Skocz do zawartości

Rozczarowanie dźwiękiem

wilson

Recommended Posts

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Normalne jest również to że  jesli sprzęt z górnej półki nie daje odpowiednio wiecej niz by ktoś wymagał w stosunku do wydanej kwoty i skoro nawet po "uiszczeniu" nienormalnej kwoty, nadal musi godzić sie na kompromisy... wybiera tańszy produkt, który jest troszeczkę gorszy, a różnicę w "sałacie" przenosi na inne hobby :) które daje większy przyrost jakosci do wydanej gotówki. Pozdrawiam

To prawda, ale rozpatrując sprawę tej taniej półki (przeczytawszy posty o bardzo tanich toppingu mx3 i smsl q5) - zastanawiam się, czy np. stary zestaw typu beosound 3200 za 1500 zł zabrzmi znacznie gorzej od cambridge axa35 z odtwarzaczem cd za 3 tys. - czy na kolumnach do 3 tys. usłyszę zauważalną różnicę? 

Wiadomo, jak działa ten mechanizm - jak z winem lub zapachem. Wino za 20 zł przestaje satysfakcjonować po pewnym czasie, o ile ktoś zwraca uwagę na bukiet, sięga się po wina za 50, 100, 300, bo rozwija się paleta - coraz więcej się wyczuwa i coraz więcej się oczekuje. Na tym polega kształcenie smaku.  

Bo po tych paru/parunastu doświadczeniach z tą półką cenową w audio myślę sobie, że piję wino za 20 zł - czyli wlewam w siebie jakieś wino do kolacji i jedyne, co mogę o nim powiedzieć, to że to wytrawne wino. Oczywiście upraszczam. 

Byłem po prostu ciekaw, czy osoby kupujące zestawy za 5 tys. mają efekt wow - przy czym nie chodzi mi o osoby, które przesiadają się z wieży za 300 zł, ale o kogoś choć trochę przywiązującego wagę do dźwięku.

9 godzin temu, S4Home napisał:

Teraz wzmacniacz za 2K nie jest żadnym szałem. to podstawowy model. Więc tak możliwe.

Chociaż słuchałeś 356 , CA 80. Ja lata temu byłem właścicielem 356 i gralem na nim kilka lat.

Moim zdaniem powinieneś jeszcze trochę posłuchać. Jak nadal będą takie wnioski to zostajesz z systemem słuchawkowym i tyle.

Piotr

Jeszcze trochę posłucham. Poszukam z ciekawości - gdzie cenowo rozpoczyna się dźwięk, którego szukam.

4 godziny temu, engajner napisał:

Nie zgadzam się. Jedyne hobby audiofila to poprawa jakości brzmienia.

Mam odmienną opinię. Można, a raczej nawet powinno złożyć się system, którego brzmienie będzie dla nas na tyle satysfakcjonujące, że zostanie tylko najważniejsze - słuchanie muzyki. 

1 godzinę temu, wilson napisał:

Jeszcze trochę posłucham. Poszukam z ciekawości - gdzie cenowo rozpoczyna się dźwięk, którego szukam.

Nie wiem czy nie szukasz na siłę wyższości systemu słuchawkowego na głośnikowym. Każdy ma swoje zalety i wady. Jeden będzie wolał ten pierwszy, inny ten drugi, jednak w mojej ocenie prawdziwy high-end to tylko oparty na głośnikach.

Należy rozgraniczyć system za 5k nowy, a używany. Nowy nie da Ci takich wrażeń odsłuchowych jak używany za tę samą kwotę. Za 3,5k - 4k można kupić kolumny używane, które w latach produkcji kosztowały 14-15k. W zależności od czasu w którym były produkowane, można przyjąć, że dziś wydalibyśmy za produkt tej klasy 20-30k. Ten poziom jakościowy nie jest do osiągnięcia kupując nowy z gwarancją.

Pozdrawiam

34 minuty temu, Melo-man napisał:

Mam odmienną opinię. Można, a raczej nawet powinno złożyć się system, którego brzmienie będzie dla nas na tyle satysfakcjonujące, że zostanie tylko najważniejsze - słuchanie muzyki. 

Nie wiem czy nie szukasz na siłę wyższości systemu słuchawkowego na głośnikowym. Każdy ma swoje zalety i wady. Jeden będzie wolał ten pierwszy, inny ten drugi, jednak w mojej ocenie prawdziwy high-end to tylko oparty na głośnikach.

Nie, nie - nie szukam ani trochę na siłę. Szukam teraz w głośnikach doznania, jakie mam przy słuchawkach. Nie chodzi o to, by było identyczne - wiem, że to niemożliwe, ale żebym słyszał muzykę w podobny sposób. Nie jestem aż tak ograniczony budżetem, popróbuję w górę.

46 minut temu, 1Ender napisał:

Należy rozgraniczyć system za 5k nowy, a używany. Nowy nie da Ci takich wrażeń odsłuchowych jak używany za tę samą kwotę. Za 3,5k - 4k można kupić kolumny używane, które w latach produkcji kosztowały 14-15k. W zależności od czasu w którym były produkowane, można przyjąć, że dziś wydalibyśmy za produkt tej klasy 20-30k. Ten poziom jakościowy nie jest do osiągnięcia kupując nowy z gwarancją.

Pozdrawiam

Tak, to prawda, ostatnio zacząłem przeglądać jakieś ogłoszenia w tym celu i widzę ogromną różnicę w cenach.

Za dobre kolumny które nie są po serwisach, mają dobry stan i w czasie swojej produkcji kosztowały 15K nie da się teraz 4K. Takie jest moje zdanie.

Ceny sprzetu używanego także poszły teraz mocno do góry.

To prawda że różnica w cenie jest olbrzymia. Dotyka to tak samo audio jak i samochody, telefony czy laptopy.

Są urządzenia oraz ludzie którzy po prostu chcą nowe. I tacy którzy akceptują używany.

Ale ceny tych drugich tak samo mocno teraz idą w górę. No chyba że produkt nie jest już na oryginalnych podzespołach co się zdarza.

Piotr