Skocz do zawartości

Ile można... trzeba... warto wydać na sprzęt audio?

RoRo

Recommended Posts

22 minuty temu, misiek x napisał:

No i ?

To moze wyjasnisz skoro juz tak piszesz...

2 godziny temu, misiek x napisał:

.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

Kogo masz na mysli piszac ludzie przesluchali 5 wzmacniaczy, a kogo masz na mysli "siedza po kilkadziesiat lat".

15 godzin temu, Kubakk napisał:

nie wyobrażam sobie inaczej by np. w 10m^2 coś takiego zmontować

Ale kto mówił w ogóle tutaj o pomieszczeniu?

Ktoś założył wątek ile można/trzeba więc się wypowiadam. Nic więcej.

59 minut temu, misiek x napisał:

Dobrze wiecie że to zależy od bardzo wielu czynników. Branża zaproponuje taki system za np. 200tys nowy z salonu a lepiej może zagrać taki kolegi Elektron6 za 20tys u niego w domu.

Niestety jakość kosztuje. Z tym się chyba zgodzimy. Ale same pieniądze nie grają. Oczywistym jest że system musi być złożony z głową. Poszczególne elementy muszą się wzajemnie uzupełniać. Niwelować swoje wady i podkreślać pozytywy. Z doświadczenia wiem, że źle wychodzi łączenie elementów podobnie grających. Np. gęsto grający wzmacniacz z wypełnieniem powinien jako partnera mieć źródło bardzo przejrzyste, neutralne.

2 godziny temu, misiek x napisał:

Coraz bardziej mam ochotę zakończyć moją karierę 😂 na tym forum. Same wróżenie z wosku i fusów z herbaty Kilka lat temu było naprawdę merytorycznie.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

To były zaiste wspaniałe czasy. Wspominał o tych "złotych latach" niedawno @Fafniak. Kilku "guru" traktujących to hobby jak islamiści własną religię, i którzy tylko swoją "prawdę" uznawali za słuszną. Do dziś zresztą w wypowiedziach kilku osób pokutuje maniera, że tylko osoby, które przesłuchały "miliony zestawów i siedzą w tym od lat" mają prawo głosu. Dziwne to trochę i chyba właśnie najczęściej spotykane na forach o tematyce audio😐. Jak mniemam, wg Ciebie naigrywać mogą się tylko osoby z wieloletnim stażem i doświadczeniem? 

3 godziny temu, muzofan napisał:

Wszystko fajnie ale spore uproszczenie rzucić jakąś okrągłą kwotę bez podania jakiegokolwiek powodu skąd akurat taka się wzięła ;) .

Nie prawda. Wskazywałem przecież, że tańsze elementy nie do końca grały tak jakbym chciał. Zgodzę się natomiast, że sama podana kwota jest w jakiś sposób  UMOWNA i jest to w jakiś sposób uproszczenie.

Ale wiem też jak potrafi grać sprzęt za 20-30 tyś. zł, i wiem, jak brzmi ten droższy.

Jeżeli mam być szczery to nie za bardzo rozumiem całego tego "zamieszania" co do mojej wypowiedzi. Macie inne zdanie - okej. Jeżeli może być taniej to ja to szanuję, jeżeli ma być drożej - to tylko pogratulować.

Poza tym - w audio jak nigdzie indziej sprawdza się przysłowie "lepsze wrogiem dobrego".

3 godziny temu, misiek x napisał:

.Ludzie którzy przesłuchali 5 wzmacniaczy w życiu pożyczonych z salonu mają coraz więcej do powiedzenia i naigrywają sie z kolegów co po kilkadziesiąt lat w tym siedzą.

44 minuty temu, misiek x napisał:

A. coś cię zabolało ? Tobie nic nie muszę wyjaśniać, kto inteligentny sam się domyślić lub doczyta 

Wiem kogo masz na myśli!

Jest jedna osoba bardzo sympatyczna od początku podróży w swiecie audio.

I chyba wypożyczyła ta osoba ok 5 wzmacniaczy

24 minuty temu, seba3002 napisał:

To były zaiste wspaniałe czasy. Wspominał o tych "złotych latach" niedawno @Fafniak. Kilku "guru" traktujących to hobby jak islamiści własną religię, i którzy tylko swoją "prawdę" uznawali za słuszną. Do dziś zresztą w wypowiedziach kilku osób pokutuje maniera, że tylko osoby, które przesłuchały "miliony zestawów i siedzą w tym od lat" mają prawo głosu. Dziwne to trochę i chyba właśnie najczęściej spotykane na forach o tematyce audio😐. Jak mniemam, wg Ciebie naigrywać mogą się tylko osoby z wieloletnim stażem i doświadczeniem? 

Naigrywać nikt z nikogo się nie powinien. Bez względu na doświadczeniu. To że było kilku guru ,to może i prawda ale nie o to chodziło. Ważne że wypowiadali się w większości ludzie z doświadczeniem a takowe można zdobyć właśnie przez odsłuchanie iluś tam klocków. 

20 minut temu, misiek x napisał:

Wracając do tematu.

Można wydać ile się chce .

Trzeba....nic nie trzeba, tylko można.

Warto tyle żeby być zadowolonym.

Bardzo dobrze powiedziane.

Wydajesz tyle na ile możesz sobie pozwolić

Miałem tą samą dyskusję ze znajomym który wydał dużo mniej na swój zestaw audio i który z uporem maniaka próbuje narzucić pojęcie że mój nie gra kilkukrotnie lepiej, mimo iż jest kilkukrotnie droższy....

Najzabawniejsze jest to że nigdy tak nie twierdziłem, a zgadzam się z założeniem że tańszy sprzęt może zagrać podobnie (szczególnie DIY+używana elektronika), tylko że ja nikomu do portfela nie zaglądam.

