut temu, marcinmarcin napisał:

Największy progres w mojej historii audio to DSP. Podchodziłem do tematu ze 20 lata temu, ale temat zdechł śmiercią naturalną ze względu na bardzo duża utratę jakości i zmulenie dźwięku po wpięciu jakiegokolwiek ówczesnego analogowego korektora.

Wrócił jakiś czas temu jak zauważyłem ze korekta niskie/wysokie w Chromecast Audio jest właściwie bez utraty jakości...

Aktualnie koryguje cyfrowo wyłącznie mody pomieszczenia na basie i nie wyobrażam sobie słuchania muzyki bez korekty. Jak posłucham gdzie indziej, wiedząc jak bas potrafi i powinien brzmieć mam niesmak - i to nawet przy drogich systemach u moich znajomych.

Bo masz kiepsko dobrane kolumny do pomieszczenia i kiepską akustykę.

U mnie dsd degradował brzmienie. Dsp jest proste w działaniu jak budowa cepa. Potwierdzają to wszyscy, którzy prawidłowo dobrali sprzęt.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

z moich prawie rocznych zabaw w bieganie z mikrofonem wynika że właśnie przy basie ma to sens i daje pozytywny skutek

zgadza się , wzbudzanie pomieszczenia nie jest przyjemne , natomiast wyrównanie pasma do 100Hz może zmienić mocno odbiór - co śmieszne wtedy także bas pojawia się w większej części pomieszczenia (nie wiem czemu ale pewnie mistrzowie od akustyki znają powód)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, audiowit napisał:

Bo masz kiepsko dobrane kolumny do pomieszczenia i kiepską akustykę.

U mnie dsd degradował brzmienie. Dsp jest proste w działaniu jak budowa cepa. Potwierdzają to wszyscy, którzy prawidłowo dobrali sprzęt.

Odwróce to całkowicie  - słuchałeś źle dobrane DSP.

Dopiero co mierzyłem system znajomemu po zmianie kolumn na mniejsze, teoretycznie bardziej dopasowane do pomieszczenia. Kolumny grają według producenta od 40Hz, a ma podbicie ponad 10dB na 34Hz... no niemożliwe :D prawie tak samo jak 3x większe paczki które miał wcześniej. Życzę też powodzenia w rozwiązaniu akustyki - ma pułapki w rogach, zrobione pierwsze odbicie, profesjonalna ścianka za kolumnami a 34Hz dudni jak.... 

No jedyna audiofilska możliwość to zmienić repertuar i nie grać kawałków co nisko schodzą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie widziałeś, a co najważniejsze nie słyszałeś u mnie zrobionej akustyki :)

Nie moje dsp, może było popsute :). Tomek, a Ty w niewiedzy żyjesz... No i tyle zachodu z mierzeniem było....

Myślisz, że ja tu teoretycznie pianę biję? Życzę Ci kiedyś żebyś posłuchał fajnej muzyki z fajnego sprzętu.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Nie moje dsp, może było popsute :). Tomek, a Ty w niewiedzy żyjesz... No i tyle zachodu z mierzeniem było....

miniDSP ma swoje ograniczenia - wpinasz go jako dodatkowy klamot, na dodatek nie ma aż tak dużych możliwości wpływania na korekty.

Najtrudniej włączyć DSP do toru, tak żeby mieć jak najmniejsze straty....

Przy ApoEqualizerze na PC nie słyszałem włączenia/wyłączenia Equalizera, Tidal w trybie Exclusive (pomijając APO) nie grał lepiej niz bez niego.

Ale Rme Adi daje mi mozliwość korekty wszystkich źródeł a na dodatek mam wszystko zintegrowane w jednym urządzeniu - dac, pre i DSP (ponownie włączając w Adi Equalizer/DSP pilotem i wyłączając go nie słyszę najmniejszej utraty jakości).

Ja koryguje wyłącznie zakres do 150Hz, zdejmując z górek, nie ruszając dołków i to oddzielnie dla obu kolumn mimo że w teorii bas jest niekierunkowy. 

Przyznaje że korekta wyższych zakresów coś mi nie leży.... nie podobają mi się rezultaty, ale korekta basu - jak pisałem, nie ma opcji powrotu, dlatego też Adi zostaje u mnie jako finalny dac.

