Skocz do zawartości

Pierwszy subwoofer w życiu - czy tak powinno być?


mateolo2

Recommended Posts

Panowie,

Podlaczylem do swojego systemu po raz pierwszy subwoofer i kilka rzeczy mnie zaniepokoiło.

Sub aktywny (focal cub 2) podłączony 2xRCA do Primare I21 wyjściem pre out we wzmacniaczu i line in w subie.

Sub ma opcje off lub auto. Ustawiłem na auto a mimo wszystko cały czas jest włączony i nie chce się usypiać... W momencie kiedy włączam wzmacniacz i dostaje on prąd to słychać w subie wyraźny dźwięk (pop) ? To normalne? Czy w takim razie najpierw powinienem włączać wzmacniacz a potem subwoofer? Opcja ciagle włączonego odpada bo jak nie gra to ciagle słychać lekkie basowe buczenie.
 

Kolejna sprawa jest taka, ze po przyłożeniu ucha do kolumn słuchać wyraźnie głośniejszy szum kiedy podłączony do zestawu jest sub i nie gra muzyka. Mam tez poczucie, ze jak zestaw jest podłączony do subwoofera to jakby kolumny grały ciszej, mniej dynamicznie ? To możliwe? Zawsze myślałem, ze podłączony ten sposób zestaw działa tak, ze kolumny grają dokładnie tak samo jak bez subwoofera a ten tylko dodaje basu w ustawionym zakresie częstotliwości. A tutaj mam poczucie jakby to wyjście pre out z podłączonym subem sprawiało, ze zmienia się charakterystyka grania samych kolumn, jakby miały mniej mocy… 
 

trochę sie tego wszystkiego przestraszyłem i odłączyłem subwoofer bo nie chce zniszczyć/ spalić wzmacniacza… nie wiem czy to w ogóle możliwe, ale boje sie :)

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mateolo2 napisał:

Sub aktywny (focal cub 2) podłączony 2xRCA do Primare I21 wyjściem pre out we wzmacniaczu i line in w subie

Wg. mnie to Primare nie ma wyjścia na sub. W tej chwili podajesz z pre out całe pasmo na suba . Tak nie powinno być. Zwykle wyjście pre out jest na końcówkę mocy.

A co ' mówi instrukcja ' wzmacniacza ? Można podpiąć suba czy nie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Wg. mnie to Primare nie ma wyjścia na sub. W tej chwili podajesz z pre out całe pasmo na suba . Tak nie powinno być. Zwykle wyjście pre out jest na końcówkę mocy.

A co ' mówi instrukcja ' wzmacniacza ? Można podpiąć suba czy nie ?

W instrukcji nie ma o tym słowa, ale chłopaki powiedzieli mi tutaj, ze podłączam do pre out w primare i po to jest to wyjście właśnie, między innymi. Panowie ze sklepów audio potwierdzili. 
 

W instrukcji tak jest napisane:

Preamplifier outputs
The PRE OUT sockets provide a line-level output from the I21 preamplifier stage which can be connected to another preamplifier. The level of this output is controlled by the VOLUME control on the I21.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mateolo2 znawcą nowych klocków to ja nie jestem , ale pierwszy raz słyszę by wyjście pro out było dla suba. W 100% przypadków w mojej karierze było przeznaczone do końcówki zewnętrznej mocy. A więc Primare robi tylko za pre , a kolumny napędza już zewnętrzna końcówka , jak dasz sygnał na suba to tak na logikę wzmacniacz subwoofera robi za końcówkę mocy. A kolumny to masz podłączone pod Primare ?

  • Zdezorientowany 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tomek4446 napisał:

@mateolo2 znawcą nowych klocków to ja nie jestem , ale pierwszy raz słyszę by wyjście pro out było dla suba. W 100% przypadków w mojej karierze było przeznaczone do końcówki zewnętrznej mocy. A więc Primare robi tylko za pre , a kolumny napędza już zewnętrzna końcówka , jak dasz sygnał na suba to tak na logikę wzmacniacz subwoofera robi za końcówkę mocy. A kolumny to masz podłączone pod Primare ?

Ja się na tym kompletnie nie znam, czyli chcesz powiedzieć, ze w ten sposób podłączony zestaw działa tak, ze mój wzmacniacz jest tylko teraz przedwzmacniaczem?… Tak kolumny są podłączone do primare.

Ja myślałem, ze to działa tak. Primare jest normalnie podłączony z kolumnami jak zawsze. A ja tylko za pomocą kabla RCA z wyjścia pre out podaje do subwoofera informacje o dźwięku i subwoofer mający oddzielny wzmacniacz tylko powtarza ten sygnał w niskim zakresie częstotliwości. Ale jakby podstawowy system czyli primare i kolumny gra dokładnie ta sama mocą i jakością jak przed podłączeniem kabla RCA do pre out. Nie widzę trochę sensu w tym w jaki sposób miałoby to sprawić, ze nagle kolumny grają przez wzmacniacz w subwooferze… 

 

W żadnym wypadku nie chciałbym sprawiać, ze moje kolumny zaczynaja grac we wzmacniaczem w subwooferze :) Nie po to tyle czasu odkładałem na primare. Wzmacniacz jest bardzo budżetowy i jedyne co mial zmienić w systemie to dodać trochę niskich częstotliwości, a nie kompletnie wyłączać z grania moj podstawowy wzmacniacz…

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mateolo2 napisał:

Tak kolumny są podłączone do primare.

