Skocz do zawartości

Ile można... trzeba... warto wydać na sprzęt audio?


RoRo

Recommended Posts

Dnia 11.11.2021 o 21:22, RoRo napisał:

Trzeba wydać tyle, by dźwięk nas zadowolił.

To wszystko zależy. Generalnie są dwa kryteria:

- zasobność portfela - to podstawa. Wyżej dupy nie podskoczysz;

- własne preferencje co do jakości brzmienia, czyli każdy z nas ma indywidualnie ustawioną poprzeczkę.

W mojej ocenie prawdziwe granie zaczyna się gdzie od 50 tyś. zł za każdy element systemu czyli min. 150 tysi za system plus okablowanie - 10-30% wydanej kwoty, choć z kolei wydawanie więcej niż 40% uważam za absurd. Już lepiej wtedy pomyśleć o lepszym elemencie w systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Melo-man napisał:

W mojej ocenie prawdziwe granie zaczyna się gdzie od 50 tyś. zł za każdy element systemu czyli min. 150 tysi za system plus okablowanie - 10-30% wydanej kwoty, choć z kolei wydawanie więcej niż 40% uważam za absurd. Już lepiej wtedy pomyśleć o lepszym elemencie w systemie.

Dla zabawy forumowej mógłbyś podać taki zestaw "marzeń" za 150tyś ? Mój to tak ~1/3 tej kwoty bez rabatów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dobre. Naprawde dobre 👍

Miałem urządzenia za 20-40 tysięcy i niestety wciąż nie grały tak jakbym do końca chciał. Dopiero, a raczej niestety droższe urządzenia zaczęły grać tak jakby tego oczekiwał. To są moje doświadczenia i to jest moja opinia. Tak mam po prostu ustawioną poprzeczkę. Nie rozumiem skąd ten sarkazm.

Pewnie inny zadowoli się system za 1/3 tej ceny i będzie równie zadowolony, inny będzie musiał milion i więcej, a być może i wtedy będzie mu coś niepasowało.

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Dla zabawy forumowej mógłbyś podać taki zestaw "marzeń" za 150tyś ? Mój to tak ~1/3 tej kwoty bez rabatów ;) 

Mogę. 😉 Mój zestaw. 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, seba3002 napisał:

Hmmm, to ja jutro biorę 100k kredytu. Są jakieś promocje w moim banku, może się uda. A czy taki system za 100-150k można stawiać w zwykłym salonie, w mieszkaniu w bloku? 

Do takiego systemu musisz wybudować dom za 1mln+ ;) nie wyobrażam sobie inaczej by np. w 10m^2 coś takiego zmontować

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Melo-man napisał:

W mojej ocenie prawdziwe granie zaczyna się gdzie od 50 tyś. zł za każdy element systemu czyli min. 150 tysi za system plus okablowanie - 10-30% wydanej kwoty, choć z kolei wydawanie więcej niż 40% uważam za absurd. Już lepiej wtedy pomyśleć o lepszym elemencie w systemie.

Wszystko fajnie ale spore uproszczenie rzucić jakąś okrągłą kwotę bez podania jakiegokolwiek powodu skąd akurat taka się wzięła ;) . Tak trochę pustosłowiem wieje. Gdybyś chociaż napisał jakie sprzęty w tej kwocie zagrały u Ciebie tak dobrze byłoby bardziej merytorycznie. Jeśli ma się doświadczenie i pomysł na zestrojenie stereo z pomieszczeniem to za mniej też można...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Melo-man napisał:

własne preferencje co do jakości brzmienia, czyli każdy z nas ma indywidualnie ustawioną poprzeczkę.

W mojej ocenie prawdziwe granie zaczyna się gdzie od 50 tyś. zł za każdy element systemu czyli min. 150 tysi za system

 

15 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dobre. Naprawde dobre 👍

 

 

13 godzin temu, Melo-man napisał:

Miałem urządzenia za 20-40 tysięcy i niestety wciąż nie grały tak jakbym do końca chciał. Dopiero, a raczej niestety droższe urządzenia zaczęły grać tak jakby tego oczekiwał. To są moje doświadczenia i to jest moja opinia. Tak mam po prostu ustawioną poprzeczkę. Nie rozumiem skąd ten sarkazm.

