Skocz do zawartości

Czy wzmacniacze mają brzmienie?


Kraft

Recommended Posts

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Żaden audiofil nie dobrałby tak sprzętu. 

Nie możemy sprawdzić, bo nie ma chętnych do pomierzenia u siebie lampy i tranzystora na tych samych kolumnach;)

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Takie zestawienie jakie przedstawiłeś to porażka.

Nie nazwałbym tego porażką. Może właśnie equalizacją, dostrojeniem brzmienia do preferencji, a może także warunków zastanych pomieszczenia. Co znaczy 4-6 dB podbicia na basie wobec 20-decybelowych zafalowań, które właściwie każdemu dodaje pomieszczenie (z którymi słuchamy i nie płaczemy).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie zapominajmy ze wielu ma "spadki" w odbiorze dźwięków właśnie

Może faktycznie podejść do tematu naukowo. Zbadać sobie słuch i equalizerem uzupełnić niedobory. Czy to nie będzie prostsze niż strojenie systemu na czuja, ciągłe zmiany kolumn i innych komponentów? Może częścią naszych tzw. preferencji są właśnie ubytki słuchu? Nieświadomie staramy się je skompensować żonglowaniem sprzętem.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, elektron6 napisał:

A jak dla mnie takie pomiary nie są wyznacznikiem oceny wzmacniacza lampowego. Pomiar w pomieszczeniu użytkowym nie pokaże czy za dany dołek, górkę odpowiada zestaw audio czy akustyka pomieszczenia. 

Dlatego właśnie potrzebny jest sprzęt odniesienia w postaci wzmacniacza tranzystorowego. Zmierzymy różnicę (jeśli w ogóle wystąpi) i będziemy wiedzieć, co lampa dodaje od pasma od siebie. Piałem o tym w pierwszym poście. Nie czytaliście?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kraft napisał:

Może faktycznie podejść do tematu naukowo. Zbadać sobie słuch i equalizerem uzupełnić niedobory. Czy to nie będzie prostsze niż strojenie systemu na czuja, ciągłe zmiany kolumn i innych komponentów? Może częścią naszych tzw. preferencji są właśnie ubytki słuchu? Nieświadomie staramy się je skompensować żonglowaniem sprzętem.

Pamietaj ze to raczej tyczy sie ludzi słuchających "ciszej" podczas odsłuchów. To badanie w kabinie i na słuchawkach, mierzy raczej próg słyszalnosci. Wraz ze wzrostem natężenia dzwieku odbiór moze być inny moim zdaniem.

Chociaz... niekoniecznie

😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Czym zmierzyć różnicę ?

Niczym. Nałoży się wykresy z REW-a na siebie i będzie widać, czy coś się zadziało.

7 minut temu, Kubakk napisał:

Ja tam pomierzyłem i wiem , ale nie powiem :D 

Fajny byłby też pomiar dla dwóch różnych zestawów lamp. Najlepiej dla takich, dla których obserwujemy oczywiste i proste do opisania różnice w brzmieniu, np. "te dodają basu".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2021 o 22:43, nowy78 napisał:

Przyznam, że jakoś nie mogę sobie wyimaginować, jak DF miałby wpływać na kontrolę basu. Tu chyba trzeba dodać, że tą odczuwaną. Niskie częstotliwości nie są jakimś szczególnym wyzwaniem dla wzmacniaczy. 

Dla jednego wzmacniacza nie są?

21 godzin temu, MariuszZ napisał:

Zasilacz. Niskie tony to duże zapotrzebowanie na prąd do przetworników. Jeżeli basowy sygnał audio będzie szybko się zmieniał, narastał to zasilacz będzie mocno obciążony. Dodatkowo jeżeli dla niskiej częstotliwości będzie niska impedancja kolumny to zapotrzebowanie na prąd będzie jeszcze większe. Może zabraknąć "pary" żeby zabezpieczyć potrzeby prądowe kolumn.

Dla drugiego wzmacniacza są?

Zatem o co chodzi z tymi basami i membranami?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Niczym. Nałoży się wykresy z REW-a na siebie i będzie widać, czy coś się zadziało.

To nie jest takie proste. Trzeba na wejściu kolumny ustawić dla referencyjnej częstotliwości, przy której oba wzmacniacze mają impedancję 8R (jeżeli ich wyjścia zaprojektowano dla takiego obciążenia) taką samą amplitudę sygnału (np. sinus 2 Vpp). Najlepiej sprawdzając na oscyloskopie lub multimetrem true RMS. Następnie bez kręcenia gałką volume przegwizdać pomieszczenie. Do tego pomiaru trzeba znać przebieg charakterystyki impedancyjnej kolumny. Najlepiej pomierzyć.

Bez takiego "wyrównania" poziomu wyjściowego pomiar będzie zakłamany. 

Ja mierzyłem trochę inaczej. Niestety nie wyrównałem poziomu dla impedancji optymalnej 8R do której zaprojektowano wzmacniacze ale jakiś obraz i tak z tego wyszedł. Zależało mi na sprawdzeniu czy dwa różne wzmacniacze będą tak samo przenosiły sygnał. 

Co zrobiłem? REW, mikrofon, ta sama amplituda 2 Vpp na dwa wzmacniacze dla 1kHz (17R)  (tu powinienem ustawić dla 8R ok. 250Hz) i odjeżdżając z pomiarem sprawdzałem jaka jest amplituda na jednym i drugim wzmacniaczu. Dla przykładu na 80Hz udokumentowałem. Okazało się, że lampowy SET zgodnie z oczekiwaniami podbija napięcie dla impedancji kolumny powyżej wartości nominalnej. Wzmacniacz SET bez USZ. Nie wiem jak by zachował się lampowy PP z USZ.

