Skocz do zawartości

Ile można... trzeba... warto wydać na sprzęt audio?


RoRo

Recommended Posts

To nie jest az tak źle ...jeśli ceny ustalał portal A/S czyli Szwecja lub Dania no to tam wiadomo ceny jak i pkb jest x 4...zatem przekładając to na rynek polski podzielmy ceny przez 4. 

Na olx faktycznie można kupić wysokiej klasy sprzęt (vintage) za relatywnie mniejsze pieniądze nić tej samej klasy sprzęt nowy. Warto zobaczyć od środka wysokiej klasy wzmacniacz z lat 70, 80 tych. Teraz trzeba za taką robotę zapłacić jak za dobrej klasy samochód.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Może @MobyDick albo ktoś inny znający się na rzeczy podrzuci propozycję porządnego, taniego chińskiego wzmacniaczyka

Nie chiński w ścisłym sensie, ale...Ostatnio sprzedałem rocznego  NAD316 za 1.100 zł i żałuję. Kupiłbym małe monitory i miał drugi zestaw do innego pokoju. 

Również twierdzę, że do mniejszego pokoju da się kupić fajnie grający zestaw za 6000zł. Używany na pewno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Mnie już się nie chce powtarzać. 

Mnie też nie, ale widać trzeba.

1 godzinę temu, audiowit napisał:

No tak. To się nazywa " zaklinanie rzeczywistosci". 

"Przede wszystkim zauważa się większy wolumen instrumentów od pierwszych taktów „Can’t We Be Friends” gdy pojawia się fortepian, był on też lepiej nasycony harmonicznymi. I Ella Fitzgerald i Louis Armstrong byli bliżej słuchacza. Trąbka Armstronga również lokowała się bliżej i zabierała więcej przestrzeni pomiędzy głośnikami. W wersji K2 utwory nie były prezentowane muzykalniej i na pewno mniej łagodnie, ale za to prawdziwiej.  Ja w rzeczywistości koncertowej nie słyszę ani łagodności, a nie wygładzonej góry… Natomiast brudy emisyjne czy artykulacyjne owszem, a nawet pewną kanciastość tonów zwłaszcza wyższych częstotliwości. W obu wersjach sybilanty, tak obecne w śpiewie Armstronga, nie „żyły własnym bytem”- były naturalne, a więc ta niezaokrąglona góra pasma w wersji K2 jej nie zaszkodziła, zresztą żaden wysoki ton na płycie nie drażnił"

 

"Wydawałoby się, że tak wyrafinowanej realizacji, jak wcześniej K2 nie da się poprawić, ale okazuje się, że można… Hmmm… Ja jednak wolę K2HD!  Można by myśleć, że każda modyfikacja powinna przynosić tylko pozytywy, ale w pewnym etapie rozwoju chyba następuje „rozwidlenie dróg” niż wskazywanie tej jedynej i najlepszej. XRCD daje łagodniejsze brzmienie, może bardziej zaokrąglone, mniej brutalne… Już wcześniej się z moich preferencji tłumaczyłem, bo ja wolę co prawdziwsze niż to co przyjemniejsze w odbiorze. Przy K2 HD instrumentaliści się „przybliżają”, stajemy się współuczestnikami zdarzenia muzycznego. Nie mam tego typu odczuć w przypadku wersji XRCD i XRCD24 (bardzo zresztą zbliżone brzmieniem).