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, audiowit napisał:

Czyli nie widziałeś, a co najważniejsze nie słyszałeś u mnie zrobionej akustyki :)

Nie moje dsp, może było popsute :). Tomek, a Ty w niewiedzy żyjesz... No i tyle zachodu z mierzeniem było....

Czy jest gdzieś fotka na forum Twojego pomieszczenia i systemu?  Ewentualnie można prosić o takową?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kaczadupa napisał:

Jakie masz paczki w każdym systemie, jeżeli można wiedzieć. Te Kudosy ze zdjęcia to jakiś obecnie produkowany model? Fajnie zrobiony pokoik, zdecydowanie ładny.

Trochę pieniążków chyba na te zabawki wydałeś :)

Kef 107, Yb Illuminatus i Kudos super20. Kudosy są produkowane. Mam też inne kolumny :) czekają na swoją kolej lub nie mam serca ich sprzedać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wątek choć szkoda że najwięcej piszą Ci, którzy mało dobrego hifi słyszeli i ciężko im uwierzyć że każdy element toru ma znaczenie. Można się śmiać z kabli za miliony czy elektroniki za pierdyliony ale skoro kogoś na to stać i wydaje własne środki to jego sprawa. Nie jestem wielkim fanem kupowania bardzo drogich kabli ale prawda jest taka że jak ma się dobrze dobrany rozdzielczy system to każda zmiana elementów toru jest odczuwalna i zauważalna. Dlatego dla niektórych Spotify i Tidal gra tak samo. Widocznie więcej wymagam od dobrego stereo. Po prostu na pewnym poziomie każda zmiana na plus nie kosztuje dodatkowych paru % wartości tylko często podwaja lub nawet lepiej ;) . Każdy ma po trochu rację ale pisanie że za kilka tysięcy PLN można mieć świetne granie to trochę zaklinanie rzeczywistości, moim zdaniem oczywiście :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, audiowit napisał:

No właśnie tu jest taki klimat, że doskonale rozumiem ludzi nieudzielajacych się z dobrym sprzętem. Po co później się wykłucać, tłumaczyć.

Kolego Witoldzie, ale przecież to nie jest forum audio hi-end. Ba, nie ma tutaj nawet zakładki Hi-end. Każdy ma prawo wypowiadać się i pisać o swoich spostrzeżeniach. Problem wg mnie leży gdzie indziej. Każda z grup na siłę stara się przekonać drugą stronę do swoich racji. Kablarze - antykablarzy. Bogaci - tych mniej zamożnych. Jaki jest tego cel - nie wiem i raczej się nie dowiem. Są pewne oczywistości w świecie audio i ogólnie w naszym piękny świecie, z którymi ciężko polemizować jak choćby ten prosty fakt, że przyrost jakości wiąże się ze wzrostem ceny (na ogół), ale co ma zrobić szaraczek, który tej kasy nie ma? Nie słuchać? Nie wypowiadać się? Powtórzę jeszcze raz - padła wcześniej propozycja podawania komponentów z określonych przedziałów cenowych. Pytam więc- czy ktoś dysponujący 5k PLN nie złoży czegoś co będzie mogło cieszyć jego uszy ? Czy ma odpuścić i pójść się upić z rozpaczy za te pieniądze? 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adi777 napisał:

Każdego stać. Tylko trzeba jednego - Zmień pracę, weź kredyt :D

To jest to co pisałem wcześniej. Priorytety. Stać mnie na dużo lepsze audio, tylko po co? Bez aranżacji akustycznej, to bezsens. Wg. mojej żony kasa na Akustyka to wyrzucone pieniądze, więc przestałem walczyć. Cenię sobie spokój.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, audiowit napisał:

Seba, powiem Ci tak. Każdy, kto choć trochę liznoł dobrego audio wyczuje z kim rozmawia.

Nie odbierz tego za złośliwość ale ja też wyczuwam z kim rozmawiam. Ciebie Audiowit wyczuwam jako doświadczonego audiofila. Wyczuwam też Ciebie jak byś zawsze dawał innym do zrozumienia, że mają wszystko do dupy (choćby nie wiem jak się starali) I tylko Ty masz dobrze. 

Ten wątek, jak mniemam powstał żeby podpowiedzieć innym jak się w tym poruszać. Większość ludzi tutaj gra na sprzętach ze średniej półki, nie wszyscy jadą na hajendzie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...