Skocz do zawartości

A14 MK II + Carina BS 243.4


ZbiTom

Recommended Posts

Witam ludzi z branży, melomanów zawodowych oraz amatorów do których niechybnie i ja się zaliczam. Proszę Was o sugestie i opinie.

Słucham wszystkiego: pop, jazz, stary rock, muzyka filmowa, chillaut, muzyka klasyczna, radio. Odsłuchy głównie późnowieczorne/nocne dlatego zależy mi żeby przy bardzo cichym słuchaniu było wszystko co daje przyjemność słuchania: przyjemny bas (ale taki by nie wkurzać sąsiadów), dobra szczegółowość i niedrażniąca na dłuższą metę góra. (audiofilska nomenklatura na razie jest mi obca ;)

Salon(ik) odsłuchowy 15m2, trójkąt odsłuchowy 2,2 x 2,2 x 2,2m :))

Na nowy sprzęt planowałem przeznaczyć +/- 5000zł ale widzę że może to być mało. Myślałem o Yamaha R-N803 (wybrana na podstawie opinii internetowych) + jakieś kolumny podstawkowe ale widzę, że w najbliższym czasie nie ma na nią szans, zresztą czytając opinie, że każdy wzmacniacz zagra lepiej niż ampli jestem gotów poskładać zestaw ze wzmacniacza i jakiegoś streamera (jak zabraknie kasy to nawet czasowo Tidala puszczać z telefonu) + głośniki. Kolumny wyłącznie podstawkowe z możliwością ustawienia na regale (250x50x40cm) pod TV.

CD, gramofon odpuszczam bo moja płytoteka bardzo skromna jest.

Jak będzie można podłączyć TV to super (jak by miał FM i DAB+ to też extra).

Znalazłem taką czarnopiątkową ofertę Rotel A14 MK II + ELAC Carina BS 243.4 - cena 7000zł (normalnie ponad 10tyś) ...najwyżej będę pościł kila miesięcy - ponoć mi się przyda ;))

Czy warto?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, ZbiTom napisał:

Czym B&W 606 S2 różnią się od ELAC Carina BS 243.4 ?

Cześć, 

No trochę się różnią. 606 miałem i dobrze je znam, ale tych Elacow też kiedyś słuchałem i moim zdaniem one będą lepszym wyborem. Bowersy mają bardziej podkreśloną górę i ogólnie momentami mogą zagrać dość szorstko. Elac to granie bardziej wyważone, choć ciągle z energią i pamiętam że z takim bardzo krótkim, punktowym  basem - to się może podobać i sprawdzić na 15 metrach. Pamiętaj tylko, że Elac ma wylot basu od dołu i lepiej sprawdź, czy ten regał nie będzie rezonował. Być może podstawki to jedyny uszny sposób ich ustawienia?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć moim zdaniem łączenie elektroniki rotela z kolumnami elac nie jest do końca udany zestaw.

Będzie to grało bardzo łagodnie momentami zbyt łagodnie niektórych utworach może zabraknąć przysłowiowego Pazura.

Nie jestem fanem bowersa z linii 6 więc tutaj to samo. 

Czy ty już czegoś słuchałeś?

Jesteś zaznajomiony z jakimś sprzętem czy zwracasz uwagę tylko na promocję?

Musisz uważać bo akurat koledzy sami przyznali że w top HiFi promocje robią marketingowcy a nie ludzie którzy znają się na brzmieniu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Cześć moim zdaniem łączenie elektroniki rotela z kolumnami elac nie jest do końca udany zestaw.

Będzie to grało bardzo łagodnie momentami zbyt łagodnie niektórych utworach może zabraknąć przysłowiowego Pazura.

Nie jestem fanem bowersa z linii 6 więc tutaj to samo. 

Czy ty już czegoś słuchałeś?

Jesteś zaznajomiony z jakimś sprzętem czy zwracasz uwagę tylko na promocję?

Musisz uważać bo akurat koledzy sami przyznali że w top HiFi promocje robią marketingowcy a nie ludzie którzy znają się na brzmieniu.

Piotr

Cześć.