Niższe rejestry? Przy K2 HD jest znacznie lepiej zdefiniowany i mocniejszy. Górny zakres natomiast  wydaje się agresywniejszy (ale nie w drażniący sposób). Istotne też jest to, że K2HD – daje bardzo wiele informacji (więcej szczegółów słychać). Zarejestrowane szumy są mocniej słyszalne niż w XRCD, co może być uznane za nagranie czystsze, więc i lepsze (mnie szumy nie przeszkadzają jeśli wiem z jakiego okresu nagrania pochodzą). Dynamika nagrań K2HD jest naturalna i ten duży dźwięk powoduje, że XRCD wybrzmiewają ciszej"

 

"Płyta „Paganini For Two” zachwyca. Dwóch muzyków- skrzypek Gil Shaham i gitarzysta Goran Sollscher, gra sonaty w wyrafinowany sposób i z arystokratycznym urokiem, dając spektakl, który przekonuje słuchacza do uznania kompozycji Paganiniego na skrzypce i gitarę za arcydzieło. Shaham gra w klasycznej formule pełnej intymności i uczucia, nadając kompozycjom Paganiniego pewną dozę tajemnicy i duchowości. Shaham i Sollscher z każdą nutą trafiają, a nie rozmijają się z klasyczną interpretacją, co słuchaczy może tylko utwierdzać, że mamy do czynienia z jeszcze większym mistrzostwem niż w przypadku poprzedników z firm Naxos czy Harmonia Mundi."

 

Te (wybrane na szybko z setek podobnych) niezwykle drobiazgowe, skrupulatne, zagłębiające się w najbardziej audiofilskie zakamarki brzmienia recenzje kolega Wojtek Pszoniak napisał odsłuchując nagrań na kolumnach za 5000 zł (cena nowych)! Jeśli emocje, wzruszenia, zachwyty, których niewątpliwie przy słuchaniu recenzowanych płyt doznawał są dla kogoś "zaklinaniem rzeczywistości", to z całego serca życzę wszystkim (nie pomijając siebie) doświadczenia tej samej magii.

 

Cytaty zaczerpnąłem z bloga https://wpszoniak.pl/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

zauważ, że Wojtek gra na kablach za 48kzl za sztukę

Może, ale sukces zawdzięcza czemu innemu. Kupił wystarczająco dobre, mające "To Coś" kolumny, sensownie je ustawił w pomieszczeniu i zadbał (przynajmniej w podstawowym stopniu) o akustykę. To wystarczyło, żeby magia przybyła. Życzę wszystkim tego samego. Spora część z Nas ma to w zasięgu ręki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, audiowit napisał:

Wojtek gra na kablach za 48kzl za sztukę,

Za taką kasę, to MUSI dobrze grać 😁 Co za gościu...

14 minut temu, misiek x napisał:

Tak podejrzewałem że mam złom 😭

Ty? A co ja mam powiedzieć? 😆 Ja muszę te 30 tysięcy podzielić jeszcze przez 10 🤣

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, elektron6 napisał:

To nie jest az tak źle ...jeśli ceny ustalał portal A/S czyli Szwecja lub Dania no to tam wiadomo ceny jak i pkb jest x 4...zatem przekładając to na rynek polski podzielmy ceny przez 4. 

Na olx faktycznie można kupić wysokiej klasy sprzęt (vintage) za relatywnie mniejsze pieniądze nić tej samej klasy sprzęt nowy. Warto zobaczyć od środka wysokiej klasy wzmacniacz z lat 70, 80 tych. Teraz trzeba za taką robotę zapłacić jak za dobrej klasy samochód.

No nie powiedziałbym,. Raczej stare sprzęty, za sprawą większej ilości manipulatorów, mają lepsze fronty. Ale środek już niekoniecznie.

AS czyli Audiostereo.pl

 

830afb394a1b827384ed1a62ac3d.jpeg

cbc5a54f72d17c07f3a357499edc7144.jpg

Yamaha-A-S1100-Silver-flancs-noir-laque_Vi_500.jpg

ee674b47993747aa99debaf24d92fcb8274c1d3c.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Też tak uważam. Ważne jest też pomieszczenie, lokalizacja w nim kolumn i miejsca odsłuchowego oraz aranżacja akustyczna. Głównie dlatego tak często "nie gra".

Zgadzam się.

A wizyty u kolegów i słuchanie różnych wzmacniaczy i źródeł nie zweryfikowały Twoich poglądów na temat reszty elektroniki?