To wszystko wyjaśnia . Twój wzmacniacz nie odcina sygnału do wewnętrznej końcówki mocy. Sygnał idzie równolegle . Trochę to wg. mnie przekombinowane , ale widziałem już dziwniejsze połączenia :)

16 minut temu, mateolo2 napisał:

Primare jest normalnie podłączony z kolumnami jak zawsze. A ja tylko za pomocą kabla RCA z wyjścia pre out podaje do subwoofera informacje o dźwięku i subwoofer mający oddzielny wzmacniacz tylko powtarza ten sygnał w niskim zakresie częstotliwości. Ale jakby podstawowy system czyli primare i kolumny gra dokładnie ta sama mocą i jakością jak przed podłączeniem kabla RCA do pre out.

Prześledźmy co się dzieje z sygnałem. Idzie w pełnym paśmie, a więc również niskie tony zarówno na suba jak i kolumny. Przetwornik suba ma inną charakterystykę i kolumny inną a grają jednocześnie to samo. Wg. mnie sub ma sens, jak stanowi uzupełnienie pasma, którego nie są w stanie odtworzyć przetworniki kolumn. Czyli jak mamy kolumny schodzące do 50 Hz to odcięcie  suba ustawiamy  na powiedzmy 55 Hz. Lub odwrotnie , zwrotnicą aktywną ograniczamy pracę kolumn do jakiegoś zakresu, a poniżej robotę robi sub. Tak jak masz teraz wszystko gra jednocześnie i pokrywają się pasma pracy kolumn i suba. Spróbuj na ucho odciąć sub tak by grał w niskim paśmie ale nie przeszkadzał w pracy przetwornikom niskotonowym kolumn. Lub spójrz do ilu Hz schodzą Twoje kolumny i tak odetnij suba. Poeksperymentuj.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

To wszystko wyjaśnia . Twój wzmacniacz nie odcina sygnału do wewnętrznej końcówki mocy. Sygnał idzie równolegle . Trochę to wg. mnie przekombinowane , ale widziałem już dziwniejsze połączenia :)

Prześledźmy co się dzieje z sygnałem. Idzie w pełnym paśmie, a więc również niskie tony zarówno na suba jak i kolumny. Przetwornik suba ma inną charakterystykę i kolumny inną a grają jednocześnie to samo. Wg. mnie sub ma sens, jak stanowi uzupełnienie pasma, którego nie są w stanie odtworzyć przetworniki kolumn. Czyli jak mamy kolumny schodzące do 50 Hz to odcięcie  suba ustawiamy  na powiedzmy 55 Hz. Lub odwrotnie , zwrotnicą aktywną ograniczamy pracę kolumn do jakiegoś zakresu, a poniżej robotę robi sub. Tak jak masz teraz wszystko gra jednocześnie i pokrywają się pasma pracy kolumn i suba. Spróbuj na ucho odciąć sub tak by grał w niskim paśmie ale nie przeszkadzał w pracy przetwornikom niskotonowym kolumn. Lub spójrz do ilu Hz schodzą Twoje kolumny i tak odetnij suba. Poeksperymentuj.

Tak właśnie się bawię, Ale teraz mnie przestraszyłes, ze ten sub nadaje charakterystyki grania kolumn i odcina mój ukochany wzmacniacz primare 😱😱😱

Czy jednak jest Ok podłączone?

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mateolo2 napisał:

Czy jednak jest Ok podłączone?

Ok.

Ale ..... próbowałem się bawić z subem w stereo i nie jest to takie proste. Doszedłem do wniosku , że trzeba dojść do takiego ustawienia , by nie był słyszalny , czyli nie zakłócał reszty pasma. I zawsze coś mi jednak nie odpowiadało lub nie byłem pewien, czy bas w danym nagraniu to naprawdę tak powinien brzmieć. Dałem spokój. Ale życzę powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączysz z Pre Out do suba i jeszcze dość długim kablem, to po prostu bardziej obciążasz przedwzmacniacz. I zmiana charakterystki grania wzmacniacza może jak najbardziej wystąpić. Natomiast końcówkę mocy w nowoczesnym wzmacniaczu możesz obciążać luźno, zatem podłącz wzmacniacz z subem za pomocą kabli głośnikowych, i zjawisko o którym piszesz powinno minąć.

Klikanie przed i po wybudzeniu subwoofera jest normalne. Przy gaszeniu jak już nie gra muzyka jest oczywiście znacznej wyraźniej słyszalne. I dzieje się to zazwyczaj po kilku minutach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mateolo2 napisał:

Czy jednak jest Ok podłączone?

nic nie powinno odcinać, na wyjście preout masz cały czas podawany sygnał ze wzmacniacza, ale czy podpięcie tam czegoś powoduje zmianę sygnału we wzmacniaczu? jak jest coś skopane w konstrukcji wzmacniacza to teoretycznie jest to możliwe. Musisz popróbować i potestować.

