Skocz do zawartości

Czy znacie jakieś wybitne kolumny podstawkowe z lat 90/2000?


mateolo2

Recommended Posts

Hej Panowie,

Pytanie do trochę starszych audiofilii lub nowych zorientowanych w sprzęcie vintage. Potrzebuję zrobić listę najlepiej brzmiących według Was i kultowych, kolumn podstawkowych, które w latach 90 i 2000 kosztowały powyżej 5/6 tysięcy + i były zarezerwowane dla zamożniejszych audiofilii, a które dzisiaj da się kupić na portalach ogłoszeniowych za znacznie niższe pieniądze (np za 2, 2,5 tysiąca). Jakie sprzety przychodzą Wam do głowy? 

I nie chodzi tutaj o dobieranie mi konkretnej pary do systemu ani nic w tym stylu. 

Po prostu już któryś raz w życiu  jestem świadkiem tego, że nowe kolumny w takich budżetach maja budżetowe granie i wykonanie. A jest tyle starszych konstrukcji, które wyglądają i grają dwa razy lepiej niż nowy sprzęt w tych samych pieniądzach (uprzedzam, że nie chce na ten temat tutaj rozpoczynać dyskusji). W związku z tym mam plan kupowac sobie taki sprzęt, szukać go, słuchać i odsprzedawać dalej. A te największe perełki może sobie zostawiać :) Taka audiofilska zabawa. 
 

Tak wiec prosiłbym po prostu o jakieś polecenia konkretnych modeli przez osoby, które z takim sprzętem miały do czynienia. Z przełomu lat 90 i 2000, powiedzmy do około 2010 roku.

Moze coś od Dynaudio, Quad, Spendor, B&W, Sonus Faber, Chario nie wiem :) Może coś jeszcze bardziej unikatowego :) 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thiel CS 1.5 kosztowały około 15,000 zł w latach produkcji.  Kupić można teraz za około 3500 - 3800zł. Czyli trochę większy budżet niż zakładałeś, ale...

Kolumny uważane za wybitne. 

Nie wiem, czy coś Ci mówi spójność fazy.

https://m.olx.pl/d/oferta/kolumny-thiel-uzywane-CID99-IDMvIS9.html?reason=observed_search

 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry,   polecane kolumny czy na pewno są wybitne ?

38 minut temu, 1Ender napisał:

Thiel CS 1.5 kosztowały......

 

1 godzinę temu, Tweeter2016 napisał:

Kirksaeter Monitor 50

50 minut temu, Melo-man napisał:

Acoustic Energey AE-1 Series 2.

¬¬

może nie sugerujmy się ceną a walorami kolumn.

Kolega @mateolo2 szuka czegoś wyjątkowego.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,  Dzieki za wszystkie polecane przez Was sprzety! Właśnie o to chodziło!!! :) Mam nadzieje, ze reszta kolegów forum tez coś dorzuci i powstanie tutaj pokaźna lista. Natomiast wrzucamy tylko na prawdę kultowe bądź wyjątkowo grające sprzety. 
 

5 godzin temu, Melo-man napisał:

Jedne z najlepszych monitorów do 10 tyś. zł w tamtych czasach to była konstrukcja Acoustic Energey AE-1 Series 2.

Czy mówimy o tych? Takie miałem do niedawna - Aegis One. Zapłaciłem za nie 500 zł i grały niesamowicie. Ale one nowe kosztowały w okolicach 3-4 chyba. 

2E5D888E-B9DB-47DB-B0B9-8D1A71AED535.jpeg

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

Sorry,   polecane kolumny czy na pewno są wybitne ?

 

¬¬

może nie sugerujmy się ceną a walorami kolumn.

Kolega @mateolo2 szuka czegoś wyjątkowego.

Pozdr.

Szukam wszystkiego co można uznać za swietne granie i dobre wykonanie, które kiedyś było zarezerowane dla zamożnych audiofilii a dzisiaj można je dostać za mały procent ich ceny. A przecież grają po tych latach tak samo :) Chce po prostu poeksperymentować. Natomiast cena ma tutaj znaczenie, bo nie sztuka kupić swietne kolumny za 10 tysięcy. Chodzi mi o te perełki, o których świat zapomniał, a które można tak tanio dzisiaj kupić .

Sprzedalem tez ostatnio swoje quady 12L - w limitowanej edycji z hebanu (tylko 250 sztuk na świecie). Kupione za 1000 zł a kiedyś ponad 6. Wybitne kolumny. 