Piotrze, dzięki Waszej uprzejmości słuchałem wypożyczonego u Was AXR100D + Q350. Warunki akustyczne mam na razie kiepskie może dlatego nie porwało mnie to co usłyszałem. Przy nieco tylko głośniejszym odsłuchu bas dudnił nieprzyjemnie a wysokich tonów mi ewidentnie brakowało. Może dlatego, że przesiadam się ze starej micro wieży gdzie bas był tylko przy głośnym słuchaniu i włączonym "power sound".

Ale do samego Cambridga też miałem kilka zastrzeżeń (m in słyszalna praca przy nocnych odsłuchach i zbyt duży skok głośności z minimum do -79dB - zwłaszcza przy słuchaniu radia bo przy odsłuchach ze streamera można przyciszyć na telefonie)

Słuchałem też A12 z ELAC Debut Reference B6 ale tylko w salonie gdzie warunki są oczywiście wyśrubowane w porównaniu do domowych. Pozwoliłem sobie podłączyć do Elaców również Waszego AXRa i jeśli chodzi o doznania dźwiękowe chyba nie byłbym w stanie wybrać faworyta. Natomiast Rotel nie wydawał żadnych dźwięków nawet po przyłożeniu ucha do obudowy.

Przyznaję, że promocja mnie kusi bo w dobrej cenie mógłbym mieć sprzęt na który bym się chyba nigdy nie szarpnął. Rotele A12/A14 i proponowane kolumny mają dobrą opinię klientów na tym forum a także w opiniach na Top hifi. 

Co do polityki marketingowej... cóż nie jest mi obca - 30lat doświadczenia. Niestety zupełny jego brak w audio stąd poszukiwania trochę po omacku i zasięganie opinii użytkowników i ludzi bardziej doświadczonych i również handlowców.

Dziś Beaujolais Nouveau więc idę do przyjaciela, który zaraził mnie słuchaniem muzyki. Może przy dźwiękach płynących z jego wypasionego (jak dla mnie) sprzętu i butelce wybornego czerwonego wina (zdecydowanie nie młodego) rozjaśni mi się co nieco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel to dość delikatne, również jaśniejsze granie, też byłbym ostrożny z łączeniem go zwłaszcza z B&W.

Jeśli szukasz urządzenia ze streamerem to całkiem udanym konkurentem dla Yamahy 803d  jest Audiolab 6000a play, właściwie jeden z najtańszych sensownie grających all-in-one. Nie jest to zbyt mocny wzmacniacz natomiast gra przyjemnym ciepłym, analogowym dźwiękiem jednocześnie łączy w sobie funkcjonalności strumieniowe typowe dla amplitunerów.

Do Bowersów pasują tranzystorowe NADy, np.: C356, tylko tutaj mamy "goły" analogowy wzmacniacz.

Z kolumn zerknij sobie na Pylony np. Pearl Monitor, tutaj będzie dynamiczniej i lepiej to się zegra z rotelem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Q21 napisał:

Rotel to dość delikatne, również jaśniejsze granie, też byłbym ostrożny z łączeniem go zwłaszcza z B&W.

Miałem przez 2 miesiące Rotela A14 z B&W 606 S2. Trochę je wygrzałem, próbowałem się z nimi oswoić, ale to nie był mój rodzaj dźwięku. Miałem równocześnie drugi zestaw głośników i na nich przyjemniej brzmiała muzyka. 

Co do samych B&W 606 S2 to zgadzam się z Q21, że lepiej pasują do NAD-a. Trochę żałuję, że się u mnie z Rotelem nie sprawdziły, bo wyglądają ślicznie :) Ale sam wygląd nie gra... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piciu1975 napisał:

Miałem przez 2 miesiące Rotela A14 z B&W 606 S2. Trochę je wygrzałem, próbowałem się z nimi oswoić, ale to nie był mój rodzaj dźwięku. Miałem równocześnie drugi zestaw głośników i na nich przyjemniej brzmiała muzyka. 

Co do samych B&W 606 S2 to zgadzam się z Q21, że lepiej pasują do NAD-a. Trochę żałuję, że się u mnie z Rotelem nie sprawdziły, bo wyglądają ślicznie :) Ale sam wygląd nie gra... 

A jak oceniasz samego Rotela, masz a14 czy a14 MKII - może wiesz czym się różnią?

