Skocz do zawartości

SVS SB1000PRO - nieduży subwoofer z DSP


Kubakk

Recommended Posts

Od roku przymierzałem się do wymiany starego poczciwego jbl-a lx2000 (papierowa membrana 250mm , 150W rms wzmacniacz klasy D , 38Hz -3dB , bass reflex , spory klocek).
Parę dni przeglądania i wybór padł na tytułowego , niewielkiego , chociaż na 300mm przetworniku 325W rms wzmacniacz klasy D , 20Hz -3dB , obudowa zamknięta

DSC-0016.jpg

Jak widać wstydu nie ma , subwoofer jest bardzo dobrze wykonany , okleina przyjemna - jeśli front będzie zakryty maskownicą to nie ma sensu wybierać piano black/white

DSC-0014.jpg

DSC-0015.jpg

SVS oferuje także takie gumowe antywibracyjne nóżki (fajnie opisane w woreczkach śruby , z uwagi na możliwość stosowania z subami innych producentów) - w porównaniu do seryjnych nóżek są o wiele większe , sub na nich prezentuje się okazalej , a i wibracje są mocno stłumione na powierzchnie otaczające.

Czytając forum SVS pracownicy do małych pomieszczeń proponowali wersje 2000-3000 (9m^2) ... w sumie nie skomentuje ale u mnie jest około 20m^2 i 1000PRO jest wystarczający i sądzę ,że do 25m^2 także powinien dać radę.
 

Przechodząc do największej zalety tego sub-a to :

sterowanie aplikacją z telefonu - szczególnie jak podepniemy pod chinche do wzmacniacza , gdzie podgłaśnianie wzmaka nie skutkuje podgłasnianiem suba ... tak wiem każdy lubi latać i kręcić , tylko ,że każdy kawałek potrafi mieć ~4-8dB różnicy na basie ;) 

DSP - to tzw. "game changer" , 6 ustawień room gainu 25/31/40Hz -6dB/-12dB - przy mniejszych pomieszczeniach gdzie ściana ma poniżej 5m występują spore podbicia
por-wnanie-sub-room-gain-compens.jpg

Górna linia bez korekty pomieszczenia , poniższe linie dla -12dB pokolei 25/31/40Hz
chociaż zamiast korzystać z tego pobawiłem się equalizerem (można skorygować 3 częstotliwości) , i co dziwne 1Hz różnicy i potrafi kosmicznie nie "wejść" ustawienie , tak samo jak 0,5dB mniej i już elegancka linia ;)  Chociaż może źle się bawię REWem
Zielona linia bez korekt , pomarańczowa z korektą poniżej przedstawioną z apki + zmiana w ampli odległości suba z 5,43 na 6,00m (wygładziło to odcięcie koło 130Hz oraz podbiło fajnie resztę pasma)
sub120-Hz-front80-Hz-na-korekty-PEW-5-43
ustawienie-13-11-2021.png
Zastanawia mnie jedno ,czemu w equalizerze podbijając np 50Hz na niskim Q factorze (czyli płasko) zamiast dobić Hz przy tej wartości , podnosi całą ch-ke od dołu - trzeba trafić z ustawieniem by zadziałało tak jak chcemy , ale działa - wyrównanie pasma na dole robi robotę szczególnie przy słuchaniu muzyki.
Testowałem też obracanie suba o 45 ,90st przy pomiarach nie było różnicy tak samo przy zmianie fazy 30,60,90st

W kinie domowym ten subik potrafi wytworzyć ciśnienie i dźwięk nie gorszy niż można poczuć np. w multikinie , w mniejszych pomieszczeniach nie ma problemu by wzbudzić ściany i był huk/dudnienie co kto lubi (wiem że wielu na tym zależy) , natomiast obudowa zamknięta gwarantuje szybkość , wygaszanie efektów (wystrzały,wybuchy) tak ,że nie mamy masy dźwięku tzw. bloba który jest hałasem (tak miałem na jblu).

Co mnie zaskoczyło przy słuchaniu z lampą , zapomniałem o odcięciu i sub grał do tych 200-270Hz , przy załączaniu odcięcia 80Hz znikało to lekkie przygaszanie średnicy , natomiast dodawanie dB ją gasiło i to znacząco , także zły balans jak ktoś lubi dużo basu wyłączy Wam wokale i szukanie kabelków które poratują niestety ale nie pomoże :P  ;)

Podziękowania dla @Q21 za fajny rabacik po starej cenie i zrealizowanie w terminie.
 

Zastanawia mnie jeszcze , czemu od 40Hz jest spadek dB , wg pomiarów SVS powinno być płasko do ponad 200Hz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały ale wariat :>>> Tak chyba bym ocenił tego suba.

Sterowanie z poziomu aplikacji to jest mistrzostwo. Siedzisz w miejscu odsłuchowym, zmieniasz ustawienia i słuchasz zmian. Nie trzeba latać do suba i kręcić gałkami albo zmieniać przełącznikami.