To nie sarkazm. Nie zauważyłeś "👍"? 

Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad "przeszczepem" sprzetu z rynku PRO do domowego hi-fi. "Coś czuję" że raczej  "wejdę" w pro (nie stać mnie wydać minimum 150tys na audio), plus jakiś fajny pre na lampach. Tak wiec dziekuje za utwierdzenie mnie w swoich przyszłych działaniach.  Pozdr.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno tutaj dyskutować o ułamku osób które wydały jednorazowo 150- 200 tyś zł albo i więcej. Wyjątek nie stanowi reguły.

To że są takie osoby nie neguję ale czy jest to punkt odniesienia dla tych pozostałych 99%? Raczej nie.

Zatem poruszajmy się w poszukiwaniu, wymianach, zbieraniu doświadczeń w ramach "rozsądnych" kwot. To że nie posiadasz samochodu Porsche, nie znaczy że nie możesz mieć wyrobionego zdania o motoryzacji.

Z drugiej strony co to za frajda kupić jednorazowo hiend i mieć święty spokój...to jest nudne.

Nie żałuje dziesiątek, setek rożnych modeli sprzętu audio, które miałem - to mnie sporo nauczyło a i cyklicznie pojawia się jakiś nowy, ciekawy pomysł. Wszystkiego trzeba spróbować i kto wie może i przyjdzie czas na klocek za te 50 koła.

Podsumowując - jest ciekawie mimo generalnie braku posiadania klocków hiend.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, misiek x napisał:

Branża zaproponuje taki system za np. 200tys nowy z salonu a lepiej może zagrać taki kolegi Elektron6 za 20tys u niego w domu.

A teraz przeczytaj Twoj poprzedni z (godzina wczesniej)

 

1 godzinę temu, misiek x napisał:

Coraz bardziej mam ochotę zakończyć moją karierę 😂 na tym forum. Same wróżenie z wosku i fusów z herbaty Kilka lat temu było naprawdę merytorycznie.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

?🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, misiek x napisał:

No i ?

To moze wyjasnisz skoro juz tak piszesz...

 

2 godziny temu, misiek x napisał:

.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

Kogo masz na mysli piszac ludzie przesluchali 5 wzmacniaczy, a kogo masz na mysli "siedza po kilkadziesiat lat".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kubakk napisał:

nie wyobrażam sobie inaczej by np. w 10m^2 coś takiego zmontować

Ale kto mówił w ogóle tutaj o pomieszczeniu?

Ktoś założył wątek ile można/trzeba więc się wypowiadam. Nic więcej.

59 minut temu, misiek x napisał:

Dobrze wiecie że to zależy od bardzo wielu czynników. Branża zaproponuje taki system za np. 200tys nowy z salonu a lepiej może zagrać taki kolegi Elektron6 za 20tys u niego w domu.

Niestety jakość kosztuje. Z tym się chyba zgodzimy. Ale same pieniądze nie grają. Oczywistym jest że system musi być złożony z głową. Poszczególne elementy muszą się wzajemnie uzupełniać. Niwelować swoje wady i podkreślać pozytywy. Z doświadczenia wiem, że źle wychodzi łączenie elementów podobnie grających. Np. gęsto grający wzmacniacz z wypełnieniem powinien jako partnera mieć źródło bardzo przejrzyste, neutralne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, misiek x napisał:

Coraz bardziej mam ochotę zakończyć moją karierę 😂 na tym forum. Same wróżenie z wosku i fusów z herbaty Kilka lat temu było naprawdę merytorycznie.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

To były zaiste wspaniałe czasy. Wspominał o tych "złotych latach" niedawno @Fafniak. Kilku "guru" traktujących to hobby jak islamiści własną religię, i którzy tylko swoją "prawdę" uznawali za słuszną. Do dziś zresztą w wypowiedziach kilku osób pokutuje maniera, że tylko osoby, które przesłuchały "miliony zestawów i siedzą w tym od lat" mają prawo głosu. Dziwne to trochę i chyba właśnie najczęściej spotykane na forach o tematyce audio😐. Jak mniemam, wg Ciebie naigrywać mogą się tylko osoby z wieloletnim stażem i doświadczeniem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, muzofan napisał:

Wszystko fajnie ale spore uproszczenie rzucić jakąś okrągłą kwotę bez podania jakiegokolwiek powodu skąd akurat taka się wzięła ;) .