U Ciebie grają z Focal Aria 906?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiliśmy kilkukrotnie porównania Rotela A14 z A14 mk2. Potwierdza się, że wersja "2" ma lepszy bas w każdym zakresie, prezentuje więcej przestrzeni na boki i jest zrównoważony. Dogonił w dużym stopniu RA1572 (ale w wersji 1) -zapraszamy na prezentację obu propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam A14, a o tym, co zmieniono w wersji MK2 można przeczytać np. tutaj: https://audio.com.pl/aktualnosci/sprzet/28463-trzy-wzmacnicze-rotel-w-wersji-mkii

Dla mnie zmiana z NAD-a 320 BEE, którego użytkowałem 10 czy 12 lat była krokiem do przodu. Rotel wygrał z Yamahą AS-701 i Marantzem PM700N. I tak, mam do niego podłączone Arie 906. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie Wasze sugestie. Jutro jadę na odsłuch obydwu zestawów, jeden wezmę do domu na testy.

Poprawiłem trochę akustykę pokoju, wstawiłem jakieś meble, kwiaty, dywan, powieszę zasłony może coś na ściany.

Na razie stawiam na A14MKII + Carina. Jak będzie akceptowalnie to zostawię  Elaci z opcją wymiany w późniejszym czasie na coś innego np Aria 906.

Przesłucham też NADa368 z Elac Uni i Carina.

Z wizyty u przyjaciół wyszedłem z lekkim zawrotem głowy ale to nie zasługa Beaujolais Nouveau...😜

Mają kilkunastoletnie kino Denona - 11 kanałów, suby, satelity, centralne i nie wiem co jeszcze.

Koncerty z blu-ray - rozkoszne!

Twierdzą że to już stare i sparciałe ... ale kapcie spadają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2021 o 23:10, ZbiTom napisał:

(jak zabraknie kasy to nawet czasowo Tidala puszczać z telefonu)

Jak brakuje kasy, to polecam tani DAC "słuchawkowy", ja mam EarStudio ES100 MKII DAC/AMP 24bit, APTX BT za niecałe 350 zł (a są tańsze). Działa to całkiem nieźle. Można podawać muzykę z laptopa (nie tylko po kablu), smarkfona czy tabletu.

Gdzie wypożyczacie/wypożyczaliście Focale Aria 906 do przesłuchania w domu?  I na jakim metrażu gracie? Słyszałem, że raczej 14 m2 to takie minimum. Czy Chorus 706 i Chora 806 nadają się na mniejszy metraż?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ZbiTom napisał:

C368 + Carina BS 243.4

A ja bym chyba wolał to połączenie.

Dlatego że jest po prostu trafione. Ale jak mowie wyjdź poza Topy.

U nas też dostaniesz promocję BF, więc poczekaj i zestrój swój sprzet według upodobań.

Skoro AXR 100 nie siadł to sprawdzaj dalej.

Zgadzam się że do Rotela ciekawym połączeniem może być Aria.

Model 906 powinieneś móc u nas wypożyczyć.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, S4Home napisał:

A ja bym chyba wolał to połączenie.

Dlatego że jest po prostu trafione. Ale jak mowie wyjdź poza Topy.

U nas też dostaniesz promocję BF, więc poczekaj i zestrój swój sprzet według upodobań.

Skoro AXR 100 nie siadł to sprawdzaj dalej.

Zgadzam się że do Rotela ciekawym połączeniem może być Aria.

Model 906 powinieneś móc u nas wypożyczyć.

Piotr

Czyli Twoje typy to:

C368 + Carina BS 243.4

A14 MK II + Focal Aria 906

Jeśli mógłby dziś wypożyczyć u Was  C368 i Focal Aria 906 to razem z pożyczanym w Topie Rotel A14 MK II + ELAC Carina BS 243.4 miałbym piękny zestaw do weekendowych przesłuchań😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ZbiTom napisał:

Czyli Twoje typy to:

C368 + Carina BS 243.4

A14 MK II + Focal Aria 906

Jeśli mógłby dziś wypożyczyć u Was  C368 i Focal Aria 906 to razem z pożyczanym w Topie Rotel A14 MK II + ELAC Carina BS 243.4 miałbym piękny zestaw do weekendowych przesłuchań😁

i co udało Ci się ostatecznie wypożyczyć?