Ja zostałem przy domyślnych nóżkach ale u mnie sub stoi na macie antywibracyjnej (takiej pod pralkę). Robi robotę jak dla mnie a i wychodzi to taniej niż te iso nóżki :)

U mnie na 12m2 miejsca odsłuchowego (dochodzi do tego jeszcze aneks kuchenny) robi to robotę świetnie i w kinie i w stereo (podpięty do SMSL Q5 Pro i mam go też inaczej skonfigurowanego w apce SVS). Ale jestem w stanie sobie wyobrazić u siebie wersję np. SB-3000 :D Ale patrząc na to co się z cenami SVS porobiło to pójdę w drugiego SB-1000 Pro raczej. Pożyjemy zobaczymy.

Room Gain Compensation faktycznie może się przydać w wielu sytuacjach. Ja akurat mam wyłączone i w kinie i w muzyce.

Tak z ciekawości. Jaki masz Volume ustawiony na nim w kinie?

Jaki masz amplituner? Pytam pod kątem porównania wykresów z kalibracji amplitunera z wykresami z REWa. U mnie na Denonie kalibracja wyrównała wykres suba na tyle, że tylko lekko go koryguję equalizerem w apce SVSa. Nie mam takiego spadku po 40Hz. Przed kalibracją owszem jest spadek ale od 80Hz. Po kalibracji spadek od 100Hz.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onkyo 676 , ustawienie -10dB , ze wzmaka mam mocniejszy sygnał i tam -40dB ;)

Przy ustawieniu std jest mniej basu przy słuchaniu muzyki z tv , niż po korekcie co daje pojęcie które zakresy Hz są używane w 99% , czyli 50Hz+ , a wiele kawałków basik miewa przy 80-100Hz.
Także może warto system składać na lepszej klasy podstawkowcach + 1/2 takie suby ( @Kraft ) - suba zawsze można wyłączyć olbrzymie dudniące kolumny nie bardzo. Poza tym suba można bardzo fajnie apką i dsp ustawić tak ,że zniknie - bas idzie centralnie od przodu.
W tamtym tygodniu ktoś wybadał pewną wadę , czyli resetowanie się suba do default ustawień , co nie jest zbyt przyjemne - wczoraj mi się też zdarzyło. Zastanawia mnie od czego to zależy , zostawienia w tle apki czy od wygaszenia suba ?

PS: przebieg z REW podobny jest na kolumnach , także to chyba obraz pomieszczenia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kubakk napisał:

Także może warto system składać na lepszej klasy podstawkowcach + 1/2 takie suby ( @Kraft ) - suba zawsze można wyłączyć olbrzymie dudniące kolumny nie bardzo. Poza tym suba można bardzo fajnie apką i dsp ustawić tak ,że zniknie - bas idzie centralnie od przodu.

Tu się zgadzam w pełni chociaż źle ustawione podstawkowe też potrafią zadudnić 😆 U mnie jak teraz wyłączę suba to brakuje dołu. Brakuje tego ciężaru który potrafi wytworzyć sub.

Co do tej wady z resetowaniem się do defaultowych ustawień to nie zdażyło mi się. Sub mam na On cały czas. Wyłączam fizycznie. Może to faktycznie z tym powiązane,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testy tym razem z lampą SET300B podpięcie po wysokopoziomowych (czyli kablami głośnikowymi)

Sub ustawiony odcięciem na 80Hz -12dB , z equalizacją (30Hz / -4,0dB / q 4.2) (45Hz / +5,5dB / q 3.3) (80Hz / -3,0dB / q 4.2) z fazą 60 - granatowy kolor

Fiolet to wstępniak na odcięciu 80Hz -12dB , bez eq , z fazą 0

Jak widać jest różnica

  • -7,5dB przy 30Hz
  • +10dB przy 45Hz
  • -9dB przy 80Hz

sub-80hz-LP-pocz-tek-vs-sub-80hz-eq-faza

sub-finalnie-vs-kolumna-lewa-i-prawa.jpg

Na powyższym widać co daje korekta względem odpowiedzi kolumn // przy 35Hz sub daje 9dB więcej , przy 50Hz 13-20dB co daje przyjemniejsze odczucie dołu , w sumie pomijając kolumny bo ich nie słychać zbytnio poniżej 80Hz to taki sub z DSP kasuje wszystkie problemy z akustyką :D
Między 20 a 70Hz sub ma amplitudę ~4dB (kolumny ~20dB)

faza100-pomar-faza-70-ciemny-niebieski-f

 

Pomarańcz faza 100

Ciemny niebieski faza 70

Jasny niebieski faza 60


Jak widać jest różnica , przy kalibracji pod ampli KD faza niewiele zmieniała z uwagi iż ampli coś tam ogarniał wg odległości.
 

Przy odpowiednim ustawieniu DSP , sub przy lampie znika , może lekko wkurzać ,że nie ma łomotu (zawsze można go włączyć innym presetem) , ale jest fajnie spójnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...