 

440B62C1-41EB-40E8-8ED3-FAC3EFF56ACA.jpeg

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mateolo2 napisał:

A przecież grają po tych latach tak samo

@mateolo2 Nie byłbym tego taki pewien :)   Po latach wszystko się zużywa, szczególnie jeśli było mocno, często używane czy stało np. w miejscu gdzie jest spora wilgoć. To tylko przykłady, ale kolumny z wiekiem (przynajmniej większość z nich) tracą swoje właściwości i już tak super nie grają jak nowe. Mercedesy, BMW, Audi czy Porsche to cudowne auta, perełki wśród producentów wielkoseryjnych, ale niekoniecznie po 20 latach i z przebiegiem 500k czy milion kilometrów :) Wszystko się zużywa.

Słyszałem, że membrany (głównie papierowe i tekstylne) oraz zawieszenia starszych głośników się rozpadają.  Więc część z takich zabytkowych sprzętów będzie wymagać odnowienia, renowacji zanim znowu będziesz chciał z nich korzystać.

Te zdjęcia które tu zamieściłeś (Aegis One i Quadów) to chyba bardziej współczesne? Nie pamiętasz z którego rocznika one są? Prezentują się całkiem nieźle!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga do autora, wybitne kolumny kosztowały w latach produkcji majątek. Myślę, że założenia  5k w latach produkcji jest błędne. Trzeba przyjąć od 10k - 20k wzwyż. A przedział dzisiejszych cen przyjąć na poziomie 6-10k za używane. No i nie ograniczałbym się do podstawek. Ale to moje zdanie.

Np. Thiela nie ma w wersji podstawkowej. Albo o czymś nie wiem. Ale na pewno warto o nich wspomnieć. 

Inne warte uwagi kolumny to np. Vandersteen. Tych nie miałem okazji słuchać.

 

9 godzin temu, Karol64208 napisał:

Sorry,   polecane kolumny czy na pewno są wybitne ?

 

¬¬

może nie sugerujmy się ceną a walorami kolumn.

Kolega @mateolo2 szuka czegoś wyjątkowego.

Pozdr.

Thiel, tak. 

"pieniądze grają"!  Przekonałem się o tym nie raz. Dotyczy to całych konstrukcji, a nie elementów. Tutaj  nie zawsze najdroższe podzespoły zagrają najlepiej, ale miks tanie drogie już tak.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, 1Ender napisał:

Myślę, że założenia  5k w latach produkcji jest błędne

No jest błędne, bo kiedyś sprzęt audio był droższy, a gdy weźmie się pod uwagę utratę wartości pieniądza, to różnica jest kolosalna.

Tyle, że mateolo napisał "od -5-6k zł".  Ja bym nie robił żadnych widełek, ograniczeń tylko zrobił po prostu bazę wybitnego / b. dobrego sprzętu z lat w przybliżeniu: 1990-2010 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Słyszałem, że membrany (głównie papierowe i tekstylne) oraz zawieszenia starszych głośników się rozpadają.  Więc część z takich zabytkowych sprzętów będzie wymagać odnowienia, renowacji zanim znowu będziesz chciał z nich korzystać.

Moje mają 50 lat i się nie rozpadają :) Cud Panie ! :) Jasne , że nie wszystkie stare kolumny znajdziemy w idealnym stanie i każda ma swoją historię , ale po pierwsze można stan techniczny organoleptycznie zweryfikować przy zakupie. Po drugie łatwo jest sprawdzić, czy dostępne są na rynku przetworniki do wymiany. Decydując się na starszy sprzęt używany musimy mieć świadomość , że często nie dostaniemy paczek z półki w kartoniku i folijce , ale to wcale nie przekreśla ich wartości.

Wrzucam swoje propozycje , te drugie też wszak można uznać za " podstawkowe " :) 

- ProAc Response One SC

- Altec Lansing Valencia

20210313_181511.jpg

20210603_112424.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tweeter2016 napisał:

No jest błędne, bo kiedyś sprzęt audio był droższy, a gdy weźmie się pod uwagę utratę wartości pieniądza, to różnica jest kolosalna.

Tyle, że mateolo napisał "od -5-6k zł".  Ja bym nie robił żadnych widełek, ograniczeń tylko zrobił po prostu bazę wybitnego / b. dobrego sprzętu z lat w przybliżeniu: 1990-2010 :)

Nie musisz się ze mną zgadzać. Oto chodzi w dyskusji. Ale inna wartość była w latach 1980-1990, inna 1990-2000, a jeszcze inna 2000-2010. Ten ostatnie dwa okresy bym zdecyduje podniósł. Zwłaszcza lata 2000-2010.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tweeter2016 napisał:

Kwestia użytych materiałów oraz jak były użytkowane.