Możesz jeszcze dołączyć do tego Nada C368, B&W 606 s2 Anniversary, który też mamy w lepszej cenie, z okazji Black Friday :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem po salonowych odsłuchach.

Ponieważ trafiła się jeszcze Yamaha R-N803 na którą byłem napalony od początku poszukiwań poprosiłem na koniec o jej podłączenie do Elaców i od razu mówię że było podobnie jak z 

NAD 368 - dzwięk zamglony jak by ktoś kocem kolumny poprzykrywał.

Rotel na B&W jak dla mojego niewprawnego ucha - bardzo ładnie podobnie zresztą z Elacami.

Ten właśnie zestaw wypożyczyłem do domu: A14+Carina

Ustawiłem na regale odpaliłem i potwierdziło się to co już sprawdziłem w salonie - wzmacniacz jest prawie bezszelestny. Na pierwszy ogień poszło AC/DC  Thunderstruck - jest pięknie ale późno już i nie chce się narażać sąsiadom dlatego raczej nastawiam się na nocne ciche słuchanie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej 

10 minut temu, Piciu1975 napisał:

Super, może to właśnie będzie zestaw, który u Ciebie zostanie. Jak już wielokrotnie tu napisano - każdej konfiguracji trzeba posłuchać samemu. Kolumny są nowe, czy już trochę grały? 

Raczej grały bo to zestaw właśnie do odsłuchów domowych potencjalnych klientów. Pudła są zaklejane już kilkoma warstwami taśmy klejącej co może świadczyć o tym że nie jestem pierwszym wypożyczającym.

Jak uda mi się dogadać z branżą to wypożyczę jeszcze Fokale Aria 906 i może Pylony bo są sugestie (również Twoje) że może być ciekawie.

22 godziny temu, Tweeter2016 napisał:

Jak brakuje kasy, to polecam tani DAC "słuchawkowy", ja mam EarStudio ES100 MKII DAC/AMP 24bit, APTX BT za niecałe 350 zł (a są tańsze). Działa to całkiem nieźle. Można podawać muzykę z laptopa (nie tylko po kablu), smarkfona czy tabletu.

Gdzie wypożyczacie/wypożyczaliście Focale Aria 906 do przesłuchania w domu?  I na jakim metrażu gracie? Słyszałem, że raczej 14 m2 to takie minimum. Czy Chorus 706 i Chora 806 nadają się na mniejszy metraż?

Fokale maja w S4home myślę, że wypożyczą. Widziałem je też w wersji chorus albo chora w kino-domowe.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Weekend minął i niestety mądrzejszy nie jestem.

Właściwie nadal brakuje mi wysokich a bas nieco (mniej niż w Q350) dudni.

Po korekcie ustawień: bas -5, wysokie +5 jest lepiej.

... muszę posłuchać jeszcze czegoś innego bo nie chce wydać 7 koła za coś co d...y nie urywa - przynajmniej mi bo rodzina zachwycona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości S4Home wypożyczyłem kolejny zestaw. Tym razem Focale Aria 906 + Cyrus One.

Cyrus mnie nie zachwycił ze względu obsługę i możliwości podłączeń.

Skupiam się na przesłuchiwaniu głośników. Rotel A14 ma możliwość podpięcia 2 par i przełączania A lub B oraz AiB . Jest to niesamowicie wygodne przy przesłuchiwaniu  kolumn.

Można w ułamku sekundy zmienić przesłuchiwaną parę.

Spostrzeżenia porównawcze Rotel A14 MK II + ELAC Carina BS 243.4 vs Rotel A14 MK II + Focal Aria 906

Cariny grają nieco ciszej, dźwięk jest mniej szczegółowy w wysokich (może też w średnich) partiach, taki trochę stłumiony. Scena wydaje się trochę wycofana ale za to szersza, Focale wychodzą do przodu skupiając się tuż przed odbiorcą

Focale zdecydowanie podkreślają górę  przez co jest ona bardziej szczegółowa  ale nie powiedział bym, że  robią to kosztem basu - ten w jednym i drugim przypadku jest wystarczający. Obawiam się jednak czy na dłuższą metę ostrzejsze granie Focali nie będzie męczące.

Najbardziej podoba mi się gdy obydwa zestawy grają jednocześnie 😆

Posłucham jeszcze w warunkach nocnych, cichutko tak do jakieś lektury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...