O akustyce nigdy się nie wypowiadam gdyż jest to dla mnie tak normalne, jak oddychanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Nie rozumiem dlaczego posiadanie czegoś droższego niż u innych wzbudzą tyle kontrowersji. Słyszycie się?

To nie "kontrowersje" tylko zdziwienie. Ale skoro go stać niech ma.

Ty się nie "słyszysz" bo gdziekolwiek wejdziesz zawsze "komplementujesz" interlokutora że wydał za mało kasy aby usłyszeć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" co za gosciu"  , a to początek tego co zaraz wylaloby się.

Nie wiem czy jesteście świadomi tego, że jednak jest spora grupa ludzi, którym drogi sprzęt dobrze gra. To jest duża grupa, a nawet bardzo duża. Niekoniecznie udzielająca się na forach. Z różnych powodów.

Gienias, a Ty zawsze jesteś pierwszy do wypominania komuś, że coś drożej od Ciebie.

No chlopie, niektórych stać. Pracują.

Chodzi o to Panowie, że najczęściej jakość idzie w parze za wartością. Cokolwiek nie powiedzielibyście, nie uzasadnialibyscie, tłumaczyli, to nic nie da.

Fajnie, że jesteście zadowoleni z własnych wyborów, bo o to w tym chodzi. Ale pliz, nie zaklinajcie żeczywistości.

4 godziny temu, audiowit napisał:

" co za gościu"  , a to początek tego co zaraz wylałoby się.

Nie wiem czy jesteście świadomi tego, że jednak jest spora grupa ludzi, którym drogi sprzęt dobrze gra. To jest duża grupa, a nawet bardzo duża. Niekoniecznie udzielająca się na forach. Z różnych powodów.

Gienias, a Ty zawsze jesteś pierwszy do wypominania komuś, że coś drożej od Ciebie.

No chłopie, niektórych stać. Pracują.

Chodzi o to Panowie, że najczęściej jakość idzie w parze za wartością. Cokolwiek nie powiedzielibyście, uzasadniali, tłumaczyli, to nic nie da.

Fajnie, że jesteście zadowoleni z własnych wyborów, bo o to w tym chodzi. Ale pliz, nie zaklinajcie rzeczywistości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dorsz napisał:

No nie powiedziałbym,. Raczej stare sprzęty, za sprawą większej ilości manipulatorów, mają lepsze fronty. Ale środek już niekoniecznie.

AS czyli Audiostereo.pl

 

830afb394a1b827384ed1a62ac3d.jpeg

cbc5a54f72d17c07f3a357499edc7144.jpg

Yamaha-A-S1100-Silver-flancs-noir-laque_Vi_500.jpg

ee674b47993747aa99debaf24d92fcb8274c1d3c.jpeg

Zgadza się że niekoniecznie - jesli za punkt odniesienia pokazujesz jeden z niższych modeli wzmacniaczy za te obecne 2-3 tys zł. Popatrz na modele "top" które obecnie kosztują w cenie 10-20 tys zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, audiowit napisał:

Nie wiem czy jesteście świadomi tego, że jednak jest spora grupa ludzi, którym drogi sprzęt dobrze gra. 

Ale czy ktoś to podważa? Wydaje mi się raczej, że spora część tych osób stara się wmówić tym mniej "majętnym", że to co gra u nich w domach nadaje się co najwyżej na podstawki do kwiatków. 

 

6 minut temu, audiowit napisał:

Pracują.

Ja też pracuję. Fizycznie. Taka wybrałem profesję. I myślę że gdyby nie tacy jak ja to tych, o których wspominasz tutaj 

 

7 minut temu, audiowit napisał:

niektórych stać

moze jednak nie byłoby stać 🙂. Niestety, gdybyśmy wszyscy byli obrzydliwie bogaci, to nie byłoby podobnych jak te, dyskusji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...