No i teraz to ma jakiś sens. :) 

i taka uwaga , jak kolumny z bieżącej produkcji wstawię na pół roku do nieogrzewanego garażu z przeciekającym dachem , bo sobie kupiłem drugie , to będą wyglądały gorzej niż 50 letnie vintage o które ktoś dbał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tweeter2016 napisał:

@mateolo2 Nie byłbym tego taki pewien :)   Po latach wszystko się zużywa, szczególnie jeśli było mocno, często używane czy stało np. w miejscu gdzie jest spora wilgoć. To tylko przykłady, ale kolumny z wiekiem (przynajmniej większość z nich) tracą swoje właściwości i już tak super nie grają jak nowe. Mercedesy, BMW, Audi czy Porsche to cudowne auta, perełki wśród producentów wielkoseryjnych, ale niekoniecznie po 20 latach i z przebiegiem 500k czy milion kilometrów :) Wszystko się zużywa.

Słyszałem, że membrany (głównie papierowe i tekstylne) oraz zawieszenia starszych głośników się rozpadają.  Więc część z takich zabytkowych sprzętów będzie wymagać odnowienia, renowacji zanim znowu będziesz chciał z nich korzystać.

Te zdjęcia które tu zamieściłeś (Aegis One i Quadów) to chyba bardziej współczesne? Nie pamiętasz z którego rocznika one są? Prezentują się całkiem nieźle!

Quad z 2001 roku, Acoustic około 99 :)

Panowie, bardzo mnie cieszy, że macie swoje pomysły na zmodyfikowanie kryteriów tej listy :) Natomiast a) zależy mi na kolumnach nie starszych niż lata 90 ( ze względu na ich wytrzymałość i świeżość), wiec najlepiej koniec lat 90 i pierwsze dziesięciolecie lat 2000. 10-11 letnie kolumny już są sporo tańsze względem gdy były nowe, wiec lata typu 2010 tez są Ok. b) prosiłbym, żebyśmy utrzymali ten zakres cenowy, który zasugerowałem, ponieważ dla większości kwoty powyżej 5-6 k za kolumny to już nieosiągalne kwoty. Dla mnie również. A tutaj chodzi o to, żeby w cenie przysłowiowych Klipschy rp600m kupić kolumnę, która np ma 20 lat, kosztuje tyle samo, ale to trzy klasy wyżej sprzęt. 
 

Wiec tak jak koledzy na początku pisali swoje propozycje. Prosiłbym głównie o takie posty - kolumna/model i Ew. pare zdań o nich, bo zaraz tu będzie wiec dyskusji na temat kryteriów wyszukiwania i co to znaczy stare, a co nie, czym jest zużycie i w ogóle na czym polega sens życia, niż samych kolumn. Wiec prośba - piszemy post jak mamy coś do zaproponowania w temacie. 
 

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Moje mają 50 lat i się nie rozpadają :) Cud Panie ! :) Jasne , że nie wszystkie stare kolumny znajdziemy w idealnym stanie i każda ma swoją historię , ale po pierwsze można stan techniczny organoleptycznie zweryfikować przy zakupie. Po drugie łatwo jest sprawdzić, czy dostępne są na rynku przetworniki do wymiany. Decydując się na starszy sprzęt używany musimy mieć świadomość , że często nie dostaniemy paczek z półki w kartoniku i folijce , ale to wcale nie przekreśla ich wartości.

Wrzucam swoje propozycje , te drugie też wszak można uznać za " podstawkowe " :) 

- ProAc Response One SC

- Altec Lansing Valencia

20210313_181511.jpg

20210603_112424.jpg

I o to mi chodziło! Dzieki Tomek. 
 

Czekamy na kolejne propozycje.

Ja tutaj dorzucam jeszcze dwa modele:

- Chario Academy One (około 1800zl) jak były nowe to około 8/10 tysięcy! 
 

- Dynaudio x18 - podobno swietne kolumny. Tych nie znam. 

 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mateolo2 napisał:

Wiec prośba - piszemy post jak mamy coś do zaproponowania w temacie. 

Proszę bardzo , trochę przed szereg , bo więcej mógłby napisać właściciel / @Rega/ i o ich "renowacji" oraz związanych z nią kosztów, ale słuchałem u siebie i są naprawdę godne polecenia

JBL L 86

IMG_1466.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Proszę bardzo , trochę przed szereg , bo więcej mógłby napisać właściciel / @Rega/ i o ich "renowacji" oraz związanych z nią kosztów, ale słuchałem u siebie i są naprawdę godne polecenia

JBL L 86

IMG_1466.JPG

Piękne!!!!!

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Proszę bardzo , trochę przed szereg , bo więcej mógłby napisać właściciel / @Rega/ i o ich "renowacji" oraz związanych z nią kosztów, ale słuchałem u siebie i są naprawdę godne polecenia

JBL L 86

IMG_1466.JPG

W ogóle piękny salonik. Mógłbyś powiedzieć co tam masz?  Można zapytać jakiego używasz cd?

Tez pytanko czy ktoś słuchał Dynaudio Contour 1.1 i może coś na ich temat powiedzieć?

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...