Kupujesz to na co cię stać bylebyś był zadowolony.

W audio moim zdaniem nie istnieje pojęcie "opłacalności" a stosunek cena/jakość jest bardzo bardzo bardzo umowny;)

21 minut temu, misiek x napisał:

Naigrywać nikt z nikogo się nie powinien.

Bardzo słusznie. Dlatego tak bardzo cenię sobie (w większości) atmosferę panującą na tym forum. Bez zbytniego zadęcia i z dystansem. 

23 minuty temu, misiek x napisał:

Ważne że wypowiadali się w większości ludzie z doświadczeniem a takowe można zdobyć właśnie przez odsłuchanie iluś tam klocków. 

Ale ile tych klocków trzeba odsłuchać, żeby mieć doświadczenie? I jakie to powinny być klocki? Czy ktoś, kto słucha tylko budżetowych urządzeń nie ma prawa zabierać głosu? Czy ktoś kto słucha jedynie nowych urządzeń nie może doradzić czegoś sensownego innej osobie, która szuka właśnie takiego sprzętu? Audio, jest moim zdaniem, tak szerokim hobby, że nikt w ciągu swojego życia nie da rady ogarnąć wszystkiego. Fajne jest, kiedy osoby posiadające doświadczenie w jakimś wycinku naszego hobby potrafią doradzać a nie narzucać swoje zdanie. A i tak niestety często bywa 😏

I tu się zgodzę , ale popatrz też z drugiej strony. Czy ironiczne wpisy że tylko vintage zagra są na miejscu?  Kto tak napisał ? ( chodzi o Vintage). Czy np. moje 10 letnie kolumny można uznać za Vintage ...chyba nie ?  Od jakiego wieku (lat) można już pisać o Vintage? Czy mój 28l etni wzmacniacz to Vintage?  Naprawdę nigdy tak o nim nie myślałem .

Ps. Nikt chyba nie twierdzi że tylko Vintage gra,  ale czy dobre Vintage zagra lepiej od budżetowego nowego z salonu za kilka tys. Tu można podyskutować.

1 minutę temu, Grzesiek202 napisał:

Serio i bez złośliwości - podpisuję się pod pytaniem. Kto ma prawo głosu? Czy ja, będąc początkującym mogę tylko czytać i nie komentować?

Każdy może pisać, ale najlepiej o tym co słyszałem czy porównywał a nie to co kolega szwagra przeczytał u ciotki 

1 minutę temu, misiek x napisał:

Ps. Nikt chyba nie twierdzi że tylko Vintage gra,  ale czy dobre Vintage zagra lepiej od budżetowego nowego z salonu za kilka tys. Tu można podyskutować.

A nie rozbija się to wszystko przede wszystkim o gust, preferencje i być może wrażliwość na dźwięk 😏. I oczywiście o pieniądze 🙂. Kiedyś w rozmowie z kolegą Piotrkiem @nowy78 (który jest dla mnie niedoścignionym wzorem zachowania na forum ☺️) usłyszałem taką fajną rzecz, że być może słyszenie czy niesłusznie wiąże się właśnie z naszą wrażliwością (mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem 😛). Być może jest po prostu tak, że jedni są bardziej słyszący a inni mniej i w tym tkwi cały problem i stąd biorą się te wszystkie - za przeproszeniem - gównoburze🙂.  

28 minut temu, Grzesiek202 napisał:

Czy ja, będąc początkującym mogę tylko czytać i nie komentować?

Oczywiście, że możesz. Czy ja tutaj pisałem inaczej?

18 minut temu, seba3002 napisał:

Być może jest po prostu tak, że jedni są bardziej słyszący a inni mniej i w tym tkwi cały problem i stąd biorą się te wszystkie - za przeproszeniem - gównoburze🙂.  

Nic nowego. Zawsze powtarzam, że audio to rzecz bardzo subiektywna.

Gust preferencje,oczywiście że tak  Ale trzeba posłuchać żeby wiedzieć naprawdę co nam odpowiada.  I nie chodzi otylko o kasę. Miałem bezpośrednio u siebie i porównywałem np. Hegla 200,Hegla300,Accuphase E450 i E370,wysoki model Moona kilka innych ....i co został kilka razy tańszy Sansui. Kilku moich kolegów którzy byli u mnie ,jedni bardziej osłuchanie inni bez zajawki audio też to potwierdzili, bez względu na gust. Jeżeli coś gra naprawdę lepiej ,to to słychać.

Odtwarzaczy CD miałem u siebie z 20szt albo i lepiej, został stary Meridian a nowy Esoteric K07 poszedł do nowego właściciela.

10 minut temu, Melo-man napisał:

Oczywiście, że możesz. Czy ja tutaj pisałem inaczej?

Tutaj akurat miałem na myśli @misiek x, który podał liczbę 5 wzmacniaczy, jako zbyt małą do zabierania głosu. No, ja do tej pory sprawdziłem dopiero z 10 modeli, więc zastanawiam się, czy to nie jest zbyt mało aby się odzywać na forum.

Edytowano przez Grzesiek202

54 minuty temu, misiek x napisał:

I tu się zgodzę , ale popatrz też z drugiej strony. Czy ironiczne wpisy że tylko vintage zagra są na miejscu?  Kto tak napisał ? ( chodzi o Vintage). Czy np. moje 10 letnie kolumny można uznać za Vintage ...chyba nie ?  Od jakiego wieku (lat) można już pisać o Vintage? Czy mój 28l etni wzmacniacz to Vintage?  Naprawdę nigdy tak o nim nie myślałem .

To jest dobre stwierdzenie. Mam 40 letni wzmacniacz i 25-30 letnie kolumny , czy to vintage ? Sprzęt bliżej tzw. krap-u , niż hiendu ;)