Skocz do zawartości

Ile można... trzeba... warto wydać na sprzęt audio?


RoRo

Recommended Posts

25 minut temu, Fafniak napisał:

I dla mnie dążenie do czegoś takiego jest bezcelowe, spalę się po drodze 

..i jakby na potwierdzenie tych słów link do moim zdaniem świetnego artykułu, pokazującego jaką mrzonką jest dążenie do tzw. dźwięku "naturalnego". Możemy co najwyżej dążyć do maksymalnie wiernego odtworzenia tego co zaprojektowano i zrealizowano podczas nagrania i wszystkich procesach po. Także, to, że tak słyszałeś fortepian, nie znaczy, że tak samo go odbierzesz w innym miejscu i innych warunkach.

https://audiophilestyle.com/ca/bits-and-bytes/realism-vs-accuracy-for-audiophiles-part-1-soundstage-r994/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, slaw0001 napisał:

..i jakby na potwierdzenie tych słów link do moim zdaniem świetnego artykułu, pokazującego jaką mrzonką jest dążenie do tzw. dźwięku "naturalnego". Możemy co najwyżej dążyć do maksymalnie wiernego odtworzenia tego co zaprojektowano i zrealizowano podczas nagrania i wszystkich procesach po. Także, to, że tak słyszałeś fortepian, nie znaczy, że tak samo go odbierzesz w innym miejscu i innych warunkach.

https://audiophilestyle.com/ca/bits-and-bytes/realism-vs-accuracy-for-audiophiles-part-1-soundstage-r994/

trochę urąbałeś mi pytanie, bo chciałem się spytać co to za realizacja była

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Drugie to mocniejsze wysunięcie kolumn do przodu

U mnie nie działało / Dali Grand/

2 minuty temu, Kraft napisał:

trzecie zatkanie ich portów BR. 

To też nie dało rezultatu / Dynavoice df-8 ; B&W 685 S2 /

4 minuty temu, Kraft napisał:

Wymianę kolumn, jak zapewne wiesz;;), też brałem pod uwagę.

Słuchałem Dali Grandów w pokoju 48 m2 bez adaptacji , zero dudnienia. Możesz się śmiać , ale z ciekawości poszedłem nawet do łazienki , która była obok pokoju by sprawdzić , czy bas nie napiep..... Nic , słychać było muzykę, nic się nie wzbudzało. Ja w łazience miałem koszmar bas najbardziej słyszalny :) Kolumny u kolegi ustawione prawie bez dogięcia , tez tak próbowałem i nic mi to nie dało. Można więc dobrać kolumny do pomieszczenia :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Asia napisał:

Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że nasze wybory audio mówią o nas więcej niż najlepszy test psychologiczny.

A to dopiero wierzchołek góry lodowej ;) ludzie mają po kilka pasji. Nie samym Audio "żyje człowiek".

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, audiowit napisał:

Hmmm, a może obecnie produkowane kolumny z małymi przetwornikami z dużym wychylem membrany i br mają napompowany bas?

To pytanie retoryczne.

Co znaczy napompowany? A jaki jest naturalny? Czy taki z subwoofera to napompowany? A może być tak zestrojony że będzie naturalny? Możesz rozwinąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, audiowit napisał:

Hmmm, a może obecnie produkowane kolumny z małymi przetwornikami z dużym wychylem membrany i br mają napompowany bas?

To pytanie retoryczne.

Ja przyznam szczerze że nie słuchałem jeszcze "słupków", które przy głośniejszym odsłuchu nie męczyłyby zmysłów ;) Fakt wszystkie wyglądały bardzo ładnie, przy niskich i średnich poziomach głośności grały nawet fajnie. Ja lubię jednak posłuchać sobie głośno i wtedy już było średnio. Posłuchałbym sobie chętnie zg z 15" na basie w papierze ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fafniak napisał:

Kiedyś już o tym gadaliśmy chyba. Energia fortepianu - słyszałeś kiedyś dobrze odtworzony? Tak ze masz wrażenie stania metr czy 2 metry od niego? 

ja tylko raz 

I dla mnie dążenie do czegoś takiego jest bezcelowe, spalę się po drodze 

A jak z reszta instrumentów i przedewszystkim wokalem? Chyba że mowa tylko o instrumencie pojedynczym. Bo jesli nagranie jest wykonane w taki sposob że "pierwsze skrzypce gra" wokal a instrumenty sa dodatkiem (czyli większość utworów) to podglosnienie i wydobycie pelnej skali np. Fortepianu nienaturalnie wyolbrzymi wokal. I to moze być bardziej nienaturalne niż fortepian czy kontrsbas w "mniejszej skali" ale za to z perfekcyjnym odbiorem wokalu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy jest odbiór utworu jako całości. Powinna być duża rozdzielczość systemu aby wszystkie składowe były wyczuwalne z dobrą separacją ale bez popadania w analityczność.  Jeżeli kontrabas, fortepian czy jakikolwiek inny instrument jest tłem a wokal głównym artystą to tak ma być. Jeżeli w utworze następuje solówka instrumentu to powinno czuć się moc i potęgę tegoż  instrumentu. Tak odbieram muzykę i do tego dążę w budowaniu swojego stereo 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adi777 napisał:

Właśnie, realizacje. Nie wydaje się Wam, że często ludzie kupujący drogi sprzęt audio zapominają o tym?

Czy nie jest tak, że tak naprawdę realizacja - płyta, plik, decyduje o końcowej jakości?

Dokładnie tak. :) Dodam, że realizacja może być kiepska na co najmniej kilka różnych sposobów. Można schrzanić sprawę na poziomie nagrania, miksu i masteringu i to też w różny sposób na każdym etapie. Więc, jak czytam, że jakiś system dobrze sobie radzi z kiepskimi realizacjami, to nie bardzo wierzę w ogólność tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, że nie ma recepty na konfiguracje do 5k czy 15k i wspaniały dźwięk. Było tu pare zestawów .. niestety, ale nikt nie pomyślał o kablach czy zasilaniu a to poważny błąd, piszecie o realizacji o źródłach, z jednej strony plik powinien być lepszy od płyty CD bo nie podlega kilku dodatkowym procesom potrzebnym do produkcji owej płyty z drugiej strony plik jest dziś robiony pod streaming, czyli podbity środek ze zduszoną dynamiką.

Tak więc wracamy do początku .... gra cały zestaw, nie zapominając o materiale źródłowym.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...