Skocz do zawartości

Budowa preampu lampowego na wzór Conrad Johnson PV 12.


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Trochę o zmianach i ogólnie o dźwięku. Minęło 18 dni od wlutowania elektrolitu.

Dzisiaj wyleciały kamyki z pod kolumn. Tonacja przesunięta w dół! I oto chodziło! 😁. Kolumny, kolce wybite bezpośrednio w dywan. Wymieniony jakiś czas temu interkonekt ze srebrzonego OFC na miedź Neotecha Up-Occ. Wymieniony został kondensator w zasilaniu anodowym lampy z Mundorfa M-cap MKP (foliowy, biały) o pojemności 6,8 uF na elektrolit również Mundorf  M-lytic HV MLAL o pojemności 47 uf 500V. Pojemności zwiększona prawie 7 razy !! Jeszcze wcześniej zostały wymienione kondensatory na wyjściu z 1 uF  na Kondensator z Ugody - Jantzen Audio Superior Z-Cap  4,7uF MKP,  który wrócił do Ugody, a obecnie zastąpiony kondensatorem foliowym Muzga o pojemności 10 uF.

Dzisiaj też przeszlifowane zostały nóżki lamp. Efekt bardzo mnie zaskoczył. 

Suma summarum.

Gra to teraz bajecznie (płyta Sade).

Pojawiło się więcej niskiego dołu, dociążenia. (Nie na wszystkich płytach, kwestia realizacji)

Preamp ożył. Dźwięk się przyciemnił, ale bez utraty szczegółu.

Wymiana lamp: obecnie wróciłem do Toshiby, wcześniej Raytheony od @Melo-man ale te wróciły do pudełka. Na chwilę zmienione zostało źródło na CD.

 

Sprawdzę później na Tidal, ale tu może być problem źródła bo apka w TV. Tam był permanentny niedobór niskiego basu. 

 

Cdn.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Napisano (edytowany)

Kolejne 2 tygodnie przyniosły wyraźnie odczuwalną poprawę w zakresie niskich tonów. Dźwięk nabrał masy, jest dociążenie. Pojawił się niski bas, który jest obecny nawet przy cichym słuchaniu. Z efektu jestem zadowolony.

Teraz będę musiał popracować nad Ugodą.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Po około 280 godzinach, może 300 bas jest jeszcze mocniejszy. Czuje się masę i dociążenie. 

Z moich obserwacji wynika, zmiana kondensatorów w zasilaniu lampy na dużo większe pojemności dała więcej niż zmiana lamp, czy kabli. Efekt brzmieniowy jest lepszy niż zadowalający. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 1Ender napisał:

zmiana kondensatorów w zasilaniu lampy na dużo większe pojemności

Cześć, prośba o podanie ostatecznej konfiguracji pojemności w zasilaniu anodowym na której stanęło, bo było trochę eksperymentów :) Jeśli masz jakieś zdjątka, to też wrzuć.

Fajnie, że zagrało Ci to jak chciałeś, gratulacje za wytrwałość :) 

Edytowano przez pjasio253
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20230410_155726.jpg.6e082d53cf165ac757538d979c3908c7.jpg

 

C3 idzie bezpośrednio na lampę i tam jest 47uF Mundorf MLitic 500VDC (teoretycznie można dać 100uF), C2 Mundorf M-Cap MPK 5,6uF. W C2 warto pomyśleć nad jakimś bardzo dobrym jakościowo kondkiem. To będzie słychać. Za jakiś czas będę myślał nad zmianą. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Witam
Postanowiłem jak najmniejszym kosztem stworzyć kopię przedwzmacniacza lampowego PV12, korzystając z komponentów z średniej półki. Mam pytanie, czy ta płyta PCB różni się od musztardowej, ponieważ kupiłem ją okazyjnie za 50 zł. Czy ktoś może polecić tani transformator, który spełni wymagania
AC1---High voltage:0-AC280V (0.1A)
AC2---filament:0-AC9V (2.5A)
AC3-- delay:0-AC8V (0.5A)1706713475197.jpg.685ccfe485f2bbf64f49f8b5cf5145cc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Różni się kolorem wg mnie.

Możesz użyć trafo Ogonowskiego TS40. Na zasilaniu nie oszczędzaj, jest bardzo ważne.

https://muzgaudio.com/produkt/transformator-do-lampizacji-cd-dac-ts40-ogonowski/

Możesz oszczędzić na kondensatorach. Zamiast jakichś miedzianych dać porządne elektrolity lub dobre foliowce. 

Rezystory nie muszą być Dale. Możesz dać inne niskoszumowe. R19, R20, R21, R27, R28 R29- Możesz użyć 2W zamiast 3W tolerancja 1%.

Masz jakieś jeszcze pytania?

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...