Dodatkowo sprawdziłem poziom głośności sygnału audio mikrofonem z 1m. Pomiar potwierdził to co pomierzyłem oscyloskopem. Oczywiście należałoby w pomiarach uwzględnić wpływ podłączonego oscyloskopu do zacisków kolumny ale to skomplikowałoby analizę. Zatem pomiar można traktować tylko i wyłącznie jako zabawę i domowy eksperyment ;) 

Tak to wyglądało ...

eksperyment (Medium).jpg

impedancja kolumn (Medium).jpg

REW 80Hz.jpg

Oscyloskop 80Hz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, nowy78 napisał:

To są subiektywne odczucia, które próbujesz jakoś uzasadnić, co jest naturalne. Dla Ciebie wspomniany Rotel różni się w taki sposób od także wymienionej Yamahy, że postrzegasz go jako bardziej "muskularnego". Skoro wydaje Ci się szybszy, bardziej konturowy, to zaraz przychodzi na myśl, że musi mieć więcej pary, która agresywniej potrząsa membranami głośników. Zaglądasz w parametry i od razu wszystko wydaje się jasne - DF większy o o 2,5 raza ;) 

No właśnie ja mam dokładnie odwrotne odczucia, że ten słabszy wzmacniacz szarpie membranami, a ten wydajniejszy dobrze je kontroluje. Pary ma więcej i to naprawdę nietrudno usłyszeć, jak się je porównało jeden z drugim na tych samych kolumnach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

To nie jest takie proste. 

Bez takiego "wyrównania" poziomu wyjściowego pomiar będzie zakłamany. 

Nie wydaje mi się. Nie robimy pomiarów samych wzmacniaczy, tylko sprawdzamy, czy wpływają na odpowiedź częstotliwościową podłączonych kolumn. Nawet, jak nie wyrównamy poziomów (np. szumem z generatora REW-a), to nic takiego. Poziom wykresów poprawi się w podglądzie REW-a. Jeśli tylko zachowamy odpowiedni odstęp sygnału od szumu przekłamania nie będzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ ; @Kraft tak mi się coś przypomniało . Słuchajcie jak robię pomiar REW-em dla jednego , p[otem drugiego kanału to oddzielnie dla każdego z nich wyrównuję głośność. Puszczam sygnał z generatora i reguluję głośność tak bym miał 75 dB. Lewy kanał gra minimalnie ciszej więc robiąc dla niego pomiar zwiększam głośność .

Dobrze robię ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Dobrze robię ?

Wydaje mi się, że źle. Sygnały z obu kolumn interferują ze sobą i takim wyrównaniem zaburzasz proporcje rzeczywistej interferencji, która będzie występowała przy słuchaniu muzyki. 

 

2 minuty temu, elektron6 napisał:

Mam pewne wątpliwości czy bez wyrównania średniej mocy zestawów nie zmienią się mody, rezonanse pomieszczenia. 

Moim zdaniem się nie zmienią. Ważne jest tylko zachowanie minimalnego wymaganego przez oprogramowanie odstępu od szumów pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kraft napisał:

Nie wydaje mi się. Nie robimy pomiarów samych wzmacniaczy, tylko sprawdzamy, czy wpływają na odpowiedź częstotliwościową podłączonych kolumn.

Możliwe, że masz rację ale mam przeświadczenie, że będzie to tylko bardzo ogólny obraz różnic. Zakładam, że "utonie" w odpowiedzi pokoju ale zachęcam do sprawdzenia. Będą jakieś wnioski ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kraft napisał:

Jeśli "utonie", to będzie można zadać pytanie, dlaczego ludzie wolą wymieniać wzmacniacze zamiast zająć się szeroko rozumianą akustyką swojego pomieszczenia?:)

Mam wrażenie, że za mało pytań masz w zanadrzu. Oprócz wpływu impedancji kolumny i dopasowania tejże do konkretnego wzmacniacza jest jeszcze mnóstwo innych spraw, którym warto by się przyjrzeć. Ty od razu do akustyki przechodzisz. Co w przypadku jak ktoś już dopieścił akustykę i szuka innych dróg do lepszego? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Fajny byłby też pomiar dla dwóch różnych zestawów lamp. Najlepiej dla takich, dla których obserwujemy oczywiste i proste do opisania różnice w brzmieniu, np. "te dodają basu".

Tylko jak się długo lamp nie używało to mogą być nie rozruszane ;) 
Zastanawia mnie spadek 10dB 10-20kHz na lampie , bo jak dawniej mierzyłem to było równo. Tylko od tego czasu zmodyfikowany dac , ostatnio podpinałem subwoofer głośnikowymi (śmieszne bo sub wtedy gra miętko jak lampa na basie) ,ewentualnie lampy mocy się może kończą ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MariuszZ napisał:

Co w przypadku jak ktoś już dopieścił akustykę i szuka innych dróg do lepszego? ;) 

Serio znasz kogoś kto dopieścił akustykę ze ma rowno jak po sznurku. Wyręczę Cię za wczasu. Nie ma takiego. W przeciwnym wypadku nie budowano by specjalnych komór akustycznych by pomierzyć kolumny prototypowe. 

Przynajmniej nic mi nie wiadomo o takim pokoju perfekcyjnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...