Nie prawda. Wskazywałem przecież, że tańsze elementy nie do końca grały tak jakbym chciał. Zgodzę się natomiast, że sama podana kwota jest w jakiś sposób  UMOWNA i jest to w jakiś sposób uproszczenie.

Ale wiem też jak potrafi grać sprzęt za 20-30 tyś. zł, i wiem, jak brzmi ten droższy.

Jeżeli mam być szczery to nie za bardzo rozumiem całego tego "zamieszania" co do mojej wypowiedzi. Macie inne zdanie - okej. Jeżeli może być taniej to ja to szanuję, jeżeli ma być drożej - to tylko pogratulować.

Poza tym - w audio jak nigdzie indziej sprawdza się przysłowie "lepsze wrogiem dobrego".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, misiek x napisał:

.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

44 minuty temu, misiek x napisał:

A. coś cię zabolało ? Tobie nic nie muszę wyjaśniać, kto inteligentny sam się domyślić lub doczyta 

Wiem kogo masz na myśli!

Jest jedna osoba bardzo sympatyczna od początku podróży w swiecie audio.

I chyba wypożyczyła ta osoba ok 5 wzmacniaczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, misiek x napisał:

Wracając do tematu.

Można wydać ile się chce .

Trzeba....nic nie trzeba, tylko można.

Warto tyle żeby być zadowolonym.

Bardzo dobrze powiedziane.

Wydajesz tyle na ile możesz sobie pozwolić

Miałem tą samą dyskusję ze znajomym który wydał dużo mniej na swój zestaw audio i który z uporem maniaka próbuje narzucić pojęcie że mój nie gra kilkukrotnie lepiej, mimo iż jest kilkukrotnie droższy....

Najzabawniejsze jest to że nigdy tak nie twierdziłem, a zgadzam się z założeniem że tańszy sprzęt może zagrać podobnie (szczególnie DIY+używana elektronika), tylko że ja nikomu do portfela nie zaglądam.

Kupujesz to na co cię stać bylebyś był zadowolony.

W audio moim zdaniem nie istnieje pojęcie "opłacalności" a stosunek cena/jakość jest bardzo bardzo bardzo umowny;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, misiek x napisał:

Naigrywać nikt z nikogo się nie powinien.

Bardzo słusznie. Dlatego tak bardzo cenię sobie (w większości) atmosferę panującą na tym forum. Bez zbytniego zadęcia i z dystansem. 

 

23 minuty temu, misiek x napisał:

Ważne że wypowiadali się w większości ludzie z doświadczeniem a takowe można zdobyć właśnie przez odsłuchanie iluś tam klocków. 

Ale ile tych klocków trzeba odsłuchać, żeby mieć doświadczenie? I jakie to powinny być klocki? Czy ktoś, kto słucha tylko budżetowych urządzeń nie ma prawa zabierać głosu? Czy ktoś kto słucha jedynie nowych urządzeń nie może doradzić czegoś sensownego innej osobie, która szuka właśnie takiego sprzętu? Audio, jest moim zdaniem, tak szerokim hobby, że nikt w ciągu swojego życia nie da rady ogarnąć wszystkiego. Fajne jest, kiedy osoby posiadające doświadczenie w jakimś wycinku naszego hobby potrafią doradzać a nie narzucać swoje zdanie. A i tak niestety często bywa 😏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, misiek x napisał:

Ps. Nikt chyba nie twierdzi że tylko Vintage gra,  ale czy dobre Vintage zagra lepiej od budżetowego nowego z salonu za kilka tys. Tu można podyskutować.

A nie rozbija się to wszystko przede wszystkim o gust, preferencje i być może wrażliwość na dźwięk 😏. I oczywiście o pieniądze 🙂. Kiedyś w rozmowie z kolegą Piotrkiem @nowy78 (który jest dla mnie niedoścignionym wzorem zachowania na forum ☺️) usłyszałem taką fajną rzecz, że być może słyszenie czy niesłusznie wiąże się właśnie z naszą wrażliwością (mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem 😛). Być może jest po prostu tak, że jedni są bardziej słyszący a inni mniej i w tym tkwi cały problem i stąd biorą się te wszystkie - za przeproszeniem - gównoburze🙂.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...