25 minut temu, tomek4446 napisał:

próbowałem się bawić z subem w stereo i nie jest to takie proste. Doszedłem do wniosku , że trzeba dojść do takiego ustawienia , by nie był słyszalny , czyli nie zakłócał reszty pasma. I zawsze coś mi jednak nie odpowiadało lub nie byłem pewien, czy bas w danym nagraniu to naprawdę tak powinien brzmieć. Dałem spokój. Ale życzę powodzenia.

mam dokładnie tak samo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

nic nie powinno odcinać, na wyjście preout masz cały czas podawany sygnał ze wzmacniacza, ale czy podpięcie tam czegoś powoduje zmianę sygnału we wzmacniaczu? jak jest coś skopane w konstrukcji wzmacniacza to teoretycznie jest to możliwe. Musisz popróbować i potestować.

mam dokładnie tak samo

Ja tez mam na razie to samo, ale czasami zbliżam się do ustawieni które brzmi idealnie. Wydaje mi sie, ze po prostu jest to bardzo trudne, żeby uzyskać harmonię 

11 minut temu, marcinmarcin napisał:

nic nie powinno odcinać, na wyjście preout masz cały czas podawany sygnał ze wzmacniacza, ale czy podpięcie tam czegoś powoduje zmianę sygnału we wzmacniaczu? jak jest coś skopane w konstrukcji wzmacniacza to teoretycznie jest to możliwe. Musisz popróbować i potestować.

mam dokładnie tak samo

Ja tez mam na razie to samo, ale czasami zbliżam się do ustawieni które brzmi idealnie. Wydaje mi sie, ze po prostu jest to bardzo trudne, żeby uzyskać harmonię 

Panowie to powiedzcie mi jeszcze tylko jedno. Mój sub ma głośnik w dół. Natomiast czy ustawienie kierunku bass reflexu ma znaczenie? Musi być na mnie czy może być bokiem do kolumn:

 

 

63C8CC22-B519-422F-AC40-D8F70522849E.jpeg

39C87277-B1E8-4D06-868F-9539B955674B.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomek4446 napisał:

A jakie masz kolumny i pomieszczenie/ metraż/ ?

 

Triangle Comete Ez, metraż około 18m

3BC6A7C8-7479-477D-8C07-BF41F65BDE8C.jpeg
tutaj fotka pomieszczenia jeszcze ze starymi 600m i bez paneli akustycznych.

Co ciekawe, przed założeniem pułapek basowych w narożnikach basu było dużo. Po założeniu kupiłem subwoofer bo bas prawie zniknął

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

No i elegancko :) A można spytać po co Ci ten subwoofer ? :)

Dzieki! Jasne, ze można spytać :) Nawet bardzo mi miło, ze takie pytanie padło. 
 

Wiesz co - nie jestem tak zwanym bass headem. Natomiast słucham bardzo dużo soulu i R&B, a te gatunki maja bardzo dużo w sobie tego niskiego basu. 
 

Przerobilem w ostatnich miesiącach kilkanaście par kolumn (starych, nowych) i żadne nie zadowoliły mnie w stu procentach (wiadomo, ze takich nie ma ;), albo są warte 15 moich systemów). W jednym brakowało mi sceny, w innych brak wyrazistości góry, a w takich rp600m nie słyszałem prawie w ogóle średnicy - od tak dudniąco, świszcząca kolumna (dla mnie).

Cala ta gonitwa skończyła się na Comete Ez - pierwsza kolumna, którą usłyszałem w moim systemie i która dosłownie powaliła mnie na kolana. 
 

Jedyna jej wada jest taka (jak pewnie większości podstawek), ze ma bardzo mocny, piękny i kontrolowany bas w granicach tych 80-90hz i to potrafi zatrząść pomieszczeniem. Natomiast jak leci kawałek typu Erykah Badu, w którym wiem z innych sprzętów, ze występuje super niska prawie subwooferowa linia basowa to na tych kolumnach jej prawie nie slysze. Np. W tym kawałku

 

Slychac, ze on tam jest, ale brzmi to jakby coś waliło w twarda ścianę. A znam ten kawałek mega dobrze z referencyjnych słuchawek itd i wiem, ze tutaj powinien być miękki ciężki bas na dole. I tego nie ma. 

Zwłaszcza jak gram głośniej. Dlatego stwierdziłem, ze jak dodam do nich subwoofer to uzyskam dla siebie idealne brzmienie, które ma wszystko czego oczekuje od takiego sprzętu. 
 

no na razie testuje. Po pierwszym podłączeniu miałem poczucie, ze dynamika kompletnie poszła w las, kolumny jakby zaczęły grać „pod kocykiem” i załamka. Natomiast po chwili ustawień już było duzzzzoo lepiej! Dlatego teraz szukam w internecie jakiś porad i instrukcji jak ustawić ten subwoofer, żeby go zgrać z kolumnami.

Edytowano przez mateolo2
  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...